dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 25 z 27
Pokaż wyniki od 481 do 500 z 527
  1. #481

    Domyślnie

    ile kosztuje taka markowa pompa z atestem ?

  2. #482
    Senior Member FORUMOWICZ WIELKI SERCEMADMINISTRATOR FORUM Avatar Redakcja
    Zarejestrowany
    May 2001
    Posty
    4.688

    Domyślnie

    Zapraszamy do obejrzenia nowego filmu murator.tv na temat prowadzonej dyskusji.

    Cyrkulacja ciepłej wody. Właścicielowi domu powinno zależeć, by woda nie krążyła bez przerwy - bo to wychładza ją i rosną koszty grzania. Nowość na rynku - sterownik ECO-CIRCULATION - czuwa nad tym, by pompa pracowała tylko wtedy, kiedy to potrzebne. Sprawdziliśmy u użytkowników - byliśmy w trzech domach. Zobaczcie...



    Zobacz inne filmy murator.tv - Telewizji Budowlanej Muratora
    Sprawy dotyczące forum: [email protected]
    murator.tv na YouTube: KANAŁ YOUTUBE

  3. #483
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    mate166@gmail.com

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Ostromecko
    Kod pocztowy
    86-070
    Posty
    434

    Domyślnie

    Generalnie wszystko zalezy od podejscia. Mozesz moec mniejszy zbiornik i wtedy puscic pompe samopas zeby grzala jka tylko zajdzie potrzeba, a mozesz wziac wiekszy typu 300 l i grzac tylko w 2T. Mieszkam od msc i troche kombinowalem jak to dobrze ustawic. Stanelo na grzaniu o 22-23 i 13-14. Wody spokojnie wystarcza. Teraz jeszcze cyrkulacje podpialem pod stwrownik i ustawilem harmonogram zeby nie pracowala jak nie jest potrzebna.
    PC PW Panasonic T-cap 9kW, 230V, seria H, + bufor 100l, 2x termostat salus (parter i piętro) + CWU 300L.
    Dom pełna piętrówka 200m2 z garażem i kotłownią - wszystko grzane, 100% podłogówka + 2 drabinki w łazienkach. Okna 3 szyby Abakus BluEnergy Uw~0,8 + ciepły parapet. Siany BK 24cm + docelowo 25cm styro. Piętro ocieplone 40cm wełna nad płytami z KG.

  4. #484
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Przedmówca poruszył ważny temat cyrkulacji. Warto by się zawczasu zastanowić jak nią sterować by nie wychładzała niepotrzebnie zbiornika. Są różne rozwiązania czujki ruchu, sterowznie czasowe ze sterownika pompy czy jak to u mnie jest za pomocą włącznika czasowego umieszczonego w łazienkach i kuchni.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  5. #485
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    mate166@gmail.com

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Ostromecko
    Kod pocztowy
    86-070
    Posty
    434

    Domyślnie

    Cyrkulacja wbrew pozorom dosc mocno wychladza zbiornik, szczegolnie wtedy gdy stoi w nieogrzewanym pomieszczeniu. Jeszcze jeden wazny sczczegol to umiejscowienie czujnika. U mnie jest w polowie 300l zbiornika co powodowalo na poczatku niezlego nerwa bo PC zagrzala 300 l wody, jeden prysznic, wchodze w temperatury i pokazuje mi np juz 35 stopni co jest rownoznaczne z ponownym grzaniem, a przeciez wdoy w zbiorniku wystarczy jeszcze na 3 takie prysznice. Unormowalem na sztywno grzanie 2xna dobe i jest apokoj.
    PC PW Panasonic T-cap 9kW, 230V, seria H, + bufor 100l, 2x termostat salus (parter i piętro) + CWU 300L.
    Dom pełna piętrówka 200m2 z garażem i kotłownią - wszystko grzane, 100% podłogówka + 2 drabinki w łazienkach. Okna 3 szyby Abakus BluEnergy Uw~0,8 + ciepły parapet. Siany BK 24cm + docelowo 25cm styro. Piętro ocieplone 40cm wełna nad płytami z KG.

  6. #486
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.333
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Jak ktoś robi cyrkulację z głową, to nie jest strasznie. Wystarczy dać CWU i cyrkulację w połowie izolacji podłogi i jak najgrubszą otulinę jaka wejdzie tam, gdzie idzie w ścianach. do tego oczywiście izolacja rur w kotłowni. I odsuną trochę rurę z zimną wodą. Ale jak ktoś dał w otulinie na chudziaku, to nie ma bata - musi grzać grunt (i to nie tylko cyrkulacją, ale przy każdym używaniu CWU).

  7. #487
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    mate166@gmail.com

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Ostromecko
    Kod pocztowy
    86-070
    Posty
    434

    Domyślnie

    U mnie jest po bozemu a mimo wszystko chodzac 24h na dobe wychladza zbiornik. Od kilku dni chodzi wg harmonogramu wiec za jakis czas sie wypowiem, ale wyglada na to ze jest lepiej bo PC grzala zbiornik dzisiaj 37 min wiec nie byl na maxa wychlodzony.
    PC PW Panasonic T-cap 9kW, 230V, seria H, + bufor 100l, 2x termostat salus (parter i piętro) + CWU 300L.
    Dom pełna piętrówka 200m2 z garażem i kotłownią - wszystko grzane, 100% podłogówka + 2 drabinki w łazienkach. Okna 3 szyby Abakus BluEnergy Uw~0,8 + ciepły parapet. Siany BK 24cm + docelowo 25cm styro. Piętro ocieplone 40cm wełna nad płytami z KG.

  8. #488
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.333
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    U mnie jest po bozemu
    Ile styropianu masz nad a ile pod rurami z CWU i cyrkulacją? Ile od nich odsunięta rura z zimną wodą?

  9. #489
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    mate166@gmail.com

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Ostromecko
    Kod pocztowy
    86-070
    Posty
    434

    Domyślnie

    Zabij - nie pamietam. O ile sie nie myle kladlem chyba 10 styro na spod, potem szly rurki i kolejny styro. Lacznie styro jest 23 cm, ale wiadomo, ze jak sa rurki to nad rurka bedzie pewnie z 8. I chyba tak bylo bo wycinalem 5 cm styro na rurki i potem nad szla cala 8 cm plyta. Odsuniete nie sa na pewno bo bym sie wkur**** przy ukladaniu styro Ale wyprzedajac Twoje mysli- nie mam gwarancji przy ktorej rurce idzie rurka od cyrkulacji. Rownie dobrze moze isc przy cieplej, co byloby nawet logiczne.
    PC PW Panasonic T-cap 9kW, 230V, seria H, + bufor 100l, 2x termostat salus (parter i piętro) + CWU 300L.
    Dom pełna piętrówka 200m2 z garażem i kotłownią - wszystko grzane, 100% podłogówka + 2 drabinki w łazienkach. Okna 3 szyby Abakus BluEnergy Uw~0,8 + ciepły parapet. Siany BK 24cm + docelowo 25cm styro. Piętro ocieplone 40cm wełna nad płytami z KG.

  10. #490
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.333
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Ale wyprzedajac Twoje mysli- nie mam gwarancji przy ktorej rurce idzie rurka od cyrkulacji. Rownie dobrze moze isc przy cieplej, co byloby nawet logiczne.
    Tyle, że jak cyrkulacja chodzi, to woda stygnie nie tylko w rurce cyrkulacji, ale w rurze doprowadzającej ciepłą wodę również. Więc nie ma znaczenia blisko której z nich jest zimna woda - ważne, że blisko. I tym sposobem spłukujesz cieplejszą wodą kibelek.

    Jak masz 10cm dookoła ciepłęj wody i cyrkulacji, to przecież to lepsze ocieplenie, niż zasobnika. Fakt, powierzchnia za to duża, ale przy takiej izolacji to nie powinno być zbyt odczuwalne.

  11. #491
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    ja nie mam cyrkulacji i to była świadoma decyzja .
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  12. #492
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cob_ra

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Pod Skierniewicami
    Posty
    1.293

    Domyślnie

    Cyrkulacja w jakimś stopniu wychładza, ale nie wyobrażam sobie nie mieć jej pompka włącza się wg harmonogramu. Straty wody, aby w końcu pojawiła się ciepła w kranie są dość spore w skali dnia.
    Pozdrawiam,
    Marek
    Gryf-domowe klimaty
    P.u. 98.25m²+garaż 18.01m².OP 100%PC WPS 6k1, DZ 2x90m,WM,OZC(asolt)EAH:62,5kWh/m2rok,ΦHL:3640W, QH:6379 kWh/rok, Grzanych podłóg~98m2,kubatura 265m3
    PV 8,69, azymut 240st, dach 23st.
    cwu~80-100kWh msc.
    2017-2379kWh
    2018-2089kWh
    2019-2375kWh
    2020-2384kWh
    2021-1896kWh
    2022-1785kWh
    2023-1823kWh

  13. #493

    Domyślnie

    Cytat Napisał cob_ra Zobacz post
    Cyrkulacja w jakimś stopniu wychładza, ale nie wyobrażam sobie nie mieć jej pompka włącza się wg harmonogramu. Straty wody, aby w końcu pojawiła się ciepła w kranie są dość spore w skali dnia.
    Ja tak samo. W małym domu, gdzie dodatkowo zasobnik jest w centralnym punkcie faktycznie może cyrkulacja nie być potrzebna, ale np. w moim konkretnym przypadku to sobie nie wyobrażam. Cyrkulacja nie musi też chodzić non stop. Jak w domu nikogo nie ma, to może być wyłączana. W nocy tez nie musi przecież pracować - bo i po co? Wystarczy nad ranem włączyć...
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  14. #494
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    wszystko zależy od długości dobiegów wody do kranów.. w moi przypadku to 1 raz 2 mb , 1 x 6 mb , 1 x 5 mb i najdalej kuchnia 9 mb - w kuchni czekam kilka sekund i nie myśleć że często używana - 99% zmywara
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  15. #495
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    mate166@gmail.com

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Ostromecko
    Kod pocztowy
    86-070
    Posty
    434

    Domyślnie

    Cytat Napisał cob_ra Zobacz post
    Cyrkulacja w jakimś stopniu wychładza, ale nie wyobrażam sobie nie mieć jej pompka włącza się wg harmonogramu. Straty wody, aby w końcu pojawiła się ciepła w kranie są dość spore w skali dnia.
    Na poczatku nie mialem odpalonej pompki cyrkulacyjnej i to byl dramat. Mam spory dom to i wody musialo duzo zleciec. Nie wyobrazam sobie aby miala nie dzialac.
    PC PW Panasonic T-cap 9kW, 230V, seria H, + bufor 100l, 2x termostat salus (parter i piętro) + CWU 300L.
    Dom pełna piętrówka 200m2 z garażem i kotłownią - wszystko grzane, 100% podłogówka + 2 drabinki w łazienkach. Okna 3 szyby Abakus BluEnergy Uw~0,8 + ciepły parapet. Siany BK 24cm + docelowo 25cm styro. Piętro ocieplone 40cm wełna nad płytami z KG.

  16. #496
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar magdaseb
    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Chełmno
    Kod pocztowy
    86-200
    Posty
    701

    Domyślnie

    Najdalsze dobiegi CWU u mnie mają 20mb. Bez cyrkulacji się nie da... koszty odprowadzenia ścieków do kanalizacji wielokrotnie przekroczyłyby całkowity koszt cyrkulacji. Na CWU zużywam od 130kWh w miesiącach letnich do 210kWh w miesiącach zimowych. Cyrkulacja działa 2 na godzinę po 3 minuty pomiędzy 5:30 a 23:00.
    IVT Geo 312C 12KW, DZ 4x85, OP 100%-360m2, garaż 40m2 (ogrz do 10*),24 cm BK, 20cm grafit 031, podł 18cm 038, wylewka 7cm, fundamenty 12cm 038, użyt. poddasze 25 cm wełna skalna 035. CWU-7 osób.
    PV 10,2kw
    PV 6,57kw
    2018- CO 4520kWh, CWU 1920kWh
    2019- CO 4075kWh, CWU 1970kWh
    2020- CO 4127kWh, CWU 1962kWh
    2021- CO 5319kWh, CWU 2273kWh
    2022- CO 4618kWh, CWU 2202kWh
    2023- CO 4765kWh, CWU 2197kWh

  17. #497
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Moim zdaniem robienie cyrkulacji przy dobiegach krótszych niż 10-11m mija się z celem. W przypadku dłuższych i owszem pod warunkiem że bedzie wykorzystywana z głową. U mnie do łazienki na dole mam niecałe 5 m. na górze około 8 a do kuchni 10. Cyrkulacja była by po prostu bez sensu. Takie jest moje zdanie inni mogą mieć inne.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  18. #498
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.333
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Moim zdaniem robienie cyrkulacji przy dobiegach krótszych niż 10-11m mija się z celem. W przypadku dłuższych i owszem pod warunkiem że bedzie wykorzystywana z głową. U mnie do łazienki na dole mam niecałe 5 m. na górze około 8 a do kuchni 10. Cyrkulacja była by po prostu bez sensu. Takie jest moje zdanie inni mogą mieć inne.
    Jak masz 5m dla przykładu rury o średnicy wewnętrznej 20mm, to stoi w niej 1,6l wody. Jak masz oszczędny perlator, to czekasz na umycie rąk po sikaniu minimum minutę. To znaczy, zanim dopłynie woda która w momencie odkręcenia kranu wychodzi z zasobnika. Ale ona jest mało ciepła, bo po drodze ogrzewa wystygłe rury i ich okolice.

    Pewnie, że można montować perlatory o dużym przepływie i krócej czekać. Ale to powoduje, że cyrkulacja + oszczędne perlatory wyjdzie taniej w użytkowaniu niż brak cyrkulacji + rozrzutne perlatory. A komfort tego drugiego rozwiązania dalej pozostanie gorszy (ja na ciepłą wodę przy włączonej cyrkulacji czekam jakieś 3s - doprowadzona do zaworka więc spuszczam tylko to, co w wężykach i baterii).
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 04-12-2018 o 12:27

  19. #499
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak masz 5m dla przykładu rury o średnicy wewnętrznej 20mm, to stoi w niej 1,6l wody. Jak masz oszczędny perlator, to czekasz na umycie rąk po sikaniu minimum minutę. To znaczy, zanim dopłynie woda która w momencie odkręcenia kranu wychodzi z zasobnika. Ale ona jest mało ciepła, bo po drodze ogrzewa wystygłe rury i ich okolice.

    Pewnie, że można montować perlatory o dużym przepływie i krócej czekać. Ale to powoduje, że cyrkulacja + oszczędne perlatory wyjdzie taniej w użytkowaniu niż brak cyrkulacji + rozrzutne perlatory. A komfort tego drugiego rozwiązania dalej pozostanie gorszy (ja na ciepłą wodę przy włączonej cyrkulacji czekam jakieś 3s - doprowadzona do zaworka więc spuszczam tylko to, co w wężykach i baterii).
    Do umycia rąk wrzątku nie potrzebuję a ponieważ wszystko idzie w podłodze która ma 22 - 24 stopnie to i problemu brak tak jak i w kuchni.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  20. #500
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.333
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Do umycia rąk wrzątku nie potrzebuję a ponieważ wszystko idzie w podłodze która ma 22 - 24 stopnie to i problemu brak tak jak i w kuchni.


    Jak masz podłogę 24*, a grunt pod domem z 10*, to liczyłbym, że w połowie izolacji jest średnia z tych temperatur. Czyli że zimna woda będzie miała z 17*. No dobra, ogrzana przez ciepłą max 20*.

    No, tak sobie radzę - myję w zimnej wodzie (w bloku jeszcze) bo mi się nie chce czekać a cyrkulacji do baterii nie mam, tylko w pionach jest). Ma tam nawet więcej stopni, bo idzie w jednym szachcie i grzeje się od CWU. Ale większy komfort daje mycie w ciepłej. Nie wiedzieć czemu też ciepła woda lepiej zmywa brud.


    Cyrkulację warto mieć. Jak ktoś uzna, że nie potrzebuje, to można wyłączyć tylko z raz na tydzień czy dwa odpalić na pół godziny (najlepiej w czasie przegrzewania zasobnika), żeby życie jakieś się nie zalęgło.
    IMO wygodnie używać, i wcale nie jest to takie drogie. Wychładzanie zimą to nie straty, a ogrzewanie. Więc nie kosztuje. Latem faktycznie, trochę pieniędzy na komfort trzeba wydać (ale trochę można odzyskać produkując mniej ścieków).
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 04-12-2018 o 13:00

Strona 25 z 27

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony