dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1

    Domyślnie Ocieplam słomą - czym zabezpieczyć przed gryzoniami?

    Zamierzam ocieplić mój dom gliniano-drewniany słomą. Warstwy ściany będa nastepujące: 14 cm glinobitki (glina + słoma) w szkielecie drewnianym, 15-20 cm słomy, 11 cm bloczek gliniano-słomiano-trocinowy. Słomę zamierzam też położyć w stropie parteru i w poddaszu nieużytkowym.

    Pytanie brzmi: jak zabezpieczyć słomę przed gryzoniami? Wapno, jak się dowiaduję, nie wystarczy na dłużej niż kilka sezonów. Spryskiwać jakimś preparatem? Moczyć w nim? Kłaść mokrą w ściany czy suszyć? Czasu mało, bo chcę dom jeszcze w tym roku zasiedlić...

    Będę wdzięczny za wszelkie sugestie,
    pozdrawiam.
    Marcin

    --------------
    www.marcinimatylda.blox.pl

  2. #2
    Jacek K.
    Guest
    Jacek K.

    Domyślnie Re: Ocieplam słomą - czym zabezpieczyć przed gryzoniami?

    Nie potrafię pomóc, ale zdjęcia na stronie masz odjazdowe.

  3. #3

    Domyślnie Re: Ocieplam słomą - czym zabezpieczyć przed gryzoniami?

    Cytat Napisał Jacek K.
    Nie potrafię pomóc, ale zdjęcia na stronie masz odjazdowe.
    Dzięki

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Dziewanna działa odstraszająco na myszy i szczury. Nie znoszą ich zapachu. Bardzo skuteczny sposób. Polecam.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12
    Dziewanna działa odstraszająco na myszy i szczury. Nie znoszą ich zapachu. Bardzo skuteczny sposób. Polecam.
    hm... tylko ile sezonów przetrwa ten olejek eteryczny w dziewannie? no i, poza wszystkim, skąd wziąć tyle dziewanny?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Jest to dość pospolita roślina. Wcale nie trzeba jej dużo. Ja w domku rodziny na wsi "wykładam" na jesień kilka roślin w różnych częściach domu. Efekt jest taki, że trzeba karmić koty i straciły one rację bytu jako zwierzęta użytkowe, a zyskały status zwierząt ozdobnych.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  7. #7

    Domyślnie

    Fajne foteczki. Używacie życia - może ja też kiedyś wreszcie zacznę .
    Skołujcie sobie kota. Żadnej poważniejszej propozycji nie mam .
    Chociaż nie... Z fotek wynika, że lubicie starocie budowlane i przyrodnicze. Może znajdziecie jakiegoś starego "cłowieka", który po prostu pamięta jak to było "za starej pierwej". Ludzie jakoś musieli sobie z tym radzić.
    Od 17.12.2007 na swoim

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Rezi
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    Poznań
    Posty
    4.238

    Domyślnie

    podziwiam
    szczerze podziwiam ( w tym dobrym słowa znaczeniu ...... bez sarkazmu )
    Pozdrawiam
    Rezi
    ----------------------------------------------------------------------------------------
    Historia kołem się toczy

  9. #9
    Guest

    Domyślnie

    spryskaj słome roztworem wody i soli
    na to zaciąg cienka wylewka lub polepa na siatce o gestym oczku np. Rabitza

    pzdr

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rezi
    podziwiam
    szczerze podziwiam ( w tym dobrym słowa znaczeniu ...... bez sarkazmu )

    Rezi, dzięki za miłe słowo

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał brzoza
    spryskaj słome roztworem wody i soli


    pzdr

    Brzoza,
    dzięki za odpowiedź.
    Spytam tylko: co daje sól? Jak gęsty roztwór zastosować? Ile soli na ile wody?


    [quote="brzoza"]
    na to zaciąg cienka wylewka lub polepa na siatce o gestym oczku np. Rabitza

    Od zewnątrz będzie elewacja 11 cm grubości z bloczka gliniano-słomianego. Czy to wystarczy?

    pozdrawiam,
    Marcin

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12
    Jest to dość pospolita roślina. Wcale nie trzeba jej dużo. Ja w domku rodziny na wsi "wykładam" na jesień kilka roślin w różnych częściach domu. Efekt jest taki, że trzeba karmić koty i straciły one rację bytu jako zwierzęta użytkowe, a zyskały status zwierząt ozdobnych.

    Siwy, tobie również oczywiście bardzo dziękuję za radę i zamierzam skorzystać (jeżeli nie jest za późno na dziewannę).
    pozdrawiam, Marcin

  13. #13
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał fortunata
    Spytam tylko: co daje sól? Jak gęsty roztwór zastosować? Ile soli na ile wody?
    zaimpregnowana sola słoma robi sie niesmaczna dla gryzoni, a powłoczka jaka zostaje na słomie po wyschnieciu wody powoduje ze słoma staje sie troche trudniej zapalna
    imregnaty do drzewa robione sa na bazie soli, siarczanu miedzi a słoma to "materiał" w pewnym sensie o podobnych własciwosciach
    jak gesty roztwór ? muszisz to doswiadczalnie ustalic ile rady da "upchac" twój opryskiwacz
    im gestszy roztwór tym lepiej ale mysle ze przy stęzeniu wyzszym niz 30 % opryskiwacz moze sie zaklejac ... mysle ze bedziesz oscylował miedzy 10 a 30 %
    niektórzy dla spotegowania pikanterii smaku dodaja do roztworu nawóz - siarczan amonu ...


    Cytat Napisał fortunata
    Od zewnątrz będzie elewacja 11 cm grubości z bloczka gliniano-słomianego. Czy to wystarczy?

    pozdrawiam,
    Marcin
    mysle ze 11 cm wystarczy
    ja pisząc o polepie miałem na mysli ocieplenie stropu słomą - bo równiez o tym pisałes

    pzdr

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał brzoza
    Cytat Napisał fortunata
    Spytam tylko: co daje sól? Jak gęsty roztwór zastosować? Ile soli na ile wody?
    zaimpregnowana sola słoma robi sie niesmaczna dla gryzoni, a powłoczka jaka zostaje na słomie po wyschnieciu wody powoduje ze słoma staje sie troche trudniej zapalna
    imregnaty do drzewa robione sa na bazie soli, siarczanu miedzi a słoma to "materiał" w pewnym sensie o podobnych własciwosciach
    jak gesty roztwór ? muszisz to doswiadczalnie ustalic ile rady da "upchac" twój opryskiwacz
    im gestszy roztwór tym lepiej ale mysle ze przy stęzeniu wyzszym niz 30 % opryskiwacz moze sie zaklejac ... mysle ze bedziesz oscylował miedzy 10 a 30 %
    niektórzy dla spotegowania pikanterii smaku dodaja do roztworu nawóz - siarczan amonu ...


    to mnie przekonuje - dzięki
    siarczan amonu rozumiem mam kupić w sklepie z nawozami i dodać do solanki?



    Cytat Napisał fortunata
    Od zewnątrz będzie elewacja 11 cm grubości z bloczka gliniano-słomianego. Czy to wystarczy?
    mysle ze 11 cm wystarczy
    ja pisząc o polepie miałem na mysli ocieplenie stropu słomą - bo równiez o tym pisałes
    czyli radzisz kłaść polepę albo wylewkę na warstwę słomy nad stropem? jako dodatkowe zabezpieczenie? myślałem, żeby poddasze nieużytkowe wypchać słomą ile wlezie, tam będzie do kalenicy ledwie 125 cm.


    I jeszcze z innej beczki: sporo słupów w konstrukcji mam ze starego drzewa (100-letnia obora z Mazur) - czym zabezpieczyć? powierzchniowo, bo słupy już stoją, ale najchętniej bez ostrej chemii typu Altaxin etc. i raczej bezbarwnie. czy w ogole nie zabezpieczać przed robakiem? większość tego drewna będzie w glinie, ale część będzie odsłonięta.

    I drugie pytanie, z jeszcze innej beczki: mam sporo bali z rozebranego spichlerzyka, chcę je porżnąć na deski podłogowe. Pytanie tylko, którą stroną kłaść: zewnątrzną i cyklinować, czy wewnętrzną? Zależy mi na uzyskaniu efektu starej, używanej podłogi.

    pozdrawiam,
    Marcin

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Rezi
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    Poznań
    Posty
    4.238

    Domyślnie

    Ocieplam słomą - czym zabezpieczyć przed gryzoniami?
    a może zakopać kota pod każdym słupem ??




    ( przepraszam ale nie mogłem sie powstrzymać )
    Pozdrawiam
    Rezi
    ----------------------------------------------------------------------------------------
    Historia kołem się toczy

  16. #16
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał fortunata

    czyli radzisz kłaść polepę albo wylewkę na warstwę słomy nad stropem? jako dodatkowe zabezpieczenie? myślałem, żeby poddasze nieużytkowe wypchać słomą ile wlezie, tam będzie do kalenicy ledwie 125 cm.
    tak
    ze względów p.poż. i higienicznych (tam przez lata zgromadzi sie masa kurzu którego ze słomy nie dasz rady zmieść)

    Cytat Napisał fortunata
    I jeszcze z innej beczki: sporo słupów w konstrukcji mam ze starego drzewa (100-letnia obora z Mazur) - czym zabezpieczyć? powierzchniowo, bo słupy już stoją, ale najchętniej bez ostrej chemii typu Altaxin etc. i raczej bezbarwnie. czy w ogole nie zabezpieczać przed robakiem? większość tego drewna będzie w glinie, ale część będzie odsłonięta.
    ogniochron, soltox
    Cytat Napisał fortunata
    I drugie pytanie, z jeszcze innej beczki: mam sporo bali z rozebranego spichlerzyka, chcę je porżnąć na deski podłogowe. Pytanie tylko, którą stroną kłaść: zewnątrzną i cyklinować, czy wewnętrzną? Zależy mi na uzyskaniu efektu starej, używanej podłogi.
    to bez znaczenia - deski i tak później trafia na grubościówke ... obie strony będą wygladać podobnie
    tylko pytanie ... czy tartak zgodzi sie ciąc drewno w które kiedys były wbijane gwoździe ... i mogły tam pozostac ...

    pzdr

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał brzoza
    Cytat Napisał fortunata

    czyli radzisz kłaść polepę albo wylewkę na warstwę słomy nad stropem? jako dodatkowe zabezpieczenie? myślałem, żeby poddasze nieużytkowe wypchać słomą ile wlezie, tam będzie do kalenicy ledwie 125 cm.
    tak
    ze względów p.poż. i higienicznych (tam przez lata zgromadzi sie masa kurzu którego ze słomy nie dasz rady zmieść)
    jasne


    Cytat Napisał brzoza
    Cytat Napisał fortunata
    I jeszcze z innej beczki: sporo słupów w konstrukcji mam ze starego drzewa (100-letnia obora z Mazur) - czym zabezpieczyć? powierzchniowo, bo słupy już stoją, ale najchętniej bez ostrej chemii typu Altaxin etc. i raczej bezbarwnie. czy w ogole nie zabezpieczać przed robakiem? większość tego drewna będzie w glinie, ale część będzie odsłonięta.
    ogniochron, soltox
    dzięki


    Cytat Napisał brzoza
    Cytat Napisał fortunata
    I drugie pytanie, z jeszcze innej beczki: mam sporo bali z rozebranego spichlerzyka, chcę je porżnąć na deski podłogowe. Pytanie tylko, którą stroną kłaść: zewnątrzną i cyklinować, czy wewnętrzną? Zależy mi na uzyskaniu efektu starej, używanej podłogi.
    to bez znaczenia - deski i tak później trafia na grubościówke ... obie strony będą wygladać podobnie
    tylko pytanie ... czy tartak zgodzi sie ciąc drewno w które kiedys były wbijane gwoździe ... i mogły tam pozostac ...

    cóż, zamierzamy sprawdzić wykrywaczem metali i ew. gwoździe powyciągać.



    Mam jeszcze jedną wątpliwość dotyczącą słomy, a konkretnie kwestii wilgoci. co się stanie, kiedy nie do końca (być może) wyschniętą ścianę wewnętrzną z glinobitki a nie do końca (raczej na pewno) wyschniętą ścianę zewnętrzną z bloczka glinianego nawpychamy słomy spryskanej na dodatek solanką? czy to zdoła odparować? mój architekt radzi rurki drenarskie na szczycie ściany elewacyjnej (co 100 cm?) + powsadzać listwy/łaty/kije pionowo w słomę, żeby umożliwić ruch powietrza - moja małżonka zasugerowała tutaj bambus. co sądzicie?

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rezi
    Ocieplam słomą - czym zabezpieczyć przed gryzoniami?
    a może zakopać kota pod każdym słupem ??




    ( przepraszam ale nie mogłem sie powstrzymać )

    początkowo miałem wizję wymieszania słomy z trutką na myszy, ale potem wyobraziłem sobie ścianę ocieploną zmumifikowanymi mysimi truchełkami... brr...

  19. #19
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał fortunata
    ...Mam jeszcze jedną wątpliwość dotyczącą słomy, a konkretnie kwestii wilgoci. co się stanie, kiedy nie do końca (być może) wyschniętą ścianę wewnętrzną z glinobitki a nie do końca (raczej na pewno) wyschniętą ścianę zewnętrzną z bloczka glinianego nawpychamy słomy spryskanej na dodatek solanką? czy to zdoła odparować??
    jesli chcesz niewyschnieta słome zamknąć w nie dokońca wyschniete ściany - jest spore ryzyko ... zeby tam nie zrobić grzybni dla pieczarek ...
    pogodne, suche lato mineło i wchodzisz w okres krótszych i chłodniejszych dni ... jesli trafisz na okres deszczu - moze byc niefajnie ...
    nie wiem czy lepiej nie zaryzykowac jakiegoś gryzonia ...
    Cytat Napisał fortunata
    mój architekt radzi rurki drenarskie na szczycie ściany elewacyjnej (co 100 cm?) + powsadzać listwy/łaty/kije pionowo w słomę, żeby umożliwić ruch powietrza - moja małżonka zasugerowała tutaj bambus. co sądzicie?
    tu byłbym za solidna rurka drenarska o sporej srednicy
    bambus ma małe srednice i jest podzielony wewnąrz "przegródkami"

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał brzoza
    nie wiem czy lepiej nie zaryzykowac jakiegoś gryzonia ...
    co masz na myśli mówiąc o gryzoniu?

    Cytat Napisał brzoza
    tu byłbym za solidna rurka drenarska o sporej srednicy
    bambus ma małe srednice i jest podzielony wewnąrz "przegródkami"
    przegródki można by jakoś tam poprzebijać zapewne. ale architekt mówił o zwyczajnych łatach, listwach czy patykach, czymkolwiek, żeby słoma nie przylegała ściśle do ściany zewnętrznej.
    poza tym słomę, jak rozumiem, mogę spryskać solanką i zostawić do wyschnięcia i dopiero wtedy pakować w ściany.
    za 10 dni powinienem mieć komin, potem kominek i zacznę grzać, mam nadzieję, że ściany wewnętrzne będą szybko schły. już sporo wyschły.
    po trzecie, tej słomy też nie będę upychał "na chama", ale raczej układał w miarę luźno. to chyba też powinno pomóc w kwestii odparowania, nieprawdaż?
    co do rurki drenarskiej, jaką średnicę i częstotliwość sugerowałbyś?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony