dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie "Cena za PUNKT" - co to oznacza w praktyce?

    Witam,
    Chciałbym sobie policzyć, ile będzie mnie kosztowała elektryka. "Cena za punkt" - jak mam rozumieć to magiczne słowo w ustach fachowca? Czy punkt to np. odzielnie puszka, odzielnie kontakt, odzielnie gniazdko? Wiadomo, że np. do żyrandola potrzeba doprowadzenia kabla od puszki do włącznika i od puszki do miejsca zawieszenia oświetlenia - czy to wszystko to jest jeden punkt? Ale już np. gniazdko potrzebuje tylko kabla od puszki do miejsca zamontowannia gniazdka - czyli mniej roboty. A jeszcze tę całą plątaninę trzeba przecież sprowadzić do tablicy rozdzialczej - czy to się powinno mieścić w cenie poszczególnych punktów?

    Pozdrawiam.

  2. #2

    Domyślnie

    u mnie bylo tak gniazdko 1 punkt wlacznik z punktem swietlnym 1 punkt wlancznik schodowy 2 pumkty tablica z bezpiecznikami 2 punkty oraz skrzynka z licznikiem 2 punkty

  3. #3

    Domyślnie

    nie liczy się łączeń w puszkach a dodam że jeżeli dochodzi siła to 3punkty
    Alarmy, Kamery, Telewizja, Automatyka bram to moje zajęcie

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar gonzo93
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Skąd
    Już z własnego domu
    Posty
    638

    Domyślnie

    U mnie "Punkt" to była każda końcówka kabla, czyli każde gniazdko, wyłącznik, punkt świetlny. "Pajac" (bo innego słowa nie mogę znaleźć) zażyczył sobie za każdy punkt 50zł (cena sprzed 4 lat). Ciekawostką było to, że za gniazdka zespolone (np. 4 w jednej ramce) chciał tyle co za 4 punkty. Pogoniłem pajaca i cały osprzęt zamontowałem sam. "Pajacowi" zapłaciłem inną cenę za całość roboty. Gość chciał za 2-3 dni pracy 2000zł. Też bym tyle chciał.
    Pozdrawiam.

  5. #5

    Domyślnie

    czyli chcesz powiedziec ze pajac zrobil ci cale okablowanie czyli najgorsza robote a ty podlaczyles (zamontowales) gniazdka i wylaczniki sam.
    nastepnie zaplaciles za usluge mniej niz sie umowiles ! no to niezle cwaniak z ciebie pracujac w polsce mialem rowniez kontakt z takimi klijentami i dlatego nie pracuje w polsce

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Cytat Napisał gonzo93
    Pogoniłem pajaca i cały osprzęt zamontowałem sam. "Pajacowi" zapłaciłem inną cenę za całość roboty. Gość chciał za 2-3 dni pracy 2000zł. Też bym tyle chciał.
    A pomiary też sam zrobiłeś, czy zapłaciłeś "słupowi" z Rejonu, który postawił w protokole pieczątkę nie oglądając nawet twojej miejscowości?
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    _Robert_K

    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    330
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    78

    Domyślnie

    Mój elektryk ma nast. przelicznik za robociznę:

    - 30 zł za 1 punkt 1- fazowy ( 230 V )
    - 90 zł za 1 punkt 3- fazowy ( 400 V )
    - 15 % wartości za każde zainstalowany osprzęt tzw. "biały montaż" ( np. gniazda elektryczne, bezpieczniki, oprawy oświetleniowe )
    - Koszty instalacji zew. tj. pomiędzy licznikiem a skrzynką bezpiecznikową ustala indywidualnie.

    Co to jest jeden punkt 1-fazowy :
    - Każde gniazdo 230 V doprowadzone do puszki lub rozdzielni ( jeśli jest mała odległość )
    - Układ typu punkt świetlny + przełącznik 1 lub 2 klawiszowy doprowadzony do puszki lub rozdzielni ( jeśli jest mała odległość )

    Dodatkowo:

    - Przełącznik oświetlenia schodowy traktuje jako 2 punkty 1-fazowe ( czyli 60 zł )
    - Przełącznik oświetlenia krzyżowy traktuje jako 3 punkty 1-fazowe ( czyli 90 zł )
    "Wszystko w życiu jest bardzo proste, problem tylko w tym by wiedzieć jak to zrobić..."

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał gonzo93
    U mnie "Punkt" to była każda końcówka kabla, czyli każde gniazdko, wyłącznik, punkt świetlny. "Pajac" (bo innego słowa nie mogę znaleźć) zażyczył sobie za każdy punkt 50zł (cena sprzed 4 lat). Ciekawostką było to, że za gniazdka zespolone (np. 4 w jednej ramce) chciał tyle co za 4 punkty. Pogoniłem pajaca i cały osprzęt zamontowałem sam. "Pajacowi" zapłaciłem inną cenę za całość roboty. Gość chciał za 2-3 dni pracy 2000zł. Też bym tyle chciał.
    Pozdrawiam.
    skoro to "pajac" to po co go zatrudniałeś?

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar gonzo93
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Skąd
    Już z własnego domu
    Posty
    638

    Domyślnie

    Widzę, że musze wyjasnić parę rzaczy.
    Wszystko było cacy do chwili kiedy zaczął liczyc gniazda zespolone jako 4 punkty. Jego wykonawstwo puntku ograniczało sie do zostawienia 0,5m kabla odgiętego od ściany. Z powodu braku tynków i ścian z suporexu nie wydaje mi się, że kładzenie kabla jest jakoś szczególnie uciążliwe. Pomiarów żadnych nie było, wszystko hurtowo przez developera (budowa osiedla na 200 mieszkań). Było to robienie instalacji w 3 pokojowym mieszkaniu a nie w domu jednorodzinnym.
    Wykańczać i tak musiałem sam, bo tynkarze zatynkowali każdą puszkę krzywo.
    Tynkarze mówili, że nie są elektrykami, a elektryk, że nie jest tynkarzem. Poniewarz wszystko przez developera, więc nie miałem na to większego wpływu.

    Jestem za płaceniem za rzetelną robotę, ale przeciw naciągactwu i szukaniu frajera.

  10. #10

    Domyślnie

    Szczerze mówiąc, to wycena elektryki za punkt jest dla mnie totalnym nieporozumieniem. Rozliczanie sie za punkty jest dla mnie totalną abstrakcją, ponieważ punkt nie mówi nic o długości kabla, sposobu łączenia instalacji, ilości opraw na danym wyłączniku, ilości włączników dla danego punktu czy czasochłonności wykonania danego punktu. Ciekawy jestem np. jak elektryk wyceniający instalację "za punkt" policzyłby 15 opraw na jednym wyłączniku świecznikowym, czy oświetlenie zewnętrzne zapalane "albo z czujki ruchu albo z wyłącznika".

    W moim przypadku bylo akurat tak, ze cena zalezna byla od czasu wykonania. Wyszlo tak, ze w sumie zaplacilem za wykonanie ok 3500 PLN.
    Materiał osobno.
    Nie chce mi sie liczyc punktow (na prawde sporo), ale powiem tylko, ze w sumie mam 26 obwodow, ktore sam wyznaczyłem.
    Oczywiscie doszly tez sprawy typu puszczenie kabli do czujki temp. zewn., sterownika pieca, rekuperatora czy wideodomofonu.

    Dla chcących uzyskać wycenę instalacji od elektryka - proponuję dać projekt instalacji i poprosić o ofertę - unikniecie potem nieporozumień w stylu "Paaaniieee... ale do tego gniazda to az 25 m. kabla bylo mi potrzebne, to nie moge liczyc tego jako jeden punkt"

    Mniej więcej to samo proponuję w przypadku instalacji wod-kan i co.

    pozdrawiam
    Wookasch

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wookasch
    Szczerze mówiąc, to wycena elektryki za punkt jest dla mnie totalnym nieporozumieniem.
    Wreszcie coś rozsądnego.
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  12. #12

    Domyślnie Re: "Cena za PUNKT" - co to oznacza w praktyce?

    witam
    Cytat Napisał grer
    Cena za PUNKT" - co to oznacza w praktyce?
    Powiem przewrotnie potwierdzając poniekąd słowa Kolegów Wookascha i retrofooda, że w praktyce oznacza to prawie pewne kłopoty przy rozliczaniu wykonanej roboty.
    Szkoda, że dalej funkcjonuje w naszym czyli elektryków świecie to idiotyczne pojęcie.
    jacek

    zapraszam wszystkich mających pytania z dziedziny elektryki do wątku http://www.murator.com.pl/forum/view...890&highlight= tam zaglądam częściej i łatwiej jest mi wyłapać pytania na które postaram sie w miarę mojej wiedzy odpowiedzieć.

  13. #13

    Domyślnie Re: "Cena za PUNKT" - co to oznacza w praktyce?

    Cytat Napisał jacekj
    witam
    Szkoda, że dalej funkcjonuje w naszym czyli elektryków świecie to idiotyczne pojęcie.
    Nie wiem za bardzo, czy w świecie elektryków czy inwestorów. To raczej inwestorzy szukając elektryka pytają się o cenę za punkt, a nie za konkretną robotę. Przeglądając forum wydaje mi się, że inwestorzy przede wszystkim szukając elektryka szukają najniższej ceny za punkt nie patrząc na to co się pod tym kryje.
    Jak dla mnie to już łatwiej byłoby rozliczać się stosując jakiś wskaźnik w stylu:
    "2 PLN/za 1 mb kabla". Nie jest idealny, ale na 100 % jest realniejszy.
    Łatwiej też potem dogadać się na cenę za materiał.

    pozdrawiam
    Wookasch

  14. #14

    Domyślnie Re: "Cena za PUNKT" - co to oznacza w praktyce?

    witam
    Cytat Napisał Wookasch
    Nie wiem za bardzo, czy w świecie elektryków czy inwestorów. To raczej inwestorzy szukając elektryka pytają się o cenę za punkt, a nie za konkretną robotę.
    Inwestor może być nieświadomy o co pyta. Natomiast odpowiedź fachowca elektryka powinna być jednoznaczna. Jeżeli elektrycy by nie odpowiadali o pytania o punkkt to po jakimś czasie owe pytania by zanikły.
    jacek

    zapraszam wszystkich mających pytania z dziedziny elektryki do wątku http://www.murator.com.pl/forum/view...890&highlight= tam zaglądam częściej i łatwiej jest mi wyłapać pytania na które postaram sie w miarę mojej wiedzy odpowiedzieć.

  15. #15

    Domyślnie Re: "Cena za PUNKT" - co to oznacza w praktyce?

    Cytat Napisał jacekj
    witam

    Inwestor może być nieświadomy o co pyta. Natomiast odpowiedź fachowca elektryka powinna być jednoznaczna. Jeżeli elektrycy by nie odpowiadali o pytania o punkkt to po jakimś czasie owe pytania by zanikły.
    Tez prawda
    No nic, to juz mnie na szczescie nie dotyczy - ale proponuje przyszlym inwestorom zastanowić sie wczesniej, czy warto pytac ewentualnych wykonawcow o cene za punkt, czy jednak o wykonanie instalacji "sztuk 1" zgodnie z przyjetymi zalozeniami (rodzaj kabli, podzial obwodow itd.)

    pzdr.
    Wookasch

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony