dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1
    Guest

    Domyślnie

    Hydraulik namawia mnie na wykonanie dodatkowego letniego obiegu instalacji CWU pod pokryciem dachu w celu wykorzystania ciepła nagrzanego pokrycia. Napiszcie co o tym sądzicie i czy ktoś już się z tym spotkał.

  2. #2

    Domyślnie

    Myślałem o tym kiedyś,uważam źe jest tofajna sprawa tylko czy opłacalna.Jeśli możesz coś więcej powiedzieć jak on to planował Ci zamontować.Blacha na połódniowej stronie nagrzewa się bardzo,dobrze by było to wykorzystać

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Moim zdaniem taki pomysł jest kiepski. Jak chcesz wykorzystać słońce to kup sobie kolektory słoneczne. Nie będą dużo droższe a wykonane na pewno solidniej i bezpieczniej.

  4. #4

    Domyślnie

    Ja planuję takie pogrzewanie wody. W USA mieszkałem w domu gdzie taka instalacja działała bardzo dobrze. Wykonana była z rurki miedzianej o srednicy 12mm i ułożonej na podobieństwo grzejnika łazienkowego /węża/. Koszt rurki jest niwielki w stosunku do kolektorów a zysk duży. Instalacja ta działa na zasadzie CO grawitacjnego. Na zimę obieg się odcina od CWU i wodę spuszcza.

  5. #5

    Domyślnie

    musiałbyś :
    1) specjalnie wygospodarować miejsce pomiędzy pokryciem a ociepleniem na rury cwo - można je wykorzystać na dodatkowe ocieplenie
    2) pamiętać, żeby jesienią zawsze wodę spuścić bo zimą popęka
    3) sprawność i wydajność instalacji mocno niepewna, a wymaga dodatkowej cyrkiulacji i działa tylko 4 m-ce w roku
    wniosek - chyba nie warto


  6. #6

    Domyślnie

    Warto, zużycie CWU latem jest dużo dużo większe niż zimą. Szczególnie dla tych co ogrzewają dom drewnem lub węglem.
    200l beczka wody pomalowana na czarno i wystawiona na słońce przez 8 godz. nagrzewała murarzom wodę do mycia. Nie mierzyłem temp. ale była bardzo ciepła.
    Kto ociepla dach bezpośrednio pod blachą lub dachówką. Rurkę mocuje się od spodu do łat.

  7. #7

    Domyślnie

    musso, ja akurat obserwują zużycie cwu większe w zimie (dłuższe i gorące prysznice/kąpiele) a w lecie to raczej krótko i chłodną wodą...

    A może po prostu kupić 2-3 stare płaskie panele/grzejniki pomalować na czarno i przymocowac do dachu. W lecie na pewno podgrzeją wodę !

    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Maco dnia 2003-02-12 22:48 ]</font>

  8. #8

    Domyślnie

    >200l beczka wody pomalowana na czarno i wystawiona na słońce
    >przez 8 godz. nagrzewała murarzom wodę do mycia. Nie mierzyłem
    >temp. ale była bardzo ciepła.

    >A może po prostu kupić 2-3 stare płaskie panele/grzejniki
    >pomalować na czarno i przymocowac do dachu. W lecie na pewno
    >podgrzeją wodę !

    Tez robilem takie proby : w lecie pozostaiwona woda w 5 l. butli z PCV nagrzala sie na sloncu tak, ze mozna bylo sie ja oparzyc.
    W swoim letnim domk planuje zamontowac wezownice z PCV na poludniowej scianie (na dachu byloby trudniej). I z tej wody korzystac chocby do prysznica w czasie slonecznego dnia.
    Ciekawe czy nagrzalaby sie woda w zwykly, bezsloneczny dzien,




  9. #9

    Domyślnie

    jeśli miałbym robić rozprowadzenie instalacji rurkami miedzianymi to koszt wykonania kolektora własnym sumptem byłby taki sam a efekt nieporównywalnie większy.
    Zawsze namawiam do zrobienia samemu zamiast przepłacać.

  10. #10

  11. #11

    Domyślnie

    tego szukałem
    wielkie dzięki zabieram się do roboty

  12. #12

    Domyślnie

    Ja tez to będę robił. Pozdrawiam i życzę miłego majsterkowania zgodnie z zasadami i przepisami bhp.

  13. #13

    Domyślnie

    właśnie przeczytałem i muszę Cię ostrzec styropian najwyżej wytrzymuje 80stC dlatego zastosuj wełnę twardą lub co lepsze piankę poliuretanową może być ta w spreyu.

  14. #14

    Domyślnie

    Witam
    Brakuje mi tylko szyby hartowanej, czy ktoś wie gdzie w W-wie hartują szyby. Buduję kolektor poziomy z dwoma szybami oddzielonymi listefką 1 cm. Szyby klejone na klej do szyb samochodowych.
    Pozd. Musso

    _________________


    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: musso dnia 2003-02-17 19:40 ]</font>

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony