dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 20 z 20
Pokaż wyniki od 381 do 391 z 391
  1. #381
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar marek.bu
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    95
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    34

    Domyślnie

    Witam!!

    Również rozważam elektryczne ogrzewanie + kominek z plaszczem wodnym. Tylko ja bede mial maly domek wiec moze sie to oplacac. A gazu nie ma.

    Taki domek:
    http://projekty.muratordom.pl/projek...26&IdKolekcji=

  2. #382

    Domyślnie

    Electrician - to co piszesz (lekko rzecz biorąc) nie napawa optymizmem!
    U mnie zanim energia trafi do słupa na środku działki to przebywa od trafo wiele metrów (100-200?) a potem mam jeszcze kilku sąsiadów, którzy się do niej zdążyli podłączyć. A to oznacza kłopoty, bo np. moja pompa ciepła może nie działać prawidłowo ze względu na zbyt duże wahania napięcia w sieci. Ja zakładam, że moja instalacja zostanie wykonana zgodnie z wymaganiami sztuki (przekroje, zabezpieczenia, rozdziały, wlz-ty, itp) A co zrobi monopolista gdy zamelduję mu o swoich kłopotach z jakością energii, którą posyłają do mnie? Czy coś w ogóle zrobią? I jak to (ewentualną reklamację) argumentować?
    Chyba jednak w takiej sytuacji złapie się za realizację kogeneratora :-)
    pzdr.
    -romwis

  3. #383

    Domyślnie jakość energii

    To co piszesz romwis nie wygląda tragicznie. 100 - 200 m to nie jest zbyt daleko. Dużo zależy od tego, kiedy wykonana była sieć i jak duży transformator jest na stacji transformatorowej, t.j. czy pokrywa z naddatkiem ew. obciążenie maksymalne. Dane te można uzyskać we właściwym terenowo rejonie energetycznym - generalnie radzę skontaktować się z jakimś kumatym /najlepiej znajomym/ elektrykiem i poprosić go o rozeznanie problemu. Nie jestem specjalistą od pomp ciepła, ale jak każde urządzenie napędzane silnikiem elektrycznym nie jest raczej podatna na niewielkie wahania napięcia. Gorzej, jeśli w jej budowie zastosowano falownik, te bowiem są czułe na przepięcia, głównie o dużej stromości. Jednak przy trzystopniowym zabezpieczeniu przepięciowym ryzyko uszkodzenia udaje się ograniczyć do rozsądnego minimum.
    Zakład energetyczny w przypadku zgłoszenia reklamacji jakości energii z reguły podłącza rejestrator monitorujący napięcie w czasie i w zależności od wyników takiej rejestracji podejmuje /lub nie/ odpowiednie działania. Należy jednak wziąć pod uwagę, co jest odchyleniem od normy - należy przestudiować warunki dostarczania energii, gdyż zakłady energetyczne nie mają jednolitego systemu określania jakości dostarczanej energii i wielkości te mogą się różnić w przypadku różnych zakładów. Generalnie przyjmowane jest na ogół, że 5% odchylenia od parametrów wzorcowych, to ciągle jest o.k.
    Ja jednak ciągle przestrzegam przed jednym - w przypadku ogrzewania opartego wyłącznie na energii elektrycznej największym zagrożeniem jest dłuższy brak energii, co dla linii napowietrznych poza dużymi ośrodkami miejskimi zdarza się zimą dość często - wtedy zostajemy bez źródła ciepła. Pół biedy, jeśli jest to kilka godzin, ale przy -20stC kilka dni może zepsuć humor /i instalacje w domu/ na długo.
    Pzdr

  4. #384

    Domyślnie

    O, temat ożył ...

    Cytat Napisał robert-aw
    przyszedł rachunek za prąd okres od 18.11.06 do 18.01.07 i mam do zapłacenia 1670zł
    w zasadzie jestem zadowolony bo nie jest zbyt drogo a do tego bardzo wygodnie
    To ja dla porównania: od 05.10.2006 do 06.02.2007 rachunek 835zł, plus ok. 6 mp drewna. Z tym że nie tak wygodnie jak Robert, bo musieliśmy obsługiwać naszą "kotłownię w salonie".

    Kropi, ja szacuję wydatki na prąd poza ogrzewaniem na jakieś 80zł/mies. Tyle płaci koleżanka ogrzewająca gazem z butli, a za ten gaz zapłaciła w styczniu 1100zł...

  5. #385

    Domyślnie

    Cytat Napisał telesforek
    To ja dla porównania: od 05.10.2006 do 06.02.2007 rachunek 835zł, plus ok. 6 mp drewna. Z tym że nie tak wygodnie jak Robert, bo musieliśmy obsługiwać naszą "kotłownię w salonie".
    Witam muszę zadać kilka pytań, gdyż też zamierzam ogrzewać nasz nowo budowany dom pradem, a mam gaz w granicy. Koszty, które podajesz są dość optymistyczne. W tej chwili w mieszkaniu 50 m2 za CO (tem. 22st.) płacimy 1960zł/rok.
    Jak duży dom?
    Jak zaizolowany?
    Jakie temperatury?
    Jaka wentylacja?
    Jaki kominek?
    Jak ogrzewane CWU? (przepływowe, zbiornik. może solary)
    Jakich grzejników używacie?
    Pozdrawiam

  6. #386

    Domyślnie

    Cytat Napisał j-j
    Ja jeśli prąd to na 100% poiece akumulacyjne z obliczeń mi wychodzi 60 zł więcej niż za gaz (i pokrywa sie to niej wiecej z kosztami znajomego który ma piece i jhest bardzo zadowolony), ale inwestycja tańsza więc czy energetyce czy do banku (w przypadku droższej inwestycji "gazoweJ")- bez różnicy, tyle samo z kieszeni leci a może wyjdzie nawet prądem mniej . Jak będe musiał dogrzewać w ciągu dnia to mnie żona z domu wy.... bo już mi mówi że jestem rąbnięty z tym prądem i że nie mam racji.

    pzdr
    Może wyciągniesz rachunki od znajomego za zużycie energi. Bo czasami jest tak, ze ktoś mówi, iż ma tanio bo wstyd się przyznać. Jeszcze mam pytanko do Twojego znajomego, chodzi o temperaturę obudowy tych grzejników akumulacyjnych podczas pełnego naładowania. To ma znaczenie przy wahnięciach temperatury 0 -noc 16- dzień i słoneczko. Przy wysokich temperaturach obudowy, może być za ciepło i cały zysk diabli wezmą, co jest wadą równiez ogrzewania akumulacyjnego podłogówki.
    A tak w ogóle, to strach przed żoną nie pozwala Ci podjąć decyzji, a tą bedziesz musiał podjąć sam i pewnie gaz będzie.
    Pozdrawiam

  7. #387

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nail
    A tak w ogóle, to strach przed żoną nie pozwala Ci podjąć decyzji, a tą bedziesz musiał podjąć sam i pewnie gaz będzie.
    Oooo widzę kolega z autopsji pisze A wcześniejsze pytania poszukaj w wątku telesforek pisała to ze 2 razy.
    Pozdrawiam,
    Michał

    już mieszkamy

  8. #388

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nail
    Cytat Napisał telesforek
    To ja dla porównania: od 05.10.2006 do 06.02.2007 rachunek 835zł, plus ok. 6 mp drewna. Z tym że nie tak wygodnie jak Robert, bo musieliśmy obsługiwać naszą "kotłownię w salonie".
    Witam muszę zadać kilka pytań, gdyż też zamierzam ogrzewać nasz nowo budowany dom pradem, a mam gaz w granicy. Koszty, które podajesz są dość optymistyczne. W tej chwili w mieszkaniu 50 m2 za CO (tem. 22st.) płacimy 1960zł/rok.
    Jak duży dom?
    Jak zaizolowany?
    Jakie temperatury?
    Jaka wentylacja?
    Jaki kominek?
    Jak ogrzewane CWU? (przepływowe, zbiornik. może solary)
    Jakich grzejników używacie?
    Pozdrawiam
    Po kolei:
    - dom 109 m2 parterowy, wys. pomieszczeń 270 - 280cm, taryfa weekendowa
    - BK odmiana 600 24cm na zaprawę + 15 cm styropianu na ścianach, 10 na podłodze i 25 cm wełny na stropie
    - w zależności od pory dnia, taryfy itp. 19-22st
    - wentylacja grawitacyjna
    - kominek z płaszczem Makoterm 18 kW (mniejszego nie bylo), piec c.o. Kospel 12 kW
    - ogrzewanie cwu zbiornik biwalentny 200l. (górna wężownica - piec, dolna - kominek)
    - grzejniki tradycyjne (chyba Radsson), bez podłogówki

    Gazu ziemnego nie mam, gdybym miała, to raczej poszłabym w ten gaz (wygodniej). Piec mam c.o. z uwagi na kominek z płaszczem - bałam się czy DGP będzie skuteczne w domu parterowym.
    Pozdrawiam

  9. #389

    Domyślnie

    OTO NOWE DANE

    rachuneki za okres od 5 listopad do 24 marzec 3700zł - koszt podgrzania wody boilerem 80l i oswietlenie (odliczylem od calej kwoty za prad 650zł=3.050zł za samo ogrzewanie)
    fakt zima byla poczatkowo lagodna ale drugi rachunek jest juz wiarygodny 2.000zł-okolo 280zł za oswietlenie i ciepla wode
    wychodzi ze nie przekrocze 5.000zł ("standartowa" zima) w sezonie grzewczym a do tego zamierzam obnizyc temp w domu na przyszly sezon do 20.5 w ciagu dnia i 19 w nocy
    zawsze jest O.K.

  10. #390

    Domyślnie

    Mamy w miarę podobne zapotrzebowanie na energię do Twojego i to co podajesz pokrywa się moimi wyliczeniami (niestety tylko teoretycznymi). Z mojego kalkulowania wyszło mi na ogrzewanie 3 600 zł/rok + 1200 CWU/rok. Z tym, że u nas będą i piece uku i konwektory i maty i kominek, a woda z 200 litrowego podgrzewacza.

  11. #391

    Domyślnie

    duzo tego ale mysle ze bedzie ok
    juz wspomnialem zaluje ze nie wytrwalem z pierwszym planem tzn piece aku
    zawsze jest O.K.

Strona 20 z 20

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony