dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 34
  1. #1

    Domyślnie Jaki zrobić drenaż?

    Witam
    Mam dom w stanie surowym zamkniętym. Fundamenty w czasie budowy były izolowane tylko od strony wewnętrznej. Przymierzam się do izolacji od zewnątrz - abizol + folia kubełkowa. Przy okazji odkopania fundamentów zasadnym byłoby zrobić drenaż opaskowy wokół domu. Grunty są słabo przepuszczalne - gliny, woda gruntowa poniżej poziomu posadowienia.
    Dodatkowo niestety na działkę spływa przy dużych opadach sporo wody którą niesie przerwany drenaż kilka działek dalej. W związku z powyższym muszę zrobic drenaż odwadniający przy granicy działki aby pozbyć się tej wody.
    Prosiłbym o podpowiedź jak to zrobić by było zrobione dobrze, tzn. na jakiej głębokości, z jakich materiałów itd. Znajomy opowiadał że drenaż źle wykonany wysusza ziemię wokół do stopnia że tylko trwa może tam rosnąć a i ta nie bardzo a ja mam przy granicy posadzone drzewka.
    Z drugiej strony jeśli drenaż odwadniający "załatwi" sprawę wody spływającą na działkę i jeśli poziom wody mam poniżej fundamentów /brak piwnic/ to czy trzeba wykonywać drenaż opaskowy wokół budynku???
    Proszę o sugestię.
    Pozdrawiam
    Pracownia konstrukcyjna
    Certo-projekt

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    pati25

    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    1.633
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    12

    Domyślnie

    Ojej może ktoś podpowie
    Mnie bardzo to tez interesuje

  3. #3

    Domyślnie

    Zależy ile tej wody ci na działkę spływa, ale niema sensu robić drenażu na działce, zrób drenaż wokół budynku. Robi sie to tak że musisz odkopać ławy z zewnątrz na około 0,5 m od budynku, podsypać żwirem (około 20-30cm ) na to położyć rurę drenażową, ważne żeby była około 10cm poniżej podłogi w piwnicach, rurę owinąć geowłókniną i oczywiście ułożyć ze spadkiem 1-2% w stronę odpływu. Potem na rurę nasyapć jakieś 0,5m żwirku. Potem sś dwie możliwości albo obsypać to piaskiem do wysokości działki, albo lepiej żwirkiem. Po tym masz zabezpieczone piwnice na 100% przed wodą.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    Jaki zrobić drenaż?
    dobry, właściwy, odpowiadający potrzebom
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  5. #5

    Domyślnie

    na podłozu gliniastym wystepuje zjawisko spływu wód opadowych w warstwach powierzchniowych gruntu - szczególnie w terenie pagórkowatym
    i to one sa prawdopodobnie przyczyna zalewania - drenaż opaskowy wokół budynku powinien załatwic temat pod warunkiem ze jest gdzie odprowadzić wody

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar daggulka
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    15.932
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    319

    Domyślnie

    zrobiliśmy jak lee28 z tym, że nie owijaliśmy geowłókniną ... przy dzisiejszych deszczach drenaż sprawdzony....działa bez zarzutu.... przy domku woda wsiąka i odpływa drenażem

    pozdrawiam, smoczyca
    kto szuka ..... ten znajdzie ......

  7. #7
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    pitt47

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Posty
    1

    Domyślnie dren

    witam a sa moze jakies kratki wmontowywane do pionow rynien ktore wylapuja rozne elementy splywajace z dachu ktore moglyby pozniej zatkac rure drenazowa?...

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Martinezio
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    Seroki Village ;)
    Posty
    3.124
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    107

    Domyślnie

    Dziennik tutaj
    Wnętrza tutaj
    A komentarze tutaj

    <a href=http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2F1procent.waw.pl%2F target=_blank>http://www.1procent.waw.pl/baner.png</a>
    Pomóż żyć normalnie - zlikwidujmy wspólnie barierę słabości!


  9. #9

    Domyślnie Re: dren

    Cytat Napisał pitt47
    witam a sa moze jakies kratki wmontowywane do pionow rynien ktore wylapuja rozne elementy splywajace z dachu ktore moglyby pozniej zatkac rure drenazowa?...
    Nie powinno się łączyć odprowadzenia z rynie do drenażu.

    Ja zrobie tak:

    w wykopie na dno geowłóknina 1,60 m szerokości, na to ok. 5 cm żwir, rura drnażowa, żwir 25-30 cm. Zawinąć wszystko geowłókniną. Dopiero na tym w tym samym wykopie rury PCV odprowadzające wode z rynien.

  10. #10

    Domyślnie Re: dren

    Cytat Napisał MarekGliwice
    Cytat Napisał pitt47
    witam a sa moze jakies kratki wmontowywane do pionow rynien ktore wylapuja rozne elementy splywajace z dachu ktore moglyby pozniej zatkac rure drenazowa?...
    Nie powinno się łączyć odprowadzenia z rynie do drenażu.

    Ja zrobie tak:

    w wykopie na dno geowłóknina 1,60 m szerokości, na to ok. 5 cm żwir, rura drnażowa, żwir 25-30 cm. Zawinąć wszystko geowłókniną. Dopiero na tym w tym samym wykopie rury PCV odprowadzające wode z rynien.
    i to mi sie podoba najbardziej .
    Jestem na tym etapie i zastanawiałam się jak odprowadzić wodę z dachu i ją wykorzystać oraz przy okazji załatwić sprawę drenazu terenu przy budynku. Twoje rozwiąznie wydaje się logiczne.
    pozdrawiam

    Ania

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Princesa

    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Posty
    1.090

    Domyślnie

    Podnoszę temat bo sama mam wątpliwości:

    - Dom ma być podpiwniczony.
    - Działka poniżej poziomu drogi i działek sąsiednich ale od niej w kierunku kolejnych także jest lekki spadek w tył (południe) i na prawo.

    Opinia geotechniczna:
    - podłoże uwarstwione, grunty średnio nośne,
    - w podłożu do głębokości 4 metrów występuje strefa aeracji, tj. nie nasycona wodą gruntową,
    - zaleca się zastosowanie izolacji przeciwwilgociowej typu lekkiego ale wykonaną bardzo starannie, wokół budynku zaleca się także zrobienie wylewanego, szczelnego chodnika

    Niby fajnie, woda gruntowa teoretycznie nie zagraża, ale opadowa... nie wiem.

    Czy jest sens robić drenaż? Jeżeli tak, to jaki? Czy drenaż można zrobić później, jeśli okaże się, że podmaka fundament?

  12. #12

    Domyślnie

    Witam Wszystkich udzielających się na forum muratora.
    Prześledziłem wzystkie wpisy w tym forum i mam pytanie odnośnie drenaży.
    W czerwcu zaczynam budowę domu z podpiwniczeniem, obawiam się podmywania fundamentów wodą gruntową, co nieco zapoznałem się z zasadami wykonywania drenażu opaskowego (bo taki będę wykonywał) ale nie wiem jakie materiały zastosować. Czy są może gotowe zestawy do montażu??, albo jakieś firmy specjalizujące się w w produkcji takich akcesorii??
    Proszę o odpowiedz.
    Pozdrawiam

  13. #13

    Domyślnie

    Princesa, pt23

    Zastanowcie sie, czy macie gdzie odprowadzic te wode z drenazu ... bo jesli nie - to nawet najlepszy, najdrozszy drenaz nie pomoze.
    Sam zrobilem ten blad ...mam drenaz ...w ktorym moge sprawdzic poziom wod gruntowych ...

    Y

  14. #14

    Domyślnie

    Yoric

    właśnie mam ten problem. z tym, że jestem na etapie wymyślania co z tym zrobić. grunt rodzimy u mnie to glina i teraz zastanawiam się czy zrobić jakąś studnie chłonną czy może zrobić studnie zbiorczą do której wsadzę pompę z pływakiem i będę wodę przepompowywał do rowu który idzie wzdłuż działki. niestety nie jestem w stanie odprowadzić tej wody do niego grawitacyjnie. myślałem tez czy by nie zrobić zbiornika jak na szambo (tak do 15m3) w którym będę tą wodę magazynował do podlewania. i tak w sumie to nie wiem

  15. #15

    Domyślnie

    out,

    podstawowa sprawa - masz piwnice ? zalewa Cie ? po co chcesz to wypompowywac ?

    studnia chlonna - jesli koszty pompowania Cie nie bola ....to mozesz pompowac - tylko po co ?? Taka pompa musi miec spory wydatek, zeby obnizyc dynamiczne lustro wody ...a statyczne to samo kiedys opadnie bez pompowania

    15 m3 szamba to jest ... NIC ...szkoda roboty, inwestycji, pompowania ..wszystkiego

    Jak Ci piwnicy nie zalewa to ..dolaczaj do mnie i nic nie rob

    Y

  16. #16

    Domyślnie

    z piwnic zrezygnowałem z powodu wysokich wód gruntowych. a nad sensem drenażu też się zastanawiałem. ty sugerujesz by nic nie robić tylko zaizolować fundamenty i obłożyć gruntem rodzimym ?

  17. #17

    Domyślnie

    out,

    jesli zrezygnowales z piwnic ....masz wysoko wode gruntowa ...to izolowanie pionowe fundamentow niewiele da ... nalezy tylko zadbac, zeby pozioma izolacja na styku sziana / fundament zostala solidnie zrobiona.
    Moje fundamenty zostaly zaizolowane poprzez ochlapanie taka czarna mazia ...dysperbitem czy jak to sie nazywalo .... na wiosne mam wode gruntowa na sztych - 2 sztychy lopaty i wilgoc nie podciaga.
    Wazne zeby w takim terenie nieco wyniesc chalupe do gory ... 50-70 cm nad poziom gruntu na nastepnie pbsypac dom i lagodne spadki porobic.
    Fizyki nie oszukasz

    Y

  18. #18

    Domyślnie

    Mam gdzie odprowadzań wodę, rów melioracyjny, zbiornik na wodę - do przemyślenia

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mrenias

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Posty
    115
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    To i ja się podłączę.
    W piątek mamy się zabierać za równanie terenu i przy okazji skoro jest koparka będziemy robić drenaż.
    Pan zaproponował, żeby drenaż zrobić tak jak na rysunku, czyli nie obkopywać całego domu a jedynie tu gdzie z góry (niewielki spadek) z pól może iść woda.
    Jak myślicie wystarczy coś takiego - zaznaczam, że nie mam piwnic.
    No i wszystko poleci sobie do potoka płynącego obok.

    W załączeniu wspomniana fotka


  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar DEZET
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Dygowo
    Posty
    2.953
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    49

    Domyślnie

    [QUOTE=mrenias;4532841]To i ja się podłączę.
    W piątek mamy się zabierać za równanie terenu i przy okazji skoro jest koparka będziemy robić drenaż.
    Pan zaproponował, żeby drenaż zrobić tak jak na rysunku, czyli nie obkopywać całego domu a jedynie tu gdzie z góry (niewielki spadek) z pól może iść woda.
    Jak myślicie wystarczy coś takiego - zaznaczam, że nie mam piwnic.
    No i wszystko poleci sobie do potoka płynącego obok.

    Ale z tego drenażu oczywiście puścisz bokami (z wylotów rury drenarskiej) rury na stok poniżej domu?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony