dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 38
  1. #1

    Domyślnie rura rozsączająca pod czy na folię!!!!!!!!!?

    Witam
    Zakładam rurę rozsączającą i położyłem ją zgodnie z zaleceniem sprzedawcy na folii. Potem będzie przykryta korą. Zastanawiam się jednak czy nie lepiej jest rozłożyć ją pod folią bo zauważyłem rano, że po wieczornym podlewaniu woda zalega jeszcze na folii (kory jeszcze nie ma). Czy tak ma być?

  2. #2

    Domyślnie

    madagoral,
    A nie myślałeś o agrowłókninie, wtedy nie miał być takich problemów.
    Agrowłoknina to taka czarna tkanina ogrodnicza stosowana pod rośliny.
    Pozdrawiam
    zygmor
    ----------------
    dziennik skomentuj Ogród
    starczy nam sił i środków?

  3. #3

    Domyślnie

    mówiąc o folii miałem na myśli tą włókninę.Nie wiem czy agro ale specjalnie do ogrodów, przepuszczająca wodę. Tylko niestety za słabo (moim zdaniem).

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    gregorus

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    84
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    31

    Domyślnie

    Witam!
    Ja kładłem rury pod agrowłókninę - zauważyłem, to samo, co Ty, że woda bardzo słabo przesącza się przez włókninę (niezależnie, którą stroną włóknina była położona).

    Pozdrawiam,
    Grzegorz

  5. #5

    Domyślnie

    Tak też już zacząłem robić (pod folię) i chyba nie będę żałować.
    Mam tylko nadzieję, że nie przesadzę z ilością wody. Ustawiłem programator na 15 minut dziennie i mam nadzieję ,że nie będzie to dawka "na przegnicie".
    Może sosny. które świeżo posadziliśmy wytrzymają?
    Pozdrawiam

  6. #6

    Domyślnie

    nie wiem czy dobrze rozumiem potrzebę stosowania geowł. ale położenie na niej ma zapobiegać ewentualnemu zatykaniu przez ziemię otworów z wodą bo po co niby kłaść pod geowł? ale być może nie za bardzo rozumiem mechanizm działania nawadniania

  7. #7

    Domyślnie

    Witam
    Słuchaj Duduś. Wyrywałeś kiedyś chwasty raz w tygodniu z powierzchni około 500 m kw? Jeżeli nie to niewiele straciłeś ale ta geowłoknina ma mi i mojej żonie zastąpić tą robotę. Przynajmniej częściowo.
    Pozdrawiam

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    gregorus

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    84
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    31

    Domyślnie

    I zabezpecza częściowo - bo chwasty i tak i tak znajdą jakąś dziurę (bądź łączenie, przez którą wyjdą na powierzchnie). Ale roboty jest zdecydowanie mniej.
    Co do podlewania - ja podlewam raz na tydzień (tak z 1h do 2h) - (z tym, że u mnie z kropelkowego idą tylko tuje i iglaki).
    Pozdrawiam,
    Grzegorz

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał duduś
    nie wiem czy dobrze rozumiem potrzebę stosowania geowł. ale położenie na niej ma zapobiegać ewentualnemu zatykaniu przez ziemię otworów z wodą bo po co niby kłaść pod geowł? ale być może nie za bardzo rozumiem mechanizm działania nawadniania
    A ja nie rozumiem sensu ścielenia tej geowłókniny lub foli w ogrodzie
    Czy mógłby mi to ktoś objaśnić racjonalność takiego postepowania (wszystkie „za i przeciw") ?
    ..
    Pozwólcie roślinom spokojnie rosnąć, bez cudowania i zbędnych wynalazków !
    Nie udzielam już porad na priv. Proszę do mnie nie pisać i nie przesyłać zdjęć

  10. #10

    Domyślnie

    Słuchaj Pinus. Myślę sobie ,że nie masz ogrodu. Prawda?
    Po pierwszej godzinie spędzonej przy wyrywaniu chwastów w kucki a drugiej na kolanach będziemy mogli pogadać. Mówiąc najprościej : kładziesz tą włókninę, to i rzadziej podlewasz i chwasty nie rosną tak łatwo. Oczywiście folia musi być przykryta korą.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał madagoral
    Słuchaj Pinus. Myślę sobie ,że nie masz ogrodu. Prawda?
    Po pierwszej godzinie spędzonej przy wyrywaniu chwastów w kucki a drugiej na kolanach będziemy mogli pogadać. Mówiąc najprościej : kładziesz tą włókninę, to i rzadziej podlewasz i chwasty nie rosną tak łatwo. Oczywiście folia musi być przykryta korą.
    Pewnie zdziwisz się ale ogród mam już kilkadziesiąt lat i zawodowo zajmuje się ogrodnictwem a zwłaszcza drzewami i krzewami ozdobnymi oraz ich zastosowaniem.
    Tam gdzie jest to możliwe i konieczne mam podłoża wyścielone korą drzew iglastych (sosna) lub zrębkami drewna.
    Naprawdę ogród nie stanowi dla mnie udręki, chociaz raczej nie pracuję w kucki i na kolanach . Raczej staram sie schylać mimo podeszłego juz wieku.

    Nigdy do wyścielania ziemi w ogrodzie nie używałem żadnej włókniny ani tym bardziej foli. Nie doradzałem też takiego wynalazku moim klientom ani znajomym, gdyż mimo chęci nie zdołałem poznać jego faktycznych zalet .
    Pewnie jestem zacofany w tym względzie
    ..
    Pozwólcie roślinom spokojnie rosnąć, bez cudowania i zbędnych wynalazków !
    Nie udzielam już porad na priv. Proszę do mnie nie pisać i nie przesyłać zdjęć

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    A to, cholera, ja też

  13. #13

    Domyślnie

    No to Sorry Pinus. Myślałem ,że mam do czynienia z absolutnym laikiem a tu masz ci - zawodowiec Śpieszę tylko wyjaśnić, że ta folia to pomysł mojej żony po konsultacji z ogrodnikami. Poza tym wydaje mi się ,że nawet jeżeli chwasty wyrosną to znacznie słabiej będą się trzymać w ziemi. No i wyrwać łatwiej.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał madagoral
    No to Sorry Pinus. Myślałem ,że mam do czynienia z absolutnym laikiem a tu masz ci - zawodowiec Śpieszę tylko wyjaśnić, że ta folia to pomysł mojej żony po konsultacji z ogrodnikami. Poza tym wydaje mi się ,że nawet jeżeli chwasty wyrosną to znacznie słabiej będą się trzymać w ziemi. No i wyrwać łatwiej.
    Oj, nieładnie zganiać na żonę , już lepiej na ogrodników
    Nie przejmuj się, gdyż ludzie wymyślają poważniejsze „wynalazki"i i nawet prezentują je na tym forum. Wyścielanie powierzchni ziemi folią to „mały pikuś" w stosunku do zalecanego tutaj wcześniej zakopywania (wyścielania) folii na głebokości 1 metra . Jest to opisane w którymś wątku ale nie chce mi się szukać tych bzdur.

    Myśle, że po pewnym czasie sam się przekonasz, że wyscielanie podłoża folią lub włokniną jest bezsensowne i w łatwy sposób je usuniesz. Gorzej, gdyby to było zakopane na metrowej głębokości

    ..
    Pozwólcie roślinom spokojnie rosnąć, bez cudowania i zbędnych wynalazków !
    Nie udzielam już porad na priv. Proszę do mnie nie pisać i nie przesyłać zdjęć

  15. #15

    Domyślnie

    Niepotrzebnie tylko używam nazwy folia zamiast agrowłóknina. Pożyjemy, zobaczymy. Kupuję właśnie korę do rozrzucenia na folii. Może przynajmniej zaoszczędzę na tym ,że na agrowłókninie niepotrzebna jest taka gruba warstwa? A droga jest jak jasna cholera.
    Niech przynajmniej to będzie jej plusem.

  16. #16

    Domyślnie

    Czy jeszcze ktoś ma doświadczenie w tym względzie? Interesuje mnie np czas podlewania gdy jest zastosowana agrowłóknina. Mam bowiem wrażenie ,że w miejscach gdzie jet poprowadzona linia kroplująca jest "miękko". Może za dużo leję wody a ona tak łatwo spod agrowłókniny nie odparowuje ?

  17. #17

    Domyślnie

    Popieram to wszystko co wcześniej napisał Pinus i Mirek_Lewandowski o włókninie.
    Pozdrawiam
    zygmor
    ----------------
    dziennik skomentuj Ogród
    starczy nam sił i środków?

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał zygmor
    Popieram to wszystko co wcześniej napisał Pinus i Mirek_Lewandowski o włókninie.
    ja również odradzam to swoim klientom.

  19. #19

    Domyślnie

    No i co, nie ma żadnych użytkowników agrowłókniny w ogrodzie?
    To komu oni sprzedają te rzeczy? Na sukienki?

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar JoShi
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    9.894
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    184

    Domyślnie

    Kilku guru się wypowiedziało bardzo krytycznie to teraz sie nikt nie przyzna.
    Na świecie nie ma innych zjawisk, poza zjawiskami fizycznymi...
    Dziennik na forum :: Dziennik ze zdjęciami :: blog

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony