dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 57
  1. #1

    Domyślnie Który bieg pompy C.O.?

    Na którym biegu pracują Wasze pompy C.O.? Chce oszczędzić na prądzie i zastanawiam się, czy gdyby pompka pracowała na I biegu (najmniejsze zużycie energii elektr.), a nie jak dotychczas na II biegu, równie skutecznie rozprowadzi ciepłą wodę po instalacji i będzie mi ciepło??
    Zwracam się oczywiście z pytaniem głównie do tych, którzy nie mają szczęścia posiadać c.o. w układzie grawitacyjnym i ratować się muszą obiegiem wymuszonym przy użyciu pompy.

    Pozdrawiam
    Tomek_R

    Mieszkamy!!!

  2. #2

    Domyślnie Re: Który bieg pompy C.O.?

    Cytat Napisał Tomek_R
    Na którym biegu pracują Wasze pompy C.O.? Chce oszczędzić na prądzie i zastanawiam się, czy gdyby pompka pracowała na I biegu (najmniejsze zużycie energii elektr.), a nie jak dotychczas na II biegu, równie skutecznie rozprowadzi ciepłą wodę po instalacji i będzie mi ciepło??
    Zwracam się oczywiście z pytaniem głównie do tych, którzy nie mają szczęścia posiadać c.o. w układzie grawitacyjnym i ratować się muszą obiegiem wymuszonym przy użyciu pompy.

    Pozdrawiam
    witam
    a nie prosciej wlaczyc ten 1 bieg na dzien lub dwa i samemu sie przekonac ?
    u mnie caly czas chodzi na 1

  3. #3

    Domyślnie

    U mie pracuje na II bo na I słabo grzała mi podłogówka.

  4. #4

    Domyślnie

    No właśnie tomek_211, o podłogówkę boję się najbardziej ze jej nie dogrzeję, choć w sumie nie mam jej tak dużo - ok 60 mb. Chyba zrobię jak radzi beno11 - odpale na I biegu i zobaczę Oby tylko warunki pogodowe utrzymały się jak dotychczas, by wynik eksperymentu był miarodajny

    A jak pracują pompki u innych P.T. Forumowiczów? Proszę o informacje.

    Tomek
    Tomek_R

    Mieszkamy!!!

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar SAVAGE7
    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Skąd
    granica śląskiego i małopolski
    Posty
    2.380

    Domyślnie

    u mnie najlepiej chodzi na II.

  6. #6

    Domyślnie

    ja mialem na 3 i mi chlupalo w jednym kaloryferze i zmienilem na 2, nie widze roznicy w cyrkulacji a juz nie chlupie

  7. #7

    Domyślnie

    Jestem instalatorem i powiem wam że pompa tak powinna rozprowadzać czynnik grzewczy aby temperatura powrotu na kotle była zgodna z tą temperaturą jaką brano pod uwagę przy doborze grzejników np 70/55 . Wtedy układ powinien pracować tak jak powinien. Zbyt niska temperatura powrotu nie jest dobra dla kotła .
    Jeśli chodzi o ogrzewanie podłogowe to w przypadku większych powierzchni powinno się zastosować oddzielny obieg grzewczy z pompą i tzw bypas ponieważ podłoga bardzo wychładza wodę.Większość instalatorów nie instaluje miernika temperatury na powrocie a to ułatwia ustawienie np pomp. No chyba że ktoś ma kocioł kondensacyjny no to wtedy nam zależy żeby woda powracająca miała temp. ok 30 st. Wtedy kocioł ma bardzo wysoka sprawność.

  8. #8

    Domyślnie

    hmm właśnie.... czy instalujecie tylko jedną pompę na cały układ c.o czy dwie jezeli macie podłogówkę ?? u mnie podłogowki będzie niewiele 2 łazienki, kuchnia i przedsionek i mysle żeby wpakowac dwie pompy tz. zrobic rozdzielacz na podłogówkę i pompe oraz osobno kaloryfery i pompę
    Bryndal30 poradz coś pls[/b]

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar sebo8877
    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    Głogów Młp
    Kod pocztowy
    36-060
    Dzielnica
    Zabajka
    Posty
    4.324

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaczorek.
    hmm właśnie.... czy instalujecie tylko jedną pompę na cały układ c.o czy dwie jezeli macie podłogówkę ?? u mnie podłogowki będzie niewiele 2 łazienki, kuchnia i przedsionek i mysle żeby wpakowac dwie pompy tz. zrobic rozdzielacz na podłogówkę i pompe oraz osobno kaloryfery i pompę
    Bryndal30 poradz coś pls[/b]
    Kaczorek - podłogóka na osobjej pompie i rozdzielaczu (jednym) kaloryfery na drugiej pompie.
    Do podłogówki dobierz pompę taka by jej wydajnośc uzyskaż na jamniejszym biegu. 40ka winna obskoczyć te 60 mb podłogi.

    Sebo8877
    Już niedługo już niebawem u siebie...

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał sebo8877
    Kaczorek - podłogóka na osobjej pompie i rozdzielaczu (jednym) kaloryfery na drugiej pompie.
    Do podłogówki dobierz pompę taka by jej wydajnośc uzyskaż na jamniejszym biegu. 40ka winna obskoczyć te 60 mb podłogi.
    Sebo8877
    dzieki bardzo za odpowiedz !
    to jeszcze jedno pytanko ... bede miał eko groszka - ale jakoś takoś srednio jestem przekonany do wymiennika i chcę to wszystko zrobic na ukł. otwartym - co Ty - Wy na to ?

  11. #11

    Domyślnie

    Ja mam układ otwarto - zamknięty, kaloryfery wraz z podłogówką i na razie to działa. Generalnie mam 3 pompy:
    1) jedna na układ otwarty pieca,
    2) jedna na układ zaknięty (kaloryfery + podłogówka),
    3) jedna do CWU.

  12. #12

    Domyślnie

    Kaczorek.
    W takim przypadku gdzie podłoga nie przekraca 10 m kw można zastosować zawor RTL na podłogi. Pewnie na piętrze masz łazienkę więc tylko z tego samego rozdzielacza co do grzejników wyjechać na te podłogę i na powrocie zastosować RTL. Działa super i to jest najtańsze rozwiązanie. Na parterze to samo po prostu bo to są małe podłogi. Są też zawory z kapilarą które reagują na temp. podłogi.Do takich małych powierzchni nie ma sensu komplikować układu i tylko zastosować te zawory.
    Jeśli będziesz miał kocioł z jednym paleniskiem to ja bym zastosował oczywiście układ zamknięty z naczyniem przeponowym . Do teko zawór bezpieczeństwa na kotle i nic się nie może stać. Pomyśl że na kotle będziesz miał ciśnienie 1,5 bar. A kotły sprawdzają na 10 bar. W dodatku masz zawór bez. 2,5 bar lub 3 bar. Na palenisku retortowym nie przekroczysz nigdy 90 st.
    Układ otwarty byłby potrzebny jak w instalacji byłoby 600 litrów wody a u ciebie będzie ze 180 -250 litrów zalezy od grzejników.Na zamkniętym wszystko ładnie pracuje i sie nie zapowietrza. Dodatkowo do instalacji nie dostaje sie tlen powodujący korozje kotła i grzejników ( stalowych). Same zalety.
    Wiem ze norma nie pozwala na układ zamkniety w przypadku takich kotłów ale to stara norma i niedługo ją zmienią. Mozna tez zastosować specjalne wymienniki ktore chłodza wodę co gdy przekroczy bezpieczna temp. Ja mam układ zamknięty od 8 lat i nigdy nic się nie działo. Pozdro[/url]

  13. #13

    Domyślnie

    U mnie pan majster zainstalował jedną pompę (8 obwodów podłogówki na dole, 5 grzejników góra). Zastanawiam się czy jedna pompa da radę tej instalacji. Czy zainstalować jesze jedną do podłogówki?

  14. #14

    Domyślnie

    ektomek - mam podobną ilość obwodów (coś koło 15) i pompę w piwnicy (zasila obwody w piwnicy, na parterze i na poddaszu) chodzi na II biegu (pierwszy nie dawał rady, trzeci się nie sprawdził) i wszystko działa już drugą zimę (a w domu mam ciepełko).

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar pawelurb
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    2.369
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bryndal30
    Jestem instalatorem i powiem wam że pompa tak powinna rozprowadzać czynnik grzewczy aby temperatura powrotu na kotle była zgodna z tą temperaturą jaką brano pod uwagę przy doborze grzejników np 70/55 . Wtedy układ powinien pracować tak jak powinien. Zbyt niska temperatura powrotu nie jest dobra dla kotła .
    Jeśli chodzi o ogrzewanie podłogowe to w przypadku większych powierzchni powinno się zastosować oddzielny obieg grzewczy z pompą i tzw bypas ponieważ podłoga bardzo wychładza wodę.Większość instalatorów nie instaluje miernika temperatury na powrocie a to ułatwia ustawienie np pomp. No chyba że ktoś ma kocioł kondensacyjny no to wtedy nam zależy żeby woda powracająca miała temp. ok 30 st. Wtedy kocioł ma bardzo wysoka sprawność.
    a jak zalezy temperatura powrotu od predkości pompy ? czy wraz ze wzrostem predkości pompy temperatura powrotu maleje czy rośnie ?
    mi się wydaje że przy szybszym przepływie woda wróci z grzejnika cieplejsza bo nie zdąży oddać tyle ciepła niż przy wolniejszym przepływie ...ale czy mam racje, czy tez jest odwrotnie tzn. że im większy przepływ tym intensywniejsza wymiana ciepła ?

  16. #16

    Domyślnie

    Im większy (szybszy) przepływ tym wyższa tem. powrotu.

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bryndal30
    Kaczorek.

    Jeśli będziesz miał kocioł z jednym paleniskiem to ja bym zastosował oczywiście układ zamknięty z naczyniem przeponowym . Do teko zawór bezpieczeństwa na kotle i nic się nie może stać. Pomyśl że na kotle będziesz miał ciśnienie 1,5 bar. A kotły sprawdzają na 10 bar. W dodatku masz zawór bez. 2,5 bar lub 3 bar. Na palenisku retortowym nie przekroczysz nigdy 90 st.
    Pozdro[/url]
    nigdy by mi nie przyszło na myśl nazywać się instalatorem i dawać takie rady komuś kto ma blade pojęcie o tym o co pyta

    NA TYM FORUM TEGO TYPU RADY NIE PRZECHODZą

  18. #18

    Domyślnie

    Czyli co - I bieg teoretycznie by obskoczył, ale nie jest to zbyt dobre dla pieca, do którego wracałaby zbyt zimna woda co? Poza tym nie wesoło zachowywać by się mogła podłogówka...

    Ale chyba jednak spróbuję odpalić na jedną dobę pompkę na I biegu - zobacze co będzie
    Tomek_R

    Mieszkamy!!!

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał 1950
    nigdy by mi nie przyszło na myśl nazywać się instalatorem i dawać takie rady komuś kto ma blade pojęcie o tym o co pyta

    NA TYM FORUM TEGO TYPU RADY NIE PRZECHODZą
    kurcze ale powiem szczerze ze spotkałem już conajmniej kilku instalatorów którzy tak ronbią tz. układy zamkniete na zbiorniku przeponowym i zaworach cisnieniowych, znalazłem tez ostatnio niemiecką dokumentacje gdzie uklad jest zrobiony dokładnie tak samo tzn zamkniety

    ach te polskie normy

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar mdzalewscy
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.406
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    mam 4 pompy

    1) pierwsza w komplecie z kotłem ustawiona na bieg 3
    2) druga w module dwóch stref grzewczych, obieg NS(niskiej temperatury), biek 3
    3) trzecia w moduł dwóch stref grzewczych, obieg WS, bieg 2



    4) cyrkulacyjna, nie podłączona jeszcze elektrycznie
    zaczynałem od budowy własnego domu przy pomocy forum muratora, kończę na prowadzeniu własnej firmy budującej domy jednorodzinne

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony