dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 507 z 1521
Pokaż wyniki od 10.121 do 10.140 z 30404
  1. #10121

    Domyślnie

    Cytat Napisał sys35
    Rozdzielacz powinien gdzieś byc w centralnym miejscu, a rury zasilajace od pompy dobrze zaizolowane.
    Tylko że w takiej konfiguracji trzeba przypilnować instalatora, żeby dał grubsze rury do rozdzielacza (np. 32 lub 40). Moim zdaniem łatwiej będzie wszystko umieścić w jednym pomieszczeniu (planowanej kotłowni), z krótkimi doprowadzeniami do rozdzielacza, bo przy takich odległościach jakie masz problem jest zaniedbywalnie mały.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  2. #10122
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJDOCIEKLIWSZA KOBIETA NA TYM FORUM
    bonetka

    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Posty
    1.529

    Domyślnie

    Ska
    poczytaj tutaj ( zjedz do rysunków i nie jest ważne że to do kotłów ..chodzi o regułę ..i zobacz 1 rys ,.. jest krzywa ( podejrzewam że u Ciebie to nie tyle krzywa 0 jak ja nazwałeś co poziom 0 i że tak ustawiona przychodzi z fabryki ..
    ( czyli ogólnie krzywa jakaś umowna "n " która daje 20 *C w pomieszczeniu przy takim jej przebiegu - nachyleniu - jak na rysunku wyżej czy niżej ...ale nadal to krzywa " n " )
    i moze być róznie załamana ( grubsze linie ) ..wyżej i nizej ale to nadal ta sama krzywa tylko majaca rożne nachylenie (np. od 0,2 do 3,4 czyli duzo tych nachyleń ) i tu własnie u Ciebie jest to Twoje 0,6 / ( czyli do wyższej temp jest grzna woda przy niższych temp. zewnętrznych niż przy nachyleniu 0,2
    ..bardziej płaska = bardziej tania .. przy podłogówce zalecana to własnie w takim zakresie 0,2-0,8 - sprawdz w instrukcji czy mam rację )
    http://www.ogrzewnictwo.pl/index.php...ms=491&cms=261

    Jesli przesunąłeś krzywą na poziom 1 to znaczy że przesunąłeś ją równolegle w górę o +1K ...czyli przy wszystkich temp. zewnętrznych PC grzeje więcej o 1 *C ....( drożej ).
    Najtaniej w Twoim przypadku to zostawić poziom 0 a dobrać tak nachylenie żeby było ok ...... jak będzie zimno to bedziesz musiał ją przesunąć w górę .
    Ale moze być też odwrotnie jak za gorąco mozesz ją przesunąć w dół czyli np. -1 ....( przy zachowaniu takiego samego załamania ..czyli łuku krzywej ).
    Problem w tym że u różnych producentów krzywe mają rózne numery i częśc nazywa nachylenie konkretnym numerem krzywej , odniesione też śą albo do temperatury zasilania albo do powrotu .
    U Ciebie powinien pokazywać się wykres jak zmieniasz te dane ...
    To sztuka dobrze ustawić sobie krzywą ( nachylenie ) i często nie zmieniać ( sytem musi zdążyć zareagować) i mieć komfort cieplny. i nie za cżęsto mieć przesuniecie szczególnie na plus ( jak za czesto tzn ze pownno się zmienić nachlenie )

    Wytłumaczyłam jak umiałam najlepiej i jak sama ją rozumiem ..może Ktos coś doda ....może poprawi ...może wyjasni bardziej jasno

    popatrz w instrukcję Nibe ( na poczatku ) ..tam jest krzywa nachylona ( bez przesunięcia ) i jest przesunieta o +2 i -2 ( są 3 wykresy )
    Pozdrawiam .
    Czasami coś dopisuję , za utrudnienia bardzo przepraszam

  3. #10123

    Domyślnie

    Cytat Napisał sys35
    No ładna ta Twoja pompka Za dużo jednak nie widac bo wszystko pozakrywali, aż im chyba izolacji na pompę DZ brakło .
    A jest tam też wbudowana pompa obiegowa i jakieś naczynie wyrównawcze?
    Trzeba im przyznac ze dobrze ja zaizolowali, ciekawe czy przed stratami czy przed inwestorem

    Zawiera:
    Pompa obiegu solanki, pompa obiegu ogrzewania, zawór przełączający, czujniki temperatury na zasilaniu i na powrocie obiegu ogrzewania oraz czujniki temperatury na zasilaniu i na powrocie obiegu solanki w pompach ciepła geoTHERM sa juz przyłączone fabrycznie.
    Jest tez wbudowane zabezpieczenie termiczne, przelacznik faz, odpowietrzanie ukladow DZ i GZ, czujnik temp. zewnetrznej a za doplata wewnetrznej ze zdalnym (po kablu oczywiscie) panelem sterujacym VR90



    Zbiorniki wisza na scianie ale chyba dodatkowo dokupowal instalator -nie bylo mnie przy montazu i nie pytalem o takie szczegoly
    Mialem oferte na kompletna pompe wiec ...





    Schemat pompy Vaillant'a geoTHERM VWS (solanka-woda) ze zbiornikiem 175 litrow cwu.



    Dane techniczne:



    Pzdr.
    Moj domek
    Zuzycie mojej PCi
    Powierzchnia podłóg ogrzewanych/uzytkowa: 215m2/175 m2;geoTHERM plus VWS 62-2 VAILLANT, 5,9kW,co i cwu,175 l cwu.Kolektor pionowy 100 mb, U-rurka,co podlogowe-całość + 3 drabinkowe grzejniczki.
    Elewacja 20cm styropianu,podłoga 30cm, dach 30cm pianki PUR otw.kom.rekuperator RENOVENT HR L 400,GWC żwirowe.

  4. #10124

    Domyślnie

    Cytat Napisał Makki73
    7. Kominek Arysto z płaszczem wodnym
    12. Ogrzewanie pompa nibe fighter 1140 10kW + VPA-S, kolektory pionowe 4x70m PE40
    czy kominek jest wpiety w układ?

  5. #10125
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał piwopijca


    Schemat pompy Vaillant'a geoTHERM VWS (solanka-woda) ze zbiornikiem 175 litrow cwu.
    Ładna mi solanka-woda, raczej wóda-woda .

  6. #10126
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Makki73

    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał sys35
    Cytat Napisał Makki73
    7. Kominek Arysto z płaszczem wodnym
    12. Ogrzewanie pompa nibe fighter 1140 10kW + VPA-S, kolektory pionowe 4x70m PE40
    czy kominek jest wpiety w układ?
    Kominek jest wpiety w układ do vpa-s przez wymiennik płytowy.

  7. #10127

    Domyślnie

    @HenoK
    To sa wykresy z instrukcji mojej pompy
    Wóda byla po uruchomieniu PCi co by nie wyschly poklady wodonosne z otoczenia mojego pionowego

    Pzdr.
    Moj domek
    Zuzycie mojej PCi
    Powierzchnia podłóg ogrzewanych/uzytkowa: 215m2/175 m2;geoTHERM plus VWS 62-2 VAILLANT, 5,9kW,co i cwu,175 l cwu.Kolektor pionowy 100 mb, U-rurka,co podlogowe-całość + 3 drabinkowe grzejniczki.
    Elewacja 20cm styropianu,podłoga 30cm, dach 30cm pianki PUR otw.kom.rekuperator RENOVENT HR L 400,GWC żwirowe.

  8. #10128
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał piwopijca
    @HenoK
    To sa wykresy z instrukcji mojej pompy

    Pzdr.
    To nie jest zalana piwem?
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  9. #10129

    Domyślnie

    Witajcie,
    mam pytanie odnosnie samego funkcjonowanie PC z ogrzewaniem podłogowym. Załóżmy że:

    PC bierze 3Kwh. Ustawiamy temp w domu aby było 25st.. Załózmy że jest 0st na zewnątrz. Czyli wg krzywej PC oblicza ile ma wstrzyknąć ciepła w podłogówkę.

    I ustawienie mamy takie(godziny):
    6-11 PC ma pracować na 25st w domu
    11-18 PC ma pracowac na 18st
    18-23 znowu 25
    23-6 na 18

    Czyli nalezy przyjąc że PC bedzie chodziła cały czas wręcz przez 10h. Co da 30Kwh. W domu bedzie ciepło jak cholera i o to chodzi.

    Jeśli jednak zmienimy ustawienia że PC ma grzać odpowiednio na 21 i 17 stopni. I PC znowu bedzie chodziła przez około 10h, czyl;i weźmie 30Khw. Ale w domu już bedzie zimniej.....

    Jaka zatem jest różnica COP czy ogólnie opłacalności PC, jeśli pogonimy ją w 10godzin w takiej czy innej zadanej temperaturze, jeśli zeżre i tak 30kwh a w domu będzie ciiiiieeeepło

    Tak sobie właśnie kombinuje, ale nie wiem czy to ma sens. Da ktoś rade z tym tematem??

    dzięki
    PC Ecopower A11KW

  10. #10130

    Domyślnie

    Moj domek
    Zuzycie mojej PCi
    Powierzchnia podłóg ogrzewanych/uzytkowa: 215m2/175 m2;geoTHERM plus VWS 62-2 VAILLANT, 5,9kW,co i cwu,175 l cwu.Kolektor pionowy 100 mb, U-rurka,co podlogowe-całość + 3 drabinkowe grzejniczki.
    Elewacja 20cm styropianu,podłoga 30cm, dach 30cm pianki PUR otw.kom.rekuperator RENOVENT HR L 400,GWC żwirowe.

  11. #10131

    Domyślnie

    Cytat Napisał AdamAlicjaWRO
    Witajcie,
    mam pytanie odnosnie samego funkcjonowanie PC z ogrzewaniem podłogowym. Załóżmy że:

    PC bierze 3Kwh. Ustawiamy temp w domu aby było 25st.. Załózmy że jest 0st na zewnątrz. Czyli wg krzywej PC oblicza ile ma wstrzyknąć ciepła w podłogówkę.

    I ustawienie mamy takie(godziny):
    6-11 PC ma pracować na 25st w domu
    11-18 PC ma pracowac na 18st
    18-23 znowu 25
    23-6 na 18

    Czyli nalezy przyjąc że PC bedzie chodziła cały czas wręcz przez 10h. Co da 30Kwh. W domu bedzie ciepło jak cholera i o to chodzi.

    Jeśli jednak zmienimy ustawienia że PC ma grzać odpowiednio na 21 i 17 stopni. I PC znowu bedzie chodziła przez około 10h, czyl;i weźmie 30Khw. Ale w domu już bedzie zimniej.....

    Jaka zatem jest różnica COP czy ogólnie opłacalności PC, jeśli pogonimy ją w 10godzin w takiej czy innej zadanej temperaturze, jeśli zeżre i tak 30kwh a w domu będzie ciiiiieeeepło

    Tak sobie właśnie kombinuje, ale nie wiem czy to ma sens. Da ktoś rade z tym tematem??

    dzięki
    Zalezy jak szybko dom Ci sie wychlodzi, moze zajsc koniecznosc zalaczania sie sprezarki w kazdym cyklu dogrzewania ale moze nie wlaczyc sie bo temperatura nie spadnie ponizej zadanej.
    Podlogowka ma duza bezwladnosc wiec i temperatura w domu nie spada tak szybko.
    Nizsza zadana temperatura wiaze sie zazwyczaj z krotsza praca pompy i odwrotnie -wiec COP bedzie inne dla roznych temp. -tak z grubsza

    Pzdr.
    Moj domek
    Zuzycie mojej PCi
    Powierzchnia podłóg ogrzewanych/uzytkowa: 215m2/175 m2;geoTHERM plus VWS 62-2 VAILLANT, 5,9kW,co i cwu,175 l cwu.Kolektor pionowy 100 mb, U-rurka,co podlogowe-całość + 3 drabinkowe grzejniczki.
    Elewacja 20cm styropianu,podłoga 30cm, dach 30cm pianki PUR otw.kom.rekuperator RENOVENT HR L 400,GWC żwirowe.

  12. #10132
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12
    To nie jest zalana piwem?
    Troche mocne musiałoby być to piwo .

  13. #10133

    Domyślnie

    Gonie PC na wlasnie 25st. Ale robię to tak:

    6-11 25st
    11-17 18st
    17-22 25st
    22-6 18st

    W sumie na tym ustawieniu na 18st, ogólny czas pracy z tych godzin to 1,5h(około 4,5Kwh) - ale kto wie ile z tego zeżarły pompki obiegowe.

    Natomiast co do spadku ciepła : wczoraj w nocy u mnie 4 stopnie mniej więcej na zewnątrz. Temp w domu spadła o jakieś 0.8 stopnia w 8 godzin.

    I teraz pytanie: czy mam ją tak godzin w tym układzie? czy zmniejszyć prace na 25st o 2 np godziny. Na razie sobie eksperymentuje, bo i tak mam C11. Więc póki nie dostanę 2 taryfowo to mi obojętne kiedy włączam. W sumie, nie za bardzo rozumiem to akumulowanie i oddawanie ciepła w posadzce, więc nie wiem czy stosunek grzania 10 godzin do 14 godzin wypoczynku ma sens. Czy powinno się stosować : 8/16 czy moze 6/18.....

    Dzięki
    PC Ecopower A11KW

  14. #10134
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał AdamAlicjaWRO
    Natomiast co do spadku ciepła : wczoraj w nocy u mnie 4 stopnie mniej więcej na zewnątrz. Temp w domu spadła o jakieś 0.8 stopnia w 8 godzin.i
    Jeżeli obecnie przy różnicy temperatur 25-4=21K temperatura w ciągu 8h spada o 0,8st. C, to przy temperaturze zewnętrznej -20st. C (dT=45K) możesz się spodziewać spadku temperatury w tym samym czasie o 1,7K , czyli do 23,3st. C.
    Jak widzisz nie ma tu większego znaczenia, czy temperaturę I taryfy ustawisz na 18 st. C, czy na 23st. C, pompa ciepła i tak będzie pracowała tylko w II taryfie aż do czasu, gdy nie będzie w stanie w ciągu nie podnieść temperatury do 25 st. C (wyprodukuje w tym czasie mniej energii niż wyniosą straty budynku w ciagu całej doby).

  15. #10135

    Domyślnie

    Cytat Napisał AdamAlicjaWRO
    Jeśli jednak zmienimy ustawienia że PC ma grzać odpowiednio na 21 i 17 stopni. I PC znowu bedzie chodziła przez około 10h, czyl;i weźmie 30Khw. Ale w domu już bedzie zimniej.....
    Nie do końca tak to będzie. Jeśli nastawisz niższą temperaturę, to PC będzie się włączała na krócej i pewnie rzadziej - po prostu będzie "wstrzykiwać" mniejsze porcje energii. Sumarycznie będzie więc chodziła krócej w ciągu doby i nie weźmie 30kWh tylko np. 20.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  16. #10136

    Domyślnie

    Mam zagadkę.
    Szperałem by poszukać jak działa automatyczne załączanie PC w taniej taryfie bez ograniczeń czasowych ( bez sztywnych godzin) gdzie indziej , np.w skandynawii.
    Znalazłem na karcie monitora obciążenia oznaczenie Taryfa "A" i Taryfa"B" , jednak o nich w instrukcji ani słowa.
    Przekopałem instrukcje GB,DE i PL i nic-porażka na całej linii.
    Teraz znalazłem to( choć do 1330 to mam tak samo):
    http://www.prssystems.fi/maalampo/documents/nibe/F1330.pdf
    i zobaczcie na stronie 50 w prawym dolnym rogu.
    Tariffi "A" i Tariffi"B".
    Kto podejmie się przetłumaczenia?
    Postów coraz więcej, a wiem coraz mniej!
    Kliknij TU, a zobaczysz zużycie energii mojej pompy ciepła

  17. #10137
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Makki73

    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał klimaw
    Mam zagadkę.
    Znalazłem na karcie monitora obciążenia oznaczenie Taryfa "A" i Taryfa"B" , jednak o nich w instrukcji ani słowa.
    Przekopałem instrukcje GB,DE i PL i nic-porażka na całej linii.
    Teraz znalazłem to( choć do 1330 to mam tak samo):
    http://www.prssystems.fi/maalampo/documents/nibe/F1330.pdf
    i zobaczcie na stronie 50 w prawym dolnym rogu.
    Tariffi "A" i Tariffi"B".
    Kto podejmie się przetłumaczenia?
    W instrukcji nibe 1140 strona 20 jest szczątkowy opis
    http://www.biawar.com.pl/index.php/d...i-obslugi.html

  18. #10138

    Domyślnie

    To nie jest to .
    Na str 20 opisany jest system sterowania obciążeniem.
    Nie ma to nic wspólnego z taryfami.
    Postów coraz więcej, a wiem coraz mniej!
    Kliknij TU, a zobaczysz zużycie energii mojej pompy ciepła

  19. #10139
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJDOCIEKLIWSZA KOBIETA NA TYM FORUM
    bonetka

    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Posty
    1.529

    Domyślnie

    Klimawku
    a to nie jest przetłumaczone:
    Taryfa A (TA)
    Używając wejścia (TA) można dokonać wyboru dodatkowego
    typu ciepła (olejowe lub elektryczne), gdy ustawione
    jest dodatkowe ogrzewanie w menu 9.1.8 na „Elektrycz./
    Olejowe”. Aby uzyskać więcej szczegółów, zob. „Opis
    funkcji – Funkcje podstawowe” > „Dodatkowy podgrzewacz
    elektryczny” oraz „Opis funkcji – Funkcje podstawowe”
    > „Kocioł olejowy”.
    Podłączenie wykonuje się do listew X1:5 i X1:7 na karcie
    -EBV (2).
    Taryfa B (TB)
    Gdy przekazany zostaje sygnał (TB), całe dodatkowe ogrzewanie
    elektryczne zostaje zatrzymane. Aby uzyskać więcej
    szczegółów, zob. Opis funkcji > Dodatkowy podgrzewacz
    elektryczny. Podłączenie wykonuje się do listew X1:6 i X1:7
    na karcie -EBV (2).
    Pozdrawiam .
    Czasami coś dopisuję , za utrudnienia bardzo przepraszam

  20. #10140

    Domyślnie

    Jesteś niesamowita jak zawsze.
    Skąd to wytargałaś?

    No tak-teraz zauważyłem -jest to w instrukcji.
    W związku z tym nie służy to do załączania PC w taniej taryfie jak myślałem.

    To w jaki sposób w skandynawii załączają PC poprzez impuls sieci?

    Teraz jeszcze doczytałem , że to co zacytowałaś różni się od opisu na stronie 20 instrukcji.
    O co tu chodzi?
    Postów coraz więcej, a wiem coraz mniej!
    Kliknij TU, a zobaczysz zużycie energii mojej pompy ciepła

Strona 507 z 1521