dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 52 z 1144
Pokaż wyniki od 1.021 do 1.040 z 22870
  1. #1021
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał laspalmas Zobacz post
    Zastanawiam się nad zakupem kotła pleszewskiego firmy tobix lub LAWA Eko Plus oba 25 kw miał/ekogroszek z przewagą ekogroszku. Tobix ma konstrukcję bardzo zbliżoną do Galmeta. Spotkał się ktoś z tymi kotłami? Jeśli tak to jakie są wasze doświadczenia?
    Konstrukcja faktycznie zbliżona do Galmeta, więc zostają daleko w tyle za Skam-P który ma żeliwnego ślimaka, palnik Brucer, stały ruszt wodny do palenia drewnem, bardzo dobry sterownik PUMA lub Tatarek.

    Może ich zaletą jest cena - jeśli tak napisz ile kosztują, bo ja nie widzę w nich nic specjalnie ciekawego.

  2. #1022

    Domyślnie

    Chciałbym w tym wątku zwrócić uwagę na jedną sprawę taką może drobną ale na mnie działa to jak płachta na byka. Na rynku jest sporo kotłów na ekogroszek, miał, pellets, zboża - ok. Tylko niech jakiś producent w swoim folderze reklamowym napisze że kocioł na ekogroszek + możliwość wspólspalania zboża, pellets itd w stosunku 60/40 a nie tylko w instrukcji gdzieś drobnym druczkiem. Dla mnie kocioł na wyżej wymienione paliwa oznacza tylko tyle że jeśli mam eko-groszek to pale w 100% ekogroszkiem, jeśli pelet - to 100% peletu, zboże - to 100% zboża. A tu ładnie na folderkach wielkimi literami kocioł na eko-groszek, pellet i inne takie. A w instrukcji paliwo podstawowe eko-groszek zastępczo mieszanka w stosunku 60/40 tylko że to już jest współspalanie. !!!!!!!
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  3. #1023

    Domyślnie

    Do dostania "netto" za 6400 i 6800,
    Zależy mi na konstrukcji sprawdzonej i w miarę bezproblemowej. To że ma prosty sterownik jest dla mnie zaletą ponieważ w razie czegoś mogę w każdym sklepie z częściami kupić nowy sterownik i go zamontować nie wzywając serwisu który za byle bzdet skasuje mnie parę stów. Oba piece mają retortę obrotową i ruszt wodny, więc wydaje mi się że palnik II generacji o którym piszesz nie jest wart dopłaty ok. 1500 zł. Przeglądałem fora na temat palników i stwierdziłem że każdy ma swoje plusy i minusy.
    Mój znajomy ma kocioł LAWA i jest z niego bardzo zadowolony. Jestem na niego prawie zdecydowany, drugi znajomy ma tobixa ale na zasypowy na miał i przewymiarowanego i też jest z niego zadowolony. Ciekawy jestem czy ktoś użytkuje któryś z tych kotłów i jakie są jego doświadczenia praktyczne.

  4. #1024

    Domyślnie

    Cytat Napisał Puławiak Zobacz post
    Chciałbym w tym wątku zwrócić uwagę na jedną sprawę taką może drobną ale na mnie działa to jak płachta na byka. Na rynku jest sporo kotłów na ekogroszek, miał, pellets, zboża - ok. Tylko niech jakiś producent w swoim folderze reklamowym napisze że kocioł na ekogroszek + możliwość wspólspalania zboża, pellets itd w stosunku 60/40 a nie tylko w instrukcji gdzieś drobnym druczkiem. Dla mnie kocioł na wyżej wymienione paliwa oznacza tylko tyle że jeśli mam eko-groszek to pale w 100% ekogroszkiem, jeśli pelet - to 100% peletu, zboże - to 100% zboża. A tu ładnie na folderkach wielkimi literami kocioł na eko-groszek, pellet i inne takie. A w instrukcji paliwo podstawowe eko-groszek zastępczo mieszanka w stosunku 60/40 tylko że to już jest współspalanie. !!!!!!!
    Jeżeli chodzi o palniki II-ej generacji, żeliwne tj. Brucer czy Ekoenergia, to ich instrukcje informują o możliwości samodzielnego spalania pellet czy ziarna owsa.
    Sam, osobiście polecam jednak współspalanie 40%owsa czy pellet z 60%miału czy groszku. To ze względów bezpieczeństwa.

    Uważam,że absolutnie żaden palnik retortowy na rynku tj. obrotowy, korytowy, czy II-ej generacji nie nadaje się do spalania samego pellet czy owsa. Nie ze względu na złe spalanie ale właśnie ze względów bezpieczeństwa.

    Palnik II-ej generacji typu Ekoenergia w kotle SKAM-P Premium spala samodzielnie miał, groszek 0-31,5mm, to są paliwa podstawowe. Instrukcja palnika informuje o możliwości samodzielnego spalania pellet.
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  5. #1025

    Domyślnie

    Cytat Napisał laspalmas Zobacz post
    Do dostania "netto" za 6400 i 6800,
    Zależy mi na konstrukcji sprawdzonej i w miarę bezproblemowej. To że ma prosty sterownik jest dla mnie zaletą ponieważ w razie czegoś mogę w każdym sklepie z częściami kupić nowy sterownik i go zamontować nie wzywając serwisu który za byle bzdet skasuje mnie parę stów. Oba piece mają retortę obrotową i ruszt wodny, więc wydaje mi się że palnik II generacji o którym piszesz nie jest wart dopłaty ok. 1500 zł. Przeglądałem fora na temat palników i stwierdziłem że każdy ma swoje plusy i minusy.
    Mój znajomy ma kocioł LAWA i jest z niego bardzo zadowolony. Jestem na niego prawie zdecydowany, drugi znajomy ma tobixa ale na zasypowy na miał i przewymiarowanego i też jest z niego zadowolony. Ciekawy jestem czy ktoś użytkuje któryś z tych kotłów i jakie są jego doświadczenia praktyczne.
    Nie znam takiej firmy jak Tobix, nic mi ta nazwa nie mówi.

    LAWA, gdzie jednym z właścicieli jest p.Penkala jest natomiast firmą z długim stażem rynkowym.

    W sprawie sterownika błąd myślowy.
    Prosty oznacza samodzielne programowanie podawania, postoju, przedmuchów. Kocioł wchodzący w przedmuch spala gorzej (jeżeli nie umiesz go samodzielnie zaprogramować pod opał i wprowadzać odpowiednie korekty podczas sezonu) i szybciej się zużywa.

    Sterownik z PID np. RT09pid Tatarek, Ognik PID-II, PUMA z Elektro-Miz czy Perfekt czy Expert z Elster są sterownikami, które starają się nie wchodzić w przedmuch. Stały nadmuch wpływa na zwiększenie żywotności kotła. Modele RT09pid, PUMA, Ognik-II mają gniazda wtykowe komputerowe i podłączane sa identycznie jak proste, zwykłe sterowniki typu Argon 2 CWU, Argon P, Titanic, Tango Negro czy Tango (celowo wymieniam tych producentów, gdyż są to sterowania w 90%występujące na rynku pleszewskim)
    Ostatnio edytowane przez Jarecki79 ; 05-08-2010 o 15:35
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  6. #1026
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał laspalmas Zobacz post
    Do dostania "netto" za 6400 i 6800, .
    W takim razie na 100% dołożyłbym do Skam-P.

    Cytat Napisał laspalmas Zobacz post
    Zależy mi na konstrukcji sprawdzonej i w miarę bezproblemowej. To że ma prosty sterownik jest dla mnie zaletą ponieważ w razie czegoś mogę w każdym sklepie z częściami kupić nowy sterownik i go zamontować nie wzywając serwisu który za byle bzdet skasuje mnie parę stów.
    Ja miałem prosty od początku i sporo się musiałem nauczyć, żeby potrafić go ustawić, a także korygować ustawienia gdy zmieniła się jakość węgla.
    Gdy tylko miałem możliwość dogrania PID od razu to zrobiłem, potem dograłem jeszcze nowszą wersję i dzisiaj nikt mnie nie zbajeruje, że tamta "prosta" wersja jest lepsza, bo przerabiałem wszystkie 3.

    Cytat Napisał laspalmas Zobacz post
    Oba piece mają retortę obrotową i ruszt wodny, więc wydaje mi się że palnik II generacji o którym piszesz nie jest wart dopłaty ok. 1500 zł.
    Dopłaty warte są:
    - lepszy sterownik: http://piece.bazarek.pl/opis/696846/...imakowego.html
    - palnik z żeliwnym ślimakiem: http://piece.bazarek.pl/opis/801274/...ek-0-32mm.html

    Czy na pewno potrzebujesz aż 25 kW pieca, bo np. Skam-P 17 kW pracuje od 4,8 do 20 kW - nie wiem czy wiesz, ale w przypadku węgla o przykładowej wartości opałowej 25MJ/kg oraz sprawności kotła 80% prawidłowe zużycie węgla przy zapotrzebowaniu mocy 20kW wynosi 86kg/dobę ?

    Ja mam piec Enka ze stałą retortą - teraz sprzedają już obrotowe, ale sąsiadowi poleciłem Skam-P bo jest po prostu dużo lepszy.

  7. #1027

    Domyślnie

    Z tym sterownikiem i podajnikiem to niezła sprawa, muszę dokładniej przejrzeć ten sekom.
    Mam dom 146 m2, po podłogach 180 m2 (+garaż), 25 kw wynika z tąd że potencjalna Lawa ma piece o mocach 15 kw i 25 kw. Znajomy mający Lawę ma przy mniejszym domu o ok. 10-15 m2 kocioł 20 kw i daje radę bez problemu, ale w tej chwili jak pisałem wyżej 20 kw po prostu nie mają. Co do tobixa to produkuje go p. Hadrzyński link do strony z kotłem który mnie interesuje: http://tobix-kotly.pl/skampm.htm

  8. #1028

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUSPENSER Zobacz post
    Czy na pewno potrzebujesz aż 25 kW pieca, bo np. Skam-P 17 kW pracuje od 4,8 do 20 kW - nie wiem czy wiesz, ale w przypadku węgla o przykładowej wartości opałowej 25MJ/kg oraz sprawności kotła 80% prawidłowe zużycie węgla przy zapotrzebowaniu mocy 20kW wynosi 86kg/dobę ?
    Szczeże mówiąc nie wiedziałem o tym, ale gdyby to była prawda to by mnie zabiło!

  9. #1029

    Domyślnie ..

    Nie wiem skąd ta firma ma konstrukcje OPAL, ale na 100%nie od SEKOM. A to właśnie SEKOM jest konstruktorem kotła OPAL. Występują moce 25, 36 oraz 55kW.
    Badania były robione w ITGiS Łódź (pierwsze atesty zrobione w latach 2001-2003), ponawiane w październiku/listopadzie 2009 już w OTGiS Łódź, ponieważ firma SEKOM była zleceniodawcą badań zapewniam,że żadna firma Tobix nie brała w tym udziału. Aktualne atesty na OPAL ma tylko 2producentów. Nie wiem jak inne konstrukcje.

    Zapewniam także,że OPAL nie był konstruowany w mocy 14kW, nie wiem skąd takie coś w opisie.

    Suspenser ma rację.
    Węgiel 25000kJ/kg daje teoretycznie z 1kg 6,94kW

    Jak sprawność średnia kotła wynosi 80%, to w efekcie z 1kg mamy 5,56kW

    Jak kocioł ma wykorzystać pełne 25kW, to na godzinę spali takiego opału z taką sprawnością 4,5kg/h
    Czyli na dobę ok. 108kg!!!!!!
    Natomiast średnio w 80%dni zimowych kotły pracują na 30%mocy, co oznacza spalanie ok. 1,3kg/h
    Czyli średnio 31,2kg na dobę


    Ja polecam na ok.150m2 pow. grzewczej SKAM-P Premium 17kW z palnikiem żeliwnym II-ej generacji, sterownikiem PID, atestem wydanym przez OTGiS Łódź potwierdzającym dobre wyniki badań oraz przyjazność dla środowiska.

    Ten model może pracować w zakresie mocy 4,8-21kW
    Jego spalanie w/g badań z OTGiS wynosi dla mocy 17kW 2,7kg/h
    Dla 30%mocy określonych na 4,8kW 0,83kg/h
    Średnie spalanie dobowe na poziomie 19-28kg

    Może warto wydać niewiele więcej na konstrukcję przebadaną z lepszym palnikiem oraz sterownikiem.
    Ostatnio edytowane przez Jarecki79 ; 06-08-2010 o 11:31
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  10. #1030
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał laspalmas Zobacz post
    Szczeże mówiąc nie wiedziałem o tym, ale gdyby to była prawda to by mnie zabiło!
    Jak widzisz Jarecki rozpisał dokładnie z czego to wynika.

    Widać po tym jak bardzo przewymiarowywane są zwykle piece na ekogroszek, a potem użytkownik dziwi się, że piec przez większość czasu jest w podtrzymaniu zamiast pracować (PID reguluje moc tak, żeby jak najrzadziej wchodził w podtrzymanie, które powoduje straty i szybsze zużycie pieca).

    Niektórzy pytają o co chodzi gdy przy wyborze ogrzewania domu jedna firma proponuje piec 20 kW, a druga pompę ciepła 7 kW

    Ja mam powierzchnię 160 m2 podłóg + 25 m2 ogrzewany garaż i zeszłej zimy przy -25 na zewnątrz mój piec 18 kW generował średnio około 7 kW mocy (wyliczone na podstawie zużycia węgla i sprawności pieca).

  11. #1031
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar atika
    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Poznań i okolice
    Posty
    2.535

    Domyślnie

    To w takim razie jeszcze raz ja i pytanie.
    Piec jak wyżej czyli Skam-p Premium z palnikiem Brucer 2, czopuchem do góry i sterownikiem - powiedzmy PUMa.
    - dom parterowy bez poddasza użytkowego, bez piwnic.
    Budowany z YTONG 24cm + styropian termoorganika platinum 15cm. Ściany wewnętrzne silka.
    Dach i strop = wiązary burkietowicz - system mitek.
    Okna 5 komorowe.

    Powierzchnia domu wraz z pom. gospodarczym 185m2 + garaż 39 m2.
    Wentylacja mechaniczna z reku, ogrzewanie podłogowe na całości i bojler ok. 180l.

    I teraz po przydługawym wstępie pytanie - jaka moc kotła 18 czy 24 ?? Czytając o przewymiarowaniu, zastanawiam sie czy 24 to nie za dużo ?? czy lepiej jednak większy... co wybrać... ??

  12. #1032

    Domyślnie

    18 kW to za dużo. Najlepszy byłby taki 15 kW albo jeszcze mniej. Przy kotłach z podawaniem paliwa zwykle w budynku utrzymywana jest stała temperatura i moc kotła potrzebna jest w sumie niewielka w zasadzie tylko po to by uzupełnić straty energii, a w nowym budownictwie zwłaszcza energooszczednym straty są niewielkie.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  13. #1033
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał atika Zobacz post
    To w takim razie jeszcze raz ja i pytanie.
    Piec jak wyżej czyli Skam-p Premium z palnikiem Brucer 2, czopuchem do góry i sterownikiem - powiedzmy PUMa.
    - dom parterowy bez poddasza użytkowego, bez piwnic.
    Budowany z YTONG 24cm + styropian termoorganika platinum 15cm. Ściany wewnętrzne silka.
    Dach i strop = wiązary burkietowicz - system mitek.
    Okna 5 komorowe.

    Powierzchnia domu wraz z pom. gospodarczym 185m2 + garaż 39 m2.
    Wentylacja mechaniczna z reku, ogrzewanie podłogowe na całości i bojler ok. 180l.

    I teraz po przydługawym wstępie pytanie - jaka moc kotła 18 czy 24 ?? Czytając o przewymiarowaniu, zastanawiam sie czy 24 to nie za dużo ?? czy lepiej jednak większy... co wybrać... ??
    Dach [ skosy ] i strop pewnie też będą dobrze ocieplone, więc przy tych warunkach wg mnie 17 kW spokojnie wystarczy z zapasem, a jak wiesz Skam pracuje już od 4.8 kW.

    Piece o mniejszych mocach np. 15 kW nie mają tak porządnych palników, więc ten 17 kW będzie najlepszy (większa moc przyda się do szybkiego podgrzania CWU - ważne, żeby zamontować odpowiednią pompę CWU i odpowiednio grube rurki, żeby były w stanie przekazać tą moc do zasobnika).

    Czy do wentylacji mechanicznej z reku jest także GWC - jeśli nie to warto go zbudować - będzie zimą grzał, a latem chłodził praktycznie za darmo - więcej szczegółów tutaj:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...5%81A!!/page28

  14. #1034
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar atika
    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Poznań i okolice
    Posty
    2.535

    Domyślnie

    Bardzo dziękuje za pomoc.

    Zastanawiam mnie tylko jedno.... dlaczego na stronie producenta Skam przy 17 kv jest podane że ogrzeje powierzchnie 70-130m jak w sumie i 2 razy taką by spokojnie obsłużył ??

  15. #1035

    Domyślnie

    Cytat Napisał atika Zobacz post
    Bardzo dziękuje za pomoc.

    Zastanawiam mnie tylko jedno.... dlaczego na stronie producenta Skam przy 17 kv jest podane że ogrzeje powierzchnie 70-130m jak w sumie i 2 razy taką by spokojnie obsłużył ??
    bo na stronie producenta jest to podane dla starego budownictwa, straty ciepła w przedziale 110-130W/m2

    przy nowym straty ciepła 70W/m2 ta sama moc ogrzeje spokojnie ok. 200m2 razem z dużym bojlerem....


    Na priva wyślę linka do tego kotła ze sklepu internetowego, tam są podane pow. dla danych strat ciepła.
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  16. #1036
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar queene
    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    4.193
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    no to przyszła kolej na mnie
    parterówka 180m2(podłogówka) +garaż 45m2 (ogrzewany-kaloryfer czy podłogówka ?)+100m2 piwnic (częściowo ogrzewane-kaloryfery)
    do podgrzewania wody w niedalekiej przyszłości solary
    sciany z porothermu+15 cm styro, nieogrzewane poddasze, na stropie 20-25cm wełny

    wyjście do komina w rogu, na wys 120 cm
    głównie na ekogroszek ale mozliwosc węgla (to chyba ten ruszt wodny ?) , z podajnikiem

    rozrzut kW jaki nam proponowano to 25-31...a teraz czytam że za duży to źle...więc...25 ??
    pozdrawiam, Pati

    Dziennik Budowy Rodzinnego -mix i komentarze

    start kwiecień 2010, u siebie październik 2011

    dom wykończony, czas na ogród

  17. #1037

    Domyślnie

    Cytat Napisał queene Zobacz post
    no to przyszła kolej na mnie
    parterówka 180m2(podłogówka) +garaż 45m2 (ogrzewany-kaloryfer czy podłogówka ?)+100m2 piwnic (częściowo ogrzewane-kaloryfery)
    do podgrzewania wody w niedalekiej przyszłości solary
    sciany z porothermu+15 cm styro, nieogrzewane poddasze, na stropie 20-25cm wełny

    wyjście do komina w rogu, na wys 120 cm
    głównie na ekogroszek ale mozliwosc węgla (to chyba ten ruszt wodny ?) , z podajnikiem

    rozrzut kW jaki nam proponowano to 25-31...a teraz czytam że za duży to źle...więc...25 ??

    Jeżeli w sumie nie ma powierzchni ogrzewalnej większej jak 280m2 (przy ograniczonym grzaniu piwnic czy garażu) to 25kW wystarczy dla nowego budownictwa bez najmniejszego problemu.

    Ja polecam model kotła SKAM-P Premium 25kW z SEKOM
    - praca w zakresie mocy 7,4 do 29kW
    - atest ekologiczny
    - palnik II-ej generacji, żeliwny tj. ślimak żeliwo sferoidlane, palenisko oraz korpus żeliwo. Spala miały i groszki 0-31,5mm. Bardzo dobrze pracuje współspalając paliwa węglowe czyli miał lub groszek do 60% razem z paliwami typu pellet czy ziarno owsa do 40%.
    - sterownik z algorytmem PID dobierający porcje paliwa oraz siłę nadmuchu do zapotrzebowania na ciepło.

    Ruszt awaryjny:
    a)Wodny wybrać, gdy chcemy często, na bieżąco podczas pracy automatu spalić jakies papiery czy grubsze kawałki drewna.
    b)Żeliwny wybrać, gdy ten ruszt ma byc naprawdę okazjonalnie używany. Zaleta jest większy zasyp, bardziej ciasne włożenie umożliwia spalanie drobniejszych paliw. Sprawdzi się, gdy wiosna czy wczesną jesienią chcemy przepalic tylko cos na podgrzanie bojlera lub zakładamy korzystanie z niego tylko dla braku prądu (ale tutaj wymóg grawitacji lub UPS na działanie minimum samej pompy)
    Ostatnio edytowane przez Jarecki79 ; 08-08-2010 o 20:24
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  18. #1038

    Domyślnie

    No jeśli Jarecki tak namiętnie propaguje SKAM -P to ja też coś polecę. Na eko-groszek/miałto polecam kociołek Lazar Multikomfort a jeśli ma być spalany eko-groszek/pellets to bardzo fajny jest Lazar Eko-Perfekt oba kotły z rusztem do spalania węgla/drewna. A jeśli bez dodatkowych rusztów to Eko -Komfort. Kotły posiadają dobrej klasy zwykłą retortę i naprawdę fajnie spalają paliwo acha a multikomfort ma podajnik tłokowy i naprawdę fajnie skonstruowany palnik. Dobrej klasy sterownik EkoMax 800 firmy PLUM.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  19. #1039
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar queene
    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    4.193
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    skupie sie na tych 2; lazar jest ciut droższy (nie ma 25kW wiec policzyłam 28 kW) za to mam firmę po sąsiedzku, jeszcze dopytam, dziekuję za info
    pozdrawiam, Pati

    Dziennik Budowy Rodzinnego -mix i komentarze

    start kwiecień 2010, u siebie październik 2011

    dom wykończony, czas na ogród

  20. #1040

    Domyślnie

    Nie 28 tylko 21-23 spokojnie wystarczy.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

Strona 52 z 1144