dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 4
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 72
  1. #41
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Redwald
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    548
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    20

    Domyślnie

    Nigdy nie byłe mocny z FITOPATOLOGI, ale . . .
    mam nadzieję, że się zgadzamy, że lepiej to zrobić wiosną niż latem. Gdyż, ponieważ i tu wykład na temat gatunków grzygów, które mogą stanowić żeczywiste zagrożenie dla drewna świerka i nie jest to wcale zimówka aksamitna, która rosnie na drewnie martwym drzew liściastych. Lecz np rosnący na świerkach duży hubowaty pniarek obrzeżony (Fomitopsis pinicola) - ten się rozwija w zimie.
    Idąc dalej tym tropem, zagrożenie może być tak duże, że najlepij nie podkrzesywać .

  2. #42
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    twoman

    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Posty
    105

    Domyślnie

    Cytat Napisał Redwald
    ...Idąc dalej tym tropem, zagrożenie może być tak duże, że najlepij nie podkrzesywać .
    To w końcu jak... ciąć, czy nie, bo już zgłupiałem.
    Jeśli spodoba Wam się moja koncepcja i zatwierdzi ją żona, zamierzam to zrobić prawie natychmiast.
    Po ostatnim wykładzie, nie jestem tego pewien... może faktycznie poczekać do wiosny???

    Proszę, odnieście się do mojej ostatniej symulacji...

  3. #43

    Domyślnie

    Cytat Napisał twoman
    To w końcu jak... ciąć, czy nie, bo już zgłupiałem.
    Ciąć, odsłonić tak ze 3/4 stawu (nie cały, bo stracisz cechę tajemniczości ogrodu i ukrytych zakątków, a w zamian otrzymasz tzw. "patelnię")... a pokaż Waśc tenże budyneczek gospodarczy...
    All rights reserved.

  4. #44
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    twoman

    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Posty
    105

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dopuser
    ...Ciąć, odsłonić tak ze 3/4 stawu (nie cały, bo stracisz cechę tajemniczości ogrodu i ukrytych zakątków, a w zamian otrzymasz tzw. "patelnię")... a pokaż Waśc tenże budyneczek gospodarczy...
    Niejaki Dopuser, na początku wątku sam wkleił fotkę , na której było widać wspomniany budynek gospodarczy (ujęcie od strony stawu), drewniany, kryty trapezówką.
    Wiem, ze niewiele go widać, dlatego jutro postaram się pokazać go od strony domu.
    Jeśli znajde trochę czasu, zrobię też symulację od strony stawu.

    Co masz na mysli pisząc 3/4 stawu? Jeśli chodzi o elewację, cięcie zamierzam dopasować tak, żeby siedząc na werandzie, widać było przeciwległą groblę (patrz symulacja). Jeśli chodzi o azymut, z optymalnego miejsca będę widział ok. 2/3 stawu. Nie mam zamiaru przesadzać, żeby nie utracić charakteru działki, który to ogólnie bardzo mi odpowiada...

  5. #45

    Domyślnie

    Cytat Napisał twoman
    ...cięcie zamierzam dopasować tak, żeby siedząc na werandzie, widać było przeciwległą groblę (patrz symulacja). Jeśli chodzi o azymut, z optymalnego miejsca będę widział ok. 2/3 stawu. Nie mam zamiaru przesadzać, żeby nie utracić charakteru działki, który to ogólnie bardzo mi odpowiada...
    I dokładnie to miałem na myśli... moim zdaniem wytnij całe drzewka tak by osiągnąć żądany efekt...
    All rights reserved.

  6. #46

    Domyślnie

    Cytat Napisał twoman
    ... budynek gospodarczy (ujęcie od strony stawu), drewniany, kryty trapezówką.
    Jeżeli ładny to go wyeksponować, jeżeli brzydki to go zasłonić... proste rozwiązania są najlepsze !
    All rights reserved.

  7. #47
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    twoman

    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Posty
    105

    Domyślnie

    Taki sobie, ale przejdzie lifting
    Podcięcie świerku niewiele wpłynie na jego widok. Z domu i od strony stawu nie zmieni sie nic, a patrząc wzdłuż szpaleru, tylko nieznacznie. Będzie lepiej widoczna weranda przed budynkiem (dawniej służył za altankę).

  8. #48
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar ewusia
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Posty
    3.613

    Domyślnie

    ja bym cięła już... moja działka jest porośnięta spora ilością sosem i kilkoma świerkami srebrnymi. Rokrocznie podcinam je w okresie letnim o "jedno piętro" żeby nie ich nadmiernie nie osłabić . Docelowo ma być tak żebym bez schylania głowy mogła chodzic po działce. I - jak do tej pory tfu, tfu, tfu - żadne z drzew nie odchorowało zabiegów....

  9. #49
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    twoman

    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Posty
    105

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dopuser
    Cytat Napisał twoman
    ... budynek gospodarczy (ujęcie od strony stawu), drewniany, kryty trapezówką.
    Jeżeli ładny to go wyeksponować, jeżeli brzydki to go zasłonić... proste rozwiązania są najlepsze !
    Jak widać przejście jest dość wąskie, więc i ten aspekt uległby poprawie po podkrzesaniu pierwszego drzewa.
    Nikt jeszcze nie odniósł się do mojej ostatniej wizualizacji... Napiszcie proszę szczerze, czy ta wersja Wam sie podoba...


  10. #50
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Cytat Napisał twoman
    W tak zwanym międzyczasie wklejam swoją koncepcję.
    Nie wiem jak Wam, ale mnie nawet się podoba
    Moim zdaniem, największy świerk ma niezłe proporcje po podcięciu, a po usunięciu "sąsiada" nie stanowi całości z pozostałym szpalerem. Z lewej strony (niewidocznej), w odległości 2m jest budynek gospodarczy, wiec powinien się ładnie wpisywać w całość. Można jeszcze dyskutować o wysokości podcięcia... widoczne na symulacji jest minimalne.
    Co o tym sądzicie?

    dobre.
    - jest widok
    - są zachowane świerki
    - będa grzybki i konwalie.

    tnij waść

  11. #51
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sevage&ivi

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Posty
    582
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    177

    Domyślnie

    Cytat Napisał Majka
    tnij waść
    popieram

  12. #52
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    twoman

    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Posty
    105

    Domyślnie

    >Majka, dzięki za komentarz.
    Twoje forumowe doświadczenie musi budzić szacunek , dlatego z tym większym przekonaniem przystąpię do działania.
    Żona jest tego samego zdania, więc nic już nie stoi na przeszkodzie
    Sugerowana przez niektórych wersja wycięcia co drugiego drzewa jest jeszcze możliwa do zrealizowania w przyszłości, ale mało prawdopodobna.
    Dla porządku wklejam widok poszerzony o altankę, pełniącą rolę budynku gospodarczego.
    W następnym poscie przedstawię ostatnią symulację, czyli widok od strony stawu.


  13. #53

    Domyślnie

    Cytat Napisał twoman
    Dla porządku wklejam widok poszerzony o altankę, pełniącą rolę budynku gospodarczego.
    I na powyższym przykładzie dokłądnie widać że ten świerczek stojący "na samym środku" stawu pieknie kwalifikuje się do wycięcia...
    All rights reserved.

  14. #54
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    twoman

    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Posty
    105

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dopuser
    Cytat Napisał twoman
    Dla porządku wklejam widok poszerzony o altankę, pełniącą rolę budynku gospodarczego.
    I na powyższym przykładzie dokłądnie widać że ten świerczek stojący "na samym środku" stawu pieknie kwalifikuje się do wycięcia...
    Doprecyzuj proszę, który świerk masz na myśli...
    Z perspektywy domu, środek stawu wypada w miejscu "wyciętego" świerka.
    Poniżej ostatnia symulacja od strony stawu:


  15. #55

    Domyślnie

    Cytat Napisał twoman
    Doprecyzuj proszę, który świerk masz na myśli...
    Z perspektywy domu, środek stawu wypada w miejscu "wyciętego" świerka.
    Mam na myśli ten wysoko podcięty. Z jakich powodów starasz się go zachować ? Pytam bo nie za bardzo dostrzegam jakiekolwiek...
    All rights reserved.

  16. #56
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Rozumiem co ma na mysli Dopuser. Ja jestem za spokojnym regulowaniem przestrzeni.
    W pierwszym roku podciąć tego brzeżnego świerka na ok. 1,70, nastepnego świerka wyciąc calkowice /czyli zrobić prześwit/
    Jak już przyzwyczaicie się do tego widoku, to można pomyśleć o calkowitym wycięciu podciętego świerka.

    Ale co nagle to po diable

  17. #57
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    twoman

    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Posty
    105

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dopuser
    Cytat Napisał twoman
    Doprecyzuj proszę, który świerk masz na myśli...
    Z perspektywy domu, środek stawu wypada w miejscu "wyciętego" świerka.
    Mam na myśli ten wysoko podcięty. Z jakich powodów starasz się go zachować ? Pytam bo nie za bardzo dostrzegam jakiekolwiek...
    Głownie z takich, z jakich większość świerki sadzi... jest piękny...
    Po wycięciu tego świerka, moim zdaniem działka straci na "tajemniczości" i powstanie wspominana przez innych "patelnia", a chciał bym tego uniknąć.
    Moim zdaniem ostatnia koncepcja jest korzystnym kompromisem, choc jestem daleki od stwierdzenia, ze jest idealną...
    No i w końcu nie ma problemu, żeby świerk usunąć w przyszłości... czego nie da się powiedzieć o Twojej propozycji
    Podsumowując...
    Moja wersja jest rozwojowa i bardziej elastyczna...
    W tym miejscu mozna zadać pytanie... po co zwracałem się o porade, skoro ostatecznie forsuję autorskie rozwiazanie...
    Gdyby nie wasze sugestie, popełnił bym błąd, podcinając wszystkie świerki... teraz widzę to wyraznie...
    Wasze "uśrednione" opinie naprowadziły mnie na (moim zdaniem) właściwy trop, za co jestem Wam ogromnie wdzięczny.
    Prawdopodobnie juz w najbliższy weekend zaprezentuję efekt wspomnianych konsultacji

  18. #58

    Domyślnie

    Cytat Napisał twoman
    Po wycięciu tego świerka, moim zdaniem działka straci na "tajemniczości" i powstanie wspominana przez innych "patelnia", a chciał bym tego uniknąć.
    A jak go nie wytniesz to linia świerków w połączeniu z altaną dzieli Ci niejako działkę na pół... ja bym jeszcze przerzedził te gęste świerki z prawej strony... rzadsze by były nieco bardziej wyeksponowane, a obecnie wyglądają niemalże jak żywopłot...
    All rights reserved.

  19. #59
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    twoman

    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Posty
    105

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dopuser
    ...ja bym jeszcze przerzedził te gęste świerki z prawej strony... rzadsze by były nieco bardziej wyeksponowane, a obecnie wyglądają niemalże jak żywopłot...
    To nie jest wykluczone, tak jak nie jest wykluczone usunięcie wspomnianego świerka... choć niewątpliwie byłoby mi go żal (że nie wspomnę o poprzedniej właścicielce, która prosiła mnie o niewycinanie dużych drzew, ze względów sentymentalnych...)
    Mąż jej nie żyje od roku, a ona zamieszkuje w odległości 500m od działki...
    Nie ukrywam, że i ten aspekt ma w tym przypadku znaczenie.
    Z jednego świerka jakoś się wytłumaczę... z wiekszej ilości byłby kłopot
    Z upływem czasu wszyscy przywykną do subtelnej zmiany i w zależności od jej efektu, będzie można przystąpić do bardziej radykalnych zmian.

  20. #60
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sevage&ivi

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Posty
    582
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    177

    Domyślnie

    hmmm przerzedzenie pozostałych świerków mógłbyś tłumaczyć ich zdrowiem - że będą lepiej rosły jak będą miały więcej miejsca, bo tak to usychają od środka (sam to zresztą zauważyłeś)

Strona 3 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony