dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 873 z 903
Pokaż wyniki od 17.441 do 17.460 z 18046
  1. #17441

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzysztof_1 Zobacz post
    Witam szanowne grono.

    Potrzebuję rady odnośnie schematu instalacji CO, do którego chcę dołączyć bufor 800L. Z uwagi na brak miejsca obok kotła, bufor musi stanąć za ścianą w innym pomieszczeniu. Z tego względu rury ( Cu 2 będę musiał poprowadzić nad drzwiami wejściowymi do kotłowni. W całości będzie to odległość ok. 4,5 m. Naczynie przeponowe 80 L. Zastanawiam się czy przy braku innych zabezpieczeń typu zawór schładzający na kotle, będzie to hulało. Obawiam się zapowietrzania kotła z uwagi na ilość kolan jakie będą po drodze do bufora.
    Panowie ktoś coś?

  2. #17442

    Domyślnie

    @Krzysztof_1 układ zamknięty jest na tym forum mocno niezalecany. A bez wężownicy schładzającej to nawet chyba nielegalny - ubezpieczyciel kręciłby nosem gdyby pół chałupy ta bomba rozwaliła.
    Co do rur i zapowietrzania - trzeba odpowietrzniki w najwyższych punktach i się odpowietrzy.

  3. #17443
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    BettaR

    Zarejestrowany
    Jun 2018
    Skąd
    Siechnice
    Kod pocztowy
    55-011
    Posty
    32

    Domyślnie

    Dzien dobry. Widzę to dużo osób doświadczonych buforem... moje pytanie - czy bufor się zużywa? Pytając inaczej - czy zakup z drugiej ręki jest obarczony ryzykiem?

  4. #17444

    Domyślnie

    Tak i nie. Zależy od grubości blachy, jak długo bufor pracował, nie pracował. Ogólnie to długowieczny sprzęt, nie znam przypadku wycieku, chyba że to była beczka a nie bufor. Dam mam używkę ze skandynawii i chwalę sobie.

    Woda kotłowa po nagrzaniu zrzuca tlen i korozja jest dużo mniejsza. Ogólnie temat rzeka.

  5. #17445
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    BettaR

    Zarejestrowany
    Jun 2018
    Skąd
    Siechnice
    Kod pocztowy
    55-011
    Posty
    32

    Domyślnie

    Hej, a dobra grubość blachy na bufor to ? Pozostaje jeszcze kwestia wężownic - w gotowcach są nierdzewne, karbowane. Ciekawym, czy awarie wężownic się zdażają ?

  6. #17446

    Domyślnie

    Podpowiedzcie mi proszę czy takie wpięcie bufora jak na załączonym obrazku będzie poprawne. Aktualnie jest bez bufora i zaworu mieszającego na grzejnikach i wszystko działa prawidłowo. Schemat jest uproszczony o zawory ręczne i filtry przed pompami.

    Kocioł to dolniak na węgiel 26kW a bufor joule bbmsd-1000.

    Dodatkowo:
    1. Jakim przekrojem robić połączenie kocioł->bufor? Króćce w buforze mają 6/4 cala.
    2. Czy upierać się na grawitację po stronie kotła czy skupić się na obiegu wymuszonym? Czy w obiegu z pompką nagrzewanie bufora nie będzie efektywniejsze?
    3. W instrukcji zbiornika podłączenie jest inne niż u mnie. Ja chcę wyjść u samej góry teoretycznie króćcem na odpowietrznik. Tam też jest 6/4. Czy tak może być?
    4. Czy powroty mogę połączyć w jeden? Chciałbym zastosować jedną pompę.
    5. Czy ma sens różnicowanie króćców z których będę brał ciepłą wodę z bufora? Np grzejniki z K5 a CWU z K4?
    6. Czy ma sens różnicowanie króćców do których będę wchodził powrotami? Np grzejniki do K1 a CWU do K2?
    7. Czy gdy zamknę zawór z siłownikiem na powrocie z grzejników to możliwe jest że ciepło i tak pójdzie na grzejniki czy do tego musi być jakiś choćby minimalny przepływ. Chcę wyeliminować taką sytuację np. na lato, gdybym nagrzał bufor tylko dla CWU?

    Na rysunku:
    ZT - zawór temperaturowy 55st lub trójdrogowy z siłownikiem
    ZK - klapowy
    ZM - termostatyczny
    ZE - z siłownikiem odcinający

    Dziękuję za pomoc.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	instalacja.jpg
Wyświetleń:	134
Rozmiar:	58,0 KB
ID:	457922

  7. #17447

    Domyślnie

    Dzień dobry.
    Chce dołożyć do instniejącej instalacji grawitacyjnej bufor ciepła 2000 litry i nwm jak to podłączyć żeby po podłączeniu bufora cała instalacja nadal działa grawitacyjnie.

  8. #17448
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.209

    Domyślnie

    Cytat Napisał ZygOma Zobacz post
    Podpowiedzcie mi proszę czy takie wpięcie bufora jak na załączonym obrazku będzie poprawne. Aktualnie jest bez bufora i zaworu mieszającego na grzejnikach i wszystko działa prawidłowo. Schemat jest uproszczony o zawory ręczne i filtry przed pompami.

    Kocioł to dolniak na węgiel 26kW a bufor joule bbmsd-1000.

    Dodatkowo:
    1. Jakim przekrojem robić połączenie kocioł->bufor? Króćce w buforze mają 6/4 cala.
    2. Czy upierać się na grawitację po stronie kotła czy skupić się na obiegu wymuszonym? Czy w obiegu z pompką nagrzewanie bufora nie będzie efektywniejsze?
    3. W instrukcji zbiornika podłączenie jest inne niż u mnie. Ja chcę wyjść u samej góry teoretycznie króćcem na odpowietrznik. Tam też jest 6/4. Czy tak może być?
    4. Czy powroty mogę połączyć w jeden? Chciałbym zastosować jedną pompę.
    5. Czy ma sens różnicowanie króćców z których będę brał ciepłą wodę z bufora? Np grzejniki z K5 a CWU z K4?
    6. Czy ma sens różnicowanie króćców do których będę wchodził powrotami? Np grzejniki do K1 a CWU do K2?
    7. Czy gdy zamknę zawór z siłownikiem na powrocie z grzejników to możliwe jest że ciepło i tak pójdzie na grzejniki czy do tego musi być jakiś choćby minimalny przepływ. Chcę wyeliminować taką sytuację np. na lato, gdybym nagrzał bufor tylko dla CWU?

    Na rysunku:
    ZT - zawór temperaturowy 55st lub trójdrogowy z siłownikiem
    ZK - klapowy
    ZM - termostatyczny
    ZE - z siłownikiem odcinający

    Dziękuję za pomoc.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	instalacja.jpg
Wyświetleń:	134
Rozmiar:	58,0 KB
ID:	457922
    Nie bardzo rozumiem czemu chcesz sobie tak utrudniać życie...
    Da się to zrobić lepiej.
    Cały wątek jest o tym - jak.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  9. #17449
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.209

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomek1998 Zobacz post
    Dzień dobry.
    Chce dołożyć do instniejącej instalacji grawitacyjnej bufor ciepła 2000 litry i nwm jak to podłączyć żeby po podłączeniu bufora cała instalacja nadal działa grawitacyjnie.
    Postaw ten bufor PONAD kotłem.
    Pójdzie w grawitacji bez problemów.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  10. #17450
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.209

    Domyślnie

    Cytat Napisał BettaR Zobacz post
    Hej, a dobra grubość blachy na bufor to ? Pozostaje jeszcze kwestia wężownic - w gotowcach są nierdzewne, karbowane. Ciekawym, czy awarie wężownic się zdażają ?
    Bufor z blachy ok.3mm wytrzymuje jakieś 60-80 lat.
    No, jezeli będzie zalany wodą kotłową, (odgazowaną, odkamienioną, co się samo robi po nagrzaniu go ponad 55stC)
    Karbowanka to droga na skróty. łatwiej się ją wykonuje.
    Działa i starannie wykonana nie jest podatna na awarie.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  11. #17451

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Postaw ten bufor PONAD kotłem.
    Pójdzie w grawitacji bez problemów.

    Adam M.
    Jak w mam pomieszczenie 2m wysokości a bufor ma mieć 1.6metra.

    A z bufora będzie samo szło do kaloryferów?

  12. #17452

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Bufor z blachy ok.3mm wytrzymuje jakieś 60-80 lat.
    No, jezeli będzie zalany wodą kotłową, (odgazowaną, odkamienioną, co się samo robi po nagrzaniu go ponad 55stC)
    Karbowanka to droga na skróty. łatwiej się ją wykonuje.
    Działa i starannie wykonana nie jest podatna na awarie.

    Adam M.
    A z blachy 1mm ?

  13. #17453

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Nie bardzo rozumiem czemu chcesz sobie tak utrudniać życie...
    Da się to zrobić lepiej.
    Cały wątek jest o tym - jak.
    Wiem, że to frustrujące powtarzać pewnie setki razy te same zasady ale ten wątek na prawie 20 tys. wypowiedzi i wybranie tych merytorycznie poprawnych nie jest łatwe dla osoby bez doświadczenia. Jeżeli możesz to napisz choćby samymi hasłami co źle albo co inaczej zrobić.

  14. #17454
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.209

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomek1998 Zobacz post
    A z blachy 1mm ?
    No, ze 20 latek mniej...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  15. #17455
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.209

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomek1998 Zobacz post
    Jak w mam pomieszczenie 2m wysokości a bufor ma mieć 1.6metra.

    A z bufora będzie samo szło do kaloryferów?
    A ile wysokosci ma kocioł?
    Bo grawitacja zadziała TYLKO ponad kotłem!
    20cm? - odpuść...
    120cm?
    No, zadziała, ale bardzo leniwie.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  16. #17456
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.209

    Domyślnie

    Cytat Napisał ZygOma Zobacz post
    Wiem, że to frustrujące powtarzać pewnie setki razy te same zasady ale ten wątek na prawie 20 tys. wypowiedzi i wybranie tych merytorycznie poprawnych nie jest łatwe dla osoby bez doświadczenia. Jeżeli możesz to napisz choćby samymi hasłami co źle albo co inaczej zrobić.
    Poczytaj - zawory termostatyczne - mieszajace (Afriso lub ESBE)
    ZERO prądu i siłowników!

    Wężownicę CWU wstawiłbym do bufora.
    BARDZO redukuje ilość potrzebnego miejsca.

    Laddomat - da się tymi ręcami za ułamek ceny...

    Jakby co - pytaj!

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  17. #17457

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Poczytaj - zawory termostatyczne - mieszajace (Afriso lub ESBE)
    ZERO prądu i siłowników!
    Adamie, zwróć uwagę na mój szybki schemat. Jest tam mieszający przy grzejnikach i termperaturowy na powrocie kotła. Cały układ po prawej strony bufora na rysunku jest teraz i funkcjonuje. Zawory odcinające z siłownikami pełnią funkcję zamykania przepływu gdy tego nie chcę na wybranym obiegu przy założeniu, że korzystam z jednej pompy na całą prawą stronę bufora. Zawory z siłownikami biorą znikomą ilość energii w porównaniu z dodatkową pompą - do tego całkowicie zamykają przepływ, a to rozwiązuje wiele problemów.

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Wężownicę CWU wstawiłbym do bufora.
    BARDZO redukuje ilość potrzebnego miejsca.
    Bojler już sobie jest i wisi. Poza sezonem ogrzewam go prądem w taryfie G12w. Dlatego bez wężownicy. W moich warunkach i tak musiałbym grzać poza sezonem prądem.

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Laddomat - da się tymi ręcami za ułamek ceny...
    Nie chcę laddomatu. Chcę ogarnąć to sam. Dodatkowo chcę wykorzystać ciepłą wodę z kotła która zostaje po wygaszeniu. Normalnie zawór temperaturowy np. 55 nie pozwoli pójść tej wodzie do bufora. A ja chcę zrobić tak że po wygaszeniu gdy jeszcze jest szansa na zwiększenie temperatury w buforze pójdzie woda nawet o temp 40 st. (temp. powrotu kotła < temp. wyjścia z kotła) Dlatego zamiast temperaturowego myślę o zastosowaniu trójdrogowego z siłownikiem na powrocie kotła.

    Znalazłem Twój rysunek (układ ładowania bufora gorącą wodą) w tym poście: https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7656547
    Czy górny zawór klapowy nie lepiej gdyby znajdował się zaraz za wyjściem zimnej wody z bufora (na dole). Rozumiem, że ma zapobiegać odwrotnemu przepływowi wody ciepłej przez kocioł. Czy wtedy też nie zadziała tak samo? Dodatkowo nie byłby (i jego uszczelnienia) narażony na wysokie temperatury.

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Jakby co - pytaj!
    Bardzo dziękuję.

    Jeżeli znajdziesz czas to proszę daj mi odpowiedzi na pytania z posta z rysunkiem (#17446). Na pkt 2 już nam odp.

  18. #17458

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    A ile wysokosci ma kocioł?
    Bo grawitacja zadziała TYLKO ponad kotłem!
    20cm? - odpuść...
    120cm?
    No, zadziała, ale bardzo leniwie.

    Adam M.
    Kocioł stoi 20 cm nad podłogą ma 1 metr wysokości i powrót na wysokości 42cm nad podłogą (nwm na jakiej wysokości będzie powrót w nowym).
    A grzejniki są na parterze a kocioł jest w piwnicy.

    A i ewentualnie czy bufor ciepła może leżeć?
    Ostatnio edytowane przez Tomek1998 ; 02-10-2021 o 19:19

  19. #17459
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.209

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomek1998 Zobacz post
    Kocioł stoi 20 cm nad podłogą ma 1 metr wysokości i powrót na wysokości 42cm nad podłogą (nwm na jakiej wysokości będzie powrót w nowym).
    A grzejniki są na parterze a kocioł jest w piwnicy.

    A i ewentualnie czy bufor ciepła może leżeć?
    Idź do apteki i kup nadmanganian potasu (kali do płukania gardła)
    Zagotuj czajnik wody.
    Nalej do szklanki i CENTRALNIE wrzuć do niej kilka kryształków nadmanganianu.
    Następne 10 minut da Ci WSZYSTKIE odpowiedzi na stawiane pytania.
    Koszt tej lekcji to nie wiecej jak 10zł.
    Jak dotąd jest tu 873 strony opisu TEGO doświadczenia.


    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  20. #17460
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.209

    Domyślnie

    Cytat Napisał ZygOma Zobacz post
    Adamie, zwróć uwagę na mój szybki schemat. Jest tam mieszający przy grzejnikach i termperaturowy na powrocie kotła. Cały układ po prawej strony bufora na rysunku jest teraz i funkcjonuje. Zawory odcinające z siłownikami pełnią funkcję zamykania przepływu gdy tego nie chcę na wybranym obiegu przy założeniu, że korzystam z jednej pompy na całą prawą stronę bufora. Zawory z siłownikami biorą znikomą ilość energii w porównaniu z dodatkową pompą - do tego całkowicie zamykają przepływ, a to rozwiązuje wiele problemów.


    Bojler już sobie jest i wisi. Poza sezonem ogrzewam go prądem w taryfie G12w. Dlatego bez wężownicy. W moich warunkach i tak musiałbym grzać poza sezonem prądem.


    Nie chcę laddomatu. Chcę ogarnąć to sam. Dodatkowo chcę wykorzystać ciepłą wodę z kotła która zostaje po wygaszeniu. Normalnie zawór temperaturowy np. 55 nie pozwoli pójść tej wodzie do bufora. A ja chcę zrobić tak że po wygaszeniu gdy jeszcze jest szansa na zwiększenie temperatury w buforze pójdzie woda nawet o temp 40 st. (temp. powrotu kotła < temp. wyjścia z kotła) Dlatego zamiast temperaturowego myślę o zastosowaniu trójdrogowego z siłownikiem na powrocie kotła.

    Znalazłem Twój rysunek (układ ładowania bufora gorącą wodą) w tym poście: https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7656547
    Czy górny zawór klapowy nie lepiej gdyby znajdował się zaraz za wyjściem zimnej wody z bufora (na dole). Rozumiem, że ma zapobiegać odwrotnemu przepływowi wody ciepłej przez kocioł. Czy wtedy też nie zadziała tak samo? Dodatkowo nie byłby (i jego uszczelnienia) narażony na wysokie temperatury.


    Bardzo dziękuję.

    Jeżeli znajdziesz czas to proszę daj mi odpowiedzi na pytania z posta z rysunkiem (#17446). Na pkt 2 już nam odp.
    Ten układ dobrze się sprawdza zawsze.
    Próbowano wielu jego wariantów i nie zawsze z optymalnym rezultatem.
    Schemat w poście #15447 widziałeś?
    To bufor i bojler.
    Kiedyś takie popełniłem, jak były potrzebne i dobrze działało.
    (Teraz instaluję pompy ciepła z buforami i jak trzeba integruję z kotłami, solarami cieczowymi czy innymi źródłami ciepła)

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

Strona 873 z 903

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony