dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 92

Temat: Drenaż

  1. #1

    Domyślnie Drenaż

    Witam.
    Mam takie do Was pytanie.
    Mam działke letniskową, wykonawca szamba zalecił mi drenaż działki i zgodziłem się.
    Zrobił to w następujący sposób : wykopał rów dokoła domku, wsypał gruby żwir, położył rure drenażową i zasypał ją tym samym żwirem, do drenażu podłączył też rynny. Rów pociągnoł za ogrodzenie do rowu melioracyjnego i tam się kończy drenaż.
    Dzisiaj kopaliśmy z ojcem rów pod kabel energetyczny. Podczas kopania było cały czas sucho. Kiedy dotarliśmy do miejsca gdzie leciał drenaż rów zaczoł sie zalewać wodą. Tzn woda zaczeła lecieć z drenażu do kopanego przez nas rowu. Wczoraj padał deszcz.
    Powiem jeszcze że w miejscu gdzie drenaż ma swoje ujscie tzn do rowu melioracyjnego za płotem byłu sucho a z końcówki rury nie spadła ani jedna kropelka.
    I teraz domyślam sie że drenaż jest źle wykonany, czy może tak ma być?
    Bardzo prosze o pomoc.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar selimm
    Zarejestrowany
    Jun 2005
    Posty
    6.216

    Domyślnie

    Deks dobrze kombinujesz..

    tak trzymaj !
    Taki stary jestem
    a nic kurw@ nie zmądrzałem -

  3. #3

    Domyślnie

    Fachowiec zrobił ci drenaż czy system nawadniający? Jeżeli w drenażu leży faktycznie rura drenarska taka z otworkami i do tego podłączone jest odwodnienie dachu to to nie jest drenowanie tylko nawadnianie. Do drenażu nie podłącza się zasilania w wodę toć to ma spełniać zupełnie inną rolę

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar selimm
    Zarejestrowany
    Jun 2005
    Posty
    6.216

    Domyślnie

    pewnie ma dwa w jednym
    jakies poziomy tam porobił ??
    Taki stary jestem
    a nic kurw@ nie zmądrzałem -

  5. #5

    Domyślnie

    To znaczy że nie wolno łączyć drenażu z rynnami? Oczywiście ruru z dziurkami jak do drenarki.
    A co do poziomów to właśnie tego się obawiam że śa źle zrobione, nie widziałem żeby biegali z poziomicą.

  6. #6

    Domyślnie

    Moim zdaniem do rury odwadniającej bez problemu można podłączyć odwodnienie dachu. Należy tylko prawidłowo wykonać spadki rurociągu drenarskiego aby woda odpływała do odbiornika. W opisywanym przypadku rurociąg jest albo zapchany albo ma fale.

  7. #7

    Domyślnie

    oim zdaniem do rury odwadniającej bez problemu można podłączyć odwodnienie dachu.
    rura odwadniająca jak ją nazywasz (i cokolwiek to ma znaczyć) to chyba nie to samo co drenarska
    Fachowiec zrobił ci drenaż czy system nawadniający? Jeżeli w drenażu leży faktycznie rura drenarska taka z otworkami i do tego podłączone jest odwodnienie dachu to to nie jest drenowanie tylko nawadnianie. Do drenażu nie podłącza się zasilania w wodę toć to ma spełniać zupełnie inną rolę
    racja...
    albo my ich, albo oni was...

  8. #8

    Domyślnie

    Jesli zamiarem było odprowadzenie wody z działki to po jaką ch ....ę rura z dziurkami. Fachowiec chyba na obłęd cierpi. Rura owszem ale szczelna poprowadzona z odpowiednim spadkiem.
    Dom z bala - mieszkam od sierpnia - wykańczam i jestem wykańczana

  9. #9

    Domyślnie

    Zupełnie prawidłowy sposób odprowadzenia wody z dachu.Najprawdopodobniej rura ułożona jest ze zbyt małym spadkiem,albo gdzieś są "górki" tak jak już :laspalmas napisał.
    Przy "normalnym" drenażu spadek takiego rurociągu może być naprawde minimalny i wynosić już nawet 0,1%.
    Przy drenażu z podłączonymi rurami spustowymi z dachu należy przede wszystkim:
    -na podłączeniu rury spustowej z dachu z rurą drenarską wykonać studnie rewizyjną.Nie można łączyć bezpośrednio rury spustowej z drenarską!!!!
    -średnica rury drenaskiej musi być większa lub równa rurze spustowej.Zalecana średnica to minimum 113mm.Optymalna 165mm.Najczęściej kupowana i instalowana rura 80mm to w takim przypadku moze być ciut mało /takie są standardowe wymiary rur dren/
    -rura drenarska musi być ułożona z równym spadkiem minimum 0,3%
    To takie podstawowe zasady.Oczywiście w zależności od rodzaju gruntów stosuje się przeróżniste dodatki w stylu otulina z włókna kokosowego,geowłóknina i inne...

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał areq
    [color=blue]Zupełnie prawidłowy sposób odprowadzenia wody z dachu]

    No to wyobraźmy obie. Wiekszy deszczyk rura z dachu fi80 z jednego rogu + fi 80 z drugiego niech będzie dla ułatwienia niski poziom wody gruntowej, ale za to grunt małoprzepuszczalny z domieszką gliny + przewarstwienia działka ze spadkiem. Jeżeli udowodnisz mi, że przy przepływie wody nawet przy rurze fi165 drenaż będzie odbierał prawidłowo wodę z gruntu gdy będzie stale dopompowywany wodą zebraną z dachu to zgoda "jest to prawidłowy sposób odprowadzenia wody".

  11. #11

    Domyślnie

    Ulewne deszcze w naszej strefie klimatycznej to raczej stan chwilowy a nie ciągły. Rury drenarskie są z dziurami po to aby woda z gruntu przez dziurki wnikała do wewnątrz i odpływała. Jeżeli rurociąg ma prawidłowy spadek to nawet w grząskim terenie powinien odprowadzić wodę z dachu a po pewnym czasie osuszyć teren.
    A swoją drogą jaki jest stan wody w rowie melioracyjnym który jest odbiornikiem nadmiaru wody z działki?

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał YEYO
    Cytat Napisał areq
    [color=blue]Zupełnie prawidłowy sposób odprowadzenia wody z dachu]

    No to wyobraźmy obie. Wiekszy deszczyk rura z dachu fi80 z jednego rogu + fi 80 z drugiego niech będzie dla ułatwienia niski poziom wody gruntowej, ale za to grunt małoprzepuszczalny z domieszką gliny + przewarstwienia działka ze spadkiem. Jeżeli udowodnisz mi, że przy przepływie wody nawet przy rurze fi165 drenaż będzie odbierał prawidłowo wodę z gruntu gdy będzie stale dopompowywany wodą zebraną z dachu to zgoda "jest to prawidłowy sposób odprowadzenia wody".
    Co to znaczy "stale dopompowywany wodą z dachu"??W strefie zwrotnikowej budujesz?
    1.Deszcz jest zjawiskiem okresowym
    2.Jeśli działka ze spadkiem i jest gdzie odprowadzić wody tym lepiej,część wód opadowych spłynie powierzchniowo,przy założeniu ,że występują grunty małoprzepuszczalne w podłożu
    3.Jeśli poziom wód gruntowych jest wyższy niż poziom ław i jest to sytuacja stała-teren bardzo podmokły-duży i stały dopływ wód do budynku na rzędnych ca. -50cm poniżej poziomu terenu to w tym momencie bardzo ciężko będzie odprowadzić wody z dachu i filtracyjne z gleby.To skrajny przypadek,ale dla 95% przypadków rozwiązanie z odprowadzeniem deszczówki jest właściwe,przy dużym reżimie wykonawstwa i najlepiej projektem technicznym wykonania takiego odwodnienia przez speca... a nie tylko wykopanie i wrzucenie rur do wykopu,obrzucenie żwirem i kamieniami i zasypanie

  13. #13

    Domyślnie

    A swoją drogą jaki jest stan wody w rowie melioracyjnym który jest odbiornikiem nadmiaru wody z działki?
    Dużo poniżej wylotu drenarki więc to nie tu problem.
    Nie można łączyć bezpośrednio rury spustowej z drenarską!!!!
    A u mnie tak jest .
    Czyli drenarka do reklamacji. Ale jak to tego sie ustosunkuje "fachowiec" który to robił?

  14. #14

    Domyślnie

    Włąsnie mam zamiar położyc rure drenarską wokół budynku mam odkopane fundamenty do poziomu ław i będe kładł rure fi 80 jako drenaż bez rynien, mam zamiar zrobic spadek w kierunku działki (ogrodu), następnie na końcu drenażu kopię studnie chłonną i do niej wpuścić koniec rury drenarskiej, dwie końcówki tej rury, w jakiej odległości mam położyć rure od fundamentów, później zasypuje żwirkiem, pospółką czy jakoś tak.
    PRO

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał PRO
    Włąsnie mam zamiar położyc rure drenarską wokół budynku mam odkopane fundamenty do poziomu ław i będe kładł rure fi 80 jako drenaż bez rynien, mam zamiar zrobic spadek w kierunku działki (ogrodu), następnie na końcu drenażu kopię studnie chłonną i do niej wpuścić koniec rury drenarskiej, dwie końcówki tej rury, w jakiej odległości mam położyć rure od fundamentów, później zasypuje żwirkiem, pospółką czy jakoś tak.
    Oś rury drenarskiej w odległości 20-80cm od spodu ław fundamentowych w poziomie i góra rury na wysokości spodu ław pionowo.
    Jeśli masz grunty piaszczyste nie trzeba dawać otuliny z geowłókniny tylko zasypać żwirem o frakcji 8-16mm do wysokości 20-30cm powyżej góry rury i reszte gruntem rodzimym.
    Jeśli piasek ten jest mocno pylasty to całość (rura +obsypka) owija się geowłókniną z zakładem 10cm.Podobnie jest dla gruntów spoistych takich jak gliny,iły
    Instrukcja obsługi:
    na dnie spoziomowanego wykopu rozkładamy geowłókninę tak by końce były "wypuszczone w górę" na jakieś 50cm,na nią kładziemy rurę drenarską i obsypujemy tym zwirem/kamykami/,potem całość owijamy geowłókniną z zakładem..najlepiej wykop zasypać piaskiem bądź żwirem,jeśli takowy występuje na terenie działki to o.k. jeśli nie to niestety trzeba tego piachu dowieźć.

  16. #16

    Domyślnie

    Mam generalnie gline i rów przy fundamencie wokół budynku i rure drenarska chcę zasypać żwirkiem do samej góry bez włókniny.
    Czy to będzie OK?
    PRO

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał PRO
    Mam generalnie gline i rów przy fundamencie wokół budynku i rure drenarska chcę zasypać żwirkiem do samej góry bez włókniny.
    Czy to będzie OK?
    Sorry ,ze tak późno odpowiadam...
    Geowłóknina kosztuje naprawde niewiele...Z glin może być wymywany materiał ilasty/pylasty który po pewnym czasie,mimo chroniącej warstwy żwirów, może skutecznie zamulić otwory w rurach jak i same rury drenarskie..Geowłóknina znaaacznie to ograniczy.

  18. #18
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Marek01

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    8

    Domyślnie

    mam pytanie czym różni się geowłóknina od agrowłókniny.Czy ta druga może być zastosowana do drenarzu

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Last Rico
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    2.036

    Domyślnie

    Agrowłóknina nie może być użyta przy pracach drenarskich, bo się biodegraduje.

  20. #20
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Marek01

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    8

    Domyślnie

    dzięki Last Rico

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony