dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 18 z 18
Pokaż wyniki od 341 do 357 z 357
  1. #341

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arek-L
    Cytat Napisał HenoK
    Cytat Napisał kuba_puchatek
    w moim przypadku roczne zapotrzebowanie wynosi 20000kWh = 6...8000zł
    30000/6...8000 ~ 4..5 lat

    150m2 dobrze zaizolowany
    Chyba żartujesz z tą dobrą izolacją.
    20.000 kWh / 150 m2 = 133,3 kWh/m2 rocznie.
    Taki wynik to żadna rewelacja.

    Ogrzać PC oczywiście można, jednak nie licz na to, że będzie to za darmo.
    Lepiej przynajmniej część pieniędzy zainwestować w termomodernizację domu (ocieplenie ścian i dachu, wymianę stolarki okiennej, instalacja wentylacji mechaniacznej z odzyskiem ciepła, itp.).

    Kierunkek, w którym najlepiej pójść powinien wynikać z audytu energetycznego Twojego domu.
    HenoK, wyjąłeś mi to z tzw. ust. mi jak na razie, przy dużym marginesie błędu i średim ociepleniu 240 m pow. całkowitej wychodzi kole 10000kWh/rok.
    A ta kprzy okazji, masz rację , pompę na 20000 kWh/rok to chyba ciężko byłoby kupić (ze względów ekonomicznych).
    cudotwórcy !

    240m2 , 10000kWh rocznie - to daje 42kWh/m2
    takie wyniki osiągniesz przy stracie mocy na poziomie 3,6kW przy -18 na zewnątrz !!!
    3600/240 = 12W/m2

    przy takim wyniku odpuściłbym sobie wszelkie wynalazki i grzał energią elektryczną dwutaryfową

    Cytat Napisał Arek-L
    A ta kprzy okazji, masz rację , pompę na 20000 kWh/rok to chyba ciężko byłoby kupić (ze względów ekonomicznych).
    jakie trudności widzisz ?
    wykańczam GLX-1 (albo on mnie)

  2. #342
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał kuba_puchatek
    cudotwórcy !

    240m2 , 10000kWh rocznie - to daje 42kWh/m2
    takie wyniki osiągniesz przy stracie mocy na poziomie 3,6kW przy -18 na zewnątrz !!!
    3600/240 = 12W/m2

    przy takim wyniku odpuściłbym sobie wszelkie wynalazki i grzał energią elektryczną dwutaryfową
    Dlaczego uważasz, że do tego trzeba cudu?
    Wg mnie to tylko sprawa zrobienia dobrego projektu lub audytu energetycznego i staranna jego realizacja.

  3. #343

    Domyślnie

    70kWh/m2 rocznie to już dom energooszczędny a 42 to tzw. 4-litrowy (prawie pasywny)

    wyobrażam sobie (za rozsądne pieniądze) zejście ze zużyciem energii na poziomie 120kWh/m2 do 70...80 - przy użyciu patentów typu rekuperacja, dokładnym zamontowaniu odpowiedniej izolacji itp.

    ale 42 !
    musiałbym chyba zamurować okna i otwory wentylacyjne
    wykańczam GLX-1 (albo on mnie)

  4. #344

    Domyślnie

    kuba_puchatek, to nie są cuda. Próbowałeś porobić jakieś wyliczenia jakimś narzędziem OZC? Ja tak. Na wyniki nie składa sie tylko grubość ocieplenia. Na to składa się odzysk ciepła, ustawienie budynku względem stron świata, okna z odp. stron itp. ale także najczęściej przywoływane okna, mostki term. i inne styropiany/wełny. Wynik wg mnie jak najbardziej osiągalny (zakładając nawet 20% błędu, a tak przyjąłem). A 240 to całkowita, ogrzewana ok. 210 (odpada garaż).
    A nawet przy takim wyniku wg moich wyliczeń wychodzi, że prądem, nawet dwutaryfowym w stosunku 30/70 (dzień/noc) nie bardzo się mi opłaca.

  5. #345

    Domyślnie

    Witam
    re kuba_puchatek
    Chciałbym poprawić twoje wyliczenie czasu zwrotu
    Dla zapotrzebowania domu na 20000kWh prawidłowe wyliczenie będzie następujące
    20000 x 0,24 = 4800 (tyle zapłaciłbyś za prąd przy instalacji na energię elektryczną, stawkę 0,24zł za kWh przyjąłem z ostatniego rachunku za prąd łącznie taryfa I i II oraz opłaty stałe). Jednak należy zaznaczyć, że obecne systemy pozwalają wykorzystać tylko II taryfę, zatem zasadne byłoby przyjąć stawkę z korzystniejszej II taryfy tj 0,18zł)
    Zatem przy systemie z PC koszt wyniósłby 1/3 czyli 1600zł, różnica wynosi 4800-1600=3200
    Zwrot różnicy 30000zł nastąpiłby po 30000/3200=9,375 roku, czyli po ponad dziewięciu latach - oczywiście jak wcześniej zaznaczyłem są to wyliczenia uproszczone.
    Przy stawce za prąd 0,18zł zwrot by nastąpił po 30000/2400=12,5 roku
    Jeśli PC byłaby instalowana z kredytu to okres zwrotu należy wydłużyć doliczając koszt obsługi zadłużenia od tej kwoty.
    Pozdrawiam Leon z Wrocławia

  6. #346

    Domyślnie

    bardzo tani ten prąd we Wrocławiu
    ZE Legnica ma po 40gr jednotaryfowy i 46/22 dwutaryfowy

    a COP 4...6

    bawiłem się ozc mnie wyszło 20000kWh,
    projektant też się chyba bawił (mam w projkecie obliczenia) jemu wyszło 50000kWh
    wykańczam GLX-1 (albo on mnie)

  7. #347
    ELITA FORUM (min. 1000)
    a&zb

    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    1.062
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    55

    Domyślnie

    >kbab

    Tę stawkę wziąłeś chyba z jakichś bardzo starych rachunków? U mnie cena 1kWh w G11 to obecnie 0,43 zł.

    To jest właśnie to o czym już pisałem - wzrost cen nośników energii powoduje, że zwrot z inwestycji w rozwiązania energooszczędne staje się coraz krótszy. Ww stawka za energię jest już na poziomie Szwecji, gdzie 80% nowych domów wyposażonych jest w pompę ciepła.

  8. #348

    Domyślnie

    zgadzam się z a&zb: ceny rosną. Przy swoich wyliczeniach brałem pod uwagę wzrost cen nośników energii o 7%/rok. Co prawda gaz i olej rosną trochę szybciej. A stawkę za kWh przyjąłem średnia (rozkład 35/65) na poziomie 28gr. I wyniki są takie a nie inne, tj. PC nadal się opłaca, nawet uwzględniając wyższy kredyt.

  9. #349

    Domyślnie

    Witam
    Stawka jest z ostatniego rachunku z dnia 31.05.2007 wg taryfy G12
    opłata za prąd wynosi
    D (dzienna) = 0,2055
    N (nocna) = 0,0866
    za przesył
    D = 0,1576
    N = 0,0926
    wg taryfy G11 fakt z dnia 30.03.2007
    prąd =0,1570
    przesył = 0,1626
    Nadal uważam, że przy małym zapotrzebowaniu domu na energię inwestycja w PC jest nieopłacalna
    Pozdrawiam Leon z Wrocławia

  10. #350

    Domyślnie

    Cytat Napisał kbab
    Nadal uważam, że przy małym zapotrzebowaniu domu na energię inwestycja w PC jest nieopłacalna
    Pozdrawiam Leon z Wrocławia
    a inwestycja w baterie słoneczne (fotowoltaiczne) jest twoim zadniem opłacalna ?
    wykańczam GLX-1 (albo on mnie)

  11. #351
    ELITA FORUM (min. 1000)
    a&zb

    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    1.062
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    55

    Domyślnie

    Cytat Napisał kbab
    Witam
    Stawka jest z ostatniego rachunku z dnia 31.05.2007 wg taryfy G12
    opłata za prąd wynosi
    D (dzienna) = 0,2055
    N (nocna) = 0,0866
    za przesył
    D = 0,1576
    N = 0,0926
    wg taryfy G11 fakt z dnia 30.03.2007
    prąd =0,1570
    przesył = 0,1626
    Nadal uważam, że przy małym zapotrzebowaniu domu na energię inwestycja w PC jest nieopłacalna
    Pozdrawiam Leon z Wrocławia
    Jak sądzę podałeś kwoty netto, do tego dochodzi abonament, opłata systemowa i stała opłata sieciowa - przypuszczam że razem wyjdzie nie mniej niż 40 gr/kWh.

  12. #352

    Domyślnie

    Cytat Napisał a&zb
    Jak sądzę podałeś kwoty netto, do tego dochodzi abonament, opłata systemowa i stała opłata sieciowa - przypuszczam że razem wyjdzie nie mniej niż 40 gr/kWh.
    abonament - 1 - 5 zł miesięcznie

    stała opłata sieciowa - ke ?


    ceny z vatem raczej są

    tak przy okazji - ja również uważam

    Cytat Napisał kbab
    Nadal uważam, że przy małym zapotrzebowaniu domu na energię inwestycja w PC jest nieopłacalna
    instalacje elektryczne, tv-sat, internet

  13. #353

    Domyślnie

    Witam
    re a&zb
    stawki są z rachunku z tabeli wg Taryfy G12 - netto
    całkowite zużycie prądu to 3552 kWh (obie taryfy łącznie)
    całkowita opłata to 890,21
    przeciętna stawka za kWh za ten okres to 0,25 zł, łącznie z abonamentem, przesyłem i opłatami stałymi.

  14. #354
    ELITA FORUM (min. 1000)
    a&zb

    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    1.062
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    55

    Domyślnie

    Nic z tego nie rozumiem. W zeszłym roku we wrześniu płaciłem w G11 średnio 0.37 zł za kWh w STOEN

    Przed sobą mam broszurę z tegorocznymi stawkami ZEW-T S.A. wg której wychodzi w G11 0.45 zł za kWh (ci akurat są chyba rekordowo drodzy)

    Wczoraj w prasie widziałem porównanie kosztów 1950 kWh w G11 w różnych rejonach Polski i wszędzie było to rzędu 750-850 zł.

  15. #355

    Domyślnie

    witam
    mam pytanie do posiadaczy pomp z Grudziądza - jak sprawują się pompy do podgrzewania CWU (powietrze woda)
    1/ czy bardzo obniżają temperaturę w pomieszczeniu,
    2/ jak bardzo jest komfortowa sytuacja z cw - czy pompa zdąży dogrzać wodę w czasie kąpieli - np 2 - 3 osoby kąpią się po sobie?

  16. #356

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bigbeat
    Cytat Napisał kuba_puchatek
    Ja też lubię się obijać, kominka nie zamontuje - wolę wydać pieniążki na inne rzeczy. Jak słyszę "tanie-grzanie" odgryzam się złośliwie: "nie chcę robić z salonu kotłowni"
    Bujda na kółkach
    Masz taki kominek? Rzeczywiście robi się kotłownia? Wiesz to na pewno, czy tylko słyszałeś (od tych, co kominka nie mają)?

    Ja mam kominek z płaszczem i żadna kotłownia z salonu u mnie się nie robi.
    Ale sądzę, że jeśli ktoś jest np. fleja, to zrobi z salonu kotłownię nawet bez kominka

    Szkoda, że ludzie wolą urban legends od rzeczywistości
    Hehe,dobre

  17. #357

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bigbeat
    Cytat Napisał kuba_puchatek
    Ja też lubię się obijać, kominka nie zamontuje - wolę wydać pieniążki na inne rzeczy. Jak słyszę "tanie-grzanie" odgryzam się złośliwie: "nie chcę robić z salonu kotłowni"
    Bujda na kółkach
    Masz taki kominek? Rzeczywiście robi się kotłownia? Wiesz to na pewno, czy tylko słyszałeś (od tych, co kominka nie mają)?

    Ja mam kominek z płaszczem i żadna kotłownia z salonu u mnie się nie robi.
    Ale sądzę, że jeśli ktoś jest np. fleja, to zrobi z salonu kotłownię nawet bez kominka

    Szkoda, że ludzie wolą urban legends od rzeczywistości
    Hehe,dobre

Strona 18 z 18

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony