dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 53 z 902
Pokaż wyniki od 1.041 do 1.060 z 18028
  1. #1041

  2. #1042

    Domyślnie

    Rozmawiałam z włochem-budowlańcem który oglądał moje instalacje co i cwu z kominka. Powiedział, że oni robią tak samo ale mają bardzo duże kominki mój 22kw był dla niego jak to określił mały (a był to jeden z większych modeli u producenta).
    Bufory mają sześcienne... i to mnie najbardziej zaciekawiło. Może to faktycznie niegłupi pomysł zespawać sobie taki sześcian powiedzmy 1,6m3 (0,8x0,8x2,5). Dużo łatwiej to ocieplić i dużo bardziej jest to ustawne. Szukam tych zbiorników cylindrycznych po 1m3 i szukam i jakoś nie widzę sensu takiego szczypania się z tym w systemie otwartym - bo troszkę grube ścianki znajduje i moja spawarka tego nie ruszy.

  3. #1043

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw
    anetabo ja w Koluszkach na złomie wyczaiłem właśnie 4m rurę fi-800, całkiem zdrową, na zewnątrz malowana, wewnątrz trochę tylko zardzewiała, grubość ścianki 8mm, za 1000zł

    niestety facet nie chce sprzedać 2m i potrzebuję wspólnika z centralnej Polski na 500zł
    Niestety transport u mnie to drugie tyle.
    8mm jest na granicy wydolności mojej spawarki.
    W cenie 500zł już miałam zbiorniki z 10mm grubą blachą.
    Także szukam dalej.

  4. #1044
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    robdk

    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Końskie
    Kod pocztowy
    26-200
    Posty
    680

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw
    anetabo ja w Koluszkach na złomie wyczaiłem właśnie 4m rurę fi-800, całkiem zdrową, na zewnątrz malowana, wewnątrz trochę tylko zardzewiała, grubość ścianki 8mm, za 1000zł

    niestety facet nie chce sprzedać 2m i potrzebuję wspólnika z centralnej Polski na 500zł
    To może ja bym się pisał na tą rurę. Potrzebuje 3 mb. Tylko jak zorganizować transport a do mnie jest 90 km ...

  5. #1045
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał ja14
    Prawdopodobnie sa emaliowane.
    A moze wezownica z alupexa?
    Nie wiem czy widzieliście tę stronę :
    http://www.builditsolar.com/Experime...nstruction.htm
    Jak ktoś ma trochę zacięcia do majsterkowania to taki bufor jest w jego zasięgu .

  6. #1046

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw
    w ramach przemyśleń nad buforem, i z braku rury z odpowiednio cienką ścianką powstał plan na zespawanie zbiornika z blachy zwiniętej w rulon, jak myślicie wytrzyma to odpowiednio długo ??

    z obliczeń teoretycznych wychodzi że 1cm zakładki pospawany z dwóch stron da już odpowiednią wytrzymałość ale jak będzie z trwałością ?? ma ktoś jakieś doświadczenia w tym temacie ??
    Podciągam
    mpoplaw co to za obliczenia teoretyczne? ("wychodzi że 1cm zakładki pospawany z dwóch stron da już odpowiednią wytrzymałość")
    no chyba że dla zbiornika ciśnieniowego, ale bezciśnieniowy nie poradzi sobie?
    Przecież dekle też są spawane, więc jakby miało się coś dziać to by wszystkim dekle rozwalało.
    Pytam bo właśnie tak sobie kombinuję, więc wszelkie sugestie mile widziane.
    Pozdrawiam

  7. #1047
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Na dekiel działają inne siły, niż na rozerwanie płaszcza na bocznej powierzchni. Ale już nie pamiętam ze szkoły, czy większe, czy mniejsze.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  8. #1048

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw
    teoretycznie rzecz biorąc spaw to zawsze najsłabsze miejsce, można wykonać spaw równie wytrzymały jak łączony materiał ale trzeba wykonać spoinę pod kątem 45 stopni, w przypadku walca może to być trochę kłopotliwe więc prościej jest zrobić zakładkę i zespawać z dwóch stron

    pytanie tylko czy jest w ogóle sens się tym zajmować, przecież w otwartym buforze siły będą symboliczne, ja nawet rozważam już odejście od rury i spawanie sześcianu, łatwiej będzie mi go upchnąć w kotłowni i łatwiej ocieplić
    czyli rozumiem że dla instalacji otwartej nie będzie żadnego problemu?
    ewentualnie można by dla wzmocnienia opasać jakimś płaskownikiem i dodatkowo pospawać lub od środka prętami metalowymi wzmocnić.
    mpoplaw mógłbyś podpowiedzieć jak to obliczyć? thx

    Panowie jeszcze jedno pytanie: jaki jest najlepszy sposób na przejście przez ściankę bufora wężownicami z miedzi do cwu i solara. Wypisałem sobie teoretycznie wszystko co niezbędna do budowy bufora ale z tym tematem sie pogubiłem - a więc blacha zwykła czarna (spawalnicza) + miedź do wężownic.
    1. Czy potrzebuje tych lutów ze srebrem?
    2. Czy wspawać nyple czy zwykle mufki? (i jakie: mosiężne, miedziane, stalowe?)

    Dzięki za pomoc!
    Pozdrawiam

  9. #1049
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    robdk

    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Końskie
    Kod pocztowy
    26-200
    Posty
    680

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw
    Cytat Napisał robdk
    To może ja bym się pisał na tą rurę. Potrzebuje 3 mb. Tylko jak zorganizować transport a do mnie jest 90 km ...
    rura ma 4m, z czego ja potrzebuję 2m więc zostaje 2


  10. #1050

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw
    anetabo ja w Koluszkach na złomie wyczaiłem właśnie 4m rurę fi-800, całkiem zdrową, na zewnątrz malowana, wewnątrz trochę tylko zardzewiała, grubość ścianki 8mm, za 1000zł

    niestety facet nie chce sprzedać 2m i potrzebuję wspólnika z centralnej Polski na 500zł
    1000 zł to ostatnio płaciłem za 2,2 m rury fi 720 - więc bierz tą rurę i rób baniak. Wymiennik do CWU koniecznie z nierdzewki lub miedzi, bo po pierwsze unikniesz rdzy w wodzie a po drugie nie skoroduje w 2 lata.

  11. #1051
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Teves

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    555
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    a ja tej samej co piczman czyli 730 2,2 mb za 500

  12. #1052

    Domyślnie

    Witam


    Pytanko do autorów własnych, już istniejących buforów:
    Gdzie macie umieszczony powrót z ogrzewania (podłogówka,grzejniki) nad czy po krawędzią "lejka"?
    Ja mam pod ... i właśnie się zacząłem zastanawiać czy po włączeniu pompki c.o. przy rozładowującym się buforze nie dojdzie do sytuacji, że zimna woda będzie wypychana pod ciśnieniem przemieszczającej się cieczy również przez wylot lejka u szczytu bufora?

    Lejek z perforacją....

    Bufor już stoi.... uruchomienie w tym tyg. najprawdopodobniej...

    Pozdrawiam
    Gelus

  13. #1053

    Domyślnie

    Muratorowicze! HELP!
    Blacha (4mm) wygięta na walcowni, dekle wycięte. Rozmawiałem ze spawaczem - najlepszy w okolicy i jest sprawa taka: on chce spawać elektrycznie a nie gazem. Podobno fachura dobry, ale gazem nie chce spawać bo się "zaje...".
    Co wy na to, szukać innego czy brać tego i spawać elektrycznie (spawarka siłowa, elektrody: 3 lub 4) wyprowadzenia z bufora oczywiście gazowo.
    Poradźcie coś, bo się nie znam - przyznaje szczerze!
    Pozdrawiam!

  14. #1054
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał jahani
    Muratorowicze! HELP!
    Blacha (4mm) wygięta na walcowni, dekle wycięte. Rozmawiałem ze spawaczem - najlepszy w okolicy i jest sprawa taka: on chce spawać elektrycznie a nie gazem. Podobno fachura dobry, ale gazem nie chce spawać bo się "zaje...".
    Co wy na to, szukać innego czy brać tego i spawać elektrycznie (spawarka siłowa, elektrody: 3 lub 4) wyprowadzenia z bufora oczywiście gazowo.
    Poradźcie coś, bo się nie znam - przyznaje szczerze!
    Pozdrawiam!
    Ma rację. Gazowo wykonuje się jedynie niewielkie spawy. Duże konstrukcje spawa się elektrycznie.

  15. #1055

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK
    Ma rację. Gazowo wykonuje się jedynie niewielkie spawy. Duże konstrukcje spawa się elektrycznie.
    Dzięki wielkie!
    Pozdrawiam

  16. #1056

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbiegulec
    Witam serdecznie wszystkich.
    Piszę tu pierwszy raz, ale czytam od jakiegoś czasu większość wypowiedzi.
    Sporo się od szanownych forumowiczów dowiedziałem i za to dzięki.
    Po wielu przymiarkach do swojej dość już starowatej instalacji dodałem bufor o pojemności 1500 litrów. Ponioeważ nie miałem zbyt wiele czasu kupiłem gotowe zbiorniki. Samodzielnie zrobione będą zapewne trzy razy tańsze.
    Mimo to jestem z układu zadowolony. Udało się go wykonać maksymalnie prosto. Dużo więcej będę mógł powiedzieć po zimie.
    Pozdrawiam.
    Ile dałeś za zbiornik ... aż tak duzo że da się da sie go zrobić 3x taniej ?
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  17. #1057

    Domyślnie

    quote="NOTO"]Ile dałeś za zbiornik ... aż tak duzo że da się da sie go zrobić 3x taniej ?[/quote]
    Jak większość płacących mam wrażenie, że zapłaciłem za dużo.
    To są 2 zbiorniki DUKLA po 750 l każdy. W jednym z nich jest wężownica CWU. Nie znalazłem faktury ale oba zbiorniki kosztowały razem ok 7000 zł, przyczym tez z wężownicą był znacznie droższy. Sądząc po wypowiedziach innych forumowiczów bufor 1500 l można zrobić znacznie taniej. Może nawet poniżej 2000 zł, tym bardziej, że potrafię to zrobić samodzielnie, a potrzebna jest mi w nim tylko wężownica CWU. Pomimo wysokiej ceny i tak jestem zadowolony. Układ działa i jest bardzo prosty. Piec pracuje z pełną mocą i bardziej ekonomicznie spala drewno. Nie występuje smołowanie drewna i wykraplanie spalin w kominie więc nie muszę instalować wkładu kominowego lub przebudowywać komina.
    Odrobina zdrowego rosądku.

  18. #1058
    ELITA FORUM (min. 1000)
    manieq82

    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Posty
    1.308
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw
    anetabo ja w Koluszkach na złomie wyczaiłem właśnie 4m rurę fi-800, całkiem zdrową, na zewnątrz malowana, wewnątrz trochę tylko zardzewiała, grubość ścianki 8mm, za 1000zł

    niestety facet nie chce sprzedać 2m i potrzebuję wspólnika z centralnej Polski na 500zł
    hej,
    może ja bym sie przyłączył - daj znać czy aktualne - wysłałem na priv wiadomość

  19. #1059

    Domyślnie

    Mam pytanko o sposób zasilania do mojego zbiornika.

    Zbiornik DUKLA AK3 750l. O taki:

    http://kotly.com/product_info.php?cu...981f7c4c833004

    Woda użytkowa grzana przepływowo.

    Do niego mogą być dwie grzałki. Znalazłem takie:

    http://www.atmos.cz/poland/prislusen...e-topne-teleso

    Pytanka:

    1. Czy lepiej dać grzałkę o mocy 4,5KJW czy też 6,0 KW?
    2. Czy wystarczy jedna grzałka? Jeśli tak to na górze czy na dole?
    3. Czy warto zastosować grzałkę z wbudowanym termostatem? Jakie wady i zalety takiego rozwiązania?
    4. Czy lepiej będzie grzać górną część zbiornika do możliwie wysokiej temperatury czy też całość do niższej?

    Raczej zależy mi na ograniczeniu mocy grzałki ponieważ nie chcę przekroczyć przydzielonej mocy 16KW. Legalett zabierze 12KW.

    MCB

  20. #1060

    Domyślnie

    Dałbym dwie grzałki - jedną na dole, do użytku zimą, i drugą w połowie wysokości lub 1/3 od góry - do grzania tylko CWU latem. Ta wyżej wystarczy 6 kW, na dole by trzeba 8-12 kW, aby grzać tylko w II taryfie - ale to musisz policzyć z temperatur początku i końca ładowania bufora.

Strona 53 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony