dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 137 z 349
Pokaż wyniki od 2.721 do 2.740 z 6965
  1. #2721

    Cool

    Dziś odebrałem wymiennik. Jeszcze nie dostałem tak solidnie zapakowanej przesyłki.




    Wymiennik wygląda równie dobrze co paczka, oby wydajności były równie imponujące .


    A tak w ogóle to jest to klingenburg GS25/440 blaszki co 2mm.

    Pozdrawiam,
    Zylko
    Niech się mury pną do góry...

  2. #2722

    Domyślnie

    Jak obliczyć prędkość powietrza przy wentylacji mechanicznej dla poszczególnych przekrojów rur, np.
    fi 100
    fi 125
    fi 160
    Z góry dziękuję za odp.

  3. #2723

    Domyślnie

    A ile kosztował Ciebie ten wymiennik?

  4. #2724

    Domyślnie

    Napisz zapytanie do klinkerburg'a to ci powiedzą ile kosztuje konkretny model który będzie ci pasował.
    Mi wyszło około 1100 brutto.

    Inna sprawa to obudowa, tzn z czego ją wykonać. Czy macie jakieś inne pomysły poza: http://www.alptech.com.pl (pojawił się stronę wcześniej)? Znalazłem coś w ofercie tuplex, o tu: http://www.tuplex.pl/index.php?pid=166
    ale może macie jakieś sprawdzone źródło? Zawsze można kupić blachę i kleić z XPS czy EPS ale to dużo roboty i jak znam życie wcale taniej nie wyjdzie.
    Ostatnio edytowane przez zylko ; 11-08-2010 o 13:20
    Niech się mury pną do góry...

  5. #2725
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar gosciu01
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.725

    Domyślnie

    ......hmmmm,

    przez rury przepychasz powietrze w metrach sześciennych - m3
    do tego w określonym czasie, np. 120 m3/godz.
    rura ma przekrój w metrach kwadratowych - m2 ( pi*r2 )

    Jeżeli podzielisz sobie ilość przepchanego powietrza w czasie przez powierzchnię
    otrzymasz prędkość wyrażaną w metrach na godzinę ( minutę, sekundę )
    Należy ponadto pamiętać, że godzina to 3600 sekund.
    Dom zoptymalizowany energetycznie.
    Nie sztuką jest wydać pieniądze dla idei.
    Moją ideą jest wydać je zgodnie ze sztuką.

  6. #2726

    Domyślnie

    P- przepływ
    fi, średnica
    V=P/(pi*(fi/2)^2)

    Jeżeli przepływ ma być 360m3/h czyli 0,1m3/s to prędkokość w rursku fi 160 będzie 0,1m3/s / (3,14*(0,16m/2)^2 ) = 0,1 / (3,14*0,0064) [m3/s]/m2 =~ 5m/s
    5m/s = 18 km/h

  7. #2727

    Domyślnie

    Czyli, jeśli dobrze licze dla fi 100, przy 30m3/h, prędkość strugi wynosi 1,07m/s
    Dla fi125, ta struga wyniesie tylko 0,68 m/s
    To po co projektanci projektują przekroje fi 125 dla przepływu 30m/s?? Skoro w obu przypadkach nie są one słyszalne?

  8. #2728
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar gosciu01
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.725

    Domyślnie

    oprócz prędkości i hałasu istniej jeszcze ważny parametr oporu w [Pa]

    Przykładowo dla 30 m3/godz. opór dla prostego odcinka 5m rury fi125 = 0,3Pa, dla rury fi100 = 1,0 Pa.
    Czyli 3x większy. Cała instalacja może mieć wówczas takie opory, które spowodują konieczność zastosowania większego wentylatora, co oznacza
    większą kasę za prąd.
    Dom zoptymalizowany energetycznie.
    Nie sztuką jest wydać pieniądze dla idei.
    Moją ideą jest wydać je zgodnie ze sztuką.

  9. #2729
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar pigeon
    Zarejestrowany
    May 2007
    Posty
    243
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    22

    Domyślnie

    Witam,

    zapytanie do wszystkich którzy już zbudowali coś na EBM - czy podczas pracy one są słyszalne??
    szum - wycie cokolwiek???

    Ja zdecydowałem się na NIKOLA ale na EBM-ach i coś na mój gust są one za głośne.

  10. #2730
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Ja też mam Nikola ( 320 ) i przy wydajności 100% słychać go minimalnie w nocy tuż za drzwiami garażowymi (Porta stalowe, ocieplone wełną).

  11. #2731

    Domyślnie

    Potrzebuje porady dot. zwiekszenia sprawnosci rekuperacji.

    Bede mial kominek z PW - wiekszosc ciepla idzie na ogrzanie wody, troche ogrzewa pomieszczenie, reszta ulatuje w komin.
    Chcialbym zrobic nad kominkiem komore, przez ktora bedzie przeplywalo powietrze w systemie wentylacji.

    Problem jest taki:
    1. czy ogrzac w ten sposob swieze powietrze z rekuperatora przed jego rozprowadzeniem po budynku
    2. a moze lepiej powietrze zuzyte, ktore za chwile trafi do rekuperatora i dalej na zewnatrz

    Pierwszy wariant bedzie mial wieksza sprawnosc, ale sprawia pewne ryzyko w razie ewentualnego rozszczelnienia
    przewodu spalinowego. Drugi wariant bedzie na pewno bezpieczniejszy, choc mniej sprawny.

    Co polecacie?
    Pozdrawiam
    Paweł

    Buduję 3-5 litrowy

  12. #2732

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    No to....
    Robię spore przeciwprądowce z płyt kanałowych PP.
    Samo życie...

    Ktoś tu pisał, że się nie da....

    Adam M.
    Adam czy już masz coś gotowego? Wiem że było zamieszanie z producentami płyt PP, ale to chyba już jakiś czas temu.
    Byłbym baaardzo wdzięczny gdybyś mógł nam pokazać jak Ci to wyszło.
    Są juz jakieś na chodzie?

  13. #2733

    Domyślnie wymiennik z polipropylenu kanalikowego (PP)

    Co do wymiennika z PP wymyśliłem takie coś jak w załączeniu... łatwe w budowie, tylko niesymetryczne opory.... ale to chyba nie jest problem... czerpnia idąca przez GWC ma dużo większe opory niż wyrzutnia więc czerpnię można puścić "na wprost" a wyrzutnię pomiędzy płytami z większymi oporami... w końcu wentylatory mam takie same więc trochę to wyrówna ich obciążenia.

    Co o tym myślicie?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	reku.jpg
Wyświetleń:	471
Rozmiar:	27,6 KB
ID:	22295  
    Pozdrawiam.
    Romek.

  14. #2734

    Domyślnie

    Policzyłem sobie dzisiaj ile płyt trzeba by kupić...
    weźmy wymiary zbliżone do tych podanych przez Adama na początku tego wątku tylko dostosujmy je do płyt... płyta 1400x2000mm 3mm grubości... kanały są wzdłuż czyli kanał ma 2m długości.

    140 cm / 4 = 35cm szerokości
    200 cm / 2 = 1m długości
    i na wysokość 30cm czyli 30 cm / 0,3cm = 100 warstw czyli 50 płytek i 50 pustych przestrzeni tylko z usztywnieniem.
    płytka rozmiaru 35x100 daje nam 8 szt z jednej pełnej płyty czyli 6,25 płyty rozmiaru 1,4 m x 2 m

    cena... 4,50 za m2.. pewnie netto czyli 12,6*1,22 = 15,40zł za płytę * 7 = 107zł ... dorzucając jakiś klej np. patexa, paliwo i kilka piwek, żeby lepiej się kleiło w 200zł się zamkniemy... chyba warto przynajmniej policzyć?

    teraz jak obliczyć opory i wydajność... powierzchnię wymiany mamy ok 35m2 ?
    ktoś pomoże z obliczeniami? jak policzymy to zrobię i będzie można sprawdzić praktycznie wyniki z teoretycznymi wynikami...

    ps. liczyłem dla płyt z : http://plastics.pl/produkty/reklama/...-polipropylenu
    Pozdrawiam.
    Romek.

  15. #2735
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Magus
    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Skąd
    Dobranowice
    Posty
    405
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Zastanawiam sie jakiej grubosci sa same przegrody. Plyta ma zalozmy 2mm, a przegrody? 0,1mm? To trzebaby wiedziec aby policzyc, na ile wystarczy powierzchnia 35m2
    Co do konstrukcji to przewiduje, ze plyty beda raczej wiotkie, a to oznacza koniecznosc zastosowania wzmocnien w "pustych" kanalach.

  16. #2736

    Domyślnie

    Więcej niż 0,1mm przegrody nie mają grubości. nie mam niestety mikrometru a suwmiarkę wygląda na to, że ktoś na budowie się zaopiekował :/ .
    płyty 2mm grubości są dosyć wiotkie, ale wstawienie kilku pasków 1-1,5cm szerokości przez całą konstrukcję zdecydowanie ją wzmocni... ile.. to trzeba będzie dobrać organoleptycznie, ale dużo tego nie będzie co 15 - 20 cm wystarczy.
    Przy tej cenie jaka mi wychodzi to przewymiarowanie nie ma problemu... zawsze można dołożyć kilkanaście warstw albo inaczej rozmierzyć płytę... kwestia podjęcia decyzji jakie wymiary i ile warstw? jak dla mnie to wystarczy, że przy 450m3/h i oporze 70-90Pa sprawność będzie 85-90% ... takie mam skromne wymagania a co
    Pozdrawiam.
    Romek.

  17. #2737
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Magus
    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Skąd
    Dobranowice
    Posty
    405
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    dla mnie istotne jest jak grubosc ma sie do 0,5mm. Bede mial odniesnienie bo dla takiej grubosci blachy robilem obliczenia dla swojego wymiennika.
    Jak masz jakies cieniutke wiertla to mozesz porownac grubosci.
    Ew. zrob zdjecie z bliska (makro) - znajac grubosc calego panelu latwo wyliczysz grubosc samego materialu

  18. #2738
    ELITA FORUM (min. 1000)
    manieq82

    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Posty
    1.308
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    raczej wątpię aby to miało 0,1 mm
    mam blaszkę taką co Adam robił wymienniki to jest cieńsza niż żyletka - robi wrażenie
    takie płyty widzałem - są dużo grubsze .... pewnie z 0,7 mm
    ale to nie zmienia faktu że przy dobrej cenie ja dałem za blaszkę ok 800 zł
    tu cena robi wrażenie

  19. #2739

    Domyślnie

    0,7 to na pewno nie jest.. tyle to może być przy poliwęglanie... w załączeniu tak na szybko pstryknięta fotka z linijką. to jest Polipropylen kanalikowy 2mm grubości.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCF8921).jpg
Wyświetleń:	372
Rozmiar:	92,5 KB
ID:	22535  
    Pozdrawiam.
    Romek.

  20. #2740
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Magus
    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Skąd
    Dobranowice
    Posty
    405
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    ciensze = lepsze, niezaleznie od materialu.
    Wydaje mi sie, ze taka plyta bedzie lepsza niz alu 0,5mm. Musze przmyslec konstrukcje swojego wymiennika

Strona 137 z 349

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony