dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar majki
    Zarejestrowany
    Apr 2002
    Posty
    4.925
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    516

    Domyślnie wieniec - cegła osłonowa vs. szalowanie

    Cześć

    Dziś nabił mi ćwieka wykonawca - sugeruje dać cegłę osłonową na wieniec zamiast szalowania.
    Nadążam tym tokiem rozumowania - cegła > nie kupuję desek szalunkowych > wchodzi mniej betonu do wieńca > jest "cieplejszy" ( zawsze to cegła jest od "frontu zimna" a nie od razu beton - wiem i tak jest ocieplenie, ale zawsze ... ).
    Myślę o w takim wypadku PTH 8 PW, wtedy na ściance PTH 38 ( taką mam ) będzie 38 - 2x8 cegła = 22 cm wieniec - nie za mało ?
    Ma ktoś / zrobił tak / podzieli sie opinią ?
    Z góry dzięki.

    pozdrawiam, majki
    mój domek ...
    komentarze ...
    były dziennik budowy ...

    mieszkamy w domu od 28 czerwca 2010 ...
    impossible is nothing ...

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar majki
    Zarejestrowany
    Apr 2002
    Posty
    4.925
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    516

    Domyślnie


    Chyba sam sobie już odpowiedziałem ...
    Wyszło mi że będę potrzebował około 840 szt. tych cegieł, tj równo 7 palet. Po 6,83 zł/ szt bez rabatu to daje 5737 zł ...
    Nie wydam tyle na deski + beton o te 16 cm szerokości więcej ...
    Przyznam się tylko, że nie spodziewałem sie że to taki drogi gips ...

    pozdrawiam, majki

    PS. Co nie znaczy, że nie czekam na opinie / przemyślenia nad tym rozwiązaniem, jak ktos jednak ma, to proszę
    mój domek ...
    komentarze ...
    były dziennik budowy ...

    mieszkamy w domu od 28 czerwca 2010 ...
    impossible is nothing ...

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dzabij

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Skąd
    Henryków Urocze gm. Piaseczno
    Posty
    2.194

    Domyślnie

    Witam. Trochę nie rozumiem tej wyliczanki. PTH 8 cm wchodzi 8 sztuk na metr kwadratowy, czyli 840 sztuk to jakieś 105 m2 ściany. Chyba nie chcesz powiedzieć że masz 100 m2 wieńca do obmurowania ? Może 100 metrów bieżących (ja w domu o powierzchni stropu 130 m2 mam ok 50 mb wieńców) ?

    Pzdr

    Dawid

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie Re: wieniec - cegła osłonowa vs. szalowanie

    Cytat Napisał majki
    Cześć

    Dziś nabił mi ćwieka wykonawca - sugeruje dać cegłę osłonową na wieniec zamiast szalowania.
    Nadążam tym tokiem rozumowania - cegła > nie kupuję desek szalunkowych > wchodzi mniej betonu do wieńca > jest "cieplejszy" ( zawsze to cegła jest od "frontu zimna" a nie od razu beton - wiem i tak jest ocieplenie, ale zawsze ... ).
    Myślę o w takim wypadku PTH 8 PW, wtedy na ściance PTH 38 ( taką mam ) będzie 38 - 2x8 cegła = 22 cm wieniec - nie za mało ?
    Ma ktoś / zrobił tak / podzieli sie opinią ?
    Z góry dzięki.

    pozdrawiam, majki

    pewnie nie umie zrobić szalunku

    ściana jednowarstwowa chyba - 38cm porothermu -
    chyba nie będziesz jej ocieplał - tylko sam wieniec trzeba ocieplić -
    to jak go ocieplisz
    jak będą cegły równo z murem - jak jeszcze wepchniesz styropian w te 22cm do środka to na wieniec zostanie 12cm-

  5. #5

    Domyślnie

    Potrzebujesz ksztaltek wiencowych a nie cegly dzialowej PTH...

    Ja muruje sciane 24cm z Porotonu Roben-a (to taki niemiecki Porotherm) i przed ulozenies tropu Teriva murarze wymuruja ostatnia warstwe z ksztaltek wiencowych firmy Ergobud.

    Tu masz dokladne informacje o tym produkcie:

    http://www.ergobud.pl/?s=02

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.227

    Domyślnie Re: wieniec - cegła osłonowa vs. szalowanie

    Cytat Napisał majki
    Myślę o w takim wypadku PTH 8 PW, wtedy na ściance PTH 38 ( taką mam ) będzie 38 - 2x8 cegła = 22 cm wieniec - nie za mało ?
    Jeżeli juz to obmurowuje sie z jednej (zewnętrznej) strony nie z obu.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dzabij

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Skąd
    Henryków Urocze gm. Piaseczno
    Posty
    2.194

    Domyślnie

    Jeżeli juz to obmurowuje sie z jednej (zewnętrznej) strony nie z obu.
    No chyba że nie ma stropu tylko od razu jest więźba, wtedy pasowało by obmurować wieniec z dwóch stron, inaczej szalowanie z jednej strony jest nieuniknione.

    Potrzebujesz ksztaltek wiencowych a nie cegly dzialowej PTH...

    Ja muruje sciane 24cm z Porotonu Roben-a (to taki niemiecki Porotherm) i przed ulozenies tropu Teriva murarze wymuruja ostatnia warstwe z ksztaltek wiencowych firmy Ergobud.
    Ile będzie Cię to kosztować (tzn. w jakiej cenie są te kształtki) ? Też nad tym się zastanawiam ale nie wiem czy warto.

    Pzdr

    Dawid

  8. #8

    Domyślnie

    Też się zastanawiam nad kształtkami i wydaje mi się że do stropu Teriva jest to chyba najlepsze rozwiązanie, bo belka stropowa nie opiera się bezpośrednio na cegle czy betonu kom., tylko na kształtce i to jest chyba najodpowiedniejszy sposób połączenia, ściany nośnej, stropu Teriva i wieńca
    Podobno kształtka zewnętrzna ma ok 60 cm długości i kosztuje ok. 22 zł a kształtka wewn. stosowana na ściany nośne wewnątrz budynku to 18 zł.
    Przyjmując te ceny wychodzi (o ile dobrze policzyłam wg projektu) ok 82 kształtek zewn. tj. 1804 zł i 26 kształtek wewn. tj. 468 zł razem ok 2300 zł
    Czy to dużo Ciekawe ile by wyszło desek szalunkowych na 50 mb wieńca i jeszcze chyba 16 m na ścianach wewnętrznych ?!
    stan prawie deweloperski
    "...każdy kilogram Obywatela z wyższym wykształceniem - szczególnym dobrem Narodu.."

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar majki
    Zarejestrowany
    Apr 2002
    Posty
    4.925
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    516

    Domyślnie

    Cześć
    Liczyłem jeszcze raz - wyszło mi to samo.
    Murowane byłoby z dwóch stron, bo nie ma stropu.
    Geno - będę ocieplał PTH38, a co - źle ... ?
    Aha - deski szalunkowe będą mnie kosztowały około 1600 zł. Zawsze to "trochę" mniej

    pozdrawiam, majki
    mój domek ...
    komentarze ...
    były dziennik budowy ...

    mieszkamy w domu od 28 czerwca 2010 ...
    impossible is nothing ...

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar piotrulex
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Toruń - okolice
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5.383

    Domyślnie

    szalowanie
    Pozdrowienia z okolic Torunia
    Budowa: 04.04.2007 - 10.05.2008
    Wpisy w temacie "Budowa sauny krok po kroku" od 25.09.2018 (strona 23) do końca 2020 roku
    Grupa FB "Sam buduję saunę" https://www.facebook.com/groups/sambudujesaune

  11. #11

    Domyślnie

    Ja powiem tak:

    Ja buduje z Porotonu ktory podobnie jak Porotherm ma szczeliny pionowe, w ktore moglby sie wlewac beton a poza tym sam pustak jest dosc kruchy. W zwiazku z tym istnieje ryzyko pekniecia pustaka i nalezy wymurowac ostatnia warstwe z cegly pelnej i ewentualnie pozniej wykonanie wienca szalujac go...

    Stosujac ksztaltki oslonowe odpada mi szalunek (dla strop Teriva ktory stosuje u siebie) i murowanie cegla pelna...

    Raczej bym powiedzial --> kwestia wyboru...

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał kosiu
    .....istnieje ryzyko pekniecia pustaka i nalezy wymurowac ostatnia warstwe z cegly pelnej i ewentualnie pozniej wykonanie wienca szalujac go...
    Stosujac ksztaltki oslonowe odpada mi szalunek (dla strop Teriva ktory stosuje u siebie) i murowanie cegla pelna...
    Raczej bym powiedzial --> kwestia wyboru...
    Zgadzam się, właśnie widziałam że niektórzy wykonawcy kładą pełną cegłę również na beton komórkowy obawiając się o mury i tak jak piszesz dochodzi jeszcze szalowanie. A przy kształtkach odchodzi koszt cegły i desek i jest zrobione profesjonalnie
    stan prawie deweloperski
    "...każdy kilogram Obywatela z wyższym wykształceniem - szczególnym dobrem Narodu.."

  13. #13

    Domyślnie Re: wieniec - cegła osłonowa vs. szalowanie

    Cytat Napisał majki
    Cześć

    Dziś nabił mi ćwieka wykonawca - sugeruje dać cegłę osłonową na wieniec zamiast szalowania.
    Nadążam tym tokiem rozumowania - cegła > nie kupuję desek szalunkowych > wchodzi mniej betonu do wieńca > jest "cieplejszy" ( zawsze to cegła jest od "frontu zimna" a nie od razu beton - wiem i tak jest ocieplenie, ale zawsze ... ).
    Myślę o w takim wypadku PTH 8 PW, wtedy na ściance PTH 38 ( taką mam ) będzie 38 - 2x8 cegła = 22 cm wieniec - nie za mało ?
    Ma ktoś / zrobił tak / podzieli sie opinią ?
    Z góry dzięki.

    pozdrawiam, majki
    ja tak mam - ściana z maxa a obmurówka z PTH 8 PW jest OK.
    Acha.... daleko nie masz

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony