dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 62
  1. #21
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał tdxls
    Ale przy odbiorze budynku mogą być schody.
    ... i nieplanowane w budżecie budowy wydatki.

  2. #22
    Guest

    Domyślnie a jeśli zgłosze....

    do właściwego urzędu zapytanie czy zmiany dokonane przezemnie są istotne i jeżlei jakis urzedas stwierdzi ze tak! To co wtedy ?
    Aneks do projektu ? - a ile taki aneks kosztuje ? i czy nie zostane ukarany za te zmiany skoro już są !?

  3. #23

    Domyślnie

    powiedzcie mi ludzie ile sie płaci za taki aneks skoro już przesunąłem sobie okno o 5 metrów w elewacji i jaką mam gwarancje na to że jeśli zawiadomię urząd (odpowiedni) o mojej zmianie nie przyjdzie mi kontrola (bo przecierz jej wolno nadal,nawet jeśli ktoś idzie starymi przepisami) i nie nałoży kary pieniężnej za zmiany ?

    a jeśli aneksu mi nie przyjmą to co mam zamórować okno i wykuć tam gdzie jest w projekcie?

    ja się domyślam że ta cała ustawa to jest zrobiona po to aby wywołać panikę żeby ludzie szybko odbierali swoje domy i legalizowali samowole bo potem będzie dużo więcej nowych domów do opodatkowania (zresztą już inspektoraty nadzoru mają mnóstwo podań i pewnie nie wyrobią do końca roku) podatkiem kastralnym a przecież dziurę budrżetową trzeba z czegoś załatać

    Ps: mój kierownik też uważa że wystarczy jego podpis że "zgodnie z projektem"i nikt nie powinien się przyczepiać, tylko czy szacowna inspekcja nie będzie chciała zrobić psikusa naszym tak pewnym kierownikom .... i co wtedy ja zapłacę kary czy kierownik????????

    pozdrawiam

  4. #24
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Ile kosztuje aneks, trudno mi powiedzeć, jeżeli nie wiem jakie zmiany są wprowadzone. Ale zastanówcie się, jeżeli za adaptację projektu gotowego do warunków miejscowych ceny kształtuja się od 1000 do 2000 zł, to ile można wziąść za korektę elewacji i rzutów) zazwyczaj wystarczy ksero z naniesonymi na czerwono zmianami) ? 100 - 200 zł ?
    Oczywiście jeżeli zmiany są poważniejsze i wymagają przeprojektowania elementów konstrukcyjnych cena będzie większa.
    Jeżeli Twój kierownik uważa, że bezkarnie może potwierdzać ewidentną nieprawdę, to może powiedz mu, że może w najlepszym wypadku dostać upomienie z PIIB, w gorszym - zostanie skierowany na ponowne zdawanie egzaminu a w najgorszym może się to dlaniego skńczyć utratą uprawnień budowlanych. Dlaczego, niektórzy uważają, że wszyscy inni są od nich głupsi ?
    Czy zapłacisz Ty czy kierownik, będzie zależało między innymi od zapisów w dokumentacji i dzienniku budowy. Warto spraw papierkowych pilnować.
    Twoje wnioski co do podatków zapewne są słuszne. Już w tej chwili słyszałem o dynamice oddawanych domów ponad 160% w porównaniu z ubiegłym rokiem. Komuś takie statystyki pewnie są bardzo na rękę.

  5. #25

    Domyślnie

    [email protected] i HenoK
    Zapraszam do lektury Gazety Wyborczej:

    "...Fałszywy boom? Czyli mieszkaniówka według GUS

    pm 22-07-2003 13:48

    W czerwcu oddano do użytku 18,5 tys. mieszkań. Aż o 160 proc. więcej niż przed rokiem! Niestety, tylko statystycznie...

    Owe 18,5 tys. mieszkań to rekord, jakiego nie zanotowano od 1994 roku! Jednak tak dobre wyniki to w dużym stopniu efekt pospiesznego zgłaszania domów jednorodzinnych wybudowanych kilka lat temu i dawno zasiedlonych.

    Ich właściciele rzucili się do urzędów w obawie przed wprowadzeniem zapowiadanych przez rząd obowiązkowych (i płatnych) kontroli po zakończeniu budowy. Przepis miał wejść w życie 11 lipca w ramach nowelizacji prawa budowlanego. Parlament jednak na taki pomysł się nie zgodził i rządowe propozycje odrzucił. Nie wszyscy zainteresowani się o tym dowiedzieli na czas. Efekt?

    Według GUS inwestorzy indywidualni w czerwcu oddali do użytku aż 14 339 mieszkań. Jest to o 323,7 proc. więcej niż przed rokiem! Zdaniem specjalistów ta liczba, niestety, od lipca powoli zacznie maleć.

    Czy wobec tego rodzime budownictwo napędzane rządowymi groźbami nadal tkwi w marazmie? Jak pokazują inne dane GUS, niekoniecznie. Widać bowiem symptomy ożywienia na rynku.

    Więcej mieszkań oddają developerzy. W czerwcu - 2314, czyli o 26,1 proc. więcej niż przed rokiem. Oddano także 1 tys. mieszkań zakładowych, komunalnych oraz społecznych czynszowych. Jest to o 39,5 proc. więcej niż 12 miesięcy temu.

    W kryzysie, niestety, nadal jest budownictwo spółdzielcze. W czerwcu spółdzielnie zbudowały zaledwie 1103 mieszkania (rok temu - 1273)..."


    P.S. HenoK, gratuluję kubka od redakcji...

  6. #26
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Grzegorz ja dobrze sobie zdaję sprawę, ze sztucznosci tej statystyki. Pracuje w budownictwie na bezpośrednim styku Urzędów, inwestorów, wykonawców i widzę co się dzieje.
    Chociaż muszę przyznać, że nowe prawo budowlane poprzez sankcje finansowe z pewnością uporządkuje niektóre anomalie w budownictwie.
    Daleko mu do doskonałości ale jest to krok w dobrą stronę.

    PS. Kubka jeszcze nie mam, być może dostanę go po tym poście (500) .

  7. #27

    Domyślnie

    HenoK, przegapiłeś!
    Wczoraj w miejscu, gdzie masz obecnie napis "DOMOWNIK FORUM" miałeś napis: "...Wygrałeś kubek, pisz do redakcji..."

  8. #28
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grzegorz63
    HenoK, przegapiłeś!
    Wczoraj w miejscu, gdzie masz obecnie napis "DOMOWNIK FORUM" miałeś napis: "...Wygrałeś kubek, pisz do redakcji..."
    Rzeczywiście przegapiłem to, a do redakcji juz napisałem .
    Pozdrawiam

  9. #29

    Domyślnie

    Wiec tak:
    po przeczytaniu całej nowej ustawy po 11 lipca wpadłem trochę też w panikę i uporczywie szukałem owego Art.nr.7 w tej ustawie ponieważ też nie łatwo go było znaleść bo jest zamieszczony na samym dole i to pod tabelką, ale jak go znalazłem to mi ulżyło.
    W zasadzie chodzi tu o odliczenia od podatku na budowę ponieważ idę jeszcze starym trybem z r.1996 czyli odliczam aż do zasiedlenia jak większość budujących swoje domy za pożyczki
    Kilku moich kolegów (budujących) też było zpanikowanych a potem zdezorientowanych co mają w końcu robić za swoje małe wypłaty czy kupawać okno do domu czy już robić mapki geodezyjne żeby zdążyć do końca roku.
    Przeczytałem kilka tematów na forum co do tej ustawy i wydaje mi się że panowie rządzący sobie by źle nie zrobili i pewnie jak już wejdzie cała ustawa po nowym roku to oni już coś wymyślą żeby nadal można było swoje wille budować no i oczywiście odliczać te 20% lub wpisywać w koszta.A wy biedaki teraz płaćcie podatek kastralny bo macie dużo pieniędzy skoro stać was na wybudowanie nowych i nowoczesnych domów w biednej Polsce.
    Myślę że suma sumarum chyba lepiej mi się "opłaci" jeszcze przez 2-3 lata odliczać podatek na budowę nawet jak mi przyjdzie zapłacić 1000 czy 2000 zł kary za niezgodność z projektem ( a może mi się fuksnie) ( w zasadzie chodzi tylko o to okno i dzwi balkonowe których nie ma w projekcie).
    A swoją drogą to właśnie teraz dopiero Urząd Nadzoru Budowlanego ma co sprawdzać bo Ci co złożyli papiery w panice to widocznie mają się czego obawiać(ale nikomu źle nie życzę)

    pozdrawiam

  10. #30
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    ... A wy biedaki teraz płaćcie podatek kastralny bo macie dużo pieniędzy skoro stać was na wybudowanie nowych i nowoczesnych domów w biednej Polsce. ...
    Chyba aż tak źle nie będzie i inwestorzy nie powiększą grona kastratów.

  11. #31
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Teska
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Skąd
    Berlin
    Posty
    22.094
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    561

    Domyślnie

    ja mam okna powiekszone...i trudno nie bede myslec co mi za to grozi...

  12. #32

    Domyślnie

    Kastralny --ponieważ jak sama nazwa mówi panowie rządzący wykastrują nas ze wszystkiego do gołej skóry

  13. #33
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Princesa

    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Posty
    1.090

    Domyślnie

    Podnoszę starocia bo mam pytanie, może trochę niepoważne ale jakoś nie doszukałam się odpowiedzi w necie jeszcze.

    Nasz projekt przewiduje ściany zewnętrzne o grubości: porotherm 30 + wełna 10 razem 40 cm + tynk

    Nie chcemy porotherma tylko ytonga + styropian, ale... myśleliśmy o ytongu 24+ styropian 20 co daje 44cm a więc zwiększa kubaturę budynku o śmieszną liczbę... co zrobić z tym fantem? Nie chcemy tracić pow. wewnątrz ani bawić się w przeliczanie tego i płacenie konstruktorowi, czy można te 4 cm. zgubić jakoś np. dając cieńszy tynk lub nie zgłaszać, czepią się o 4 cm?

  14. #34
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Princesa
    Nasz projekt przewiduje ściany zewnętrzne o grubości: porotherm 30 + wełna 10 razem 40 cm + tynk

    Nie chcemy porotherma tylko ytonga + styropian, ale... myśleliśmy o ytongu 24+ styropian 20 co daje 44cm a więc zwiększa kubaturę budynku o śmieszną liczbę... co zrobić z tym fantem? Nie chcemy tracić pow. wewnątrz ani bawić się w przeliczanie tego i płacenie konstruktorowi, czy można te 4 cm. zgubić jakoś np. dając cieńszy tynk lub nie zgłaszać, czepią się o 4 cm?
    Każde odstępstwo od projektu wymaga zgody projektanta (w przypadku projektów typowych, projektanta, który dokonał adaptacji projektu do warunków miejscowych). Zmiana kubatury budynku jest zmianą istotną, w związku z tym nie wystarczy zgoda projektanta, tylko konieczna jest zmiana decyzji o pozwoleniu na budowę (zatwierdzenie projektu zamiennego lub zmian dokonanych w projekcie budowlanych przez projektanta).
    Inne działanie jest samowolą budowlaną, której konsekwencje są opisane w ustawie prawo budowlane.

    O tych sprawach powinien wiedzieć kierownik budowy - to on odpowiada za wykonanie budynku zgodnie z zatwierdzonym projektem budowlanym, i za samowolę budowlaną będzie odpowiadał razem z inwestorem.

  15. #35
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Princesa

    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Posty
    1.090

    Domyślnie

    No i dlatego pytanie, czy da się te 4 cm jakoś zgubić żeby nie zwiększać kubatury ani nie tracić metrażu?

    Czy odbiór budynku zawsze jest robiony już po jego ociepleniu i otynkowaniu?

  16. #36
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Princesa
    No i dlatego pytanie, czy da się te 4 cm jakoś zgubić żeby nie zwiększać kubatury ani nie tracić metrażu?
    Chcesz zmienić konstrukcję ściany. Już to powoduje, że konieczna jest zgoda projektanta. Z nim rozmawiaj o tym, co trzeba z tym fantem zrobić.

  17. #37

    Domyślnie

    Nie zwiększasz kubatury budynku przez opisaną przez siebie zmianę. To jest tak samo jak byś dołożył ocieplenia - nie ma z tym najmniejszego problemu.

    Ważniejsza jest zmiana materiału konstrukcyjnego - tutaj trzeba skonsultować się z projektantem. Przykładowo, na Porothermie 30 cm masz wieniec 30 cm, a na Ytongu będziesz miał 24 cm - projektant musi Ci powiedzieć jak ten wieniec ma wyglądać. Ale to tylko dla Ciebie, bo w otynkowanym domu nikt przy odbiorze nie będzie sprawdzał z czego są ściany.

    Pozdrawiam,

    Włodek

  18. #38
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał galazkiewicz
    Nie zwiększasz kubatury budynku przez opisaną przez siebie zmianę. To jest tak samo jak byś dołożył ocieplenia - nie ma z tym najmniejszego problemu.
    Rozporządzenie - Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki:
    § 9. 1. Wymagane w rozporządzeniu wymiary należy rozumieć jako uzyskane z uwzględnieniem wykończenia powierzchni elementów budynku, a w odniesieniu do szerokości drzwi - jako wymiary w świetle ościeżnicy.
    3. Określone w rozporządzeniu odległości budynków od innych budynków, urządzeń budowlanych lub granicy działki budowlanej mierzy się w poziomie w miejscu ich najmniejszego oddalenia.
    4. Dla budynków istniejących dopuszcza się przyjmowanie odległości, o których mowa w ust. 3, bez uwzględnienia grubości warstw izolacji termicznej, tynków lub okładzin zewnętrznych, przy czym nie dotyczy to ściany budynku usytuowanej bezpośrednio przy granicy działki.
    Jak widać jedynie w odniesieniu do odległości budynku od innych obiektów można pominąć grubość ocieplenia.

  19. #39
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Princesa

    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Posty
    1.090

    Domyślnie

    Cytat Napisał galazkiewicz
    Nie zwiększasz kubatury budynku przez opisaną przez siebie zmianę. To jest tak samo jak byś dołożył ocieplenia - nie ma z tym najmniejszego problemu.

    Ważniejsza jest zmiana materiału konstrukcyjnego - tutaj trzeba skonsultować się z projektantem. Przykładowo, na Porothermie 30 cm masz wieniec 30 cm, a na Ytongu będziesz miał 24 cm - projektant musi Ci powiedzieć jak ten wieniec ma wyglądać. Ale to tylko dla Ciebie, bo w otynkowanym domu nikt przy odbiorze nie będzie sprawdzał z czego są ściany.

    Pozdrawiam,

    Włodek
    Zmiana materiału została potraktowana przez naszego arch. jako nieistotna... ale może się myli...

  20. #40
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Princesa
    Zmiana materiału została potraktowana przez naszego arch. jako nieistotna... ale może się myli...
    Nie mylił się. Jednak zmiana kubatury, czy powierzchni zabudowy jest już zmianą istotną. Nieistotna zmianą jest też zmiana powierzchni użytkowej, więc możesz te 4 cm zgubić przesuwając ścianę do wewnątrz.
    Możesz też zamiast 20cm styropianu dać 16cm styropianu o lepszej izolacyjności.

    Jak widzisz masz kilka wyjąć.
    Jeżeli jednak chcesz ryzykować samowolę budowlaną, to Twoja wola.

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony