dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 134 z 349
Pokaż wyniki od 2.661 do 2.680 z 6965
  1. #2661
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Magus
    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Skąd
    Dobranowice
    Posty
    405
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał pioos Zobacz post
    Proszę potwierdzić ale chyba każdy z nas chcę wersje na 230 Volt ?
    No chyba inna wersja jest srednio sensowna .... w kazdym razie potwierdzam 230V.

  2. #2662
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Magus
    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Skąd
    Dobranowice
    Posty
    405
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piwoslaw Zobacz post
    Znajomy znalazł w necie wymiennik ciepła z plastikowym wkładem. Nie dowiedziałem się jakiej firmy, ale mam dwa zdjęcia:
    Wyglada to na jakas prace na zajecia z ZPT :/
    Sklejanie na krzyz jest imho nonsensem - ze wzgledu na parametry termodynamiczne.
    Nawet klej przewodzacy niewiele tu pomoze - wydaje mi sie, ze wymiennik musialby byc olbrzymi aby sensownie dzialac ....

    Lepszym rozwiazaniem byloby kleiejnie kanalikami tylko co druga warstwe - pozostale warstwy tylko dystanse np z pojedynczych kanalikow.

    Owszem - tanie to bedzie, ale ale gabaryty zbyt duze aby to upchanc w sensowny sposob.

    Wieksze mozliwosci w kierunku taniego wymiennika widze w konstrukcji samonosnej z blachy - brak kombinowania z dystansami i kilometrow do lutowania/spawania.
    Wymodelowalem sobie cos prostego w inventorze i mowiac szczerze zapowiada sie ciekawie.

  3. #2663
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Jak by się uparł, to można takie płyty kanalikowe skleić równolegle a potem jakoś pokombinować tak, żeby co strugi płynęły co drugim kanalikiem (jednym nawiew, drugim wywiew, trzecim nawiew, czwartym wywiew, i tak dalej). Niemal zegarmistrzowska robota, ale wtedy ciepło przenikać będzie przez jedną warstwę plastiku, a powierzchnia wymiany ciepła będzie ogromna.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  4. #2664

    Domyślnie

    Cytat Napisał manieq82 Zobacz post
    @Jobberwalker - jaki masz gwc?
    nieżłe wyniki moim zdaniem
    ale to praca non stop czy dajesz mu odetchnać?
    Moj GWC to klasyk czyli PVC (kanaliza) 200mm pomaranczowa dlugosci ok 50m. Spadek (ok. 2cm na 1m) od 1.5m glebokosci przy budynku do ok. 2,5m przy czerpni, nie mam piwnicy. Studnia przy czerpni glebokosci ok 4m i srednicy 315mm + pompa do brudnej wody.
    Mysle ze dobry wynik GWC to zasluga ziemi, mam raczej gliniasta, wilgotna. Chodzil przez 3 dni jak bylo goraca w zasadzie z tym samym wynikiem, zero odpoczynku. Zebralo sie troche wody, moze ze 20-30L.
    Zima, jak odpalilem go recznie (bo nie mam jeszcze sterownia) w polowie grudnia to wylaczylem chyba w marcu jak temp. byla powyzej 5C. Zima mialem w zasadzie caly czas +7-8C na wyjsciu, przy mrozach -25C widzialem chyba +6C. Chodzil non-stop.

    JR
    Ostatnio edytowane przez Jobberwalker ; 23-06-2010 o 11:56
    zaczyna...

  5. #2665

    Domyślnie

    Cytat Napisał Magus Zobacz post
    Lepszym rozwiazaniem byloby kleiejnie kanalikami tylko co druga warstwe - pozostale warstwy tylko dystanse np z pojedynczych kanalikow.
    Owszem - tanie to bedzie, ale ale gabaryty zbyt duze aby to upchanc w sensowny sposob.
    Tak właśnie jest zrobiony ten wymiennik, który prezentowałem jakiś czas temu na zdjęciu. Jedno powietrze płynie kanalikami, a drugie w poprzek przestrzeniami między płytami. Wymiennik gabaryty ma normalne.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  6. #2666
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    mp_krk

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    539
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie

    Witam,
    mam następujący problem: w domu będzie wentylacja mechaniczna z rekuperatorem; salon otwarty na hol, kuchnię i jadalnię. Czy do kominka który będzie w salonie stawiać komin z samym kanałem dymowym czy również potrzebny jest kanał wentylacyjny?

  7. #2667
    ELITA FORUM (min. 1000)
    manieq82

    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Posty
    1.308
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    nie
    uprzedzając kolejne pytania
    kominek powinien być dostosowany do tego typu wentylacji i nie posiadać żadnych szczelin pobierających powietrze z salonu, i również nie powinno tam być tego wspomnianego kanału wentylacji grawitacyjnej
    jedno jak i drugie zaburza nam prawidłowe działanie naszej wentylacji
    kiedyś pisano o problemach z odbiorami w tym temacie
    znam przypadki (w tym mój) bezproblemowego odbioru w/w przypadku (czyli bez kanału wentylacyjnego) bez żadnego szczególnego przekonywania, mało wręcz przy entuzjazmie kominiarza

  8. #2668
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    mp_krk

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    539
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie

    manieq82,
    dzieki za odpowiedz. czyli mam postawic sobie komin przykladowo fi20 bez kanalu wentylacyjnego w otwartym salonie; do tego potem szczelny kominek i tylko doprowadzenie z zewnatrz domu np kanalem poziomym powietrza do kominka? i bedzie w porzadku zarowno pod wzgledem odbioru jak i dzialania

  9. #2669
    ELITA FORUM (min. 1000)
    manieq82

    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Posty
    1.308
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    wg mnie tak
    wg mojego kominiarza również

    ja doprowadziłem rura fi 160 pod wkład - trochę przy duży wg. mnie ale ale lepiej większy - nie zaszkodzi a i tak będzie przepustnica

    pozdr

  10. #2670
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    mp_krk

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    539
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie

    Też tak mysle...

    Mam jeszcze jedna kwestie do rozwiazania: widzialem sie dzis z doradca Schiedla i on doradzil mi nastepujaco: w salonie komin Rondo (bez ocieplenia) + 2 kanaly wentylacyjne(salon + rura z kuchni do drugiego), w kotlowni Rondo Plus + 2 kanaly wentylacyjne(kotlownia+lazienka). Z tym ze wg mnie projekt zawiera blad i nie uwzglednia wentylacji mechanicznej - projektant zaplanowal nam grawitacje z kotlowni (co oczywiste) jak rowniez kuchni i lazienek czyli tak jakby reku nie bylo...

    Ja bym zrobil tak: komin z jednym kanalem wentylacyjnym w kotlowni, w salonie komin do kominka z zamknieta komora spalania bez kanalu wentylacyjnego (doprowadzenie dolem powietrza do kominka), w lazienkach oczywiscie wywiew do reku, w kuchni wywiew do reku + nad piecem elektrycznym okap z filtrem weglowym...

    Co sadzicie?
    I czy nie bedzie problemu z odbiorem kominiarskim jak bedzie rozjazd w stosunku do projektu?

  11. #2671
    ELITA FORUM (min. 1000)
    manieq82

    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Posty
    1.308
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    ja też mam masę kanałów wentylacyjnych w projekcie
    mam tylko 1 w kotłowni i 1 w garażu
    odbiór mam jak zreszta pisałem

  12. #2672
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    mp_krk

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    539
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie

    Super...a wlasnie, jak zrobic kanal wentylacyjny w garazu jesli nad nim jest taras...

  13. #2673
    ELITA FORUM (min. 1000)
    manieq82

    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Posty
    1.308
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    a jak masz w projekcie?

  14. #2674
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    mp_krk

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    539
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie

    nawet nie pytaj...jakbym nie patrzyl kanalu wentylacyjnego ja tam nie widze, ale mozesz zerknac (rzuty w dzienniku)

  15. #2675
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    mp_krk

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    539
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie

    manieq82
    i jak bys rozwiazal ten problem?

  16. #2676
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar kkdarch
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Skąd
    Sangrodz
    Kod pocztowy
    97-225
    Posty
    450

    Domyślnie

    Cytat Napisał mp_krk Zobacz post
    Super...a wlasnie, jak zrobic kanal wentylacyjny w garazu jesli nad nim jest taras...
    Chcesz wentylować garaż rekuperatorem?Nie lepiej wstawić zwykłą kratkę z tyłu garażu i wtedy grawitacyjnie doprowadzić smrodek.

  17. #2677
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    mp_krk

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    539
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie

    Cytat Napisał kkdarch Zobacz post
    Chcesz wentylować garaż rekuperatorem?Nie lepiej wstawić zwykłą kratkę z tyłu garażu i wtedy grawitacyjnie doprowadzić smrodek.
    dzieki, o tym tez myslalem.
    nie mialem na mysli robic wywiewu reku w garazu bo to niezgodne z przepisami, chodzilo mi bardziej o to czy moze byc kratka w scianie czy musi byc komin wentylacyjny - tylko w tym przypadku nie za bardzo jest jak go wyprowadzic w gore

    generalnie sorki za off-topic z tymi kominami

    pytanie blizsze wentylacji...jakie okna dachowe stosowaliscie w swoich domach? chce zapewnic max szczelnosc ale 99% okien topowych producentow posiada w standarcie automatyczny nawiewnik, co jak mysle bedzie zaklocac prace wentylacji mechanicznej...

  18. #2678

    Domyślnie

    Witam wszystkich!

    Obserwuję temat od dłuższego czasu, właśnie przystępuję do realizacji WM u siebie.

    Po pierwsze, to jestem chętny dołączyć do zamówienia na EBMy, myślę że dzisiaj, najpóźniej jutro rano zdecyduję się na konkretny model. Termin został ustalony do końca czerwca, podsumowań nie widzę, więc mam nadzieję, że się załąpię. Na pewno będę chciał wentylatory zasilane prądem stałym (czy to prądu kiedyś zabraknie, czy też w końcu zbuduję swoją małą elektrownie wiatrową z turbiną Savoniusa- zawsze to łatwiej podłączyć pod akumulator, a silniki prądu zmiennego lubią ładną sinusoidę ciężką do uzyskania).

    Po drugie - bardzo proszę o opinie odnośnie kanałów wentulacyjnych. Otóż rur typu flex (półelastyczne, a jeszcze gorzej elastyczne) niestety nie toleruję. Turbulencje przy nie-gładkich ścianach niemałe, głośne i wogóle... We wszystkich większych instalacjach widziałem kanały sztywne (supermarkety, zakłady produkcji, biura...)
    Spiro sztywne tanie nie są... 20pln za 100kę, 30 za 160kę bez vatu.

    Podjąłem decyzje by zrobić instalację z rur kanalizacyjnych!
    ceny średnio: 7pln za 100kę, 15 za 160kę z vatem!
    złączki: trójniki 2-3 razy tańsze, kolanka 3-4 razy (porównywałem z kolankami tłoczonymi)

    U mnie tych kolanek niestety wyjdzie troszkę. Jak widać kanaliza wychodzi 2-3 razy taniej (zależnie od średnic, ilości kolanek itd.), ale cena nie zawsze jest najważniejsza. Rury kanalizacyjne pewnie każdy połączyć umie i łatwo się je kładzie.
    Zalety: ryry sztywne i gładkie jak spiro blaszane, łatwość łączenia, gruby plastik- ciche i delikatnie ciepłe, cena, dostępne od ręki w supermarkecie budowlanym, nie muszę zamawiać, ani dokłądnie wyliczać, tylko biorę ile wlezie a co zostanie, to zwróćę
    Wady: średnice 75, 110, 160, 200 (w mojej instalacji to nie problem- średnice odpowiadają), średnice (chyba) nieodpowiadające przepustnicom i anemostatom
    Podsumowanie: Podłączenia do anemostatów wydaje się, że można zakończyć podłączeniem jak do sedesu (duża guma, średnica ok 70-105), a do przepustnic ew kawałki flexa użyć.

    Bardzo proszę o opinie odnośnie takich przewodów wentylacyjnych, czy ktokolwiek może robił?

    Ostatnia sprawa, dosyć ważna. Odnośnie wentylatoró- wciągający i wyciągający. Czy dawać takie same, jeśli planuję GWC żwirowe, czy wciągający od razu mocniejszy???? Czasem będzie szło przez bypass, ciężko wyregulować itd. Jak uważacie?

    Z góry dzięki za odpowiedzi, pozdrawiam Wszystkich!

  19. #2679

    Domyślnie

    Witam

    Cytat Napisał mp_krk Zobacz post
    pytanie blizsze wentylacji...jakie okna dachowe stosowaliscie w swoich domach? chce zapewnic max szczelnosc ale 99% okien topowych producentow posiada w standarcie automatyczny nawiewnik, co jak mysle bedzie zaklocac prace wentylacji mechanicznej...
    Ja u siebie wybrałem Fakro FTT plus kołnierz EHV-AT. Najcieplejsze, z pakietem dwukomorowym z kryptonem i bez nawiewnika. Właśnie ze względu na wentylację mechaniczną z odzyskiem takowe wybrałem.
    Paweł

    Murator D39 "Z antresolą"

  20. #2680
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    mp_krk

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    539
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie

    Cytat Napisał suj Zobacz post
    Ja u siebie wybrałem Fakro FTT plus kołnierz EHV-AT. Najcieplejsze, z pakietem dwukomorowym z kryptonem i bez nawiewnika. Właśnie ze względu na wentylację mechaniczną z odzyskiem takowe wybrałem.
    taka opcja tez jest tylko ze cenowo troche drogo wychodza

Strona 134 z 349

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony