dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 50 z 349
Pokaż wyniki od 981 do 1.000 z 6965
  1. #981
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar gosciu01
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.725

    Domyślnie

    nie znam najnowszych propozycji reku na rynku.
    Swego czasu zajmowałem się kilkoma i to tylko tymi, które teoretycznie i w ulotkach dają największą sprawność ( przeciwprądowe i duo ).

    Mam ochotę zbudować sam na bazie hetexa i wentylatorów ebm.
    wszystko już teoretycznie rozpracowane i policzone. Również dzieki temu wątkowi. Jeśli nie dam rady ( czasowo ), będzie Bartosz.
    Jesli będę robił to od razu dwa. w drugim domu nie mam jeszcze reku, jest GWC.
    Chętnie "skrzyknę" parę osób do wspólnych prac domowych, ale dopiero na przyszły rok.

  2. #982
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    Na heatexach i ebm`ach są chyba właśnie ekozefiry.
    Zerknij na ich stronkę jeśli możesz bo wg mnie wyglądają na niezłe a cena dobra.

    pzdr

  3. #983

    Domyślnie

    Cytat Napisał gosciu01
    Cytat Napisał j-j
    ...Właśnie jednostki sprawdzałem i wychodzi wciąż jak napisałeś- pomijalnie malo. Po co w takim razie tyle gadania o stratach na żwirowcu i o dodatkowych wentylatorach itp?
    ...
    .. no właście po co ?

    chyba matematyka zbyt trudna
    No i na żwirowcu nie można zarobić zbytnio
    A dodatkowy wentylator uzasadnia wydatek ... no i można rurowca wcisnąć.
    No i jeszcze jedno co może powodować takim postawieniem sprawy : mały przekrój żwirowca i wtedy opory duże mogą być. Nie widziałem aby firmy proponowały naprawdę duże żwirowce.

    Cytat Napisał gosciu01
    Mam ochotę zbudować sam na bazie hetexa i wentylatorów ebm.
    Ja już komponenty mam ale z braku czasu realizacja odkładana
    Wentylatory mocne i spore, zapas mocy będzie jakby co
    Pozdrawiam,
    Michał

    już mieszkamy

  4. #984
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar gosciu01
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.725

    Domyślnie

    Cytat Napisał j-j
    Na heatexach i ebm`ach są chyba właśnie ekozefiry.
    Zerknij na ich stronkę jeśli możesz bo wg mnie wyglądają na niezłe a cena dobra.

    pzdr
    Ok, sprawdziłem
    wyglądają nieźle, ale aby dokładnie przyjrzeć się urządzeniu trzeba nieco czasu i potrzeba więcej danych.

    Jeden z parametrów to cena, drugi sprawność, ale są jeszcze takie jak obciązenie wentylatorów w zależności od oporów, a te zależą od rozstawu płyt i średniego ( najczęściej używanego ) stopnia wymiany.

    W moim projekcie tak dobrałem wymienniki ( dwa do reku = duo ) oraz modele ebm-ów, aby przy średniej wymianie 180 m3/godz. opory, a tym samym zużycie energii były najmniejsze, przy największej możliwie sprawności.

    Takie ( dobre ) parametry można uzyskać jedynie bardzo indywidualnie dostosowując urzadzenie do specyfiki domu i stylu życia domowników oraz pozostałej instalacji, w tym gwc.

    Teraz już nie pamiętam konkretnej liczby sprawności w obliczeniach, coś ok. 88%. Do obliczeń bilansu budynku przyjąłem 85%.

  5. #985

    Domyślnie

    Kilka stron wcześniej było napisane, żeby do sterowania obrotami w EBM'ach użyć potencjometra 100kΩ. Czy do tego potencjometra można podłączyć dwa wentylatory, czyu trzeba wtedy jakiś inny?

  6. #986

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarek_St
    Kilka stron wcześniej było napisane, żeby do sterowania obrotami w EBM'ach użyć potencjometra 100kΩ. Czy do tego potencjometra można podłączyć dwa wentylatory, czyu trzeba wtedy jakiś inny?
    Można jeden, stereo
    Pozdrawiam,
    Michał

    już mieszkamy

  7. #987
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.218

    Domyślnie

    Polecam liniowy. Jak krajowy to "A". Jak import to "B"
    Oni tam inaczej niż u nas oznaczyli sobie charakterystyki.
    Adam M.

  8. #988

    Domyślnie

    Trochę z tymi charakterystykami jest zamieszania. Są nie tyle polskie i zachodnie oznaczenia, co stare i nowe:

    Charakterystyka/Stary kod/nowy kod

    Liniowa/A/B
    Logarytmiczna/C/A
    Wykładnicza F/brak/brak

    Chociaż pewnie znalazłoby się paru producentów, którzy oznaczają inaczej

    Jak macie wątpliwości, to wziąć bylejaką omomiarkę do sklepu, ustawić suwak na środku i zmierzyć wartości rezyst. między suwakiem a zewnętrznymi końcówkami.

    Pozdrawiam,

    M.

  9. #989

    Domyślnie

    Czy możecie polecić jakiegoś dystrybutora Bartosza, z którym da się porozmawiać nie tylko o cenach katalogowych?

    Pozdrawiam
    K

  10. #990

    Domyślnie

    Witam,
    Czy moglibyście ocenić poniższy projekt instalacji reku?
    Rekuperator chcę umieścić nad poddaszem użytkowym, a kanały poprowadzić nad stropem poddasza. Kolory, których użyłem:
    NIEBIESKIE LINIE - kanały NAWIEWNE
    CZERWONE LINIE - kanały WYWIEWNE
    ZIELONY PROSTOKĄT - centrala wentylacyjna
    RÓŻOWE KWADRATY - przepusty w stropie (zejście na parter)
    Na rysunkach celowo nie uwzględniłem wyrzutni i czerpni powietrza.




    I kolejne pytanie: jak wyregulować przepływy, aby uzyskać parametry nawiewu/wywiewu zgodne z poniższymi założeniami?


    Podejrzewam, że regulacja za pomocą anemostatów to budowanie sobie domowego gwizdka.. Jak zatem rozwiązać ten problem? Przepustnicami? (jeśli tak to iloma i w której części układu powinny zostać umieszczone).
    No i do tego mam problem z dobraniem przekrojów kanałów. Wiem, że na forum można znaleźć odpowiednie wzory, ale problem w tym że ja zajmuję się ekonomią a nie inżynierią i temat jest dla mnie dosyć trudny. Centrala reku, o której myślę ma wydajność 320m3 i Φ krućców 160 mm.

    Z góry dzięki za wszelką pomoc,
    Pozdrawiam,
    Krzysiek

  11. #991
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wicekK
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    1.199
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    132

    Domyślnie

    Witaj Krzysiek_Wilkszyn .
    Tak na pierwszy rzyt oka rozplanowanie kanałów jest ok .
    Ja bym tylko założył mniejszy wywiew w salonie na rzecz zwiększenia go w kuchni .
    Co do kanałów - ja u siebie mam większość 100 , nawiew w salonie 125 oraz dwa kanały 125 w kuchni ( jeden wywiew podsufitowy i drugi do okapu .
    Wykonanie instalacji na trójnikach ( a takie masz założenia ) do wyregulowania wymaga przepustnic ( choć niektórzy twierdzą , że układ sam się zrównoważy .
    Na początek należy policzyć opory w poszczególnych gałęziach - do tego potrzebne są długości kanałów , ilość rozgałęzień , kolan itp .
    Podeślij mi swój adres mailowy to Ci wyślę kalkulator Kossa i będziesz mógł sam pokombinować ( ewentualnie poszukaj Koss Air Duct Calculator ) .
    U mne akurat tak wyszło , że nie musiałem stosować przepustnic . Ostatecznie jednak wykonałem instalację na skrzynkach rozprężnych ( wydaje mi się bardziej niezawodna ) - ta niestety wymaga większej ilości kanałów ( od każdego anemostatu do skrzynki rozprężnej oddzielny kanał ).

  12. #992

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź. Adres mailowy wyślę Ci zaraz na priv. Na jakiej zasadzie działa skrzynka rozprężna i ile kosztuje?

    Pozdrawiam,
    K

    PS Może ktoś jeszcze skomentuje moje pomysły?

  13. #993
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wicekK
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    1.199
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    132

    Domyślnie

    Zajrzyj do mojego dziennika i komentarzy - tam gdieś jest zdjęcie .
    Jej działanie polega na rówmomiernym rozdzieleniu powietrza z reku na tyle gałęzi ile masz kanałów ( oddzielna skrzynka dla nawiewu i oddzielna dla wywiewu ) .

  14. #994

    Domyślnie

    A orientacyjny koszt?

  15. #995
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wicekK
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    1.199
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    132

    Domyślnie

    Ja zapłaciłem coś poniżej stówki za sztukę .
    Kupowałem w Warszawie na Bartyckiej .
    No i posłałem Ci ten kalkulator

  16. #996

    Domyślnie

    Dzięki. Tyle, że dalej nie za bardzo kumam ten programik

  17. #997
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wicekK
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    1.199
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    132

    Domyślnie

    Zaraz go odpalę to sobie przypomnę .

  18. #998
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wicekK
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    1.199
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    132

    Domyślnie

    Już wiem .
    Po odpaleniu przechodzisz do kalkulatora strat , stawiasz kursor na wielkości którą chcesz wprowadzić ( tylko te w białych polach - musisz poprzeliczać wielkości metryczne na te cale , cfdm-y itp) , klikasz lewą myszą , wpisujesz swoją wartość i enter .I tak kawałek po kawałku .

  19. #999

    Domyślnie

    hmm.. gdybym spróbował jutro obliczyć długość moich kanałów, liczbę trójników itp to byłaby szansa, żebyś wyliczył dla mnie średnicę kanałów? Wiem jak działa ten arkusz, problem w tym, że nie wiem jakie wartości wpisać..

  20. #1000

    Domyślnie

    Trochę pozmieniałem układ kanałów nawiewnych (czy to dobra zmiana?). Dopisałem do rysunków planowaną przeze mnie średnicę kanałów [mm], ich długość [m] oraz zakładany przeze mnie maksymalny przepływ powietrza na każdym anemostacie [m3]. Starałem się tak dobrać średnice kanałów i ich układ, żeby była szansa, że układ będzie działał przy parametrach, których oczekuję bez stosowania przepustnic. Jak oceniacie szanse, że to będzie dobrze pracować? A może trzeba jednak przepustnic? (gdzie?)
    Byłbym bardzo wdzięczny za ocenę tego co zrobiłem.

    Kanały nawiewne:


    Kanały wywiewne:


    Z góry dzięki,
    K

Strona 50 z 349

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony