dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie centralne ogrzewanie i woda

    Witam

    Mam do was kilka pytań, z czego proponujecie wykonać centralne ogrzewanie i wodę. Część budynku będzie miała podłogówkę a reszta kaloryfery. Mowa o domku jednorodzinnym.

    1. Z czego wykonać instalację wody.
    2. Z czego wykonać instalację centralnego ogrzewania.
    3. Jakie kaloryfery.
    4. Z czego wykonać kotłownię.

    Piec będzie na ekogroszek

    Pozdrawiam

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bwojtek

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    5.311

    Domyślnie

    Na wszystkie punkty jest jedna odpowiedź: jak sam nie wiesz to zaufaj doświadczeniu instalatora. Wszystkie technologie są jednakowo dobre. Ważne tylko czy dany wykonawca ma w nich doświadczenie.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar pawelurb
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    2.369
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    wykonać mona na kilak sposobów , wybór zalezy od Ciebie, mogę jedynie powiedzieć jak ja mam :

    - woda wykonane ze zgrzewanego polipropylenu
    - ogrzewanie rozdzielacze - do rozdzielaczy w miedzi , od rozdzielaczy do grzejników rury pex-al-pex
    - grzejniki - standardowe płytowe
    - kotłownia - wykonane podłączenia z miedzi , oraz fragment z rur gwintowanych ( tam gdzie są pompy obiegowe )

    kocioł tez mam "eko-groszka"

    dlaczego tak ? bo polipropylen zgrzewany tańszy od miedzi i też trwały , łatwa do wykonania instalacja , mój instalator znał ta technologię i umiał w niej robić
    rurki -pex-al-pex - wygodne w ułożeniu , brak połączeń pod posadzką, podłączenie najkrotszą drogą od rozdzielacza do grzejnika , sporo taniej oid miedzi.
    przy wyborze kierowałem się wlaśnie tym, co napisałem, na 80 % wybrałem to co polecił instalqtor i to w czym umiał dobrze robić tzn. miał doświadczenie i sprzęt potrzebny do wykonania instalacji.

  4. #4

    Domyślnie

    Wielkie dzięki.

    Właśnie o taką odpowiedź mi chodziło, też szukam komromisu pomiędzy jakością a ceną.

    Jakiej firmy masz grzejiki i z czego.

    pozdrawiam

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar pawelurb
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    2.369
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    Cytat Napisał laparia
    Wielkie dzięki.

    Właśnie o taką odpowiedź mi chodziło, też szukam komromisu pomiędzy jakością a ceną.

    Jakiej firmy masz grzejiki i z czego.

    pozdrawiam
    grzejniki stalowe płytowe firmy De Longhi , czemu takie ? instalator miał na nie w hurtowni spory rabat , to jedyny powód że takie a nie inne, a grzerjniki , cóż jak każde , niczym szczególnym się nie wyróżniają , działają i jest ok.

  6. #6

    Domyślnie

    Też mam DeLonghi i pytanie. W jakiej pozycji mam ustawić zawór RA-N (zakres 1-7 i N) przed założeniem głowic temostatycznych. Moja instalacja to kolektory na parterze i poddaszu, od nich zasilanie i powrót na każdy grzejnik oraz podłogówkę w łazienkach, kuchni i wiatrołapie. Do podłogówki zawory RTL na powrotach. Ustawienie fabryczne to N (zawór podobno całkowicie otwarty), czy tak zostawić?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawelurb
    Cytat Napisał laparia
    Wielkie dzięki.

    Właśnie o taką odpowiedź mi chodziło, też szukam komromisu pomiędzy jakością a ceną.

    Jakiej firmy masz grzejiki i z czego.

    pozdrawiam
    grzejniki stalowe płytowe firmy De Longhi , czemu takie ? instalator miał na nie w hurtowni spory rabat , to jedyny powód że takie a nie inne, a grzerjniki , cóż jak każde , niczym szczególnym się nie wyróżniają , działają i jest ok.
    Instalacja i grzejniki identycznie jak u mnie i też rabat w hurtowni. Czyżby ten sam instalator?

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.543

    Domyślnie

    Cytat Napisał leonsl
    Też mam DeLonghi i pytanie. W jakiej pozycji mam ustawić zawór RA-N (zakres 1-7 i N) przed założeniem głowic temostatycznych. Moja instalacja to kolektory na parterze i poddaszu, od nich zasilanie i powrót na każdy grzejnik oraz podłogówkę w łazienkach, kuchni i wiatrołapie. Do podłogówki zawory RTL na powrotach. Ustawienie fabryczne to N (zawór podobno całkowicie otwarty), czy tak zostawić?
    Zawory zostaw w takiej pozycji jak masz. Ich regulowanie ma sens jeśli są one podłączone kolejno do źródła ciepłej wody. W nagrzanym domu nie ma to praktycznie żadnego znaczenia bo w zasadzie żaden nie powinien byc gorący. Decydują one bardziej o kolejności nagrzania pomieszczeń (w praktyce).

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar irysy
    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Nekla
    Posty
    459
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    41

    Domyślnie

    U mnie kotłownia w miedzi, reszta w pex'ach -woda i c.o.. Przy kotłowni na paliwa stałe(układ otwarty) stosowanie zwykłych grzejników płytowych nie jest dobrym rozwiązaniem ze względu na przyspieszoną korozję. Lepszym rozwiązaniem są grzejniki aluminiowe albo miedziano- aluminiowe. Ja akurat mam niezbyt urodziwe miedziano-aluminiowe Regulus, a w łazienkach drabinki mosiężne Zehnder.
    Ola i Sławek
    Dziennik budowy

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony