dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 13 z 41
Pokaż wyniki od 241 do 260 z 817
  1. #241
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Sloneczko
    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    północ Krakowa
    Posty
    6.732

    Domyślnie

    Elutek,

  2. #242
    elutek
    Guest
    elutek

    Domyślnie

    Cytat Napisał monka
    Kto ma sprawdzony przepis na babkę wielkanocną, najlepiej piaskową i najlepiej zawsze wychodzącą?
    babki wielkanocne robię drożdżowe, ale mam taki fajny przepis na
    babkę piaskową zaparzaną /sama piaskowa dla mnie za sucha jest/

    ciasto: 25 dkg. mąki ziemniaczanej, 3 łyżki mąki pszennej, 4 jaja,
    25 dkg cukru pudru, 25 dkg. masła, łyżka rumu, aromat cytrynowy,
    2 łyżeczki proszku do pieczenia
    syrop do nasączania: sok z 2 pomarańczy, 3 łyżki cukru pudru

    cukier i jaja utrzeć, powoli dodawać aromat, rum, obie mąki wymieszane
    z proszkiem do pieczenia - dobrze utrzeć, ok. 5 minut
    potem dodać miękkie masło, utrzeć i wstawić na ok. godzinę - 175st.C.

    Gorące, upieczone ciasto gęsto nakłuć patyczkiem i nasączyć gorącym
    syropem z soku pomarańczowego i cukru pudru
    można polać lukrem lub polewą czekoladową mniam, mniam, mniam

  3. #243
    elutek
    Guest
    elutek

    Domyślnie

    Sloneczko

  4. #244
    elutek
    Guest
    elutek

    Domyślnie

    Cytat Napisał andzik.78
    Podaję przepis na obiecany tort.
    Przepis znalazłam na innym portalu , nie każdy zagląda na inne portale więc pozwoliłam sobie go tutaj umieścić bo tort jest bardzo pyszny.
    MIKADO

    Składniki na ciasto:
    250 ml gestej kwaśnej śmietany 18%
    1 jajko
    1 szklanka cukru
    1 łyzeczka proszku do pieczenia
    1 łyżeczka sody (zalać odrobiną gorącej wody)
    70 dag mąki

    Składniki wymieszać i zarobić ciasto o konsystencji ciasta pierogowego.Aby nie było za twarde mąkę dosypywać porcjami.Nie zawsze będzie to 70 dag. Upiec cienkie placki na spodach od tortownicy posmarowanych margaryną.. I tutaj przydałyby się co najmniej dwie takie same tortownice, ja mam tylko jedna i te spody piekłam chyba ze 6 godz...
    Ciasto na placki bardzo cienko wałkować.Układac na spodzie od tortownicy i przyciąc brzegi.Piec na mocno złoty kolor.Placki moga byc mocno przypieczone
    bo doda to smaku.Po upieczeniu delikatnie zdjąć. Jesli dobrze nasmarujecie tortownicę to problemów ze zdjęciem ciasta nie będzie.W swoim piekarniku piekłam ok 15 minut.
    Z tego ciasta wyjdzie ok 16-20 spodów. Mnie wyszło 20 ( jeden dzieci zjadły, jeden się pokruszył-ale nie ma to znaczenia bo mozna w srodek dać albo zostawic na koniec jako posypkę do dekoracji)
    Z tych 18 spodów zrobiłam dwa torty mniejsze, które wcale takie małe nie były .Albo mozna zrobić jeden duzy..Jak kto woli.

    Masa I
    1 litr śmietany kremówki 30%
    1/2 szklanki cukru pudru
    cukier waniliowy
    4 śmietan-fix
    Ubić śmietanę z cukrem i śmietan-fixem, schłodzić

    Masa II
    3 jaja
    1 szklanka cukru
    1/2 szklanki mąki pszennej
    1 litr mleka
    25 dag masła

    Jaja utrzeć z cukrem, dodać troche mleka i mąkę. Resztę mleka zagotować i dodać masę jajeczno-mączną i ugotować budyń. Do gorącego budyniu mikserem wkręcić 1/2 kostki masła. Resztę masła utrzec i dodawać porcjami ostudzony budyń z wkręconym wcześniej masłem.
    Placki przekładac na przemian bitą smietana i masą budyniową. Posmarować wierzch i boki ciasta. Udekorować. Schłodzic w lodówce. Albo najlepiej zrobic dzień wczesniej przed podaniem i zostawić na noc. Placki zmiękną od kremu.
    Krązki ciasta najlepiej przekładać masami w obręczy od tortownicy ponieważ tort po przełozeniu puchnie wszerz. W obręczy puchnie równomiernie.

    Ja co trzeci placek przekładałam dżemem z owoców lesnych albo jagodowym.
    A same placki upiekłam w srodę i do soboty spokojnie leżały. W sobotę rano zrobiłam masy , przełożyłam tort i wieczorem był zjedzony...
    Wydaje się trudny ale w rzeczywistości wcale taki nie jest. Dla mnie najgorsze były te placki.. zyczę smacznego
    andzik - POMOCY!!!

    jestem w trakcie pieczenia, tortownica o średnicy 26 cm i wyszło tylko 7 placków
    a naprawdę cieniutko wałkowałam

    i nie dodaje się do ciasta żadnego tłuszczu???

  5. #245
    elutek
    Guest
    elutek

    Domyślnie

    spanikowałam trochę
    ale znalazłam w necie ten przepis, i zdjęcia, i uwagi, i wiem już wszystko

    teraz czekam na rezultat końcowy - degustacja jutro

  6. #246
    elutek
    Guest
    elutek

    Domyślnie

    tort się udał - polecam ten przepis ale jednak warto choć 2 warstwy
    przełożyć jakąś konkretną konfiturą - zyska na smaku




  7. #247
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar andzik.78
    Zarejestrowany
    May 2007
    Posty
    3.054
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    96

    Domyślnie

    Teraz dopiero z ciekawości zajrzałam czy ktoś pokusił sie o zrobienie tego tortu. Widzę,ze Elutek świetnie sobie poradziłaś..Mam nadzieję,ze ciasto smakowało? .. hmm głupie pytanie, na pewno smakowało..

  8. #248

    Domyślnie

    I ja wzięłam się dzisiaj za Mikado.
    Zakupiłam drugą tortownicę i wałkowałam te placki ze trzy godziny, z przerwą na aerobik. Hi hi hi
    Jak dla mojego męża i córki, to mogłoby nie być mas. Pożarliby wszystkie te placki na sucho.
    Czasochłonne bardzo, ale proste i tanie.
    Najbardziej mnie przeraża dekorowanie tortu. To jest moment którego nie cierpię. Wydaje mi się że spieprzę moim partactwem cały efekt. ALe tym razem podpatrzę dekorację od Elutka.
    Dekoracje i garnirowanie półmisków np z wędliną to moja pięta alchillesowa. Nie lubię i nie potrafię tego robić.
    A za tydzień muszę zrobić na chrzciny tort kokosowy, bardzo pyszny i prosty. Placki są z białek z kokosem, a masa kawowa. Mniam...
    Tylko te dekoracje!!! A prawdopodobnie będę musiała zrobić piętrowy, albo dwa, bo tyle ludzisków będzie!!!

  9. #249

    Domyślnie

    ale pyszności tutaj robicie ......
    ja zrobiłam dzisiaj śmietanowca w tempie ekspresowym
    0.5 l śmietany kremówki ubić z 3/4 szklanki cukru
    galaretkę rozpuścić w 1 szklance wody, ostudzić
    wymieszać ze śmietaną
    dodać truskawki i winogrona, wymieszać
    wylać na cienki biszkopt w tortownicy
    na wierzchu ułożyć owoce i zalać kolejną galaretką (jak pierwsza warstwa stężeje)
    lodówka i jeść
    mniam
    ...a potem miała jeszcze dłuższą rzęsę, trup pachniał jesienią, czarną kawą, grzybami i nonsensem...szkoda, twój talent to mogło być wiele szterlingów Inge Bartch...

  10. #250
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... SPOSTRZEGAWCZY DUCH FORUMFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar magpie101
    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    dolnośląskie
    Posty
    6.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    322

    Domyślnie

    A ma ktos moze z Was jakis sprawdzony przepis na tort bezowy? Jadlam kiedys taki przekladany truskawkami i masa (nie wiem jaka), krazki bezowe byly na przemian z biszkoptowymi - byl pyszny. Moze ktos dysponuje sprawdzonym przepisem to bardzo prosze.

  11. #251

    Domyślnie

    Izat, ja robię śmietanowiec podobnie. Tylko bez biszkopta. Nazywam go "salceson", bo do śmietany ubitej, dodaję żelatynę i pokrojoną w kostkę galaretkę w czterech kolorach. Zastyga w blaszce podłużnej, tzw keksówce. Jak się kroi to wygląda jak salceson. Dzieci to uwielbiają.

    A dzisiaj ja stawiam moje imieninowe Mikado z szesnastu warst. Częstujcie się:


  12. #252
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Aspidisca - wszystkiego naj naj z okazji imienin A ciasto pięknie wyszło
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  13. #253
    elutek
    Guest
    elutek

    Domyślnie

    aspidisca - piękny ten MIKADO taki wysoki
    /mój z 7 blatów to jak naleśnik przy nim wygląda /

    ale dekoracja tak cosik znajoma...

    GRATULACJE dla Solenizantki!!!

  14. #254

    Domyślnie

    Elutek, wyobraź sobie jaki on był zanim osiadł
    Miał chyba 18 cm wysokości. Mój chłop też zrobił wielkie oczy.
    Musiałam go (ten tort oczywiście) trzymac dwiema tortownicami przez noc w lodoówce, żeby się nie rozpełzł, tzn z dołu i z góry, "na żółwia"
    Nie wiem dlaczego Tobie wyszło tylko 7 warstw. Przypuszczam że za słabo rozwałkowałaś te placki. Mnie jak zwykle zabrakło masy na pomazanie tortu z zewnątrz.
    Ale wydaje mi się że mój tort kokosowy i orzechowy mają ciekawszy smak, chociaż nie są tak okazałe.

  15. #255

    Domyślnie

    Cytat Napisał elutek
    Cytat Napisał farida
    Ja z prosba .
    Moze mi ktos powiedziec ,jak sie nazywa taka masa w koloze krowek.taka kruchawa i bardzo slodka.Mazurki sie z tym robi.A moze jakis namiar na taka mase?Prosze bardzo o pomoc.
    Pozdrawiam.
    ja taką masę uzyskuję z mleka skondensowanego słodzonego /w puszce/

    gotuję taką puszkę ok. 3 godziny, dolewając od czasu do czasu wodę -
    puszka musi być cały czas zanurzona w wodzie
    otwieram dopiero jak wystygnie - to WAŻNE! - inaczej "wybucha"

    czasem dodaję do tej masy miękkie, utarte masło /ok. pół kostki/
    i przekładam wafle lub wykładam na mazurek
    Czy to nie jest właśnie przepis na kajmaka? Ale co dalej, jaki spód?
    zdolność opierania się pokusom jest miarą charakteru
    "Ostateczna walka rozegra się między złodziejami pamięci a okradanymi z niej narodami" - G.Herling-Grudziński

  16. #256
    elutek
    Guest
    elutek

    Domyślnie

    kajmak /w niektórych źródłach - kaimak/ to masa sporządzona z mleka lub śmietanki,
    cukru i masła z dodatkiem wanilii, czekolady, kawy lub karmelu - dość pracochłonne -
    trzeba długo gotować i nieustannie mieszać

    to gotowane w puszce mleko to taka uproszczona wersja
    /są też kakaowe mleka w puszce - czasem używam, dla odmiany/

    taką masą kajmakową można przekładać wafle, posmarować mazurek z kruchego
    ciasta lub też wyłożyć na biszkopt - jasny lub ciemny

    mazurek:
    upieczone, ostudzone kruche ciasto posmarować marmoladą /u mnie lubią powidła
    śliwkowe/, a następnie polać masą kajmakową i zanim zastygnie przybrać bakaliami

    "poezja smaku":
    na upieczony, wystudzony biszkopt wyłożyć masę kajmakową wymieszaną z dowolnymi bakaliami,
    na górze ułożyć herbatniki - jeden obok drugiego, można je wcześniej zanurzyć na chwilę
    w rozcieńczonym rumie , a na koniec polać całość polewą czekoladową

  17. #257

    Domyślnie

    Witam

    Poezja smaku - to nawet brzmi kusząco
    zdolność opierania się pokusom jest miarą charakteru
    "Ostateczna walka rozegra się między złodziejami pamięci a okradanymi z niej narodami" - G.Herling-Grudziński

  18. #258
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... SPOSTRZEGAWCZY DUCH FORUMFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar magpie101
    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    dolnośląskie
    Posty
    6.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    322

    Domyślnie

    U nas sezon truskawkowy w pelni, wiec podam dwa przepisy.
    Wczoraj byly knedle z truskawkami, a oto skladniki i wykonanie:
    -1 kg "starych" ziemniakow obrac i ugotowac, jeszcze cieple dobrze rozgniesc
    -200 g serka waniliowego homogenizowanego,
    -szczypta soli,
    -1 jajko,
    -2,5 szklanki maka
    Wszystkie skladniki zagniesc, urywac po kawalku ciasta, wyrobic w dloniach kulke, splaszczyc, nalozyc cala truskawke (truskawki musza byc dobrze osuszone) i zakleic formujac ponownie kulke.
    Z tego przepisu wyszlo mi 28 sztuk. Uwaga! Ciasto sie klei i to nawet bardzo, wiec trzeba miec anielska cierpliwosc ale wiecej maki nie jest wskazane, bo knedle beda twarde. Gotowac od wyplyniecia 3 minuty.
    A oto fotki jeszcze przed nalozeniem kwasnej smietany


  19. #259
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... SPOSTRZEGAWCZY DUCH FORUMFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar magpie101
    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    dolnośląskie
    Posty
    6.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    322

    Domyślnie

    Dzisiaj natomiast robilam placek z musem truskawkowym, ktory to placek jest numer 1 dla mojego syna i nawet zima musze robic go czesto, wiec w przyszlym tygodniu czeka mnie akcja mrozenia truskawek.
    Skladniki i wykonanie:
    Duzy biszkopt, ja nie pieke tylko kupuje w "cukierni mistrza jana" kroje na pol i mam dwa spody. Moj nie wyjdzie mi nigdy tak puszysty jak ten z cukierni.
    Na biszkopt wykladam mus: 0,5 kg truskawek miksuje, dodaje 2 lyzki cukru pudru i wlewam 2 galaretke truskawkowa rozpuszczona w 1 pełnej szklance wody. Jak mus zaczyna gestniec wylewam go na biszkopt.
    Po calkowitym stezeniu ubijam 0,5 l kremowki, dodaje 2 lyzki cukru pudru i wlewam zelatyne ( 1 lyzka zelatyny namoczona w 1/3 szklanki mleka, po 20 minutach leciutko podgrzana i wymieszana). Po rozlozeniu smietany jeszcze na jakas godzinke do lodowki i gotowe. Do smietany zamiast zelatyny mozna dac 2 smietanfixy.


  20. #260
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Z powodu sezonutruskawkowego - biszkopt.

    Jesli nie damy rady zjeść wszystkich zakupionych truskawek, a na drugi dzień nieco "przyschną" (oczywiście jeśli sie nadają - zepsute wyrzucamy wrzucam je do biszkopta.

    A przepis jest taki ( na dużą, okrągłą tortownicę)

    5 białek ( piana)
    dodać 5 żółtek
    Szklanka mąki
    szklanka cukru

    Wylać do tortownicy i powrzucać truskawki.

    Piec 45 - 1h (bez termoobiegu) w temp 160 stopni.

    Wczoraj zrobiłam - ciasto istniało dokładnie 15 min
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

Strona 13 z 41

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony