dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Temat: Bazylia

  1. #1

    Domyślnie Bazylia

    Bazylia - jak hodować, jak podlewać, czym nawozić ? Proszę o rady

    Uwielbiam zieloną bazylię. Co jakiś czas kupuję małą doniczkę świeżej bazyli w sklepie. Niestety po jakimś czasie bazylia wypuszcza tylko długie łodyżki a na ich końcach są małe jasnozielone listki.
    Co mam zrobić aby "moja " bazylia miała duże ciemno zielone liście?
    Eksperymentowałam już : przesadzając do większej donicy (ziemia uniwersalna), stawiałam w miejscu słonecznym innym razem w miejscu zacienionym. I nic: ciągle te same mierne wyniki .

  2. #2

    Domyślnie

    martynko,
    Obecnie mamy problem krótkiego dnia, i rośliny potrzebują doświetlania ok 4 godzin dziennie. W tym jest główny problem. Do tego można wykorzystać nawet świetlówki energooszczędne. A nawożenie, polecam najczęściej florovit, to bardzo uniwersalny nawóz, ale nie zawsze do kupienia, stosuj nawozy płynne, one są najłatwiej przyswajalne.
    Pozdrawiam
    zygmor
    ----------------
    dziennik skomentuj Ogród
    starczy nam sił i środków?

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Teraz zimą Twoja bidulka bazylia będzie bieda z nędzą. Powinna rosnąć w sporej donicy a nie w tych w których je sprzedają. One są pędzone w szklarni najczęsciej na stołach zalewowych i dostają niemal codziennie amu. Te kupowane w doniczkach masz wg. ogrodnika złużyć w przeciągu 2-3 tygodni a nie samemu hodować Staraj się teraz przycinać i zapewnić max światła. Wiosną już po przymrozkach (tj. ok 20 maja) można bidulkę wsadzić do ogrodu po uprzednim zahartowaniu. Corocznie sieję bazylię ok 15 marca na oknie w skrzynce. Potem hartuję ok 2 tyg - tj. wystawiam na powietrze a na noc chowam (przymrozki) potem pikuję miedzy pomidorami i mam od razu sałatkę A serio bazylia bardzo lubi rosnąc przy pomidorach.

  4. #4

    Domyślnie

    Ja mam taka kupioną w Tesco już 3 miesiące!! i cały czas ma piękne i duże liście (teraz od tygodnia juz mniejsze) podlewam ja codziennie ( to bardzo ważne, po2-3 dniach zaraz widac,ze brakuje wody) i jest na oknie od połud-wsch. w kuchnii. Niczym nie nawoziłem Sam się dziwię. pewnie pod koniec miesiaca kupie nowa i zobaczymy czy tez będzie taka UDANA.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wciornastek
    bazylia bardzo lubi rosnąc przy pomidorach.
    Też tak słyszałam, ale moja bazylia pomiędzy pomidorami wcale nie była imponujaca. Po pierwsze miała małe i dosyć twarde listki, a po drugie zeżarły ją jakieś podstępne stworzenia
    If I were a rich (wo)man...

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maddy
    Cytat Napisał Wciornastek
    bazylia bardzo lubi rosnąc przy pomidorach.
    Też tak słyszałam, ale moja bazylia pomiędzy pomidorami wcale nie była imponujaca. Po pierwsze miała małe i dosyć twarde listki, a po drugie zeżarły ją jakieś podstępne stworzenia
    Za gęsto posadzone. Bazylię sadzimy przed pomidorami w przestrzeniach między krzczkami. W tym celu trzeba zrobić szersze grządki. Bazylię lubią konsumować pchełki.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    magnolia

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    1.464

    Domyślnie

    Martynka, wiosną posiej sobie bazylię z nasion.Najlepiej w ogrodzie albo na balkonie w dużej donicy. Niech ziemia do tego będzie zyzna. I podlewaj regularnie żeby nie przesychała. Aha -miejsce słoneczne. I tyle
    U nas w ogrodzie na ziemi całkiem średniej wyrosła śliczna. Mieliśmy ją aż do przymrozków, ścinalismy z góry zeby nie kwitła i się rozrastała.Regularnie wyjadalismy ja sami i obdarowywaliśmy znajomych. Taka z ziemi jest suuper aromatyczna.
    Ja bym nie podlewała żadnymi nawozami bo to są nawozy szcztuczne, a chemii w naszym jedzeniu i tak dostatek, więc lepiej nie dodawać sobie w przyprawach. U nas bez tego wyrosła śliczna.
    Mi tez się wydaje że teraz to jeszcze nie pora na bazylię na dłuzej w domu- sucho w mieszkani, mało światła.
    Powodzenia

  8. #8

    Domyślnie

    Tydzień temu posiałam w doniczce. Już wzeszła. Stoi na parapecie. Na dzień wystawiam na oszklony balkon. Cieplutko i słonecznie. Zobaczymy co z tego wyrośnie
    If I were a rich (wo)man...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony