dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 47

Temat: Tulipany

  1. #1
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie Tulipany

    "Chcąc uzyskać odpowiedni efekt, kolejnej wiosny należy bezwzględnie przestrzegać terminu sadzenia roślin cebulowych, który przypada od sierpnia do października.
    Przy wyborze cebul kierujemy się przede wszystkim ich wyglądem. Ze szczególną starannością należy unikać cebul miękkich, z widocznymi plamami i przebarwieniami, całkowicie pozbawionych łusek okrywających (nie jest wadą, gdy zewnętrzna łuska częściowo odchodzi od powierzchni), wyschniętych lub lekko zwiędniętych.

    Przed posadzeniem cebul tulipanów należy usunąć z ziemi wszelkie chwasty i zanieczyszczenia w postaci kamieni, czy kawałków gałęzi. Tulipany nie lubią być nadmiernie zalewane, trzeba więc zapewnić im odpowiednie stanowisko, a gleby ciężkie i gliniaste wymieszać z rozdrobnioną korą, torfem lub piaskiem. Na dnie wykopanego dołka można usypać warstwę drenażową z piasku grubości około 5 cm. Cebule tulipanów umieszcza się w ziemi na głębokości 10-15 cm, uważając by zawiązki pędów skierowane były ku górze.
    Lepiej jest unikać symetrycznego sadzenia, gdyż takie postępowanie doprowadzi do stworzenia bardzo nienaturalnych grup roślin. Cebule należy przykryć warstwą ziemi i starannie ją ugnieść, by pozbyć się przestrzeni wypełnionych powietrzem...."
    cd tu:
    http://www.budujemydom.pl/artykuly/836_cebulowy_szal/

    "Tulinany i inne rośliny cebulowe - po paru latch większość efektownych odmian się "wyradza", mogą być też łakomym kąskiem dla gryzoni i dlatego lepiej wkopywać je do gruntu w ceramicznych doniczkach (plastikowe mogą nie być przeszkodą dla zgłodniałego zwierzaka).
    Tulipany mogą mieć kwiaty pojedyńcze lub pełne z postrzępionymi lub gładkimi brzegami, lilokształtne lub kielichowate. Tulipany pięknie rosna i kwitną tylko na stanowiskach słonecznych w glebie żyznej lecz lekkiej i przepuszczalnej. Należy je regularnie podlewać i nawozić nawozem organicznym (co 10 dni). Są wrażliwe na choroby grzybowe - na co powinno pomóc podlewanie ich od czasu do czasu nawozem z pokrzyw. zobacz
    Cebulki wykopuje się z ziemi gdy uschną liście. Przechowuje się je w chłodnym, suchym miejscu. Najlepsza porą na sadzenie cebulek jest początek jesieni czyli koniec września i początek października. Szczegóły dotyczące sadzenia cebul"
    http://ogrod-amat.webpark.pl/kwiaty.php

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    Fajny artykuł o porach kwitnienia i odmianach

    http://www.rkmk.cyberdusk.pl/artykuly/tulipany.html


  3. #3

    Domyślnie

    Moje cebule hiacyntów, które miałam w piwnicy zaczynają puszczać listki, chyba powinnam je czym prędzej posadzić?
    Coś - jak w ubiegłym roku - już wypuściło liście z ziemi - przebiśniegi, albo szafirki

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    O qurczę,
    to chyba za wcześnie na hiacynty
    Widocznie miały za wilgotni i za ciepło i zastartowały za wcześnie!

    Termin sadzenia to zwykle wrzesień, na kilkanaście centymetrów w głąb, piętką do dołu Jeśli liście malusie - sadź w grunt. Ja tak sadziłam tulipany kupione już z zielonymi "wypustkami" - zakwitły ładnie.

    Jeśli liście wielkie - weź je do domu, niech spokojnie zakwitną, ( nawieź je) -przekwitną, a potem wykop i osusz w chłodnej piwnicy. I tak przetrzymaj aż do następnej pory sadzenia np. w piasku/ torfie.

  5. #5

    Domyślnie

    a mi wlasnie zakwitl na rabacie pierwszy raz anemon
    Glilkos SAMOTNIKOS sweterkos de domo kobitos vel Jamelios&Ptysios mamitos

  6. #6

    Domyślnie

    Mam nie do końca uporządkowana działkę . Chciałabym kupić w tym roku tulipany i wsadzić w ziemię, czy moge je wiosną przsadzić we właściwe miejsce?

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    Yhmmm, jak posadzisz w koszykach to można już po przekwitnięciu przenosić. Jak, tylko do ziemi - to dopiero po zwiędnięciu łodyg, gdy zabiorą spowrotem do cebul, substancje odżywcze z liści i łodyg

  8. #8

    Domyślnie

    Jakim nawozem można wzbogacić ziemię przed wysadzeniem cebul ?

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    Ja, daję piach i kompost. MOżna do dołka dać inną materię organiczną np. przkompostowany obornik lub łyżkę suchego kurzaka. Nic poza tym, jesienią. Natomiast wczesną wiosną, jak tylko zejdą śniegi - Azofoska, Fructus, etc.
    Cebula jest organem spichrzowym i substancje odżywcze gromadzi późną wiosną gdy przekwita.
    Ale...szkoły są różne.
    Jak przenawozisz azotem, to będą długie i wiotkie, więc naprawdę polecam kompost- tego nie sposób przedawkować

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał hanka55
    Ja, daję piach i kompost. MOżna do dołka dać inną materię organiczną np. przkompostowany obornik lub łyżkę suchego kurzaka. Nic poza tym, jesienią. Natomiast wczesną wiosną, jak tylko zejdą śniegi - Azofoska, Fructus, etc.
    Cebula jest organem spichrzowym i substancje odżywcze gromadzi późną wiosną gdy przekwita.
    Ale...szkoły są różne.
    Jak przenawozisz azotem, to będą długie i wiotkie, więc naprawdę polecam kompost- tego nie sposób przedawkować
    Cały problem polega na tym,że nie dysponuję na razie kompostem

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    speek

    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    1.133
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    69

    Domyślnie

    Mnie doradzono aby gline przemieszac z piachem i drobnymi trocinami.Na wiosne zasilic azofoska.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    gonia1307, jak nie masz kompostu, to zmieszaj piach z ziemią, tak by było to lekkie, przepuszczalne podłoże - głebokość sadzenia - 3 x wysokość cebuli. Cebulowe nie lubią nadmiaru wilgoci! Zasilisz je dopiero wiosną. Wystarczy!

  13. #13

    Domyślnie

    Wczoraj posadziłam cebulki, te "ruszone" hiacynty też, zobaczymy...

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    Nie t, o tulipanach, ale tez o bulwiastych ))
    Dalie : http://ww6.tvp.pl/6565,213464,2.view#4

  15. #15

    Domyślnie

    zaczely mi wychodzic tulipany ktore 2-3 tygodnie temu posadzilam - wyrosna teraz?

    a jak zrobic zeby zakwitly w doniczce na Boze Narodzenie?
    Glilkos SAMOTNIKOS sweterkos de domo kobitos vel Jamelios&Ptysios mamitos

  16. #16

    Domyślnie

    Ja tez wcozraj wysadziłam cebulki tulipanów, ale... chyba za głęboko. Martwię sie zwłaszcza o te malutkie, pewnie nie wzejdą.

    Czy po wysadzeniu w ziemię trzeba je podlac?
    Mieszkam.

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    Generalnie cebulowe sadzi się na głebokośc 3 x wysokośc cebuli. Małe można dać wyżej, nad większymi. Nie trzeba ich podlewać, deszcz zrobi swoje, a i wilgoć w ziemi jest
    Cebule najwygodniej pędzić w domu, na kocyku elektrycznym, przykrytym folią, nastawionym na 18C. Po 3 tygodniach powinny byc już kwiaty.
    Żeby były mocne, przez 2 tygodnie zacienia się wzrastające cebule np. drugą doniczką, obróconą dnem do góry.
    a tu coś znalazłam , na temat pędzenia :
    http://www.ogrody.cvd.pl/pliki/pedzenie.html

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar dorkaS
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    3.507
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie

    Niestety po przydlugiej nieobecności w domu, odkryłam, że moje tulipany są w następującym stanie:

    Czy muszą od razu trafić do ziemi? Czy takie cebule da się jakoś zasuszyć, by nie rosły dalej ? Miały docelowo kwitnąć na wiosnę...

    Do ziemi planowałam je wsadzić w grudniu, tu gdzie obecnie mieszkam, temperatura oscyluje w okolicach 2-7 stopni za dnia, w nocy spada nizej, ale rzadko w grudniu utrzymuje sie dluzej niz dwa dni na poziomie zera. W styczniu bywaja lekkie mrozy.

    Wszelkie sugestie co do losów tych cebulek mile widziane, część miała być taka śliczna biało-czerwono-strzępiasta...

    pozdrawiam
    DorkaS

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar JoShi
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    9.894
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    184

    Domyślnie

    Cytat Napisał dorkaS
    Do ziemi planowałam je wsadzić w grudniu, tu gdzie obecnie mieszkam, temperatura oscyluje w okolicach 2-7 stopni za dnia, w nocy spada nizej, ale rzadko w grudniu utrzymuje sie dluzej niz dwa dni na poziomie zera. W styczniu bywaja lekkie mrozy.
    Nooo. Tulipany to się sadzi do ziemi pod koniec sierpnia i we wrześniu ale nie w grudniu. Teraz to zostaje Ci chyba tylko wysadzenie ich do doniczek i przeprowadzenie pełnego okresu wegetacji w domu. Potem wysadzenie do gruntu w normalnym terminie.
    Na świecie nie ma innych zjawisk, poza zjawiskami fizycznymi...
    Dziennik na forum :: Dziennik ze zdjęciami :: blog

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar dorkaS
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    3.507
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie

    Cytat Napisał JoShi
    Nooo. Tulipany to się sadzi do ziemi pod koniec sierpnia i we wrześniu ale nie w grudniu. Teraz to zostaje Ci chyba tylko wysadzenie ich do doniczek i przeprowadzenie pełnego okresu wegetacji w domu. Potem wysadzenie do gruntu w normalnym terminie.
    Tia, w zeszlym listopadzie i grudniu bywalo po 15 stopni, balam sie, ze to się powtorzy i smigną szybko do góry. Wylądowały w najzimniejszej z piwnic i były szybsze ode mnie.

    Po dokładniejszej inspekcji znalazłam jeszcze kielkujące dwa żonkile, nawet nie chce myśleć co jeszcze dziś odkryje.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony