dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 349
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 6965
  1. #61
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Witam
    Delikatnie mówiąc, jestem w szoku!
    46m2 powierzchni wymiany w podanym gabarycie to jakaś bardzo kosmiczna technologia. Opory przepływu bardzo zależą od pola powierzchni kanału i trochę od jego geometrii. Proste, płaskie szczeliny to układ, który wydaje się optymalny. Powietrze jest bardzo dobrym izolatorem cieplnym. Trudno je ogrzać, jak warstwa jest "gruba". Tworzenie sieci kanalików (krzyżowe) to próba rozwiązania tego problemu kosztem większych oporów przepływu.
    Wymiana ciepła to proces zachodzący "w czasie". Im dłuższy czas wymiany tym większa skuteczność. Im większe pole powierzchni wymiany, tym większa skuteczność. Im wolniejszy przepływ, tym większa skuteczność.
    Trzeba to optymalizować.
    Pozdrawiam Adam M.

  2. #62
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar jabko
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    5.428
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    201

    Domyślnie

    Zastanawiałem się dzisiaj troszke nad założeniami do sterowania układu rekuperatora z GWC.

    Pierwszy układ to rurka GWC z pompką obiegową i nagrzewnicą.
    Tu mamy zawsze 6-8st.
    Drugi to rekuperator.

    Temperatura zewnętrzna - przedziały
    -25 do +6 Pompa GWC właczona Powietrze do reku wchodzi +6st.
    +7 do +19 Pompa GWC wyłączona. Włączona niepotrzebnie chłodziła by powietrz (zamiast podgrzewać) i do tego pobór prądu.
    +20 wzwyż Pompa GWC znowu włączona (chcemy darmowej klimatyzacji) ale wymiennik w reku wymieniamy na letni.

    I teraz czym to sterować ??
    Czujka to termometr zewnętrzny. Sterownik musi włączać pompkę ponizej +6st, wyłączać od +6 do +19 i znowu włączać od +20.
    Do tego wyłączenie nawiewu z reku musi teżunieruchamiać pompkę GWC (np: na zewnątrz jest +20 i chcemy spedzic parędni z otwartymi oknami).
    Do tego w lecie przy +26 gdy układ działa jako klima dobrze by było gdyby według czujki wewnętrznej (termometru) sam włączał i wyłączał pompkę GWC żeby wdmuchując do domu +8st nie zrobił wewnątrz chłodni.
    Sterownik musiałby wyłączać pompkę gdy wewnątrz temp spadnie do np: +18st. Ale wtedy prosto z czerpni będzie nawiewał +26 i w moment podniesie temp wewnętrzną a tego nie chcemy.
    Wyłaczyć nawiewu całkowicie nie mozemy bo się udusimy.
    Troszke się to zapętla.

    W ocji klimatyzacji letniej ciężko będzie tym sterować.
    Najlepszy byłby jakiś zawór mieszajacy (taki jak 3-4 drogowy do wody) który mieszałby powietrza przepuszczone przez GWC (+8st) z zewnętrznym (+26st) i wdmuchiwał do domu gotowe +20.
    Pełna klima

    Ktoś ma jakieś pomysły ??
    Jaki sterownik ??
    I jak rozwiązać problem klimy na lato ??
    Ogromnie lubię kobiety, zwłaszcza te piękne i uległe.
    Dzienik JABKA
    Komentarze

  3. #63
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Witam
    Zajrzyj do sklepu z częściami do AGD. Kup wyłącznik termiczny do lodówki. Są takie, które mają zakres do +10stC. Alternatywnie do pralki. Mają nastawnik "na kręcioła" zblokowany z wyłącznikiem o sporej obciążalności i pojemnik pomiarowy na kapilarce.
    Ustawisz ile potrzeba. Reszta to przekażnikologia. Kilka warunków spełnionych jednocześnie załącza styki startu pompy. Kartka, ołówek i 30min myślenia.
    Pozdrawiam Adam M.

  4. #64

    Domyślnie

    Witam,
    Niestety na razie nie mam dostepu do sieci w domu, mam nadzieje ze juz niedlugo...
    Pobawilem sie troche w domu, pokalkulowalem.
    Koss w krzyzowym ma jakies 63 warstwy, wychodzi ze szczeliny ok. 4 mm grubosci. Wychodzi z tego predkosc w srodku wymiennika od 1.3 m/s dla 210 m3/h do 3.09 m/s przy 500 m3/h.
    Rozwazalem teraz opcje o gabarycie 500x500x500 i 400x400x400, coby obnizyc opory, zeby dac dwa wymienniki (szeregowo, dla wyzszej sprawnosci).
    Wychodzi mi, ze optymalnie (glownie cenowo) bedzie dac 400x400x400.
    Predkosci spadaja mi do 0.73 m/s przy 210 m3/h i do 1.74 m/s przy 500 m3/h.
    Jesli moje zalozenie jest prawidlowe (ze opory sa ~v2), to obnizam opory 3 krotnie. Wstawiam 2 wymienniki i tak jestem "do przodu".
    Otrzymuje pow wymiany ciepla 16m2 na jednym, 32 m2 na dwoch.
    Zamierzam to zrobic na poliweglanie komorowym o grubosci 4 mm.
    Mozna pakiety scisnac badz skleic, odpada problem z dystansami, np. tu:
    http://www.robelit.pl/content/view/42/56/
    Cena to 26.4 pln/m2 netto, co daje przy 32 m2 cene 1030 zl brutto za 2 wymienniki krzyzowe.
    Jedyna rzecz, ktora mnie martwi, to przewodnosc cieplna. Ten poliweglan moze zbyt dobrze nie przewodzic ciepla. Oni tam podaja przewodnosc, ale to przy zalozeniu calej grubosci, razem z warstwa powietrza, a to przeciez nie to samo.
    Pogadam z kumplem na temat puszczenia CFD dla takiego przypadku.
    Pozdrawiam
    Mirek[/img]

  5. #65

    Domyślnie

    Witam,
    Przeskalowalem opory dla wymiennika proponowanego przez Adama.
    Zalozenia: 0.3x0.3x1.2 m, 73 plyty, wydatek 500m3/h.
    Przy pow wlotu = fi 200 mm mamy predkosc na wlocie od 1.86 m/s przy 210 m3/h do 4.42 m/s przy 500 m3/h.
    Takie "proste" przeskalowanie daje mi opory od 107 do 270 Pa (odpowiednio przy 210 m3/h i 500 m3/h).
    Oczywiscie predkosc w kanale jest mniejsza, bo laczna pow kanalow wieksza: pow wlotu fi 200 = 0.0314, pow kalalikow (w jedna strone) to 0.0438, co daje predkosci w kanalikach od 1.33 m/s (210m3/h) do 3.17 m/s przy 500 m3/h.
    Laczne opory skladaja sie z oporow na wlocie (dzeta * ro*v^2/2) i dlugosci kanalu mnozonej przez lambda (tarcie wewnatrz) - i nie wiem czy przez v^2 tez - musze dopytac.
    Tak czy owak, trzeba koniecznie zrobic wlot wiekszy (tak ze 2 razy) niz srednica rury, tak aby zmniejszyc opory na samym wlocie do wymiennika.
    Pow wlotu = pow rury to za malo. W przypadku wymiennika Adama powinno wystarczyc pow wlotu = fi 250 (0.0490625 m2).
    W mojej propozycji (krzyzowy 400x400x400), dla porownia pow wlotu to .4x.4/2 = .08 m2, 1.6 razy wieksza, a wiec opory na wlocie mniejsze o 1.6^2, czyli o 2.6 raza.
    To sie oplaca.
    Sluze moim excellem, gdyby ktos chcial. To sa oczywiscie szacunki, no ale jakos trzeba.
    Teraz o krzyzowcach...
    Adam, czy wiesz jaka jest przewodnosc cieplna poliweglanu?
    Nada sie? Grubosc scianek to 0.2 mm, ale trzeba liczyc x2, bo bede je laczyl ze soba (sklejal).
    Watpliwosc mam taka, ze przy scisnieciu powierzchnie sasiadek moga byc moze do siebie nie dolegac dokladnie, to jest moja obawa.
    Ile mozna wyciagnac z 2 krzyzowych (sprawnosc)?
    Mirek

  6. #66

    Domyślnie

    Jeśli mamy jeden GWC to musi on pracowac okresowo stad problem zamarzania skroplin pojawia sie ponownie, ale czy na pewno:
    Zalożenia:
    Na zewnątrz temperatura -20
    Wewnątrz +20
    Świeże powietrze wwiewane +16
    Zużyte powietrze wywiewane -14
    Wymiennik stoi pionowo ale tak aby wylot zużytego schłodzonego powietrza był powyżej wlotu zużytego do wymiennika.
    Rozważania:
    Gdzieś po środku wymiennika dojdzie do wytrącenia się skroplin.
    Wytrącone kropelki wody zgodnie z grawitacją będą wędrowac sobie w dół wymiennika, czyli w kierunku coraz wyższych temperatur powietrza zużytego.
    A zatem kropelki wody nie ulegną shłodzeniu i nie zamarzną!
    Na dole dochodzą do ujścia do kanalizacji i po problemie!
    Wnioski:
    Jeśli wymiennik jest prawidłowo ułożony to skropliny nie mają prawa zamarznąc!!!!!!!!!!!!!
    Całą sprawę załatwia grawitacja!
    Podejrzewam, że bartosz w powyższy sposób zalatwia problem skroplin.

  7. #67
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Witam
    Z uwagą przeczytałem posty. Wnioski wydają mi się słuszne.
    Konstrukcja, jaką przyjołem jest także rodzajem kompromisu. Jej maksymalna wydajność nie będzie wykorzystywana w sposób ciągły, a przy wydajności równej 0.3 do 0.5 max opory przepływu są na tyle małe, że układ zachowa się poprawnie. Opisany mechanizm działa zawsze. Niezależnie od wielkości wymiennika. Optymalizowanie go do ciągłej , forsownej pracy z maksymalną założoną sprawnością wymagałoby powiększenia jego masy, powierzchni, powierzchni wlotów, a co za tym idzie - ceny. To powiększenie tu nie byłoby liniowe, bo to układ przestrzenny (3D). Gdzieś trzeba powiedzieć - stop! Większość czasu pracy to 50% możliwości urządzenia, a wtedy parametry przepływów są akceptowalne. Oglądałem różne konstrukcje i tam te same parametry wyglądały często dużo mniej optymistycznie.
    Ze skroplinami to sama prawda.
    Niestety, nie znam przewodności cieplnej poliwęglanów.
    Szeregowe łączenie wymienników krzyżowych ma wiele zalet i jedną wadę. Musimy je jakoś obudować i potem dopiero zszeregować przepływy. Znacznie więcej pracy i problemików warsztatowych. Sekcje należałoby rozdzielić termicznie. Składanie "przez ściankę" popsuje efekt sumowania sprawności (oczywiście sumowania nie "wprost").
    Pozdrawiam Adam M.

  8. #68
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar jabko
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    5.428
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    201

    Domyślnie

    orko fakt
    To jest jedyne sensowne ustawienie. W drugą stronę nie ma sensu.
    Ogromnie lubię kobiety, zwłaszcza te piękne i uległe.
    Dzienik JABKA
    Komentarze

  9. #69
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał msobanie
    ..... Zamierzam to zrobic na poliweglanie komorowym o grubosci 4 mm.
    Mozna pakiety scisnac badz skleic, odpada problem z dystansami, np. tu:
    http://www.robelit.pl/content/view/42/56/
    Cena to 26.4 pln/m2 netto, co daje przy 32 m2 cene 1030 zl brutto za 2 wymienniki krzyzowe.
    Jedyna rzecz, ktora mnie martwi, to przewodnosc cieplna. Ten poliweglan moze zbyt dobrze nie przewodzic ciepla. Oni tam podaja przewodnosc, ale to przy zalozeniu calej grubosci, razem z warstwa powietrza, a to przeciez nie to samo....
    Na stronie http://www.robelit.pl/content/view/79/109/ jest podany współczynnik przewodnosci ciplnej dla płyt poliwęglanowych litych 0,21W/m*K.

  10. #70
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar jabko
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    5.428
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    201

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK
    Na stronie http://www.robelit.pl/content/view/79/109/ jest podany współczynnik przewodnosci ciplnej dla płyt poliwęglanowych litych 0,21W/m*K.
    A mosiadz porównawczo ??
    Ogromnie lubię kobiety, zwłaszcza te piękne i uległe.
    Dzienik JABKA
    Komentarze

  11. #71

    Domyślnie

    Cytat Napisał jabko
    Cytat Napisał HenoK
    Na stronie http://www.robelit.pl/content/view/79/109/ jest podany współczynnik przewodnosci ciplnej dla płyt poliwęglanowych litych 0,21W/m*K.
    A mosiadz porównawczo ??
    110 W/m*K

    Pozdrawiam,

    Sunao

  12. #72

    Domyślnie

    Najlepiej zastosować czysty diament : 3500 W/K*m

    Pozdrawiam,

    Sunao

  13. #73
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sunao
    Najlepiej zastosować czysty diament : 3500 W/K*m...
    Aż nie mogłem w to uwierzyć, ale sprawdziłem na stronie :
    http://fizyka.kopernik.mielec.pl/fiz...yczne_i_falowe
    Potwierdziły się właściwości zarówno mosiądzu jak i diamentu .
    Przy okazji na stronie : http://www.chemmix.artnet.pl/index.p...&s2=004&s3=003
    znalazłem informację o największym chyba diamencie :
    "Lucy - kosmiczny diament
    W kosmosie miga gwiazda o astronomicznej wadze 10 kwadryliardów karatów. Astronomowie zastosowali dla niej jubilerską miarę wagi, bo odkryty obiekt, to nic innego jak gigantyczny diament. Gwiazda jest bryłą skrystalizowanego węgla o średnicy 1500 km, stosunkowo blisko naszej planety, bo w odległości 50 lat świetlnych. Należy do konstelacji Centaura."

  14. #74
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Fajne te tablice macie!
    Diament nie lutowajny jest. Dla mnie odpada. Trzeba by chyba kleić?
    Adam M.

  15. #75

    Domyślnie

    Witam,
    Pozwolcie ze dalej bede pracowal nad koncepcja krzyzowych duo.
    Ze strony heatex'a mozna se sciagnac programik do doboru wymiennikow krzyzowych. Najfajniesza opcja to taka, ze mozna sobie wstawic 2 szeregowo i tak dobierac szerokosci tych wymiennikow, aby opory miec na poziomie jakim sie chce.
    I tak bawiac sie otrzymalem, ze dla 2 wymiennikow krzyzowych 300x300x400 (400 to szerokosc), o rozstawie 2.2 (musi byc tak cienko aby miec wysoka sprawnosc), przy wymianie 430 m3/h otrzymuje 100 Pa straty cisnienia. To jest akceptowalne. Przy tych parametrach sprawnosc wychodzi 95%. Jak ide w dol to to sie lekko wacha, ale caly czas jest zdecydowanie powyzej 90%. Temperatura na wyjsciu (nawiewie do salonow) to od 20 do 21 stopni przy 22 stopniach wywiewanych i -20 na zewnatrz. Czekam na cene, mam ceny innych, ale ten jest "gestszy".
    Wentyalatory.
    Niestety, ceny EBM'ow sa koszmarne (integrated electronics). Za ten co mi potrzeba (R3G175-AF01-02) trzeba dac 156 euro (przy zakupie 2 sztuk), cena oczywiscie netto za jedna sztuke.
    Musze sprawdzic to Soler Pallau - ich ceny.
    W kwestii obudowy. Mam dwie koncepcje. Jak sie naucze wstawiac zdjecia to pokaze szkice - wcale nie jest takie straszne.
    Pozdrawiam
    Mirek

  16. #76

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    Fajne te tablice macie!
    Diament nie lutowajny jest. Dla mnie odpada. Trzeba by chyba kleić?
    Adam M.
    No i jak wytworzyć takie płaskie płyty o strukturze diamentu? Chyba byloby trochę trudno

    Pozdrawiam,

    Sunao

  17. #77

    Domyślnie

    Pochwalę się co widziałem na własne oczy, a mianowicie wymiennik krzyżowy zrobiony z poliwęglanu komorowego ( taki jaki stosuje się na daszki nad wejscie), na przemian przesunięty pod kątem o 90stopni, zastanawiam się jaka jest sprawność takiego wymiennika 5, 10 czy 15%, może ktoś biegły w temacie pokusi się o zrobienie jakiś wyliczeń.

    Wymiennik taki działa w hotelu, nie wiem czy właściciel wie o tej zubożonej wersji wymiennika .

  18. #78
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Jak wstawi łapę do nawiewu zimą, to się dowie.
    Ale taki, to nigdy nie zamarznie! Zalety są!
    Adam M.

  19. #79
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Cytat Napisał msobanie
    Wentyalatory.
    Niestety, ceny EBM'ow sa koszmarne (integrated electronics). Za ten co mi potrzeba (R3G175-AF01-02) trzeba dac 156 euro (przy zakupie 2 sztuk), cena oczywiscie netto za jedna sztuke.
    Musze sprawdzic to Soler Pallau - ich ceny.
    Mógłbyś jakis link do wentylatorów zamiescić?

  20. #80
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jezier
    Mógłbyś jakis link do wentylatorów zamiescić?
    np.: http://www.ebmpapst.pl/

Strona 4 z 349

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony