dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Wentylacja garażu

    Witam.
    Ostatnio osiepliłem garaż, wykończyłem ścianę przy drzwiach garażowych i pojawił się problem. Zrobiła się delikatna pleśn w kilku miejscach. Wywierciłem dziurę fi 80 na przeciw drzwi. Ale powinien chyba być jeszcze jakiś nawiew. Czy wywiercić w drzwiach garażowych otwory wentylacyjne, czy ta jedna dziura wentylacyjna+nieszczelności wystarczą?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie Re: Wentylacja garażu

    Cytat Napisał AWIk
    Witam.
    Ostatnio osiepliłem garaż, wykończyłem ścianę przy drzwiach garażowych i pojawił się problem. Zrobiła się delikatna pleśn w kilku miejscach. Wywierciłem dziurę fi 80 na przeciw drzwi. Ale powinien chyba być jeszcze jakiś nawiew. Czy wywiercić w drzwiach garażowych otwory wentylacyjne, czy ta jedna dziura wentylacyjna+nieszczelności wystarczą?
    To co wykonałeś, to namiastka wentylacji grawitacyjnej. Będzie ona działała, jeżeli jest różnica temperatur pomiędzy wnętrzem garażu i na zewnętrz. Jeżeli garaż jest nieogrzewany, to jej skuteczność będzie prawie żadna.
    Wentylacja którą posiadasz jest niezgodna z przepisami -
    ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY
    z dnia 12 kwietnia 2002 r.
    w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz. U. z dnia 15 czerwca 2002 r.) :
    "§ 108. 1. W garażu zamkniętym należy stosować wentylację:

    1) co najmniej naturalną, przez przewietrzanie otworami wentylacyjnymi umieszczonymi w ścianach przeciwległych lub bocznych, bądź we wrotach garażowych, o łącznej powierzchni netto otworów wentylacyjnych nie mniejszej niż 0,04 m2 na każde, wydzielone przegrodami budowlanymi, stanowisko postojowe - w nieogrzewanych garażach nadziemnych wolno stojących, przybudowanych lub wbudowanych w inne budynki,

    2) co najmniej grawitacyjną, zapewniającą 1,5-krotną wymianę powietrza na godzinę - w ogrzewanych garażach nadziemnych lub częściowo zagłębionych, mających nie więcej niż 10 stanowisk postojowych,

    3) mechaniczną, sterowaną czujkami niedopuszczalnego poziomu stężenia tlenku węgla - w innych garażach, niewymienionych w pkt 1 i 2, oraz w kanałach rewizyjnych, służących zawodowej obsłudze i naprawie samochodów bądź znajdujących się w garażach wielostanowiskowych, z zastrzeżeniem § 150 ust. 5.

    2. W garażu otwartym należy zapewnić przewietrzanie naturalne kondygnacji spełniające następujące wymagania:

    1) łączna wielkość niezamykanych otworów w ścianach zewnętrznych na każdej kondygnacji nie powinna być mniejsza niż 35% powierzchni ścian, z dopuszczeniem zastosowania w nich stałych przesłon żaluzjowych, nieograniczających wolnej powierzchni otworu,

    2) odległość między parą przeciwległych ścian z niezamykanymi otworami nie powinna być większa niż 100 m,

    3) zagłębienie najniższego poziomu posadzki nie powinno być większe niż 0,6 m poniżej poziomu terenu bezpośrednio przylegającego do ściany zewnętrznej garażu, a w przypadku większego zagłębienia - należy zastosować fosę o nachyleniu zboczy nie większym niż 1:1.
    "

    Powierzchnię 0,04 m2 ma np. otwór 20x20cm lub okrągły o średnicy min. 22,5 cm.

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięuje za szczegółowš odpowiedŸ.
    Czyli reasumujšc, jeœli naprzeciwko tej mojej dziury wywiercę takš samš to powinno być ok?

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał AWIk
    Dzięuje za szczegółowš odpowied�.
    Czyli reasumujšc, je�li naprzeciwko tej mojej dziury wywiercę takš samš to powinno być ok?
    Tak, pod warunkiem, że powiększysz obie do rozmiarów, o których napisałem w poprzednim poście, tj. 0.04 m2 (zakładam, że masz garaż nieogrzewany, jednostanowiskowy).

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK
    Cytat Napisał AWIk
    Dzięuje za szczegółowš odpowied�.
    Czyli reasumujšc, je�li naprzeciwko tej mojej dziury wywiercę takš samš to powinno być ok?
    Tak, pod warunkiem, że powiększysz obie do rozmiarów, o których napisałem w poprzednim poście, tj. 0.04 m2 (zakładam, że masz garaż nieogrzewany, jednostanowiskowy).
    a co jesli bylby dwustanowiskowy ale bez zadnych przegrod?
    Fili_P
    GG 1440049
    TX&Peace4AllMur@torów/-ek

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fili_P
    a co jesli bylby dwustanowiskowy ale bez zadnych przegrod?
    Pełną i wyczerpujacą odpowiedź masz TUTAJ - trzy posty wyżej .

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK
    Cytat Napisał Fili_P
    a co jesli bylby dwustanowiskowy ale bez zadnych przegrod?
    Pełną i wyczerpujacą odpowiedź masz TUTAJ - trzy posty wyżej .
    no albo moj dr to za malo albo jednak jestem zbyt kiepski w urzedwoe klocki bo: "na każde, wydzielone przegrodami budowlanymi, stanowisko postojowe"... wobec powyzszego powtarzam pytanie o interpelacje- co jesli garaz bedzie dlugi na dwa auta (ale nie bedzei zanej "wydzielajacej przegrody")? jak mam to traktowac jako jedno stanowisko czy jako dwa?
    Fili_P
    GG 1440049
    TX&Peace4AllMur@torów/-ek

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Na kazdy samochód.
    Zapis mowi "wydzielone", (a jest wydzielenie: stropem i ścianami) a nie "oddzielone"(np. ścianką działową).
    Fakt - język "ustawowy" jest dziwny, ale w przypadku watpliwości zawsze pod uwage brane są "intencje" ustawodawcy, a te w tym przypadku sa takie, że każdy samochód "zamkniety" w pomieszczeniu (garażu) "potrzebuje" odpowiednia ilość powietrza.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  9. #9

    Domyślnie

    Nie wpomnieliście o jeszcze jednym, praktycznym aspekcie sprawy: jak będzie wyglądał taki garaż BEZ wentylacji w porze deszczowej (jesień np.)?
    No, chyba że to garaż dla łódki, to wtedy nie ma problemu.
    GL-189 Olszewnica Stara
    Hobby: zwariowane pomysły, zawracanie głowy i takie tam różne...
    Zlot Forum 2009.06.27 Urzut: http://forum.muratordom.pl/spotkanie-forum,f138.htm

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bigbeat
    Nie wpomnieliście o jeszcze jednym, praktycznym aspekcie sprawy: jak będzie wyglądał taki garaż BEZ wentylacji w porze deszczowej (jesień np.)?
    No, chyba że to garaż dla łódki, to wtedy nie ma problemu.
    wentylacja bedzie - ale czemu mialy wygladac jak dla lodki?
    Fili_P
    GG 1440049
    TX&Peace4AllMur@torów/-ek

  11. #11

    Domyślnie

    Bo kałuże stoją i wszystko wilgotne.
    Oczywiście z kałużami można (i trzeba) sobie poradzić za pomocą kratek ściekowych, ale bez (dobrej) wentylacji wilgoci nie wypędzisz.
    GL-189 Olszewnica Stara
    Hobby: zwariowane pomysły, zawracanie głowy i takie tam różne...
    Zlot Forum 2009.06.27 Urzut: http://forum.muratordom.pl/spotkanie-forum,f138.htm

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony