dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 4
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 62
  1. #41
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Princesa

    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Posty
    1.090

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK
    Cytat Napisał Princesa
    Zmiana materiału została potraktowana przez naszego arch. jako nieistotna... ale może się myli...
    Nie mylił się. Jednak zmiana kubatury, czy powierzchni zabudowy jest już zmianą istotną. Nieistotna zmianą jest też zmiana powierzchni użytkowej, więc możesz te 4 cm zgubić przesuwając ścianę do wewnątrz.
    Możesz też zamiast 20cm styropianu dać 16cm styropianu o lepszej izolacyjności.

    Jak widzisz masz kilka wyjąć.
    Jeżeli jednak chcesz ryzykować samowolę budowlaną, to Twoja wola.
    Nie zamierzam ryzykować, choć wiele osób top robi podnosząc nagminnie ścianę kolankową...
    Widzę że jesteś specjalistą od energooszczędności możesz mi powiedzieć czy wystarczające parametry cieplne uzyskam robiąc ścianę ytong 24 odmiana o gęstości 600 + 16 styropian szary o najlepszych dostępnych parametrach?
    Ogrzewanie m. in. elektryczne więc parametry ścian zewnętrznych mają dla nas duże znaczenie.

  2. #42
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Princesa
    Nie zamierzam ryzykować, choć wiele osób top robi podnosząc nagminnie ścianę kolankową...
    Widzę że jesteś specjalistą od energooszczędności możesz mi powiedzieć czy wystarczające parametry cieplne uzyskam robiąc ścianę ytong 24 odmiana o gęstości 600 + 16 styropian szary o najlepszych dostępnych parametrach?
    Ogrzewanie m. in. elektryczne więc parametry ścian zewnętrznych mają dla nas duże znaczenie.
    To, że podnoszą ściankę kolankową nie znaczy, że jest to samowola budowlana. Wystarczy zmiana w projekcie budowlanym rzy pozwoleniu na budowę.
    Ściana, o której piszesz będzie miała U~0,15W/(m2*K). Dla domu pasywnego byłoby to za dużo, ale nie jest to tak źle. Zakładając, że masz ok. 200m2 ścian, w sezonie grzewczym przez taka ścianę straty ciepła wyniosą ok. 2900kWh. Przy ogrzewaniu prądem w II taryfie (0,3zł/kWh) da to koszt ok. 900zł.
    Przy izolacji o 4cm grubszej straty ciepła będą o ok. 500kWh niższe (150zł/sezon).

    To taki wielki problem wystąpić o zmianę decyzji o pozwoleniu na budowę?

  3. #43
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Dla jasności:
    Projektant dokonuje kwalifikacji zamierzonego odstąpienia oraz jest obowiązany zamieścić w projekcie budowlanym odpowiednie informacje (rysunek i opis) dotyczące odstąpienia, o którym mowa w ust. 5.
    Czyli najprościej: dokonać zmiany na projekcie (przez projektanta) na ścianę 24 + 16 i budować.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  4. #44

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK Zobacz post
    Każde odstępstwo od projektu wymaga zgody projektanta (w przypadku projektów typowych, projektanta, który dokonał adaptacji projektu do warunków miejscowych). Zmiana kubatury budynku jest zmianą istotną, w związku z tym nie wystarczy zgoda projektanta, tylko konieczna jest zmiana decyzji o pozwoleniu na budowę (zatwierdzenie projektu zamiennego lub zmian dokonanych w projekcie budowlanych przez projektanta).
    Inne działanie jest samowolą budowlaną, której konsekwencje są opisane w ustawie prawo budowlane.

    O tych sprawach powinien wiedzieć kierownik budowy - to on odpowiada za wykonanie budynku zgodnie z zatwierdzonym projektem budowlanym, i za samowolę budowlaną będzie odpowiadał razem z inwestorem.
    A gdzie jest napisane, że zmiana kubatury jest istotnym odstępstwem od projektu, bo nigdzie tego nie znajduję.
    budowa Suchy Las

  5. #45
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał pyrka Zobacz post
    A gdzie jest napisane, że zmiana kubatury jest istotnym odstępstwem od projektu, bo nigdzie tego nie znajduję.
    Prawo Budowlane Art. 36a.5.2.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  6. #46
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aglig
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    2.057

    Domyślnie

    Art. 36a. 1. Istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę jest dopuszczalne jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę.
    2. Właściwy organ uchyla decyzje o pozwoleniu na budowę, w przypadku wydania decyzji, o której mowa w art. 51 ust. 1 pkt 3.
    3. W postępowaniu w sprawie zmiany decyzji o pozwoleniu na budowę, przepisy art. 32-35 stosuje się odpowiednio do zakresu tej zmiany.
    4. (uchylony).
    5. Nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę i jest dopuszczalne, o ile nie dotyczy:
    1) zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu,
    2) charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji,
    3) (uchylony),
    4) (uchylony),
    5) zapewnienia warunków niezbędnych do korzystania z tego obiektu przez osoby niepełnosprawne,
    6) zmiany zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części,
    7) ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu
    oraz nie wymaga uzyskania opinii, uzgodnień, pozwoleń i innych dokumentów, wymaganych przepisami szczególnymi.
    6. Projektant dokonuje kwalifikacji zamierzonego odstąpienia oraz jest obowiązany zamieścić w projekcie budowlanym odpowiednie informacje (rysunek i opis) dotyczące odstąpienia, o którym mowa w ust. 5.
    n
    Mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc co mam robić.
    Będę se mówić przyłącz a nie przyłącze, chodzić na pole a nie na dwór, kupować jarzynę,grysik i weke a obok łóżka mieć nakastlik i nie będe się spaźniać, pójdę do masarni i na obiad będę mieć sznycle,a w łazience położę filzy, pościele łóżko i wyplewię grządke a wam nic do tego

  7. #47

    Domyślnie

    No ale tam jest napisane , że to jest nieistotne odstąpienie, które dotyczy zaznaczonej przez Ciebie kubatury i dlatego podlega zmianie pozwolenia na budowę. Jak dla mnie ten przepis różnicuje tylko nieistotne odstąpienia na te: 1. które nie wymagają zmiany pozwolenia i 2. te, które wymagają zmiany pozwolenia pozwolenia na budowę, w zależności od tego czego te zmiany nieistotne dotyczą. Natomiast wyszczególnienia zmian istotnych nie ma. Zgodnie z zapisem art.36a ust.6 kwalifikacji ma dokonywać projektant.
    budowa Suchy Las

  8. #48
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aglig
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    2.057

    Domyślnie

    Czytaj ze zrozumieniem tekst pisany .
    Nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę i jest dopuszczalne, o ile nie dotyczy:
    Nieistotne to takie które nie jest wymienione niżej.
    Jesli jest wymienione niżej ( czyli dotyczy) to jest to istotne odstąpienie, które wymaga uzyskania zmiany pozwolenia na budowę.

    Mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc co mam robić.
    Będę se mówić przyłącz a nie przyłącze, chodzić na pole a nie na dwór, kupować jarzynę,grysik i weke a obok łóżka mieć nakastlik i nie będe się spaźniać, pójdę do masarni i na obiad będę mieć sznycle,a w łazience położę filzy, pościele łóżko i wyplewię grządke a wam nic do tego

  9. #49

    Domyślnie

    No właśnie! Gramatyka sie kłania. Proponuję raczej zapytac profesora Miodka jaki jest sens tego zdania. Sens tego zdania jest dokładnie taki jak napisałam. Gdyby było tak jak Ty mówisz zdanie to musiałoby mieć brzmienie:
    " Nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę występuje , gdy nie dotyczy ..................................

    i wtedy nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę i jest dopuszczalne. "

    Jacy prawnicy, takie prawo. Jak by było napisane logicznie i z sensem, to sądy nie miałyby co robić.
    budowa Suchy Las

  10. #50
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aglig
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    2.057

    Domyślnie

    Dobra widzę że należysz do tych co to zawsze mają racje więc dyskutować z tobą nie zamierzam
    Mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc co mam robić.
    Będę se mówić przyłącz a nie przyłącze, chodzić na pole a nie na dwór, kupować jarzynę,grysik i weke a obok łóżka mieć nakastlik i nie będe się spaźniać, pójdę do masarni i na obiad będę mieć sznycle,a w łazience położę filzy, pościele łóżko i wyplewię grządke a wam nic do tego

  11. #51

    Domyślnie

    Cytat Napisał pyrka Zobacz post
    Jak dla mnie ten przepis różnicuje tylko nieistotne odstąpienia na te: 1. które nie wymagają zmiany pozwolenia i 2. te, które wymagają zmiany pozwolenia pozwolenia na budowę
    Pyrka, ale przecież nie nazwiesz zmiany ilości kondygnacji zmianą nieistotną.

  12. #52
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Akurat dla mnie i chyba zdecydowanej większości ten zapis jest bardzo czytelny i logiczny i bardzo „gramatyczny”.

    Poprawność gramatyczna i logicznaw tym przypadku, wynika z całości Art.36a tj, zmiana istotna wymaga „nowego” PnB, nieistotna nie wymaga (specjalnie uwypuklone aby ukrócić zapędy interpretacyjne urzędników), wszystko co nie jest zawarte w ust.5 od punktu 1 do punktu 7 jest zmianą nieistotną. Decyzje w tym zakresie podejmuje (kwalifikuje) projektant (a nie urzędnik).
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  13. #53

    Domyślnie

    Odnośnie urzędników, dostałam informację z gminy, że zmieniając ogrzewanie gazowe na pompę ciepła potrzebuję uzyskać zgodę. Ale czytając powyższe punkty zaczęłam się zastanawiać czy faktycznie tak jest. Pod który punkt podlega moja zmiana - punkt 1 - jako rezygnacja z przyłącza gazowego? I to wymaga już ode mnie uzyskania decyzji?

  14. #54
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Teoretycznie, może „podpadać” w zakres zagospodarowania terenu – tyle że decyzje w tym zakresie podejmie projektant i nikt inny. Wszystko zależy od projektanta.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  15. #55

    Domyślnie

    Cytat Napisał Matilde1 Zobacz post
    Pyrka, ale przecież nie nazwiesz zmiany ilości kondygnacji zmianą nieistotną.
    Ja tam nie jestem od nazywania, tylko projektant albo sąd. Ja tylko wyrażam swoje zdanie a opinia jest d..a, każdy ma własną. Ja tylko uważam ,że przepis jest napisany w głębokim nieposzanowaniu zasad logiki i tego zdania nie zmienię.
    Czy ilość kondygnacji jest zmianą nieistotną? To zależy. Jak patrzysz na wieżowiec, to zauważysz różnicę między tym czy będzie mieć 20 czy 21 pięter powtarzających się identycznych kondygnacji? Jak jest dobrze konstrukcyjnie, wytrzymałościowo ok, zgodnie ze sztuką budowlaną i innymi przepisami, to co to zmienia, że jest jedno piętro więcej. Dla mnie istotne zmiany są takie co gołym okiem z daleka widać albo takie, które zagrażają bezpieczeństwu użytkowników obiektu budowlanego lub jego sąsiedztwa. A reszta to szukanie dziury w całym. ja tam nawet nie rozumiem o co chodzi w tym uchylaniu pozwolenia na budowę i załatwiania wszystkich papierów od początku. Powinno być tylko uzupełnione o wszystkie zmiany, jeśli nastąpiły w trakcie budowy przed oddaniem budynku do użytkowania. A jak ktoś coś zrobił jakiś czas później już po oddaniu budynki, to jest to dla mnie zupełnie nowa odrębna inwestycja i potrzebny jest nowy projekt na tą inwestycję lub zgłoszenie a nie uchylanie i poprawianie starego.
    Ostatnio edytowane przez pyrka ; 12-05-2011 o 19:02
    budowa Suchy Las

  16. #56
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    A co ma do tego sąd ? Tylko projektant jest tu „Bogiem”, bo to on ponosi, za swój lub adaptowany, projekt odpowiedzialność (konsekwencje).
    Z tego co piszesz wynika, że zmiana koloru dachu lub elewacji, jest dla Ciebie zmiana istotną, a kubatura już nie - zgodnie z logiką.
    Wspomniane przepisy dotyczą tylko i wyłącznie postępowań w trakcie prac budowlanych, na które wymagana jest decyzja PnB.
    Zabierasz dość zdecydowane stanowisko w materii, która raczej jest Ci obca – bez urazy.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  17. #57

    Domyślnie

    eSiwy12 napisał:
    "Wspomniane przepisy dotyczą tylko i wyłącznie postępowań w trakcie prac budowlanych..."

    A to nie jest prawda, bo kwalifikację odstępstw prowadzi się też w stosunku do prac już wykonanych, nawet wiele lat po zakończeniu budowy, gdy panowie przyjdą na kontrolę i stwierdzą odstępstwa od projektu. A kolor też może być odstępstwem istotnym dla budynków wpisanych do rejestru zabytków i będących pod nadzorem konserwatora. Parę miesięcy temu czytałam w naszej prasie o sprawie dotyczącej koloru elewacji. Jedna pani właścicielka kamienicy w Poznaniu wymalowała elewację na malinowo. Ktoś stwierdził, że jest zbyt ostry i jest sprawa, bo pani dostała nakaz przemalowania i się odwołała.
    Życie niesie wiele niespodzianek.
    budowa Suchy Las

  18. #58
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał pyrka Zobacz post
    eSiwy12 napisał:
    "Wspomniane przepisy dotyczą tylko i wyłącznie postępowań w trakcie prac budowlanych..."
    Finito
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  19. #59

    Domyślnie

    Czy zmiana drzwi balkonowych pojedynczych na podwójne to istotna zmiana ?czy wymaga naniesienia na projekcie przez projektanta lub wpisu przez kierbuda?
    Staś100

  20. #60
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Moim zdaniem, jeśli ta zmiana, nie powoduje zmiany (wymiarów) otworu tego okna (drzwi), to wystarczy i to tylko na wszelki wypadek, adnotacja kierbuda.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

Strona 3 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony