dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 22 z 32
Pokaż wyniki od 421 do 440 z 638
  1. #421
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    amber

    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Posty
    701

    Domyślnie

    Wapno dość długo wnika w glebę i właściwie potrzebuje 2-3 lat aby przeniknąć na głębokość kilkunastu centrymetrów dlatego pora jesiennych opadów jest bardzo dobra ale nie ma żadnych przeszkód żeby ten zabieg wykonać tak jak proponujesz lub wczesną wiosną .

  2. #422

    Domyślnie

    A jaką dawkę zastosować?
    Na opakowaniu Dolomit50 przeczytalem zalecenia: 1.4 -6 kg / 10 m2 co przy moich 750 m2 daje 150 kg (przyjmując dawkę 2 kg / 10 m2 bo mam lekką glebę).
    Mało to czy dużo?

    Pozdrawiam,
    Maciek

  3. #423
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Analiena
    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    1.205
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Pytanie moje pewnie wyda się Wam śmieszne, ale ja jestem zupełnie początkującą ogrodniczką... Po co wapnuje się trawnik?

    Czy możecie podpowiedzieć mi też jakie inne zabiegi powinnam wykonać teraz na moim młodym (sianym w maju) trawniku?

  4. #424
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Wapno zobojętnia kwaśny odczyn gleby - jeżeli trawnik został założony na kwaśniej glebie , lub po latach użytkowania trawnik zakwasił się poprzez stosowanie nawozów , czy poprzez zostawianie pokosu na darni etc ... zaczynają się problemy z trawnikiem : mech , grzyby ,słaba kondycja darni itp .
    Wówczas należy trawnik specjalnie pielęgnować - wertykulować - aby usunąć martwą darń , mech , filc i obumarłe części trawnika , siano , nacinać darń aby ułatwić przenikanie składników pokarmowych do korzeni trawy , napowietrzać je , i między innymi wapnować - czyli zobojętniać kwaśny odczyn gleby który nie sprzyja pięknemu wzrostowi darni .

    Roczny trawniczek - jedynie użyłbym nawozu jesiennego do trawnika aby go lepiej przygotować do zimowania - nic poza tym bym nie czynił - za młody Twój trawniczek jest .
    Ostatnio edytowane przez pablitoo ; 03-10-2010 o 18:49
    --
    Pozdrawiam

  5. #425
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Analiena
    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    1.205
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Dzięki wielkie - jestem mądrzejsza o wapnowanie i wertykulację .

    A czy ten nawóz do trawnika bedzie mial na opakowaniu info że jest jesienny?

  6. #426
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ms.
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    3.572
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    322

    Domyślnie

    Na opakowaniu jest napisane "nawóz jesienny do trawników".

    Nawóz jesienny zawiera mniej azotu - czyli w składzie N-P-K wartość odpowiadająca N będzie najniższa.
    marta

  7. #427
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar majki
    Zarejestrowany
    Apr 2002
    Posty
    4.925
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    516

    Domyślnie

    A spytam tutaj : czy jeszcze na przygotowaną ziemię można siać o tej porze roku trawę ? Wyrośnie coś ?

    pozdrawiam, majki
    mój domek ...
    komentarze ...
    były dziennik budowy ...

    mieszkamy w domu od 28 czerwca 2010 ...
    impossible is nothing ...

  8. #428
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    amber

    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Posty
    701

    Domyślnie

    Za duże ryzyko , lepiej zostawić do wiosny

  9. #429
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Midori
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Gdańsk
    Posty
    167

    Domyślnie

    majki - teoretycznie nie, ale zdarzało mi się wysiewać trawę nawet później (w tym roku też tak będzie). Odpowiedź na Twoje pytanie zależy od wielu czynników. Gdzie mieszkasz, jaki masz budżet, jakie oczekiwania, jaki jest skład mieszanki (wskazane z 60% życicy, która najszybciej kiełkuje), czy będziesz nasiona po siewie przykrywać 2 cm warstwa ziemi (byłoby wskazane).
    Ryzukujesz to, że będziesz musiała w przyszłym roku dosiewać. Zyskać możesz tyle, że wiosną będziesz miała w ogrodzie zieloną mgiełkę zamiast gołej ziemi.

  10. #430
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar majki
    Zarejestrowany
    Apr 2002
    Posty
    4.925
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    516

    Domyślnie

    Dzieki za info. Podjąłem ryzyko i wysiałem. Najwyżej wiosną będę dosiewał jeszcze raz.

    pozdrawiam, majki'on
    mój domek ...
    komentarze ...
    były dziennik budowy ...

    mieszkamy w domu od 28 czerwca 2010 ...
    impossible is nothing ...

  11. #431
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Cytat Napisał amber Zobacz post
    Wapno dość długo wnika w glebę i właściwie potrzebuje 2-3 lat aby przeniknąć na głębokość kilkunastu centrymetrów dlatego pora jesiennych opadów jest bardzo dobra ale nie ma żadnych przeszkód żeby ten zabieg wykonać tak jak proponujesz lub wczesną wiosną .
    Zbadałem sobie dzisiaj odczyn pH ziemi / trawnika / w trzech miejscach ogrodu - wyniki zbliżone do siebie - około 5-6pH - takoż - wapnowanie nie jest potrzebne ...
    --
    Pozdrawiam

  12. #432

    Domyślnie

    Co robicie z sianem z wertykulacji ?
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  13. #433
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar JoShi
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    9.894
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    184

    Domyślnie

    Cytat Napisał pablitoo Zobacz post
    Zbadałem sobie dzisiaj odczyn pH ziemi / trawnika / w trzech miejscach ogrodu
    A czym i jak badałeś?
    Na świecie nie ma innych zjawisk, poza zjawiskami fizycznymi...
    Dziennik na forum :: Dziennik ze zdjęciami :: blog

  14. #434
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    pH metr glebowy z płynem Helliga - taki jak na focie poniżej :

    http://img164.imageshack.us/i/128xp.jpg/
    --
    Pozdrawiam

  15. #435

    Domyślnie

    grabienie liści
    spam

  16. #436
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Cytat Napisał natalia23 Zobacz post
    grabienie liści
    - i co w związku z tym ?
    --
    Pozdrawiam

  17. #437
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar JoShi
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    9.894
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    184

    Domyślnie

    No kolejny etap jesiennej pielęgnacji trawnika. Regularne grabienie liści. Nie czekanie aż wszystkie spadną, tylko sprzątanie regularne co kilka dni.
    Na świecie nie ma innych zjawisk, poza zjawiskami fizycznymi...
    Dziennik na forum :: Dziennik ze zdjęciami :: blog

  18. #438

    Domyślnie

    Ale leżące różnokolowe liście to urok jesieni. Po co je od razu grabić. I koniecznie do kompostownika jeśli już je usuniemy - szczególnie jeśli kompostownik zasilany gównie trawą jest.
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  19. #439

    Domyślnie

    A nie mozna zostawic tych lisci do wiosny,co sie stanie?

  20. #440
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar JoShi
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    9.894
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    184

    Domyślnie

    Cytat Napisał gixxxar Zobacz post
    A nie mozna zostawic tych lisci do wiosny,co sie stanie?
    Trawa pod liśćmi wygnije. Ja zeszłej jesieni tylko spóźniłam się z grabieniem i już miałam piękne dziury w trawniku. W tym roku już trzy razy było grabione i nie zapowiada się, żeby się na tym skończyło.

    Cytat Napisał NOTO Zobacz post
    Ale leżące różnokolowe liście to urok jesieni. Po co je od razu grabić. I koniecznie do kompostownika jeśli już je usuniemy - szczególnie jeśli kompostownik zasilany gównie trawą jest.
    Dzień dwa niech sobie polezą, ale jak zmokną to nie są piękne i trawnik potem też nie jest. To po pierwsze. Do kompostownika to nie wszystkie liście a nawet jeśli się nadają to lepiej do osobnej pryzmy (zmieszanej z częścią kompostu), bo mogą do wiosny nie zostać przerobione albo wręcz do worków foliowych po nakłuwanych widłami.

    Ja na przykład mam głównie dąb. Potrafi leżeć w stanie prawie nienaruszonym 2-3 lata. Jak bym wrzuciła do kompostownika to nie mogłabym kompostu wykorzystać wiosną. A tak to sobie stoi w workach i "się robi". Liście orzecha włoskiego też mam. Z roku na rok coraz więcej. Z tymi wcale nie jest łatwiej. Żeby trochę dopomóc przepuszczam liście przez ogrodowy odkurzacz, który zasysając liście do worka rozdrabnia je.

    A poza tym ani liście dębu ani liście orzecha włoskiego nie są szczególnie piękne jak już leżą na ziemi. Co innego klony. Tych to faktycznie trochę szkoda grabić. No ale trawnikiem cieszę się przez większość roku i wolę, żeby wyglądał jako tako i nie wymagał ode mnie dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych na przykład z powodu wygniłych dziur.
    Na świecie nie ma innych zjawisk, poza zjawiskami fizycznymi...
    Dziennik na forum :: Dziennik ze zdjęciami :: blog

Strona 22 z 32

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony