dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 48
  1. #1

    Domyślnie Jak zostać rolnikiem i móc budować siedlisko

    Witam
    Zakładamy, że jestem właścicielem terenu o pow. 1,39 ha ujętego w m.p.z.p gminy jako tereny rolne - R, na których dopuszcza się zabudowę zagrodową/siedlisko. Nie moge jednak budować zabudowy zagrodowej gdyż nie jestem rolnikiem tzn. nie posiadam wg. ustawy, kwalifikacji rolniczych tzn. nie mam ani wykształcenia rolniczego , ani też nie pracowałem w rolnictwiet 5 lat - jestem chłopem z miasta. Jak można szybko i sprawnie zostać rolnikiem indywidualnym? Tak abym mógł budować na zasadach siedliska.

  2. #2

    Domyślnie

    Szybko i leganie to z tego co ja się orientuję to poprzez:
    www.ise.edu.pl - internetowy kurs, po nim można przystąpić do egzaminu teoretycznego i praktycznego ale to nie wszystko ponieważ z tego co ja się orientuję o trzeba mieć praktykę w gospodarstwie co najmniej 3 lata, czyli jeżeli posiadasz tą ziemię 3 lata i płacisz podatek rolny to po uzyskaniu zaświadczenia z gminy "Zaświadczenie o stażu w gospodarstwie rolnym" możesz przystąpić do tego egzaminu a potem to jużeś rolnik
    szkoła gdzie są egzaminy to: "Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr2 Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Łowiczu"
    Możesz również podejść do najbliższego ODR - Ośrodek Doradztwa Rolniczego to może też Ci cosik podpowiedzą

    Pzdr
    Raf

  3. #3

    Domyślnie

    Darek_Skwarek
    mając 0,39 ha nie masz gospodarstwa rolnego tylko działkę rolną
    Powierzchnia jest związana z ew dopłatami dla rolników
    Zgodnie z prawem wspólnotowym minimalna powierzchnia użytków rolnych przypadająca na gospodarstwo rolne, spełniająca kryteria, co do której można składać wniosek o płatność wynosi 0,3 ha. Ale każde nowe państwo członkowskie może podjąć decyzję o ustanowieniu wyższej, minimalnej powierzchni na poziomie nieprzekraczającym 1 ha. Państwa członkowskie UE mogą zdecydować o nie przyznawaniu żadnej pomocy, jeżeli kwota przypadająca na wniosek o pomoc nie przekracza 50 EUR . Spowodowane to jest wysokimi kosztami administracyjnymi związanymi z obsługą płatności. I tak się u nas stało. W Polsce obszar minimalnej powierzchni działek rolnych, uprawniającej producenta rolnego do objęcia płatnościami bezpośrednimi został wyznaczony na poziomie 1 ha.
    Czyli podstawowe kryterium to min 1 ha
    Tylko co z twoją działką rolną poniżej 1 ha która gospodarstwem rolnym nie jest, czy może tam być zabudowa zagrodowa , ja nie wiem...twój plan zp dopuszcza RM, dla mnie to takie jednoznaczne nie jest bo w twoim planie jest zapis zabudowa zagrodowa a nie zabudowa zagrodowa w gospodarstwach rolnych, hodowlanych i ogrodniczych (ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY1 z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie oznaczeń i nazewnictwa stosowanych w decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego oraz w decyzji o warunkach zabudowy - gdzie to jest jednoznaczne)
    i w tym planie zp jest jeszcze taki zapis "- Tereny zabudowy mieszkaniowej: MM2 - tereny zabudowy mieszkaniowej mieszanej (jednorodzinnej i zagrodowej) projektowanej"
    Pozdrawiam Duśka

  4. #4

    Domyślnie

    A mnie sie wydaje ze jesli ma się przeliczeniowy hektar ( ja mam przeliczeniowo 1,00114ha) i opłaca sie z tego tytułu podatek rolny to jest sie rolnikiem .
    Dostalam zaswiadczenie w gminie o tej wlasnie tresci i mam nadzieje ze to wystarczy. Moja działka jest siedliskowa a ma faktycznie 0,64 ha i jestem jej wlasciicielem juz od ponad 3 lat.
    Mam nadzieje ze to wystarczy do otrzymania pozwolenia na budowe?

    Darku czy juz ci odmówiono pozwolenia na budowę? Jakie zaswiadczenie im przedstawiłeś?
    Zaczynam przygodę z budową domu - uda się !

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Odpowiedx na Twoje pytanie znajduje sie w Ustawie o kształtowaniu ustroju rojnego (Dz.U.03.64.592 z dnia 15.04.2003r.) a w szczególności:
    . 2. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
    1) "nieruchomości rolnej" - należy przez to rozumieć nieruchomość rolną w rozumieniu Kodeksu cywilnego, z wyłączeniem nieruchomości położonych na obszarach przeznaczonych w planach zagospodarowania przestrzennego na cele inne niż rolne;
    2) "gospodarstwie rolnym" - należy przez to rozumieć gospodarstwo rolne w rozumieniu Kodeksu cywilnego o obszarze nie mniejszym niż 1 ha użytków rolnych;
    3) "prowadzeniu działalności rolniczej" - należy przez to rozumieć prowadzenie działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej, w tym produkcji ogrodniczej, sadowniczej i rybnej;
    4) "Agencji" - należy przez to rozumieć Agencję Nieruchomości Rolnych;
    5) "użytkach rolnych" - należy przez to rozumieć grunty orne, sady, łąki trwałe, pastwiska trwałe, grunty rolne zabudowane, grunty pod stawami i grunty pod rowami.
    Art. 5. 1. Za gospodarstwo rodzinne uważa się gospodarstwo rolne:
    1) prowadzone przez rolnika indywidualnego oraz
    2) w którym łączna powierzchnia użytków rolnych jest nie większa niż 300 ha.
    2. Przy ustalaniu powierzchni użytków rolnych, o której mowa w ust. 1 pkt 2, będących przedmiotem współwłasności uwzględnia się powierzchnię nieruchomości rolnych odpowiadających udziałowi we współwłasności takich nieruchomości, a w przypadku współwłasności łącznej uwzględnia się łączną powierzchnię nieruchomości rolnych stanowiących przedmiot współwłasności.
    3. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio do ustalania powierzchni użytków rolnych będących przedmiotem współposiadania na podstawie umowy dzierżawy.
    Art. 6. 1. Za rolnika indywidualnego uważa się osobę fizyczną, będącą właścicielem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych o łącznej powierzchni użytków rolnych nieprzekraczającej 300 ha, prowadzącą osobiście gospodarstwo rolne, posiadającą kwalifikacje rolnicze, zamieszkałą w gminie, na obszarze której położona jest jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład tego gospodarstwa.
    2. Uważa się, że osoba fizyczna osobiście prowadzi gospodarstwo rolne, jeżeli podejmuje wszelkie decyzje dotyczące prowadzenia działalności rolniczej w tym gospodarstwie.
    3. Uważa się, że osoba fizyczna posiada kwalifikacje rolnicze, jeżeli:
    1) uzyskała wykształcenie rolnicze co najmniej zasadnicze lub wykształcenie średnie lub wyższe, lub
    2) osobiście prowadziła gospodarstwo rolne lub pracowała w gospodarstwie rolnym przez okres co najmniej 5 lat.
    4. Przy ustalaniu powierzchni użytków rolnych, o których mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy art. 5 ust. 2 i 3.
    Część tych zapisów cytował juz Oskar. Warunki nie są trudne do spełnienia. Należy sie tylko zdecydować.
    Jeszcze jedno. Niektóre gminy (tak było w moim przypadku) "naginają" troche przepisy i uznaja zameldowanie w sąsiedniej gminie. Jesli u Ciebie tak nie można, to zamelduj sie u Babci prawo nie określa jak długo trzeba być zameldowanym, lub jak długo posiadac lub dzierżawić "areał".
    Jeśli spełnisz warunki, to gmina nie ma podstaw do odmowy na zabudowe zagrodową.
    Do dzieła, uda się
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  6. #6

    Domyślnie

    Małe sprostowanie
    Jak słusznie zauważyła Dusia 2006, nie chodzi o 0,39 ha.
    Zakładamy, iz posiadam 1,39 ha tzn. moje 0,39 ha + 1 ha babci.

    Teren ten jest ujęty w m.p.z.p gminy jako tereny rolne - R, na których dopuszcza się zabudowę zagrodową/siedlisko. Nie moge jednak budować zabudowy zagrodowej gdyż nie jestem rolnikiem tzn. nie posiadam wg. ustawy, kwalifikacji rolniczych tzn. nie mam ani wykształcenia rolniczego, ani też nie pracowałem w rolnictwiet 5 lat - jestem chłopem z miasta, który dostał grunty na wsi. Jak można szybko i sprawnie zostać rolnikiem indywidualnym? Tak abym mógł budować na zasadach siedliska.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Ale o tym npisał Oskar i ja.
    1. Musisz mieć lub dzierżawić wiecej niż 1h w gminie w której chcesz budować "zagrodówkę"
    2. Musisz być zameldowany na terenie gminy.
    3. Musisz posiadać wykształcenie rolnicze lub co najmniej średnie inne.

    Rozumiem, że nie spełniasz 3 warunku. Pozostaje Ci zapisanie sie na kurs rolniczy lub oświadczenie jakiegoś rolnika (może być od Babci), że od 5 lat pracowałeś (pomagałeś w prowadzeniu gospodarstwa rodzinnego) na roli.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  8. #8

    Domyślnie

    A mi się wydaje że jest jakaś luka prawna. Przecież można mieć/kupić/dzierżawić działkę rolną, , posiadając kwalifikacje rolnicze Art 6.3 1) kur i nie korzystać z przywileju "gospodarstwa rolnego". "Gospodarstwo rolne" pewnie musi być zarejestrowane, spełniać różne wymogi w tym powierzchnia, a rolnik też musi wtedy spełniać całe mnóstwo warunków
    Czy zabudowa zagrodowa dotyczy tylko "gospodarstwa rolnego"? - dla mnie to jest zasadnicze pytanie
    Darek moim zdaniem masz kwalifikacje rolnicze jeśli masz wykształcenie obojętnie jakie średnie i w górę, ale do "prowadzenia gospodarstwa rolnego" to nie wystarcza
    Pozdrawiam Duśka

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    No tak, ale istnieje jeszcze interpretacja "zabudowy zagrodowej".
    np. taka (z Rozp o warunkach zabudowy):"zabudowie zagrodowej - rozumie się przez to budynki mieszkalne, gospodarcze i inwentarskie w rodzinnych gospodarstwach rolnych, hodowlanych lub ogrodniczych oraz w gospodarstwach leśnych, w tym w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe,"
    Niestety praktycznie wszedzie dla potrzeb zabudowy zagrodowej wystepuje pojęcie "gospodarstwa rolnego"
    To o czym piszesz wypełnia pojęcie definicji "rolnika indywidualnego".
    Co do rejestracji gospodarstwa rolnego, to chyba tylko dla potrzeb US (dla potrzeb podatku VAT i tu tez istnieje dowolność).
    U mnie w gminie było tak : mam areał, mam wykształcenie - jestem rolnikiem ( nawet z prawem do KRUZ), dodatkowo uznali mi zameldowanie w gminie sąsiadującej - spełniam wymagania gospodarstwa rolnego. Nadmienie, że aby otrzymać pozwolenie na budowe "zagrodówki" ten ostatni warunek nie musiał być spełniony - gmina nie posiada MPZP. "Spełniłem" go dla potrzeb związanych z prawem pierwokupu Agencji.
    Jak sie jest, zgodnie z ustawą rolnikiem, to to jednocześnie upoważnia do prowadzenia gospodarstwa rolnego.
    Niestety jest również tak, jak pisze Oskar - pełna dowolność w zakresie interpretacji. Aby uzyskac to co "mam" - tez musiałem mocno podpierac sie przepisami i przekonywać do swoich racji, no ale sie udało.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Jeszcze jedna sprawa. O tym czy osobiscie prowadzi sie gospodarstwo rolne decyduje oświadczenie podpisane przez wójta (Art.7.1), które jest równocześnie potwierdzeniem kwalifikacji rolniczych. Wbrew pozorom jasne zapisy tego punktu uniemożliwiają dowolość interpretacji w tym zakresie.
    Czyli mozna powiedzieć, że "wypełniono" lukę, o której pisałaś. Bardzo ważne Ustawa nie określa od kiedy trzeba być zameldowanym, oraz od kiedy posiadać "areał" - a w tym zakresie urzednicy próbują bardzo często "mieszać".
    Pozdrawiam
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12
    Ale o tym npisał Oskar i ja.
    1. Musisz mieć lub dzierżawić wiecej niż 1h w gminie w której chcesz budować "zagrodówkę"
    2. Musisz być zameldowany na terenie gminy.
    3. Musisz posiadać wykształcenie rolnicze lub co najmniej średnie inne.

    Rozumiem, że nie spełniasz 3 warunku. Pozostaje Ci zapisanie sie na kurs rolniczy lub oświadczenie jakiegoś rolnika (może być od Babci), że od 5 lat pracowałeś (pomagałeś w prowadzeniu gospodarstwa rodzinnego) na roli.
    akurat w mojej gminie pkt.2 nie musiał być spełniony
    Raf

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Te wymagania dotyczą konkretnej sytuacji, kiedy jest MPZP i wystarczy troche ponad 1h ziemi. Równiez prawda jest, że nie w każdej gminie rygorystycznie przestrzega sie wszystkich zapisów w tym zakresie.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  13. #13

    Domyślnie

    masz całkowitą rację, ale zauważ że wszędzie występuje "gospodarstwo".
    a jak się ma a ustawa o gospodarce nieruchomościami do planu zp Darka
    Podziały nieruchomości
    Art. 92.
    1. Przepisów niniejszego rozdziału nie stosuje się do nieruchomości położonych na obszarach przeznaczonych w planach miejscowych na cele rolne i leśne, a w przypadku braku planu miejscowego do nieruchomości wykorzystywanych na cele rolne i leśne, chyba że dokonanie podziału spowodowałoby konieczność wydzielenia nowych dróg niebędących niezbędnymi drogami dojazdowymi do nieruchomości wchodzących w skład gospodarstw rolnych albo spowodowałoby wydzielenie działek gruntu o powierzchni mniejszej niż 0,3 ha.
    Art. 93.
    2a. Podział nieruchomości położonych na obszarach przeznaczonych w planach miejscowych na cele rolne i leśne, a w przypadku braku planu miejscowego wykorzystywanych na cele rolne i leśne, powodujący wydzielenie działek gruntu o powierzchni mniejszej niż 0,3 ha, jest dopuszczalny jedynie w celu powiększenia sąsiedniej nieruchomości lub regulacji granic między sąsiadującymi nieruchomościami.
    To po co dopuszcza się bezproblemowe wydzielenie działek pow. 0,3 ha???
    To właśnie moim zdaniem dotyczy Darka...w jego planie jest tylko dopuszczenie zabudowy zagrodowej bez tego zapisu w gospodarstwach. Cały czas staram się znaleźć podstawę prawną żeby Darek mógł bez dzierżawy wystąpić o pozwolenie na budowę.
    Darek czy występując o pozwolenie na budowę musisz dołączać kwity że jesteś rolnikiem???
    Poza tym ustalenia planu są dla mnie niejednoznaczne/prawo w tym zakresie też.
    Pozdrawiam Duśka

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Myślę, że błąd tkwi w założeniu, że każda działka jest wydzielana pod zabudowę. A tak nie jest. To sa różne sprawy.
    Co do problemu Darka, to moim zdaniem są dwa:
    - nie spełnia (na dzień dzisiejszy) podstawowych wymogów zapisanych zarówno w MPZP jak i w innych akrach prawnych,
    - "dzikiego" uporu urzędników.
    O ile z pierwszym problemem można sie uporac stosunkowo łatwo ( co nie znaczy szybko), to drugi jest troche powazniejszy, ale spełnienie "proceduralne" pierwszego powinno wytrącić argumenty "urzędnicze".
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Istnieje sposób, aby Darek nie musiał być rolnikiem. Niech o pozwolenie wystapi Babcia - o ile jest jeszcze rolnikiem (ma lub z działką Darka, bedzie miała wiecej niż 1 hektar). Można ustanowić z Babcią współwłasność działki. Po otrzymaniu pozwolenia i rozpoczeciu prac budowlanych znieść współwłasność.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  16. #16

    Domyślnie

    błąd tkwi w założeniu, że każda działka jest wydzielana pod
    zabudowę
    niekoniecznie, ja akurat patrzę na to jak na problem prawny. Plan miejscowy jest prawem lokalnym i nie powinien być interpretowany przez urzędników. Jeżeli na gruntach rolnych plan dopuszcza zabudowę zagrodową to co to znaczy? W ustaleniach planu nigdzie nie odniesiono się do jakiejkolwiek ustawy. Ja chyba wystąpiłabym o pozwolenie na budowę i niech się urząd martwi, jeśli odrzuci to poda podstawę. A w planie w ustaleniach każde słowo jest "święte". Podstawą odrzucenia nie może być interpretacja urzędnika
    Darek Jesteś właścicielem nieruchomości rolnej (gruntu rolnego) na której plan zp dopuszcza zabudowę zagrodową, więc twoja nieruchomość rolna - wg mnie - będzie mogła zawierać grunty rolne zabudowane
    wg KC Art. 46/1 - to nieruchomość, która jest lub może być wykorzystywana do prowadzenia działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej, nie wyłączając produkcji ogrodniczej, sadowniczej i rybnej.
    - zauważ - nie musi
    warto też poczytać
    http://www.prawo.lex.pl/czasopisma/rejent/pod_zasa.html
    Pozdrawiam Duśka

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    To znów wracamy do pytania "co to jest zabudowa zagrodowa (wcześniej siedlisko, zabudowa siedliskowa).
    Na podstawie analizy różnych zapisów, w różnych aktach prawnych, wychodzi mi, że jest to rodzaj zabudowy, przeznaczony dla rolników, związany z gospodarstwem rolnym - ale nie zawsze.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  18. #18

    Domyślnie

    Wiecie co - teraz to juz całkiem zgłupiałam no i się nieco przeraziłam
    Myślałam ze zaswiadczenie z gminy ze płace podatek rolny wystarczy do tego zeby możńabyło sie budować na mojej działce siedliskowej.
    W warunkach moja działka ma symbol R+MR czyli teren przeznaczony na uprawy polowe z zabudową siedliskową ......itd.
    Dalej jest napisane ze dopuszcza się:
    * prowadzenie działalności agroturystycznej ...
    *budowe stwów rybnych....
    * prowadzenie upraw sadowniczych i ogrodniczych ....
    *zalesienie terenu
    No więc po co mam byc rolnikiem jak chcialabym np prowadzic gospodarstwo agroturystyczne? Albo np. zalesic teren?
    A tak pozatym to czy mozna sie powoalc na ro ze od 10 lat posiadam dzialke pracownicza na ktorej prowadze uprawy sadownicze i ogrodnicze?

    Kto powinien wydac zaswiadczenie ze jestem rolnikiem?
    czy gmina w ktorej mam dzialke siedliskowa? czy ta w ktorej mieszkam?
    tak jak pisalam mam zaswiadczenie ze płace podatek rolny wiec.....????
    Chyba jestem rolnikiem ?

    Ostatnio tez slyszalam ze komus nie chcieli sprzedac dzialki siedliskowej bo nie jest rolnikiem ..... Nam sprzedali ta dzialke bez problemu -ponad 4lata temu -
    więc co - przepisy sie zmieniły???
    Zaczynam przygodę z budową domu - uda się !

  19. #19

    Domyślnie

    Violek
    Co do pytania, jakie kroki podjąłęm aby uzyskać pozwolenie na budowę.
    Po uprawomocnieniu sie m.p.z.p otrzymałem wypis i wyrys z planu.
    W wypisie i wyrysie dla mojej 39 arowej działki określono przeznaczenie R-tereny rolne
    przeznaczenie postawowe - tereny rolne
    przeznaczenie uzupełniające - projektowana zabudowa zagrodowa itd............................................... ........................................
    Z tym zaświadczenie udałem się do starostwa. Pani kierownik w starostwie po zapoznaniu się z tym wypisem i wyrysem oświadczyła, że mogę się budować, ona nie widzi przeciwwskazań. Jak to ona stwierdziła cyt. "proszę kupować projekt i składać o pozwolenie na budowę". Kupiłem projekt, załatwiłem warunki przyłącza energetycznego i wodociągowego (nie było z tym problemu bo działka spełnia wszystkie warunki działki budowlanej, gdyby nie ten nieszczęsny plan bez problemu dostałbym warunki zabudowy). Nastepnie udałem się do starostwa zapytać co mam dalej robić jakie dokumenty są jeszcze potrzebne. Wówczas inna pani kierownik oświadczyła, że jednak nie mogę się budować, bowiem ta poprzednia pani kierownik źle ziterpretowała przepisy. Nowa pani stwierdziła, że muszę mieć minimum 3,5 ha (taka jest średnia w gminie) abym mógł się budować na zasadach siedliska rolniczego. Gdy zapytałem o tą poprzednią panią która twierdziłą, że mogę się budować, usłyszałem że jest już na emeryturze. Tak na marginesie to była kobieta w wieku około 40 lat (no chyba, że się 60 latka tak dobrze się trzymała).
    Najgorsze to jest to, że nadal nie wiem czy mam mieć 3,5 ha jak twierdzą w starostwie, czy powyżej 1 ha jak twierdzi Oskar, czy też wystarczy te 39 arów jak mi podpowiada Dusia2006.
    Dusia2006
    Rozmawiałem z babcią mógłbym mieć ten jej hektar czyli miałbym 1,39 ha, ale teraz nie wiem czy w starostwie nie będą chcieli abym miał 3,5 ha (powołują się na jakieś zadania własne gminy).
    Mówiąc szczerze trochę mi sie juz odechciewa tego wymarzonego domu. Teraz juz wiem dlaczego w sondzie muratora prawie 20 % czytelników wskazuje na urzędy jako na główną obawę przed przystąpieniem do budowania. Jak sobie pomyślę, że już na dzień dobry nie mogę przebrnąć przez urzędniczą machinę to co będzie przy budowaniu. I gdzie te zapowiadane przez jaśnie panujących braci ułatwienia przy budowaniu to jakiś horror, masz działkę budowlaną, 39 arów gruntu V klasy, ale gmina uznaje że jest to teren rolny i nie pozwala ci się budować. Czy te ustawy mółby uchwalać ktoś z dodatnim współczynnikiem inteligencji. Dobra wstarczy tego płakania w twój rękaw.
    Nie, nie poddam sie tak łatwo, wybuduje dom a później będę tymi urzędnikami w piecu palił, oczywiście poza ta jedna pania co w wieku 40 lat jest na emeryturze, kobieta chciała dobrze.

  20. #20
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    kasta

    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    7

    Domyślnie Działka rolna - odmowa WZ

    Cześć!
    Mam podobny problem. Moja działka(0,55ha klasa RV), graniczy z innymi działkami rolnymi, lasem i łąkami. Na działkach obok nie ma zabudowy. Nie jestem rolnikiem. Na prośbę o wydanie WZ dotyczącej domu jednorodzinnego dostałem decyzję odmowną ustalenia WZ ze względu na to, że
    "Działki sąsiednie są działkami niezabudowanymi budynkami mieszkalnymi, zatem nie ma możliwości ustalenia warunków zabudowy wynikających z sąsiedztwa dla zabudowy mieszkalnej."
    Czy nie ma możliwości obejścia tej przeszkody?
    Czy jest sens odwoływania się?
    Pomóżcie przyjaciele, bo moje marzenia legną w gruzach!

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony