dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 408 z 562
Pokaż wyniki od 8.141 do 8.160 z 11231
  1. #8141
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ar***pl
    Zarejestrowany
    Apr 2004
    Skąd
    Okolice Warszawy
    Posty
    996

    Domyślnie

    Cytat Napisał merks Zobacz post
    Serdeczne dzięki za podpowiedź. Tak właśnie planowałem zrobić. Czy mógłbyś mi podpowiedzieć lub ktoś inny odnośnie rozmieszczenia czujników? Sprawa o tyle pilna że niespodziewanie zjawili się tynkarze dzisiaj i mam 2 dni na położenie kabli.
    ja już swoje zdanie wyraziłem, jestem zwolennikiem montażu czujek naprzeciwko okna a nie z boku.

  2. #8142
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    mp_krk

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    539
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie

    Witam,

    przeglądnąłem cały wątek i mniej więcej na jego podstawie stworzyłem koncepcję alarmu z załaczników. W zasadzie jest to system docelowy, kable zostaną rozłożone natomiast czujki będą dokładane systematycznie w ramach dostępnych środków. Co o tym rozkładzie sądzicie, co byście ew. zmienili? Jakie czujki zainstalowalibyście w pierwszej kolejności?

    Zrobiłem taki szacunkowy kosztorys i wyszło drożej niż planowałem...o jakieś 2 kPLN


    LP Produkt Ilość Cena Wartość
    1 Przewód YTDY 6x0.5 500 0.70 350.00
    2 Puszka podtynkowa 11 1.00 11.00
    3 Centrala (Integra 12 1 600.00 600.00
    4 Czujka inercyjna (Impaq Plus) 13 90.00 1,170.00
    5 Czujka PIR (Satel Aqua Plus) 8 45.00 360.00
    6 Manipulator (INT-KLCD GR) 2 350.00 700.00
    7 Obudowa centrali (OWU 256) 1 150.00 150.00
    8 Czujka zalania (Satel FD-1) 2 80.00 160.00
    9 Czujka CO2 (?) 2 100.00 200.00
    10 Czujka dymu (?) 2 100.00 200.00
    11 Czujka dualna (Satel Cobalt Pro) 4 115.00 460.00
    12 Kontaktron (okna) 10 - -
    13 Kontaktron (drzwi) 1 10.00 10.00
    14 Sygnalizator zewn. (SP-4001) 2 100.00 200.00
    15 Ekspander pilotów (INT RX) 1 170.00 170.00
    16 Ekspander wejść (CA-64 EPS) 2 200.00 400.00
    17 Kontaktron (brama) (Paradox) 1 50.00 50.00
    18 Akumulator (?) 1 200.00 200.00
    19 Montaż 1 500.00 500.00
    5,891.00
    Ostatnio edytowane przez mp_krk ; 16-04-2011 o 22:19

  3. #8143
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    1) Klawiaturę w garażu dodaj.
    2) niech mnie zawodowcy poprawią, jeśli się mylę, ale czujka inercyjna na bramie garażowej to zdaje się proszenie się o fałszywe alarmy przy każdej wichurze.
    3) czy czujka CO2 aby nie powinna być nisko?

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  4. #8144
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    mp_krk

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    539
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarek.P Zobacz post
    1) Klawiaturę w garażu dodaj.
    2) niech mnie zawodowcy poprawią, jeśli się mylę, ale czujka inercyjna na bramie garażowej to zdaje się proszenie się o fałszywe alarmy przy każdej wichurze.
    3) czy czujka CO2 aby nie powinna być nisko?

    J.
    Dlatego właśnie ekspander pilotow by zrezygnowac z dodatkowej klawiatury

    Często nawet w tym wątku można się spotkać z zaleceniem montażu czujki inercyjnej na bramie garażowej...
    Ostatnio edytowane przez mp_krk ; 15-03-2011 o 21:29 Powód: poprawa logiki:)

  5. #8145

    Domyślnie

    Cytat Napisał mp_krk Zobacz post


    Zrobiłem taki szacunkowy kosztorys i wyszło drożej niż planowałem...o jakieś 2 kPLN


    LP Produkt Ilość Cena Wartość
    1 Przewód YTDY 6x0.5 500 0.70 350.00
    2 Puszka podtynkowa 11 1.00 11.00
    3 Centrala (Integra 12 1 600.00 600.00
    4 Czujka inercyjna (Impaq Plus) 13 90.00 1,170.00
    5 Czujka PIR (Satel Aqua Plus) 8 45.00 360.00
    6 Manipulator (INT-KLCD GR) 2 350.00 700.00
    7 Obudowa centrali (OWU 256) 1 150.00 150.00
    8 Czujka zalania (Satel FD-1) 2 80.00 160.00
    9 Czujka CO2 (?) 2 100.00 200.00
    10 Czujka dymu (?) 2 100.00 200.00
    11 Czujka dualna (Satel Cobalt Pro) 4 115.00 460.00
    12 Kontaktron (okna) 10 - -
    13 Kontaktron (drzwi) 1 10.00 10.00
    14 Sygnalizator zewn. (SP-4001) 2 100.00 200.00
    15 Ekspander pilotów (INT RX) 1 170.00 170.00
    16 Ekspander wejść (CA-64 EPS) 2 200.00 400.00
    17 Kontaktron (brama) (Paradox) 1 50.00 50.00
    18 Akumulator (?) 1 200.00 200.00
    19 Montaż 1 500.00 500.00
    5,891.00
    Jeśli chodzi o montaż PIR to powinny być montowane w narożniku przeciwległym do okna lub na bocznej ścianie. Zamiast czujników Aqua dałbym Ivory .Odradzam czujnik MC-OH. Ostatnio ich jakość jest pod psem . Po roku praktycznie sie rozpadają ( reakcja korozji po zetknięciu się z solą - o co w garażu nie trudno) . Czujnikiem znacznie lepszym jest MC-240 S56 . Czemu w Twoim zestawieniu jest tylko jeden akumulator skoro chcesz zastosować rozszerzenia z zasilaczem ? Cenę za montaz i uruchomienie z kimś już ustaliłeś bo wg.mnie jest bardzo optymistyczna. Proponuje równiez rozważyć moduł GPRS-T1 , będziesz mógł skonfigurować 32 SMS-y różnej treści i ewentualnie wykonać komunikację z SMA.
    W Twoim zestawieniu są czujniki zalania . Proponuję zastanowić się nad zastosowaniem elektrozaworu odcinającego wodę w przypadku alarmu z tych czujników . We wiatrołapie uruchom sobie funkcję automatycznego załączania oświetlenia z wykorzystaniem istniejącego czujnika PIR. Sugeruję również wykorzystanie pilotów do sterowania bramą garażową. Dobrym rozwiązaniem jest również wykonanie funkcji automatyycznego wyłączenia zasilania w czasie pełnego czuwania systemu ( oczywiście nie dotyczy to gniazda zasilającego pralkę , zmywarkę , lodówkę i wszystkich gniazd zasilających urządzenia wymagających stałego zasilania . To samo mozna wykonac na pompie cyrkulacyjnej ciepłej wody.
    Ostatnio edytowane przez todaks ; 15-03-2011 o 21:52 Powód: rozszerzenie

  6. #8146
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    mp_krk

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    539
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie

    todaks,

    o zmiane lokalizacji konkretnie których PIR Ci chodzi? Co do zamiany czujek na inny model, wiąże się to z wzrostem ceny więc zobaczę...

    Generalnie są jakieś czujki w jakości Satela ale w niższej cenie czy już lepiej pozostać przy tym Satelu?

    Co do kontaktronu garażowego pewnie zmienię za Twoją sugestią skoro popierasz się doświadczeniem.

    Co do GPRS...myślałem raczej o czymś o czy kiedyś wspominał tu Jarek, tj. kupić na allegro ekspander gsm i podpiąc do niego jakąś starą nokię

    Co do zasilacza..tak wpisałem obecnie jeden. Czy w przypadku wybrania ekspandera z zasilaczem trzeba stosowac do niego obligatoryjnie drugi aku? Co jeśli to będzie "zwykły" ekspander?

    Na podstawie powyższego zestawienia moglibyście wspomóc i wyliczyć jaki duży aku jest wogóle potrzebny?

  7. #8147
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    mp_krk

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    539
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie

    A co do ceny, to bez rozkładania kabli...wiem, wiem ciągle zbyt tanio ale to ma być tak po znajomości poprzez elektryka który wykonywał mi instalację el. i ma znajomego zajmujacego się alarmem

  8. #8148
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    mp_krk

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    539
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie

    A czy Waszym zdaniem dałoby się zrezygnować z częsci czujek bez spadku poziomu zabezpieczenia?

  9. #8149
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    mp_krk

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    539
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie

    Jarek,

    a polecasz jakiś konkretny zestaw "Ekspander GSM + telefon" który możnaby podłączyć do centrali Integra 64 lub 128?

    Czy INT64 i INT128 różnią się tylko max możliową liczbą wejść czy czymś istotnym jeszcze?

  10. #8150
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Moje doświadczenia z expanderami ograniczają się do jednego egzemplarza (produkcji Megaelektronik), który kupiłem i sobie chwalę. Tego mojego modelu nie ma już nawet w ofercie, są jakieś bardziej rozwinięte.

    Wg opisów do ekspandera pasuje cała masa starych nokii, ale typowy kabel połączeniowy pasuje tylko do starych "dużych" modeli (5110 i podobne), warto o tym wiedzieć przed zakupem telefonu.
    Jedyny problem, z jakim ja się spotkałem, to całkowity brak współpracy z telefonem w kierunku "do ekspandera" - teoretycznie system nie tylko może wysyłać smsy z komunikatami, ale i odbierać smsy, dzięki czemu można ustrojstwo zdalnie konfigurować. U mnie ta opcja nie działa, przychodzące smsy są całkowicie ignorowane. Nigdy nie chciało mi się w to wgłębiać, nie wiem zatem, czy przyczyna leży w samym ekspanderze, czy może w kupionym przeze mnie telefonie, podejrzewam to drugie, bowiem używam kupionego na allegro biznesowej odmiany tego telefonu (61cośtam, nie pamiętam, od 5110 różniła się głównie tym, że miała IRDĘ i więcej bajerów), w dodatku z jakims niepolskim softem, tak czy tak nie jest mi to potrzebne, więc nie wnikam.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  11. #8151
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    mp_krk

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    539
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie

    Też właśnie myślałem o megaelektronik.
    Znalazłem na necie coś takiego, czy byłoby ok:

    Byłoby ok?

  12. #8152
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Zjadło Ci linka, ale domyślam się, że chodzi o jedyny w tej chwili przez nich produkowany NV33. On ma trzy wejścia, więc mógłbyś mieć zapewniony odbiór trzech różnych komunikatów wysyłanych przez centralę: np. alarm, uzbrojenie/rozbrojenie i jeszcze jeden zostaje do innych zastosowań, jak choćby sygnalizacja stanu innego urządzenia.

    Tylko... tak się zastanawiam, czy w twoim przypadku aby na pewno ma to sens.
    U mnie ten expander pełni rolę kompletnego alarmu, więc mam tu na jednej szali koszt ekspandera, zasilacza i starego telefonu Nokia (czyli razem, łącznie z koniecznym do kupienia przewodem do programowania expandera zmieściłem się w 200zł), nna drugiej - koszt docelowej centralki alarmowej, czyli lekko licząc z dziesięć razy tyle.
    U Ciebie miałby pełnić jedynie rolę powiadamiania, a więc kwotą niecałych 200zł zastępujesz prost moduł GPRS, który kosztuje raptem 340PLN (cena z allegro), a funkcjonalność ma nieporównanie większą i chyba w działaniu też będzie pewniejszy.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  13. #8153
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    mp_krk

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    539
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie

    Dokładnie ten model miałem na myśli, w sumie może masz rację że lepiej byłoby kupić jakiś moduł GPRS T-1 lub T-2 (który bardziej odpowiedni?), rozwiązanie zapewne bardziej sprawdzone i stabilne w działaniu.

    Generalnie na chwilę obecną mogę wydać na instalację jakieś 4k PLN, resztę chciałbym w przyszłości rozbudować o wymienione czujki (wszystkie przewody rozprowadze; kontaktrony w oknach są więc ich kosztu nie licze). Co byście zainstalowali (ew zmienili w rozkładzie) by miało to sens i dobrze działało?

    Na pewno na chwilę obecną mogę zrezygnować z 1 manipulatora na poddaszu, ekspandera pilotów, jednego ekspandera wejść, czujek zalania/co2/dymu. Dochodzi ten moduł gprs...

    Zastanawiam się czy nie oprzeć systemu na kontaktronach i czyjkach dualnych/pirach a inercje zostawić na przyszłość. Ew. w okolicach tych dużych przeszkleń na parterze dać jedną czujkę stłuczeniową.

  14. #8154
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar BasH
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Bory Tucholskie
    Posty
    1.634
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    29

    Domyślnie

    Cytat Napisał mp_krk Zobacz post
    w sumie może masz rację że lepiej byłoby kupić jakiś moduł GPRS T-1 lub T-2 (który bardziej odpowiedni?), rozwiązanie zapewne bardziej sprawdzone i stabilne w działaniu.
    cytat z jednej z aukcji:

    "różnica między T1 i T2. T1 wysyła więcej komunikatów (do 32), ale nie ma możliwości zdalnego sterowania. Można uzyskać bardzo szczegółowe informacje z obiektu, nawet dokładnie który czujnik został naruszony w przypadku alarmu, info o załączeniu systemu itp. Moduł T1 konwertuje kody zdarzeń centrali na wiadomości SMS. Podłączany jest do złącz TIP i RING centrali alarmowej. Moduł T2 jest uniwersalny. On ma wejścia i wyjście. Z wejść powiadamia (5 wejść + jedno do pomiaru napięcia). Wyjście ma jedno. Wyjście załączane jest wiadomością SMS. Można np. załączyć/wyłączyć alarm zdalnie. Moduł T2 podłącza się do wyjść centrali. Może być wykorzystany nie tylko w urządzeniach alarmowych. Kontroluje pracę dowolnego urządzenia. Kosztują tyle samo, mają te same obudowy i anteny. Ten sam kabel je programuje."

    Ja kupiłem wersję T2, ponieważ nie potrzebuję aż takiej dokładnej inwigilacji stanu centrali - na dwóch różnych wyjściach z centrali mam ustawiony stan alarmu oraz inne błędy (w tym brak zasilania) połączone na wejścia T2. T2 wysyła mi smsa ALARM lub BRAK ZASILANIA (najczęstszy powód błędów tzw. innych).
    Jaka jest zaleta T2 (mam elmesa) DLA MNIE? Ma 4 wyjścia. Mogę (będę ) mógł smsami wysterować sobie 4 różne urządzenia w domu, np bramę wjazdową (bo przyjechała dostawa ziemii ogrodowej i nie mają gdzie zrzucić - łączę się przez neta z kamerami, otwieram smsem bramę, zrzucają, wychodzą, zamykam smsem bramę - wiem że można zrobić przycisk, ale tak jest bardziej bajerancko ), sterownik piecą na tryb ostrego grzania bo wracam wcześniej. Zastosowań jest multum.

  15. #8155

    Domyślnie

    Moim zdaniem T1 funkcjonalnością zdecydowanie przewyższa pozostałe moduły jeśli chodzi o powiadamianie. Niestety nie ma możliwości za jego pomocą sterowania, ale jeśli komuś bardzo na tym zależy, to wtedy tylko WRL.
    Oczywiście to tylko moja opinia.
    Czyli krótko - jeśli tylko powiadamianie - T1, jeśli powiadamianie i sterowanie - WRL.

    Co do sterowania SMSsami centrali alarmowej, to moim zdaniem jest to po prostu niebezpieczne, proszenie się o kłopoty. Oczywiście każdy robi jak uważa...
    Dziennik w blaszaku.
    Komentarze można wieszać na tablicy obok.

  16. #8156
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar BasH
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Bory Tucholskie
    Posty
    1.634
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    29

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolorado Zobacz post
    Co do sterowania SMSsami centrali alarmowej, to moim zdaniem jest to po prostu niebezpieczne, proszenie się o kłopoty. Oczywiście każdy robi jak uważa...
    Można ustalić listę dostępów numerów telefonów sterujących + hasło (nieobligatoryjne) w smsie sterującym. To wystarczające zabezpieczenie w domku jednorodzinnym. Nie pisałem o sterowaniu stanem centrali smsami (chociaż też można przez T2), tylko potencjalnie nicniedającymi włamywaczowi urządzeniami typu brama w ogrodzeniu, piec, nawadnianie, oświetlenie itp... pozdrawiam

  17. #8157

    Domyślnie

    Cytat Napisał mp_krk Zobacz post
    Dokładnie ten model miałem na myśli, w sumie może masz rację że lepiej byłoby kupić jakiś moduł GPRS T-1 lub T-2 (który bardziej odpowiedni?), rozwiązanie zapewne bardziej sprawdzone i stabilne w działaniu.

    Generalnie na chwilę obecną mogę wydać na instalację jakieś 4k PLN, resztę chciałbym w przyszłości rozbudować o wymienione czujki (wszystkie przewody rozprowadze; kontaktrony w oknach są więc ich kosztu nie licze). Co byście zainstalowali (ew zmienili w rozkładzie) by miało to sens i dobrze działało?

    Na pewno na chwilę obecną mogę zrezygnować z 1 manipulatora na poddaszu, ekspandera pilotów, jednego ekspandera wejść, czujek zalania/co2/dymu. Dochodzi ten moduł gprs...

    Zastanawiam się czy nie oprzeć systemu na kontaktronach i czyjkach dualnych/pirach a inercje zostawić na przyszłość. Ew. w okolicach tych dużych przeszkleń na parterze dać jedną czujkę stłuczeniową.
    Zapewne juz o tym pisałem ale ..... . Po dwudziestu latach pracy cały czas nie moge zrozumieć polskiego fenomenu . Inwestorzy w trakcie budowy, twierdzą że na lepszy system zabezpieczenia ich nie stać , decydują sie na imitację zabezpieczenia w imię oszczędności a jednocześnie wydają pieniądze na nowy "bajerancki" sprzęt RTV , ADG . Pakują mnóstwo pieniędzy w płytki , kominki , meble. Przecież to wbrew zdrowemu rozsądkowi . Rozczarowanie przychodzi po czasie . Często bardzo bolesne. Zalania budynku bo wężyk pod umywalką był chiński , włamania - bo system był nie załączany z powodu pieska itp. zdarzenia spotykają nas w najmniej dogodnym momencie i wtedy górą jest stare powiedzenie - "mądry polak po szkodzie"
    Moduł z Nokią - jest tyle wart ile waży. Rezygnacja z inercyjnych , zmniejszenie ilości czujników - to droga do nikąd. To tak jak byś kupował samochód - na początek wystaczy buda i silnik . Fotele i resztę kupi się później.

  18. #8158
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    mp_krk

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    539
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie

    todaks,

    nigdzie nie napisałem że będę kupował w zamian bajerancki sprzęt, meble etc. Myślę że w porównaniu do większości alarmów w PL mój i tak jest stosunkowo niezły, bo nie obejmuje 5-7 czujek ruchu, z czym często się spotykam. Zwłaszcza w systemach instalowanych u znajomych przez agencje ochrony.

    Po prostu chcę położyć wszytskie przewody ale czujki dokładać stopniowo; i chodziło mi o poradę jak najlepiej to rozplanować by było dobrze.

    Moduł z Nokia już sobie raczej darowałem i będzie pewnie GPRS-T1/T2 Satela lub widziałem odpowiednik Elmesa bodajże.

  19. #8159
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Co do "modułu z Nokią" jeszcze - zgadza się,on jest wart tyle, ile waży, ale jako tymczasowy alarm do chronienia budowy sprawdza się rewelacyjnie. Po to u mnie jest, docelowo go zmienię.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  20. #8160

    Domyślnie witam

    mam pytanie co sądzicie o czujce:
    - PIR DSC serii LC-100PI
    - dualna DSC LC-103-PIMSK

    będę wdzięczny za opinie

    pozdrawiam
    WOBIL

Strona 408 z 562

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony