dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 891 z 903
Pokaż wyniki od 17.801 do 17.820 z 18052
  1. #17801

    Domyślnie

    Wężownica CWU to swoją drogą, będzie.
    Innych ew. wężownic niż ze zdjęć nie planuję.

    A grzałki dać bisko dna w buforze czy z boku bufora w "turbo rurze"?
    Zastanawiam się co będzie przy ew. wymianie wadliwej grzałki.

  2. #17802

    Domyślnie

    miałem na myśli wężownicę glikolową dla PC, umieszczoną w górnej części bufora, grzejąca wodę wysoko dla produkcji CWU.
    Mając jedną wężownicę, PC grzeje cały bufor tak samo. Czyli
    - albo grzeje nisko (35st), a górną część dogrzewamy np grzałką, co by mieć CWU
    - albo cały bufor grzejemy wysoko (50st) z gorszym COPem.

    Próbowałem obu opcji, teraz będzie trzecia: brak glikolu, krućce, zawory 3d. A na brak prądu w mróz - pompka12v + aku

  3. #17803

    Domyślnie

    Rozumiem.
    Z glikolem (czy innym czynnikiem), jak na moje możliwości to będę ostrożny.
    Jeżeli się da to będę unikał.

    Mam nadzieję że przy dłuższej (jak na tą wysokość bufora) wężownicy CWU 40st wystarczy. Teraz mam ustawione 40st na bojlerze i jest ok (pewnie góra bojlera cieplejsza).

    Mam bieda domek kryty watą, ale wyjście na grzejniki na piętrze mam od 7 lat ustawione 40st i jeszcze nie było zimno.
    Na podłogówce max było 30st.
    Mam nadzieję że w okresach przejściowych i lecie nie będzie kłopotu z brakiem "letniej" wody.
    Jeżeli chodzi o zimę (której dawno nie było) to będę dalej puszczał dymek z komina (jeszcze jakiś czas powinni pozwolić).

  4. #17804
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.231

    Domyślnie

    Biomasa jest nadal uznanym paliwem przez UE, więc jeśli piec, to właśnie na biomasę. Podejrzewam że całe założenie ekologicznych fantastów się ze*ra za jakiś czas i z podkulonym ogonem przywrócą węgiel. Owszem piec na cokolwiek, to też nie powinien dymić.
    Zbudowanie w Polsce ok 80 atomówek o małych gabarytach też jest mało bezpieczne, a taki plan był chyba tylko po to drenować w przyszłości kieszenie drogą energią i jej watem.
    Już kiedyś założyłem, żeby dążyć do bardzo dobrego ocieplenia + piec na biomasę.

  5. #17805

    Domyślnie

    Witam
    Mam pytanie jak wspawać (w jakim ułożeniu) 2 mufy zasilające 2 cale to bufora średnica 1.4metra, 1.5 metra wysokości. Tak, żeby woda dobrze krążyła oraz żeby się odpowietrzało bo nie ma za bardzo jak wstawić odpowietrznika na górze bufora.
    Drugie pytanie czy mufy od powrotów 2 sztuki 2 cale wspawać w dnie beczki czy z boku ?
    Tak jak na rysunku będzie dobrze?Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	bufor ciepłą przyłącza.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	5,9 KB
ID:	465103

  6. #17806

    Domyślnie

    @k2ris
    Glikol stosuje się ten propylenowy - droższy, gęstszy ale za to nietoksyczny
    40st troche na styk dla CWU, sam grzeję wyżej mając podwójną wężownicę
    Jak grzejniki to nie ma po co grzać nisko - jeden dylemat z głowy.

    @Boguslaw_58
    Węgiel to paliwo kopalne, smogogenne, i często ruskie - nie liczyłbym tu na powrót.
    Biomasa/drewno -OK.

    @Tomek1998
    Nie da się nawet płaskiego odpowietrznika do kaloryferów zamontować?

  7. #17807
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.231

    Domyślnie

    Wiem Bajcik , że kopalne Oni chyba pracowali nad tym by piece na węgiel dymiły, by mieć pretekst do odejścia na rzecz atomówek.
    Piece na węgiel mogą też nie dymić, ale trzeba chcieć to zrealizować, czyli dopuścić odpowiedni węgiel i rekomendować właściwe piece.
    Jak zamyka się własny węgiel o najlepszych parametrach a sprowadza z premedytacją z lipnym certyfikatem to musi dymić

  8. #17808

    Domyślnie

    Taa... własny węgiel o najlepszych parametrach. I jeszcze najlepiej tanio dla klienta detalicznego. A smoki w tej bajce były?

  9. #17809
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.231

    Domyślnie

    Smoki też

  10. #17810

    Domyślnie

    Czy blacha 2,5mm wystarczy na bufor 1,5metra wysokości i 1,4 metra średnicy czy rozerwie,zatopi, zaleje, wypłynie ? Układ otwarty?
    Mam dostęp do takiej blachy w dobrej cenie.
    Cytat Napisał bajcik Zobacz post
    @k2ris

    @Tomek1998
    Nie da się nawet płaskiego odpowietrznika do kaloryferów zamontować?
    Płaski to tak.
    Ostatnio edytowane przez Tomek1998 ; 24-05-2023 o 11:29

  11. #17811

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomek1998 Zobacz post
    Czy blacha 2,5mm wystarczy na bufor 1,5metra wysokości i 1,4 metra średnicy czy rozerwie,zatopi, zaleje, wypłynie ? Układ otwarty?
    Mam dostęp do takiej blachy w dobrej cenie.

    Płaski to tak.
    Sama blacha wytrzyma z dużym zapasem. Problemem mogą być spawy, zwłaszcza na połączeniach z dennicami.

  12. #17812

    Domyślnie

    Witajcie

    Jak najlepiej rozplanować przyłącza w buforze..

    Tutaj zdjęcie bufora wymiary będą około 210cm wysoki 90 szeroki. 1350 litrów około - https://zapodaj.net/8c4820a1c3e96.jpg.html

    Krótki obieg piec - bufor rury 1 cal, obieg bufor- grzejniki również 1 cal wszystko w stali, CWU pewnie pexem lub plastikiem 3/4

    1) trzy krócće do pomiaru temperatury 1/2
    2) spust na samym dole 1/2
    3) czy jest sens dawać zasilanie od góry samej z pieca czy lepiej dać u góry tylko odpowietrznik, a przyłącza po bokach maksymalnie u góry
    4) czy jest sens wspawać króciec z rurą wygiętą w lewo pod kątem 90 stopni żeby woda krążyła zgodnie z prawem coriolisa
    5) proszę o potwierdzenie, bo wydaje mi się że pompę w obiegu kocioł - bufor daje się na powrocie i woda jest tłoczona w strone pieca później bufora
    6) proszę o potwerdzenie , bo wydaje m i się że pompę bufor - grzejniki też się daje na powrocie i tłoczy w strone bufora ciecz a dalej na mieszczacz i na grzejniki

    7) jak myślicie czy to będzie miało sens.. Chodzi o to żeby nie wspawywać dużej ilosci króćców po stronie odbioru.. Tylko u samej góry po stronie odbioru na grzejniki wspawać na zasilaniu i powrocie rurę 2 cale i póżniej przykręcić czwórnik 1 cal i do niego podpiąć ... zasilanie grzejniki, zasilanie podłogówka, zasilanie cwu.... i tak samo zrobić na powrocie.... tylko wiadomo z 10cm powyżej dna zbiornika...

    Czy lepiej wspawać łącznie 6 króćców i 1 cal ... 3 na zasilaniu u samej góry odpowiednio od góry podpiąć grzejniki , cwu, podlogówkę... a na powrocie odwrotnie..

    Proszę o poradę.. Jak to mówią diabeł tkwi w szczegółach, a będzie wszystko spawane od zera i mam możliwość zrobić lepiej jak oryginał... Na pewno jeśli to nie problem wspawać 2 cale i później czwórnik zaoszczędziło by to na spawaniu i ilości potrzebnych zaworów

    Ogólnie mam mętlik w wydaje mi się żeby ładnie się woda mieszała to musiałbym wspawać na obiegu bufor - piec rurę z kolankiem skierowanym w prawo a na obiegu grzejniki - bufor rurę przesuniętą w prawo względem rury z obiegu kocioł bufor np. o 90stopni i kolanko skierowane w lewo żeby tą wodę odbierało
    Ostatnio edytowane przez kon2747 ; 26-05-2023 o 12:00

  13. #17813

    Domyślnie

    Pompa bufor-kociol na powrocie+zabezpieczenie przed korozją niskotemperaturowa w postaci laddomatu (ma w sobie pompe)lub alternatywnie zaworu stalotemperaturowego z pompa.Zasilanie z kotła na najwyższy króciec.Wyjscie(zasilanie)na odbiory z górnej dennicy bufora,pompy na zasilaniu.Poszczegolne obiegi można zrobić z kolektora(rozdzielacza)
    Ostatnio edytowane przez Reku1 ; 26-05-2023 o 14:21

  14. #17814

    Domyślnie

    Który zawór stawia mniejsze opory grawitacji ?
    Różnicowy na zasilaniu.
    Czy klapowy na powrocie?

  15. #17815

    Domyślnie

    @kon2747
    1) temperaturę mierzyć można bez tych krućców, czujniki przyklejone do rury, pod izolacją.
    4) niech się obraca w ustaloną stronę. Wpływ efektu Corliolisa to mit.
    5) pompa na dole działa lepiej gdy kocioł gotuje wodę
    6) chyba bez różnicy, ale na wszystkich schematach pompa jest na zasilaniu.No i jakoś musi działać przy odpowietrzaniu.

    Nie mój bufor, ale zrezygnowałbym z grawitacji/grubych rur, za to przygotowałbym bufor na migrację kocioł -> PC w przyszłości.

  16. #17816

    Domyślnie

    @bajcik

    Dziękuje za pomoc.

    Wspawanie 3 króćów 1/2 cala to mały problem myślę że będzie pomiar dużo dokładniejsz

    Najbardziej nurtuje mnie to najbardziej, bo teraz będzie etap przeróbki bufora, instalację będzie składał hydrualik także pewnie sobie poradzi

    7) jak myślicie czy to będzie miało sens.. Chodzi o to żeby nie wspawywać dużej ilosci króćców po stronie odbioru.. Tylko u samej góry po stronie odbioru na grzejniki wspawać na zasilaniu i powrocie rurę 2 cale i póżniej przykręcić czwórnik 1 cal i do niego podpiąć ... zasilanie grzejniki, zasilanie podłogówka, zasilanie cwu.... i tak samo zrobić na powrocie.... tylko wiadomo z 10cm powyżej dna zbiornika...

    Czy lepiej wspawać łącznie 6 króćców i 1 cal ... 3 na zasilaniu u samej góry odpowiednio od góry podpiąć grzejniki , cwu, podlogówkę... a na powrocie odwrotnie.


    "Nie mój bufor, ale zrezygnowałbym z grawitacji/grubych rur, za to przygotowałbym bufor na migrację kocioł -> PC w przyszłości" - grawitacji i tak nie będzie, ale po to 1 cal żeby był przepływ dobry... a rury 1 cal na lokalnych złomach zakupiłem dosłownie za grosze.... W jaki sposób przygotować po pompę? Ja jestem antypompowy, bo jestem zdania że nie wolno przywiązywać się ze źródłem ciepła do tego rządu. Widać co zrobili z limitem 2000kW

  17. #17817

    Domyślnie

    Czy to będzie działać i nie wybuchnie ???
    Z kotła 2 rury 2 cale do bufora idą rury 3 cale. (te grubsze czarne)
    Żółte zawory kulowe.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Czy to będzie działać.jpg
Wyświetleń:	65
Rozmiar:	13,4 KB
ID:	465193

  18. #17818
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.214

    Domyślnie

    Zadziała, ale kiepsko. No i może wybuchnąć.
    Tyle razy tu już wklejano optymalne schematy.
    Jak znajdę to znowu wkleję.

    Adam M.
    Ostatnio edytowane przez adam_mk ; 30-05-2023 o 18:42
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  19. #17819

  20. #17820
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.214

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomek1998 Zobacz post
    Dlaczego kiepsko?

    Jest tu blisko 900 stron tłumaczenia - dlaczego!

    Jak myślisz? Po jakim czasie od rozpalenia zagrzejesz w tym układzie baniak i dom?
    Delta kotła to zwykle od 25 do 30stC a pojemność cieplna układu wielka (celowo!).
    Daj chwilkę to wrzucę link czy rysunek.

    Masz link do małego kompendium
    https://czysteogrzewanie.pl/jak-to-s.../bufor-ciepla/

    Adam M.
    Ostatnio edytowane przez adam_mk ; 31-05-2023 o 10:05
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

Strona 891 z 903

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony