dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 6
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 111
  1. #1

    Domyślnie

    1.problem : podłogówka + kominek z DGP
    Chcielibyśmy tez zrobić rozprowadzenie ciepłego powietrza z kominka ale opadły nas wątpliwości. Podłogówka ma dużą bezwładność (podobno), a zapalenie w kominku błyskawicznie zmienia temepraturę w domu. No i myslę tak: zapalam kominek, w domu robi się zaraz ciepło, podłogówka się wyłącza. Kominek dogasa, w domu robi sie zimno, podłogówka się włącza, ale zanim nagrzeje mija dzień! (taką opinię wyczytałam na forum) Jak to jest? Plotę bzdury? Proszę o opinie.

    2.problem z podłogą
    Czy ktoś z Forumowiczów ma doświadczenie z drewnianą podłoga na ogrzewanej podłodze? Chcielibysmy zrobic cały parter (czyli część dzienną) z wodnym ogrzewaniem podłogowym, ale w pokoju dziennym ma byc parkiet (albo mozaika). Naczytałam sie róznych (nie całkiem sie pokrywających) informacji w Muratorze i innych czasopismach. Że trzeba dobrać drewno o małym współczynniku skurczu,OK, ale dalej schody - jedni piszą że może być parkiet, tylko mniejszej grubości, inni że tylko parkiety warstwowe (typu deski barlineckiej - błeee). Co wy na to?

    Pozdrawiam,
    Magda

    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: MagdazMichałem dnia 2003-03-04 11:36 ]</font>

  2. #2

    Domyślnie

    Szanowna Pani,
    Na ogrzewaniu podłogowym faktycznie można ułożyć parkiet klepkę lub inne materiały o większych właściwościach izolacyjnych. Oczywiście najlepszy jest jakiś kamień lub coś podobnego.
    Należy pamiętać, że materiał wykończeniowy musi posiadać dopuszczenie przez jego producenta do wykorzystania go w ogrzewaniu podłogowym. Dotyczy to także klejów, na które jest montowany. Szczególnie dotyczy to wykładzin dywanowych z tworzywa sztucznego. Jeżeli producent dopuszcza swój wyrób np. klepkę do ogrzewania podłogowego to spokojnie można ją zastosować oczywiście, jeżeli jej grubość jest rozsądna i nie wyizoluje wszystkiego.
    Pozdrawiam
    Zapraszam do nas http://www.kisan.pl

  3. #3

    Domyślnie

    Prośba do wszystkich użytkowników forum, którzy mają wiedzę lub doświadczenie na temat różnych wariantów instalacji CO - wypowiedzcie się w kwestii współpracy orzewania podłogowego z kominkiem z DGP!


  4. #4
    Guest

    Domyślnie

    No ten sposób nie jest za ciekawy.
    Proponowałbym promienniki lub konwektory elektryczne, które mają temrostat w każdym pomieszczeniu osobny. Gdy kominek wygaśnie i obniży się temp. promienniki lub konwektor się włączy i pomieszczenie nie wyziębi się. Zaletą jest też to, że w salonie będzie najcieplej, a w pozostałych pomieszczeniach trochę chłodniej.Jak kominek wygaśnie to najpierw włączy się ogrzewanie w najodleglejszych pomieszczeniach, a na samym końcu w salonie.
    PZDR Michu
    P.S. Sorry mam komputer od niedawna jak wy to zrobiliście że pojawia się wasze imie, a u mnie pisze ANONIM???

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    am

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.008
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    99

    Domyślnie

    Generalnie łączenie źródeł ciepła o wysokim i niskim poziomie bezwładności jest problematyczne. Było na ten temat kilka wątków na tym forum.
    Ostatnio słyszałem na ten temat ciekawą opinię od instalatora - nie wiem, na ile jest to prawda:

    W momecie uruchomienia kominka, temperatura pomieszczenia gwałtownie wzrasta, oczywiście automatyka zadziała (o ile jest termostat w domu) i obniży/wyłączy zasilanie podłogówki. Problem oczywiscie polega na tym, że odczuwalne to bedzie po kilku/kilkunastu godzinach. Instalator twierdzi, że podłogówka ma istotną zaletę - bardzo stabilizuje temperaturę w długim okresie czasu. Aby doszło do wymiany ciepła pomiędzy ciepłą podłogą a powietrzem, musi byc różnica temparatur. Oznacza to, że przy zwiększonej temperaturze powietrza mniej ciepła jest przekazywane przez podłogówkę - woda w rurkach wolniej się ochładza. W ten sposób nastepuje pewna "samoregulacja".
    Nie jestem do końca pewien, czy to jest prawda, skoro większość ciepła w podłogówce jest przekazywana przez promieniowanie a nie przez konwekcję (nie bardzo rozumiem, czym obie metody sie róznią)

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    am

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.008
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    99

    Domyślnie

    Do anonimowego Michu - musisz się zarejestrować na forum i ustalić swój nick. Prawy górny róg - znajdziesz link.

  7. #7

    Domyślnie

    Mam ten sam problem.Chciałem zrobić podłogówkę w salono-kuchni i kominek.Powiedzieli mi że to nie ma sensu(jeśli chodzi o oszczędność).W pokoju jest np.20C,rospalam kominek,temp. rośnie otwieram okna.Ciepło ewentualnie rozchodzi się do innych pomieszczeń .Nie podobało misię to,przekonałem żonkę aby zrezygnować w salonie z podłogówki i założyć kaloryfery.Dziś rozmawiałem z instałatorem,który będzie mi to wszystko zakładał,on zamieszał mi znowu.Proponuje zainstalować hydro-kominek.Przychodzisz po pracy,rozpalasz kominek kocioł się wyłącza,a podłogówka (i nie tylko) ogrzewana jest kominkiem.W pomieszczeniu gdzie jest kominek temperatura rośnie nieznacznie ponieważ "całae ciepło idzie w ogrzanie wody.Dziś przekonuje moją żonkę do tej opcji(już prawiesię udało) Jakie jest Wasze zdanie,co najlepsze(najoszczędniejsze)
    Pozdrowionka Darek :-0

  8. #8

    Domyślnie

    Co do samoregulacji: samoregulacja występuje w momencie, gdy pętle na danym poziomie są w miarę o porównywalnych długościach w tedy następuje rodzaj samoczynnej regulacji hydraulicznej i temperatury wody zasilającej wyrównują się w całej podłogówce powodując równomierne rozchodzenie ciepła. W o. podłogowym jest duża bezwładność i na to się nie poradzi. Co do kominka ok dobre rozwiązanie tylko jak ogrzewanie podłogowe z tworzywa sztucznego- pamiętaj o wymienniku ciepła.
    Pozdrawiam RINO

  9. #9

    Domyślnie

    Właśnie z powodu bezwładności i problemów z wykończeniem podłogami drewnianymi nie zdecydowaliśmy sie na ten typ ogrzewania. Nie myśleliśmy nawet o kominku, ale o sytuacjach gdy wracamy do domu i jest nam zimno, to przy ogrz. podł musielibyśmy czekać jakies 8 - 12 godz aby zrobiło się cieplej.
    Sądzę, że podłogówka ma rację bytu tylko przy wykończeniu podłogi kaflami lub wykładzinami.

  10. #10

    Domyślnie

    Do Darkopa.
    Rozważalismy proponowane przez Ciebie rozwiązanie - tzn. kominek z płaszczem wodnym współpracujący z piecem CO. Przeczytałam gruntownie wątki dotyczące takich kominków na forum.
    Mam tylko taką obawę, czy to wszystko razem nie zrobi się zbyt skomplikowane, zbyt wymyślne - czy będzie dobrze działać, krótko mówiąc? No bo tak: podłogówka - czyli niskotemperaturowe ogrzewanie tam gdzie kafelki + grzejniki na poddaszu i ewentualnie w salonie (żeby bezpiecznie dać parkiet) - czyli piec CO i pompa mieszająca gorącą wodę z pieca z zimną wodą na potrzeby podłogówki, dwa osobne obiegi ogrzewania (jakieś problemy ze zrównoważeniem hydraulicznym??? ki pies? nie znam się na tym, ale padło takie hasło), a do tego jeszcze kominek z płaszcem wodnym, wymagająctm podobno otwartego układu (jak yto się ma do podłogówki ??? nie mam pojęcia).
    Czy ten twój instalator jest wiarygodny? Tzn. czy robił już u kogoś taki układ? Może masz możliwość u któregoś z jego klientów podejrzeć jak to działa i czy się sprawdza?
    Acha, przeczytałam na forum że przy kominku z płaszczem wodnym obudowa musi być "rozbieralna" (cokolwiek to znaczy). Cgyba żeby był dostęp do tych rurek?
    Ciekawa jestem twoich dalszych wionsków, daj znać.
    Magda

  11. #11

    Domyślnie

    Też wydaje mi się to skomplikowane. Wolałbym wtedy kotłownię.
    Będę miał kominek wspomagany ogrzewaniem elektrycznym: promienniki i konwektory.
    Przynajmniej tak mi się dzisiaj wydaje.

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rafi27

    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Siemianowice Śląskie
    Posty
    226

    Domyślnie

    Przyznam się że po przeczytaniu tego wątku, mój entuzjazm opadł co do wyboru źródeł ciepła. Miałem w planie jak Ty, wybrać podłogówkę w całym domu (na parterze) i dodatkowo DGP. Ale teraz widze że to może ni być takie proste. Poszukam wśród firm od podłogóek i DGP opinii na ten temat, zapytam też mojego inspektora. Mam znajmoych którzy mają podłogówkę i kominek z dystrybucją ale nie w 100% domu. Funkcjonuje to całkiem nieźle i nie ma włączeń i wyłączeń podłogówki w przypadku różnić temp. Wszytsko zalezy od tego gdzie umieści się czujnik temp. Jeżeli jest on w miejscu które w miarę ma stabilną temp czyli nie ma nagłego skoku temp po rozpaleniu w kominku nie będzie wariował i wyłączał podłogówki. Takie mam wrażenie.
    Popytam wśród firm.

  13. #13

    Domyślnie

    Moja najnowsz koncepcja jest taka: tak jak pisałam wczesniej, planujemy podłogówkę w tej części domu gdzie mają byc kafelki (kuchnia, jadalnia, łazienki, hol), a w sypialniach na poddaszu i prawodopodobnie w salonie (ze względu na drewnianą podłogę, która ma wyższy priorytet ) mają być grzejniki. No i tera będzie mój sztański plan: czujnik temperatury (umieszczony na poddaszu) miałby wyłączać tylko grzejniki, a podłogówka ma grzać dalej, chyba że się zima skończy .
    Tylko nie wiem czy to się da, no i czy to ma ręce i nogi...
    Oczywiście nadala pozostaje antykoncepcja z kominkiem z płaszcem wodnym.

  14. #14

    Domyślnie

    Jestem po rozmowie z dystrybutorem hydrokominków i zniechęciłem się totalnie.wygląd kominka nieciekawy(delikatnie mówiąc),jest niebezpieczeństwo zagotowania się wody(ponoć wszystko będzie pod kontrolą,ale ja drżę na samą myśl o tym,skomplikowanie podłączeń jest ogromne przynajmniej dla mnie ,cena z wszystkimi ustrojstwami powalająca.Chyba muszę zaakceptować grzejniki,a podłoóka tylko w holu i łazience.Mam teraz inny problem ,w salonie mam 3duże okna planowałem aby zaczynały się na 25cm od podłogi(mamy super zagospodarowany ogród,tzn.mnie się podoba)teraz mam problem jak tam zmieścić grzejniki Purmo ma 30cm wysokości,conwektory 20cm plus 10 od dołu i góry ,no i te conwektory trochę się ich boję bo opinie są raczej nieciekawe-przypalanie kurzu itp.Podpowiedzcie Wasze OPINIE
    Pozdrowionka Darek

  15. #15

    Domyślnie

    W takim wypadku można zamontować promienniki na suficie lub w formie obrazów grzejnych na ścianie. Nie ma problemu z kurzem.Promienniki nie powodują żadnego ruchu kurzu,gdyż działają dzięki promieniom cieplnym a nie konwekcji.

    http://www.eco-partner.prv.pl

  16. #16

    Domyślnie

    U mnie odpada prąd,jest to troch chora sprawa.Ja buduję dom na działce letniskowej.Koszt prądu u nas jest ogromny(letnisko to luksus )Oczywiście będziemy tam mieszkać, mam w nosie ich przepisy, ale meldunku nie dostanę Rozgadałem się
    Prąd odpada,myślę o przyszłości,a moje dochody będą na bank niższe bo jest coraz gorzej
    Pozdrowionka Darek

  17. #17

    Domyślnie

    Są grzejniki kanałowe, kwestia kominka tak jak kiedyś mówiłem tylko przez wymiennik. Ja osobiście uważam ze wkład CTM nie jest aż taki brzydki widziałem gorsze jak i ładniejsze wkłady, ale i tak cały wizualny efekt tworzy obudowa.
    Pozdrawiam RINO

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rafi27

    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Siemianowice Śląskie
    Posty
    226

    Domyślnie

    Do MadziazMichałem
    Czy w takim układzie rezygnujesz ze swojej koncepcji pt. kominek z DGP i podłogówka. Przeznam że to połączenie było moim faworytem od początku.

  19. #19

    Domyślnie

    Rafi,
    chyba nie wyraziałam się jasno: ten mój szatański plan ma polegać właśnie na tym że gdy sie napali w kominku z DGP i ciepłe powietrze zacznie nam się rozchodzić po domu, mają się wyłaczyć grzejniki (bo ogrzewanie będzie mieszane, podłogówka + grzejniki, tak jak pisałam wcześniej, to juz postanowione), a podłogówka ma grzać sobie spokojnie dalej, zwłaszcza że właśnie do tych pomieszczeń gdzie będzie podłogówka powietrze z kominka ma najdalej. No i wtedy odpada problem bezwładności ogrzewania podłogowego, bo grzejniki mają bezwładność malutką.
    Niemniej, muszę to jeszcze skonsultować z jakimś doświadczonym instalatorem.

    Pozdrawiam,
    Magda

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rafi27

    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Siemianowice Śląskie
    Posty
    226

    Domyślnie

    Teraz wszystko jest jasne. Ja co prawda nie mam poddasza tylko duży parter ale planuję umieścić czujnik tak żeby nie wariował. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Jak się ostanio duzy wpływ na prace czujnika ma też kierunek wiatru i układ domu. Powietrze razem z wiatrem przechodzi w pewnien sposób przez dom i dystrybuuje powietrze. Ile to trzeba wiedzieć żeby wybudowac domek???!!!

Strona 1 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony