dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1

    Domyślnie sposoby wentylacji pionu kanalizacyjnego

    Witam,
    prosze o rade w kwestii doprowadzania powietrza do pionu kanalizacyjnego, czy kominek wentylacyjny jest jedynym wyjsciem? gdy zapytalam mojego architakta, czy przewidzial w projekcie/ robie adaptacje starego domu/ taki kominek, stwierdzil, ze przewidzial zasysanie powietrza bezposrednio z lazienki na poddaszu. jakie stosuje sie rozwiazania ?
    i drobne pytanie dot. okien polaciowych w lazience/ok.9m2/, czy faktycznie nalezy zastosowac okna z pcv? osobiscie wole drewniane/ chce zamowic firmy roto/
    dziekuje za wszelkie podpowiedzi

  2. #2

    Domyślnie

    Jeśłi chodzi o kanalizację, należy rozróżnić odpowietrzenie/wentylację i napowietrzenie.
    W pierwszym przypadku chodzi o odprowadzenie do atmosfery gazów, które przedostały się do rur kanalizacyjnych np. z szamba czy z kanalizacji miejskiej.
    Oczywistym jest, że trzeba to wyprowadzić kominkiem wentylacyjnym ponad dachem (chyba nikt nie chce, żeby mu śmierdziało w domu). Kominek ten powinien zostać umieszczony na końcu pionu, podłączonego najbliżej wyprowadzenia kanalizacji z domu. Dodatkowo powinien być w najwyższym punkcie całej instalacji - stąd dach jest niezłym rozwiązaniem.
    Natomiast napowietrzenia stosowane są w celu zapobieżenia wysysaniu wody z syfonów (np. w umywalce) podczas dużego przepływu ścieków w pionach kanalizacyjnych (np. po spuszczeniu wody w WC). Brak napowietrzaczy objawia się smrodem pojawiającym się np. po spuszczeniu wody w WC (wyssanie wody z syfonu) i znikającym po umyciu rąk w umywalce (napełnienie syfonu). Napowietrzenie ma postać specjalnego zaworu jednokierunkowego (wpuszcza powietrze do instalacji, ale nie wypuszcza smrodów z instalacji) i można zastosować je gdziekolwiek na końcach pionów czy gałązek podatnych na wysysanie (czyli głównie tych, do których podłączone są muszle WC). Z reguły umieszcza się je np. na strychu czy poddaszu.
    Natomiast określenie, czy i w którym z pionów potrzebne jest odpowietrzenie lub napowietrzenie wymaga pewnej wyobraźni (trzeba sobie pomyśleć i wyobrazić, co się dzieje z powietrzem znajdującym się w rurach jak g... leci pionem ).
    I na koniec - jeśli damy za dużo napowietrzeń (bo odpowietrzenie zwykle wystarcza jedno), to najwyżej stracimy kilkadziesiąt PLN - żadnych innych niedogodności nie będzie. Jeśli natomiast nie damy lub damy za mało lub w złych miejscach - czeka nas życie w miłej, swojskiej i rodzinnej atmoooosferze albo bieganie po łązienkach i kuchniach i odkręcanie na chwilę wody, bo ktoś właśnie skorzystał z WC i wyssało
    GL-189 Olszewnica Stara
    Hobby: zwariowane pomysły, zawracanie głowy i takie tam różne...
    Zlot Forum 2009.06.27 Urzut: http://forum.muratordom.pl/spotkanie-forum,f138.htm

  3. #3

    Domyślnie

    Bigbeat,
    haha, dziekuje za niezwykle sugestywny obraz zycia bez napowietrzen, wykonam ich ile sie da, gdyz mam zamiar spedzac w domu duzo czasu/glownie na mysleniu, ktore wymaga optymalnych warunkow, bez zaklocen /
    widze juz takze, ze w przypadku mojego domu kominek wentylacyjny jest nieodzowny.
    jeszcze raz dzieki
    a wiesz cos moze na temat ksztaltek kominowych schiedel'a?
    czy jest to optymalne wyjscie na nowy komin?
    nie widze specjalnie innych opcji...

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszmir
    a wiesz cos moze na temat ksztaltek kominowych schiedel'a?
    czy jest to optymalne wyjscie na nowy komin?
    Niestety - nie wiem nic na ten temat - oprócz tego, że mam takie w swoim kominie A poważniej - wybór tutaj pozostawiłem wykonawcy, ponieważ rzeczywiście się na tym nie znam.
    Co do spostrzeżeń - jest OK, nic nie popękało, w zasadzie nie widzę żadnych problemów (choć nie wiem, czy wystarczająco dobrze patrzę ).
    GL-189 Olszewnica Stara
    Hobby: zwariowane pomysły, zawracanie głowy i takie tam różne...
    Zlot Forum 2009.06.27 Urzut: http://forum.muratordom.pl/spotkanie-forum,f138.htm

  5. #5

    Domyślnie

    dzieki Bigbeat
    a propos kominow to znalazlam watek caly, rozwial on moje watpliwosci, schiedel to najmniej problemow, zreszta jak zauwazyles, odpadaja tez kwestie zwiazane z doborem odpowiedniej jakosci cegiel, a potem ich znalezieniem
    / cala zabawa z popekanymi ewentualnie kominami pozniej, i budowa.
    zaczynam przebudowe 9 lipca od zdjecia eternitu, nastepnie zrzucenia starej wiezby, stropu i komina, juz sie nie moge doczekac, na razie jestem pelna entuzjazmu


  6. #6

    Domyślnie

    A więc powodzenia i trzymam (pewnie nie tylko ja) kciuki!
    GL-189 Olszewnica Stara
    Hobby: zwariowane pomysły, zawracanie głowy i takie tam różne...
    Zlot Forum 2009.06.27 Urzut: http://forum.muratordom.pl/spotkanie-forum,f138.htm

  7. #7

    Domyślnie

    ...
    my plebs mamy tylko płacić PIT,CIT,ZUS,US,VAT,opłaty,koncesje,akcyzy,podatki ,zezwolenia,legalizacje,homologacje,licencje,prowi zje i wszyskie inne myta co krok, w sumie oddajemy 86%!! zarobku, w zamian co? super kolej, super drogi, super szpitale, super prawo itd itd

  8. #8

    Domyślnie

    Myślałem o tym - ale to chyba zbyt brutalne
    Dobrze, że Minister Zdrowia nie wpadł na pomysł zakazu stosowania zaworów napowietrzających z powodu obniżania przez nie poziomu higieny (ludzie zapominają umyć ręce).
    GL-189 Olszewnica Stara
    Hobby: zwariowane pomysły, zawracanie głowy i takie tam różne...
    Zlot Forum 2009.06.27 Urzut: http://forum.muratordom.pl/spotkanie-forum,f138.htm

  9. #9

    Domyślnie

    chyba Minister Zdrowia 'jeszcze' nie wpadl na ten pomysl, nasz cud rzad wkrotce zadba o wszystko, zwalniajac od podejmowania samodzielnych decyzji, bysmy nie mogli popelniac 'bledow', ufff, czyli szkodzic sobie

    Bigbeat dziekuje, odezwe w trakcie na pewno

  10. #10

    Domyślnie

    A czy napowietrzanie i odpowietrzanie musi mieć dwa wyloty? Pzrepraszam, może głupie pytanie, ale jakoś ten wywód na początku zamieszał mi w głowie. Czy nie można tej rury napowietrzającej podłączyc do kominka wentylacyjnego i z głowy?

  11. #11

    Domyślnie

    Chodzi o to, że odpowietrzenie wystarczy jak masz jedno.
    Natomiast napowietrzeń, w bardzo dużym uproszczeniu, powinno być tyle, ile masz muszli WC.
    Oczywiście odpowietrzenie jest jednocześnie napowietrzeniem, a więc w niektórych przypadkach wystarczy samo odpowietrzenie (kominek na dachu).
    Pamiętajmy też, że ten kominek musi być oddalony (ale nie pamiętam o ile) od komina z kanałami wentylacyjnymi z pomieszczeń - ale to jest chyba oczywiste.
    GL-189 Olszewnica Stara
    Hobby: zwariowane pomysły, zawracanie głowy i takie tam różne...
    Zlot Forum 2009.06.27 Urzut: http://forum.muratordom.pl/spotkanie-forum,f138.htm

  12. #12

    Domyślnie

    Myślisz, że to co wyjdzie z jednego kominka będzie zasysane do drugiegoi obok?

  13. #13

    Domyślnie

    Nie bardzo chciałbym sprawdzać
    A poważniej - widać na forum dość często posty o wentylacji dostającej z rozmaitych powodów ciągu wstecznego.
    W takiej sytuacji zapachy masz murowane.
    Ponadto wspominałem już, że kominek wentylacyjny kanalizacji musi być odsunięty od wylotów przewodów wentylacyjnych dla pomieszczeń - natknąłem się kiedyś w necie na przepisy mówiące o tym. Musisz poszukać.
    Tam była też podana odległość - bodaj 1.5 czy 2 metry minimum, ale nie pamiętam.
    A tak na logikę, na usuwaniu smrodków nigdy bym nie oszczędzał i zrobiłbym wszystko, żeby ten kominek odsunąć jak najdalej - ryzyko przedostawania się fetorków jest zbyt duże i realne, żeby sobie spaskudzić dom.
    GL-189 Olszewnica Stara
    Hobby: zwariowane pomysły, zawracanie głowy i takie tam różne...
    Zlot Forum 2009.06.27 Urzut: http://forum.muratordom.pl/spotkanie-forum,f138.htm

  14. #14

    Domyślnie

    Ja mogę podłączyc to napowietrzanie do jednego z kominków wentylacyjnych, ale mam tryz takie na dachu i wszystkie sa obok siebie. I mam też komin, z jednym wolnym kanałem wentylacyjnym. Dosyć daleko od tamtych kominków. Tylko, że nie wiem czy można to podłączyć w tym miejscu, bo właściwie w tym kanale jest przewidziana wentylacja dla pomieszczenia z kotłem gazowym.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Anisia3
    Myślisz, że to co wyjdzie z jednego kominka będzie zasysane do drugiegoi obok?
    Ja to wiem na pewno , że będą smrody zasysane do przewodu wentylacyjnego obok . Miałem taki problem . Działo się to w dni o niskim ciśnieniu i pochmurnej pogodzie . Odpowietrzenie było podłączone do jednego z przewodów wentylacyjnych . Efekt smród w łazience . Zaślepiłem rurę odpowietrzającą kanalizę i problem się skończył . Napowietrzanie natomiast mam na strychu jedno . I to wystarcza z trzech WC woda nie jest wysysana . Zadaję sobie jednak pytanie - czy odpowietrzenie kanalizacji jest potrzebne skoro u mnie wszystko działa bez odpowietrzenia . Mam kanalizację miejską .

  16. #16

    Domyślnie

    A przez napowietrzanie na strychu nie ma smrodu w domu?

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Anisia3
    A przez napowietrzanie na strychu nie ma smrodu w domu?
    powietrze leci ze strychu DO kanalizacji a nie w przeciwną strone

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Anisia3
    A przez napowietrzanie na strychu nie ma smrodu w domu?
    Oj nie czytasz dokładnie
    Jak pisałem wcześniej, napowietrzenie odbywa się przez specjalny zawór napowietrzający, który jest de facto zaworem jednokierunkowym - wpuszcza powietrze do kanalizacji, ale nie wypuszcza smrodków.
    No, chyba że komuś szkoda tych kilkudziesięciu PLN i zaworu nie da - wtedy ma problem.
    GL-189 Olszewnica Stara
    Hobby: zwariowane pomysły, zawracanie głowy i takie tam różne...
    Zlot Forum 2009.06.27 Urzut: http://forum.muratordom.pl/spotkanie-forum,f138.htm

  19. #19

  20. #20

    Domyślnie

    Podciągam temat.

    Byłam przekonana,że rury odpowietrzajace kanalize i zakonczone kominkami wentylacyjnymi musza się znaleźć powyżej poziomu kalenicy czyli gorować nad dachem.

    A tu instalator wyskoczył, ze odpowietrzyć mozna za pomoca zaworów wentylacyjnych na poziomie strychu.

    Prawda czy fałsz?

    Natalia

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony