dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 32
  1. #1
    dedick
    Guest
    dedick

    Domyślnie docieplenie od wewnątrz

    Czy mogę docieplić mieszkanie od wewnątrz(styropianem)

  2. #2

    Domyślnie

    jasne, ale na suche sciany
    ... i na to kartongips, boazeria, OSB lub ... co chcesz

  3. #3

    Domyślnie

    Ale ostrożnie!
    1. Dobra wentylacja pomieszczeń
    2. Suche i nieprzemazające ściany
    3. To co widziałem w takim wykonaniu ( raptem tylko 3 przypadki) zagrzybiło się w ciemnych słabo wentylowanych miejscach ( za safami, nawet jak mi się wydaje pod plakatami w pokoju dzieci)

  4. #4

    Domyślnie

    spore ryzyko,
    też widzialem grzyba w takiej sytuacji. Zależy od ścian i wentylacji (j/w)
    musisz mieć 100% pewnosci że ściany nie przemarzają
    Tomek

  5. #5

    Domyślnie

    jeśli nie musisz to lepiej sobie odpuść

  6. #6

    Domyślnie

    Ja mam tak ocieplone, grzyb się panoszy, po pięciu latach tragedia ptrzeba wszystko zrywać. Wyłazi na złączeniach płyt w kątach i nad nadprożami. W lecie spoko bo wszystko jast cały czas pootwierane ale zmią co dwa tygodnie zmywałam ściany. Rzeczywiście wychodził nawet pod plakatami u syna musięliśmy pościągać. Nie polecam a nawet stanowczo odradzam.
    Dodam że pierwsze trzy lata było pięknie.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał siewonka
    Ja mam tak ocieplone, grzyb się panoszy, po pięciu latach tragedia ptrzeba wszystko zrywać. Wyłazi na złączeniach płyt w kątach i nad nadprożami. W lecie spoko bo wszystko jast cały czas pootwierane ale zmią co dwa tygodnie zmywałam ściany. Rzeczywiście wychodził nawet pod plakatami u syna musięliśmy pościągać. Nie polecam a nawet stanowczo odradzam.
    Dodam że pierwsze trzy lata było pięknie.
    to dlatego ze jest problem z wilgocia wewnatrz a nie dlatego ze jest zle zrobione ocieplenie. jesli w takim budynku ocieplenie byloby na zewnatrz efekt bylby podobny. jesli jest zle zrobione ocieplenie wewnetrzne grzyb pojawia sie na scianach zewnetrzych od strony styropianu

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał tom soyer
    to dlatego ze jest problem z wilgocia wewnatrz a nie dlatego ze jest zle zrobione ocieplenie. jesli w takim budynku ocieplenie byloby na zewnatrz efekt bylby podobny. jesli jest zle zrobione ocieplenie wewnetrzne grzyb pojawia sie na scianach zewnetrzych od strony styropianu
    NIe do końca się z tym zgadzam. Załuzmy że docieplamy od środka ścianę z gazobetonu 25. Jak wygląda mostek termoczny i gdzie powstaje punkt rosy? Zimą oczywiście - na styropianie między nim, ścianą. Kwestią czasu jest przedostanie się wilgoci na płyty. Podobnie sprawa wygląda przy zimnych ścianach w starym budownictwie, lub w żużlobetonach z lat 80tych. To o czym piszę widzialem na własne oczy i to w budynku wybudowanym w 2002r.!!!!! Ten "inwestor" nie reagował na moje sugestie. Cieszył się, że dom się szybko nagrzewa teraz szybko sprzedał ten dom wprowadzając w maliny nabywcę.
    Prawidłowe ocieplenie od środka musiało by mieć super wentylację
    Rozumiem, Dedick że masz problem z ociepleniem od zewnątrz ( np zajmuje jedną z kondygnacji budynku ) .

  9. #9
    karol_k
    Guest
    karol_k

    Domyślnie fizyka budowli

    Ten grzyb i ta woda to efekt kondensacji pary wodnej skraplającej się w styropianie i na zimnej ścianie pomieszczenia i nasączającej styropian ( wbrew obiegowym opiniom chłonie wodę jak gąbka, ale jedynie w formie pary wodnej).
    Niestety, w większości przypadków jedyne prawidłowe z punktu widzenia fizyki budowli ocieplenie jest mozliwe po zimniejszej stronie przegrody, czyli w Polsce - na zewnątrz.

  10. #10

    Domyślnie

    na poddaszu zamierzam docieplić scianę kolankową trojwarstwową (70cm wysoka). do tego celu zamierzam uzyc welny mineralnej. na to paroizolacja i plyta GK.
    czy odradzacie takie posunięcie?
    w jaki sposób sprawdzić czy wszystko bedzie ok?

    pozdrawiam
    zycie w skosach czyli poddasze na calego

  11. #11

    Domyślnie

    moze ktos cos takiego robil? widzial? uzytkuje?
    bylbym wdzieczny za wszelkie uwagi. ewentualnie porade gdzie moge sie na ten temat dowiedziec wiecej.
    zycie w skosach czyli poddasze na calego

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Szadam
    Załuzmy że docieplamy od środka ścianę z gazobetonu 25. Jak wygląda mostek termoczny i gdzie powstaje punkt rosy? Zimą oczywiście - na styropianie między nim, ścianą.
    to gdzie bedzie punk rosy zalezy od grubosci styropianu i wlasciwosci sciany. nie zalezy od tego czy ocieplenie bedzie z zew czy od wew. Jednak od tego zalezy droga pary wodnej. Jesli ocieplenie jest od wewnatrz para wodna z punktu rosy musi sie wydostac przez mur na zewnatrz. Musi to umozliwac technologia i warunki atmosferyczne. Jesli ocieplenie jest od zewnatrz para wodna musi sie wydostac przez mur do wewnatrz i musi zostac usunieta przez sprawna wentylacje.
    Kwestią czasu jest przedostanie się wilgoci na płyty.
    .
    zalezy z ktorej strony jest izolacja przeciwwilgociowa
    Podobnie sprawa wygląda przy zimnych ścianach w starym budownictwie, lub w żużlobetonach z lat 80tych. To o czym piszę widzialem na własne oczy i to w budynku wybudowanym w 2002r.!!!!!
    .
    w tym budynku problemem stala sie wg mnie wilgotnosc nowych scian.
    .
    Prawidłowe ocieplenie od środka musiało by mieć super wentylację
    .
    kazde ocieplenie bez usuwania wilgoci (wentylacji jak to nazywasz) bedzie prowadzilo do zagrzybienia obojetnie czy to scian zewnetrzych czy wewnetrznych - grzyb zawsze latwiej wychodzi po cieplej stronie sciany i tam tez powinna dzialc najlepiej wentylacja

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał czlowiek
    na poddaszu zamierzam docieplić scianę kolankową trojwarstwową (70cm wysoka). do tego celu zamierzam uzyc welny mineralnej. na to paroizolacja i plyta GK.
    czy odradzacie takie posunięcie?
    w jaki sposób sprawdzić czy wszystko bedzie ok?
    pozdrawiam
    to popularne rozwiazanie. dobrze wykonane powinno zadzialac

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Problemy z ociepleniem ściany od wewnątrz są bardzo podobne do problemów z ociepleniem.
    Cytat Napisał tom soyer
    jasne, ale na suche sciany
    ... i na to kartongips, boazeria, OSB lub ... co chcesz
    Wszystko co napisał tom soyer się zgadza, ale niestety jednej rzeczy w tym brakuje - paroizolacji. O ile przy ociepleniu od zewnątrz sama ściana stanowi dla pary wodnej przeważnie spory opór (jest tzw. opóźniaczem pary wodnej), to w przypadku ocieplenia od wewnątrz, barierą jest tylko cieńka warstwa okładziny np. z płyt g.-k.
    Jeżeli nie zastosujemy paroizolacji kłopoty z pewnością się pojawią. Paroizolacja, aby była skuteczna musi być ciągła na całej powierzchni przegrody. Wszystkie styki folii muszą być sklejone taśmą klejącą. Podobnie taśmą muszą być uszczelnione styki z posadzką (jeszcze lepiej ze stropem), z sufitem i ścianami bocznymi. Niedopuszczalne są jakiekolwiek otwory (np. na gniazda elektryczne). Przy płytach g.-k. montowanych na ruszcie, najlepiej użyć dwustronnej taśmy klejącej, która zapewni dodatkowe uszczelnienie otworów, które powstaną przy mocowaniu płyt wkrętami.

    Druga sprawa to wilgotność ścian przykrywanych ociepleniem. Ściany nie powinny mieć w sobie wilgoci technologicznej (nie można ocieplenia od wewnątrz dawać na świeżo wymurowane ściany). Błędem jest też ocieplanie takich ścian w środku sezonu grzewczego. W takiej sytuacji Ściany mają w sobie taką ilość wilgoci, że nie mają szans wyschnąć.

    Skuteczna walka z wilgocią ścian (a tym samym z ich zagrzybieniem) polega na niedopuszczaniu do nich wilgoci od wewnątrz - stąd właśnie konieczność stosowania paroizolacji, oraz możliwość odprowadzenia wilgoci, która się w nich już znajduje.
    Ten drugi warunek często jest bardzo trudny do spełnienia (zwłaszcza przy grubych murach zewnętrznych) ale jeżeli jest to technicznie możliwe ne powinno się z niego rezygnować. Rozwiązaniem jest tu pozostawienie pomiędzy murem a izolacją cieplną od wewnątrz szczeliny wentylacyjnej i odprowadzenie z niej wilgoci poprzez otwory wentylacyjne wyprowadzone na zewnątrz (dopływ suchego powietrza na dole ściany + kratka wentylacyjna na górze).

    Dopiero zastoswanie takich rozwiązań pozwoli na zmniejszenie do minimum problemów ze ścianą ocieplaną od wewnątrz.

    Jeszcze trochę o zaletach ocieplenia od wewnątrz. Zmniejsza ono zdecydowanie bezwładność cieplną pomieszczeń. Pomieszczenia szybko się nagrzewają, ale też i szybko stygną. Cecha ta nie musi być wadą, jeżeli pozostałe elementy budynku (ściany wewnętrzne, stropy, posadzki) mają wystarczające właściwosci akumulacyjne, a z pewnością jest zaletą w pomieszczeniach wykorzystywanych okresowo - nie ma wtedy problemu, żeby szybko je nagrzać.

    Ze względu na liczne wady metoda ocieplenia od wewnątrz jest traktowana jako ostateczność w przypadkach, gdy ocieplenie od zewnątrz jest niemożliwe lub nieefektywne pod względem ekonomicznym.

  15. #15

    Domyślnie

    Swieta racja Henok
    paro/wiatroizolacja dla mnie jest juz tak normalna rzecza ze ja "przeoczylem". Jednak zastanawia mnie czy paroizolacji nie moznaby wlozyc miedzy styro a sciane (styropian i tak nie jest wrazliwy na te ilosci pary z wewnatrz). wtedy moznaby zamontowac np te gniazdka .. Nie powinno to negatywnie wplynac na sciane wew i zew.

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał tom soyer
    Swieta racja Henok
    paro/wiatroizolacja dla mnie jest juz tak normalna rzecza ze ja "przeoczylem". Jednak zastanawia mnie czy paroizolacji nie moznaby wlozyc miedzy styro a sciane (styropian i tak nie jest wrazliwy na te ilosci pary z wewnatrz). wtedy moznaby zamontowac np te gniazdka .. Nie powinno to negatywnie wplynac na sciane wew i zew.
    Niestety nie byłoby to dobre rozwiązanie. Prawdopodobnie po takiej paroizolacji spływałaby woda - para docierałaby tam w miarę swobodnie i występowałby punkt rosy. Styropianowi to nie zaszkodzi (poza zmniejszeniem jego właściwosci izolacyjnych), ale co z płytami g.-k., rusztem i np. podłogą przylegającą do mokrej izolacji ?

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał tom soyer
    Cytat Napisał czlowiek
    na poddaszu zamierzam docieplić scianę kolankową trojwarstwową (70cm wysoka). do tego celu zamierzam uzyc welny mineralnej. na to paroizolacja i plyta GK.
    czy odradzacie takie posunięcie?
    w jaki sposób sprawdzić czy wszystko bedzie ok?
    pozdrawiam
    to popularne rozwiazanie. dobrze wykonane powinno zadzialac

    jak najbardziej chcialbym to dobrze wykonac.
    w jaki sposob paroizolacje uszczelnic przy podlodze? moze zakladke wchodzaca pod plyte GK?
    czy na cos jeszcze zwrocic uwage oprucz szczelnej paroizolacji?
    dziekuje pieknie.
    zycie w skosach czyli poddasze na calego

  18. #18

    Domyślnie

    Witam.


    Mam ocieplenie od wewnątrz w starym budownictwie na ścianach ok 50 cm z cegły, budynek lata 50. Zrobiłem je techniką podobną do ocieplenia zewnętrznego a więc na kleju cementowym 5 cm styropianu przykleiłem do ściany (klej na powierzchni styropianu rozłożyłem grzebieniem), na to klej, siatka i klej. Po wyschnięciu mam powierzchnię twardą , można wieszać obrazki , karnisze wiszą na długich kołkach ,rolety wewnętrzne także. Wszystko robiłem latem, tak aby mogło wyschnąć.Z wilgocią na razie żadnego problemu, wszystko suche . Klej po półgodzinie daje się elegancko zacierać więc ściana wychodzi idealnie równa, w jednym z pomieszczeń mam gładż w drugim grubą tapetę . Pierwsze ocieplenie w kuchni zrobiłem z płyt gipsowych i na drewnianym stelażu plus styropian, było to 5 lat temu, podczas remontu w tym roku wydłubałem troche płyty wokół okien i w rogu pokoju , wszędzie sucho. Stelaż drewniany odradzam , robią sie mostki cieplne i gdy ściana się trochę przybrudzi widać ślady monowania listew.
    Podsumowując , także obawiałem się wilgoci ocieplając pokoje od wewnątrz ale zaryzykowałem najpierw w najwilgotniejszym pomieszczeniu "kuchniojadalni" a gdy po 3 latach sprawdziło się zrobiłem resztę.

    Mariusz

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał duszabar
    Witam.


    Mam ocieplenie od wewnątrz w starym budownictwie na ścianach ok 50 cm z cegły, budynek lata 50. Zrobiłem je techniką podobną do ocieplenia zewnętrznego a więc na kleju cementowym 5 cm styropianu przykleiłem do ściany (klej na powierzchni styropianu rozłożyłem grzebieniem), na to klej, siatka i klej. Po wyschnięciu mam powierzchnię twardą , można wieszać obrazki , karnisze wiszą na długich kołkach ,rolety wewnętrzne także. Wszystko robiłem latem, tak aby mogło wyschnąć.Z wilgocią na razie żadnego problemu, wszystko suche . Klej po półgodzinie daje się elegancko zacierać więc ściana wychodzi idealnie równa, w jednym z pomieszczeń mam gładż w drugim grubą tapetę . Pierwsze ocieplenie w kuchni zrobiłem z płyt gipsowych i na drewnianym stelażu plus styropian, było to 5 lat temu, podczas remontu w tym roku wydłubałem troche płyty wokół okien i w rogu pokoju , wszędzie sucho. Stelaż drewniany odradzam , robią sie mostki cieplne i gdy ściana się trochę przybrudzi widać ślady monowania listew.
    Podsumowując , także obawiałem się wilgoci ocieplając pokoje od wewnątrz ale zaryzykowałem najpierw w najwilgotniejszym pomieszczeniu "kuchniojadalni" a gdy po 3 latach sprawdziło się zrobiłem resztę.

    Mariusz
    Jak widać ocielenie od wewnątrz mozna wykonać stosunkowo prosto. Podstawą jest jednak skuteczna wentylacja pomieszczeń.

  20. #20

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony