dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 57
  1. #1

    Domyślnie Przestrzeń powietrzna w ścienie 3-w. Konieczna?

    Buduję dom z ceramiki tj. U-220 + wełna mineralna 12 cm + cegła kratówka 12 cm. Czytałem , że pomiędzy wełną a elewacją trzeba zostawić przestrzeń 2-3 cm do wentylowania wełny. Czy to jest konieczne? Mój kierownik mówi mi że nie koniecznie. Jakoś mu nie wierzę... Na stronie rockwoola czytałem że jest to wskazane w klimacie nadmorskim a ja mieszkam na lubelszczyźnie. Inna sprawa: czy trzeba robić nawiewniki u dołu i u góry ściany (chodzi mi o pozostawienie specjalnych szczelin wentylacyjnych w pierwszej i ostatniej warstwie cegieł?) Wydaje mi się że jest taka potrzeba ale pewności nie mam. Jak budujecie tego typu ściany? Mam zamiar zrobić kotwy z drutu 6 + Zn ale nie wiem z czego w razie potrzeby zrobić coś co by zachowało dystans dla przestrzeni powietrznej. chyba że kupiłbym specjalne kotwy...
    Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Geno

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    6.867

    Domyślnie

    Dobrze byłoby zostawić przestrzeń wentylowaną - przy konfiguracji gdzie warstwa zewnętrzna ma dość znacznie większy opór dyfuzyjny od warstwy wewnętrznej z pewnością w warstwie izolacji nastąpi kondensacja pary - od rónych czynnikó zależy czy pózniej ta zgromadzona wilgoć będzie w stanie odparować tak aby się nie gromadziła w warstwie izolacyjnej z czasem.

    Kotwy i puszki wentylacyjne ma chyba habe

    www.habe.pl
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar rafałek
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    6.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    179

    Domyślnie

    Szczelina na pewno nie zaszkodzi. Jednak jeśli się zdecydujesz na nią to już koniecznie z puszkami wentylacyjnymi - inaczej traci ona sens.
    Habe robi kotwy z krążkami dystansowymi, ale nie ma na nie monopolu - popytaj w hurtowniach - łatwo je znaleźć w tych które oferują dużo klinkieru. Na forum dość popularny jest sposób wykonania dystansó z sur kanalizacyjnych 50. Kroi się je w stosowne plastry - poszukaj było o tym trochę.
    Z włąsnych obserwacji dodam, że w zachowaniu dystansu pomaga wełna z welonem szklanym - ma taką URSA.

  4. #4

    Domyślnie

    Bardzo potrzebna podobno jezeli stosuje sie welne.Niepotrzebna gdy sie stosuje styropian.[w scianie 3w oczywiscie]

  5. #5

    Domyślnie

    przy styropianie i tak powstanie szczelina...

  6. #6

    Domyślnie

    tak sobie mysle ze wykonanie takiej sciany stwarza wiecej problemow niz gdy uzyje sie styropianu. sciana jest ciut grubsza, czy cieplejsza? nie wiem. Czy nie ma ryzyka że zalęgne mi się tam taka wilgoć że trudno będzie cos z nia zrobić? Może lepiej nie ryzykowac i dać styropian zamiast wełny.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Geno

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    6.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam153
    tak sobie mysle ze wykonanie takiej sciany stwarza wiecej problemow niz gdy uzyje sie styropianu. sciana jest ciut grubsza, czy cieplejsza? nie wiem. Czy nie ma ryzyka że zalęgne mi się tam taka wilgoć że trudno będzie cos z nia zrobić? Może lepiej nie ryzykowac i dać styropian zamiast wełny.
    W tej konfugracji na 100% nastapi w przegrodzie kondensacja pary - dlatego trzeba zast. przestrzeń wentylowaną i puszki wentylacyjne - u dołu na połączeniu ze ścianą fundamentową stosuje się dodatkową warstwę papy i odpływ wody.

    Styropian chyba nie jest złym rozwiązaniem - częściowo może służyć jako paroizolacja.

    3W np. wewnątrz Silka na zewnątrz BK - taka konfuguracja powinna być wolna od możliwości zawilgocenia izolacji przez kondensację pary w przegrodzie.
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  8. #8

    Domyślnie

    troszke sie podpaliłem na to oddychanie ścian i zdrowe zamieszkiwanie ale jeżeli fachowcy zrobią mi jakiś błąd to prędzej będę miał grzybka niz zdrowy budynek. Więc może wkładanie wełny zamiast styropianu to nie jest najlepszy p[omysł... nie jest dobrze...

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar rafałek
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    6.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    179

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam153
    troszke sie podpaliłem na to oddychanie ścian i zdrowe zamieszkiwanie ale jeżeli fachowcy zrobią mi jakiś błąd to prędzej będę miał grzybka niz zdrowy budynek. Więc może wkładanie wełny zamiast styropianu to nie jest najlepszy p[omysł... nie jest dobrze...
    Przesada. Wełna przy podobnych przegrodach ma szansę wyschnąć, a przy styropianie masz barierę i co? Tak więc nie demonizuj...

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Geno

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    6.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafałek
    Cytat Napisał adam153
    troszke sie podpaliłem na to oddychanie ścian i zdrowe zamieszkiwanie ale jeżeli fachowcy zrobią mi jakiś błąd to prędzej będę miał grzybka niz zdrowy budynek. Więc może wkładanie wełny zamiast styropianu to nie jest najlepszy p[omysł... nie jest dobrze...
    Przesada. Wełna przy podobnych przegrodach ma szansę wyschnąć, a przy styropianie masz barierę i co? Tak więc nie demonizuj...
    Tylko,że przy układach w których wartwa wewnetrzna ma dużo mniejszy opór dyfuzyjny niż warstwa zewnętrzna na styku izolacji termicznej i warstwy wewnętrznej powinno się stosować paroizolację.
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  11. #11

    Domyślnie

    Geno czy to znaczy że mam tam jeszcze dodatkowo pakować jakąś folię paroizolacyjną? pierwszy raz słyszę... chyba że żle zrozumiałem twoją wypowiedź.

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Geno

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    6.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam153
    Geno czy to znaczy że mam tam jeszcze dodatkowo pakować jakąś folię paroizolacyjną? pierwszy raz słyszę... chyba że żle zrozumiałem twoją wypowiedź.
    Jak bedziesz miał wentylowaną to nie. Folię zakłąda się głównie wtedy jeśli z obliczeń wynika,iż para będzie się kondensować w przegrodzie a w okresie letnim nie będzie w całości odparowywać tylko jej ilość z czasem narastać - tak w skrócie.
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  13. #13

    Domyślnie

    To może jak zrobie te otwory wentylacyjne w ścianie to załatwi mi problem kondensacji pary. A czy tam deszcz lub snieg nie ma dojścia? Albo zimą czy te otwory mi nie moga pozamarzac i czy te plastikowe przegródki są konieczne czy tylko mozna pozostawić sam otwór względnie zabezpieczyć go siatką. Czytałem twoj dziennik rafałku i też cos nie zauważyłem tych otworów a może przegapiłem... I jeszcze jedno: wełnę dawać na zakładkę 2 warstwy czy jedną grubą. U rafałka oglądałem zdjęcia i zdawało mi sie że jest jedna. mój kierownik każe mi dawać 2 warstwy. czy to ma znaczenie?

  14. #14

    Domyślnie

    Geno co do obliczeń to nikt mi ich nie robi. W projekcie miałem ścianę z megatermu 44 cm na zaprawę ciepłochronną i żadnych dociepleń. Mój kierownik mówi że tak jak jest teraz to będzie dobrze. miałem wątpliwości co do tej wentylacji i dlatego zapodałem temat na forum. i wyglada na to że zrobię te 2-3 cm szczeliny i stosowne otwory u dołu i u góry ściany. Może kierownik też się czegos przy okazji nauczy

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Geno

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    6.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam153
    To może jak zrobie te otwory wentylacyjne w ścianie to załatwi mi problem kondensacji pary. A czy tam deszcz lub snieg nie ma dojścia? Albo zimą czy te otwory mi nie moga pozamarzac i czy te plastikowe przegródki są konieczne czy tylko mozna pozostawić sam otwór względnie zabezpieczyć go siatką. Czytałem twoj dziennik rafałku i też cos nie zauważyłem tych otworów a może przegapiłem... I jeszcze jedno: wełnę dawać na zakładkę 2 warstwy czy jedną grubą. U rafałka oglądałem zdjęcia i zdawało mi sie że jest jedna. mój kierownik każe mi dawać 2 warstwy. czy to ma znaczenie?
    Puszki wentylacyjne mają siatkę zabezpieczającą np. przed gryzoniami oraz wyprofilowanie zapobiegające dostawaniu się wody np. przez zacinający deszcz. Stosowanie wełny na zakłądkę daje lepsze efekty - niweluje ewentualne mostki (niedokładności styków, możliwe opadnięcie wełny z czasem).
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  16. #16

    Domyślnie

    widzę że Geno jestes bardzo czujnym forumowiczem i szybko udzielasz dobrych rad. Dzieki bardzo przesyłam wirtualnego - niestety... browarka Ciekawe ile kosztuje takie pudełeczko na do wentylacji ściany. tego to pewnie nie wiesz... jeżeli nie to jutro zadzwonie do składu i sie dowiem.

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Geno

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    6.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam153
    widzę że Geno jestes bardzo czujnym forumowiczem i szybko udzielasz dobrych rad. Dzieki bardzo przesyłam wirtualnego - niestety... browarka Ciekawe ile kosztuje takie pudełeczko na do wentylacji ściany. tego to pewnie nie wiesz... jeżeli nie to jutro zadzwonie do składu i sie dowiem.
    Hyh jest zima i dla budowlańca to czas lenistwa stąd obecnoś na forum - ceny niestety nie znam cosik nie chwala się nią zbytnio
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  18. #18

    Domyślnie

    Puszka wentylacyjna HABE bez względu na kolor (majš kilka kolorów) kosztuje 2,90 zł/szt - niestety!!!

  19. #19

    Domyślnie

    Zadałem kiedyś to pytanie specam z Rokwool, czy szczelina jest konieczna.
    Odpowiedz była bardzo szczegółowa, ogólnie: w klimacie wilgotnym, jeżeli dużo pada (morze, góry) wentylacja jest konieczna. Można budować bez szczeliny w innych regionach. W Niemczech standartem jest szczelina+kratki wentylacyjne. Napisał mi również że w okolicy są kilka kilkunastoletnich domów, ocieplonych wełną bez szczeliny i puszek i nic sie nie dzieje. Napisał że zasada główna: w czasie budowy ścianą musi być bardzo dobrze okrywana w czasie deszczu, wełna musi być sucha. Jeżeli się zostawia szczelinę i otwory wentylacyjne to wilgoć będzie miała jak wyparować, bez tego wełna musi być absolutie sucha.

  20. #20

    Domyślnie

    w40 podobne informacje znalazłem na stronie rockwoola. na wszelki wypadek dam szczeline i kratki. 2,90 za sztuke... hmm... jak mam żałować za pare lat że nie dałem to lepiej odżałuje teraz ze 3 stówki dla spokojności sumienia.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony