dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 6 z 8
Pokaż wyniki od 101 do 120 z 147
  1. #101
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    TERAZ nie mam.
    Planuję takie źródełko.
    Mam ze 100m2 ściany x 1kW/m2.

    Tyle, że ja mogę sobie to "tymi ręcami" wydłubać.

    Nie każdy też może czy umie się ogrzewać lodem...
    Ja - tak!
    Wy musicie sobie to ciepełko kupić. Ja robię z tego co mam pod nogami! Dosłownie z tego!
    Adam M.

  2. #102
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kszew
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    178
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    42

    Domyślnie

    Cytat Napisał ja14
    A jak butelki zniosły eksperyment? Nic nie popękało?
    Nic. Przy takim małym gradiencie. Jak zrobię jeszcze inne próby, to na końcu poddam te butelki szokowi termicznemu, lub cały blok położę na kuchnię kaflową i będę obserwował czy nie ma zniszczeń.
    Cytat Napisał ja14
    Gradient 20 stopni? Nie rozumiem dlaczego tak mało.
    A jaką temperaturę zadasz w kotle jak bufor będzie dochodził do 80 st.C? Będziesz ją gotował? I tak to nic nie da.
    Cytat Napisał ja14
    I jeszcze nie rozumiem dlaczego przyjmujesz, że bufor ma odbierać 14 kW.
    Bo chcę szybko naładować bufor jednym załadowaniem do pieca.
    Cytat Napisał ja14
    Przecież piec oprócz ładowania bufora podgrzewa jednocześnie dom.
    W lecie też będziesz grzał dom, jak będziesz chciał mieć c.w.u. ?
    Cytat Napisał ja14
    Ja bym raczej przyjął zapotrzebowanie na moc budynku. Tyle będziesz musiał z bufora odebrać. W zależności od tego jaki masz dom to może być od 5kW (dom 100m2 o zapotrzebowaniu 50 W/m2) do 20kW (dom 200 m2 o zapotrzebowaniu 100 W/m2).
    Zapotrzebowanie na moc wychodzi mi 3 kW (dom parterowy, 112m2, wychodzi dom 5-litrowy). Ale to nie ma nic wspólnego z buforem.
    Im większy bufor, tym lepiej. Ale i większe kosztu na początek.

    Adam M. Pisząc o lodzie to masz na myśli pompę ciepła?
    kszew

  3. #103
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Tak. Dokładnie tak.
    Mam własną wodę. Tylko muszę sobie wydłubać dziurę, żeby się do niej dostać z pompką. Zestaw do dłubania 20m dziury już się spawa (u kumpla).
    Mam kanalizę. Tam pójdzie ta kasza lodowa w ilości 1m3/dobę.
    Kanaliza urodziła się też do utylizacji śniegu i lodu. (deszczowa, nie gówniata).
    Powoli kleję sobie te klocki.
    Powoli, bo wolnego czasu mało.
    Pozdrawiam Adam M.

  4. #104
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kszew
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    178
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    42

    Domyślnie

    A gdyby tak zastosować dwa bufory (zbiornik na c.w.u ok 300 dm3 i bufor pod podłogą).
    Bufor pod podłogą wyglądałby tak:

    Bufor betonowy z wężownicą. Wykorzystany byłby tu beton stanowiący podbudowę pod posadzkę. Czyli bufor miałby wymiary np. 11m x 12m x 0,1m czyli 13 m3 . Bardzo spory bufor. Można by w beton włożyć butelki z wodą, co zwiększy jego pojemność cieplną. Alternatywnie zamiast styropianu dać twarde maty z wełny mineralnej (lepsze rozwiązanie). Zastosowanie: do ogrzewania i wstępnego/całkowitego podgrzania wody użytkowej.
    Energia cieplna byłaby przekazywana odpowiednio pomiędzy tymi układami za pomocą pomp. Koszty wykonania małe . Sprawność ...
    Czy ktoś analizował taki układ?
    kszew

  5. #105
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kszew
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    178
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    42

    Domyślnie

    Oj...
    5 cm styropianu to będzie zdecydowanie za mało.
    Może taki bufor postawić tylko pod łazienką. Wyjdzie lepiej, bo będzie cieplutko.

  6. #106
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kszew
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    178
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    42

    Domyślnie

    Mam kolejne wyniki badań minibufora (butelki szklane z wodą, rura PEX pomiędzy butelkami, wszystko zabetonowane). Moc przekazywania ciepła wyszła ok. 2,0 W/(m*K). To znacznie mniej niż z pierwszych wyników, ale teraz beton był suchy a wcześniej mokry.
    Wynika, że trzeba zrezygnować z budowy takiego bufora.

  7. #107

    Domyślnie

    Znalazłem taki pokaz, może ktoś skorzysta z tych informacji
    http://warlock.amnesty.scene.pl/scie...gy-storage.pps

  8. #108
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK
    Pomysł z paletopojemnikami też nie jest taki zły.
    Zajrzałem na stronę producenta :
    http://www.sotralentz.pl/upload/sotra_685.pdf :
    Możliwe jest osiągnięcie temperatury 80 C w następstwie napełniania, stan ten może jednak trwać nie dłużej niż 48 godzin. W przypadku okresu dłuższego temperatura nie może przekroczyć 60 C.
    Myślę, że takie warunki dla bufora są w zupełności do przyjęcia.
    Bufora nie robiłem, bo przy pompie ciepła i przy mojej baaaaaardzo pojemnej podłogówce jest to zbędne, ale paletopojemnik o pojemności 600l wykorzystałem jako podgrzewacz ciepłej wody. Ogrzewam go do temperatury 50 st. C. W środku umieściłem 3 wężownice z rurek pex-al-pex po 35m każda (połączone równolegle). Pozwala to na podgrzanie ciepłej wody do temperatury ponad 40 st. C. Paletopojemnik pełni też rolę naczynia wzbiorczego w instalacji c.o. - układ jest otwarty, Całość ociepliłem styropianem gr. 12cm.

  9. #109

  10. #110
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał ja14
    Czy przy nagrzaniu do 50 stopni plastik zbiornika robi się już "miększy"?
    Nie sprawdzałem tego żadnym urządzeniem, ale z metalowej klatki nie wypływa .
    Na pewno takiego rozwiązania nie ryzykowałbym przy kotle na paliwo stałe. Jednak przy pompie ciepła wyższych temperatur jak 55 st. C nie zamierzam stosować.
    Zbiornik taki jak na tej aukcji :
    http://www.allegro.pl/item460238010_...najtaniej.html
    Wygodny, bo bez problemu przechodzi przez drzwi .

  11. #111
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar gosciu01
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.725

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK
    Wygodny, bo bez problemu przechodzi przez drzwi .
    Oooooo!

    od dawna przyglądałem się temu produktowi, tylko zastanawiałem się kiedy go wstawiać ( i gdzie ) ????
    Ale patrzyłem na te 1 m3

    Zastanawia mnie jeszcze ile ten plastik pociągnie ?
    Miałem takie wiaderko plastikowe, kupione baaaardzo dawno temu, pracowało jakieś 15 lat. Te nowe z marketu wytrzymują w domu 2-3 lata max!

  12. #112
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Cytat Napisał ja14
    Czy przy nagrzaniu do 50 stopni plastik zbiornika robi się już "miększy"?
    50 stC nie jest problemem dla paletopojemnika. U nas w firmie zalewamy tysiące paletopojmników syropem glukozowym o temp 50-60stC i nic sie nie dzieje.
    Pytanie czy taki pojemnik ma dpowiedni kształt żeby go ładnie "uwarstwić". Drugi problem to wykonanie bardzo szczelnych przejść przez ścianki (dość wiotkie) takiego kontenera.
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  13. #113

    Domyślnie

    Nie wiem czy ktoś już ten temat poruszył bo nie chciało mi się wszystkiego czytać, ale chcę zauważyć, że ocieplanie styropianem bufora betonowego (czy jakiegokolwiek innego) o temperaturze 90 stopni to niezbyt rozsądny pomysł

  14. #114

  15. #115

    Domyślnie

    Ponieważ temat pełen jest pomysłów zwariowanych to pomyślałem, że jak tu dołożę swoje trzy grosze to nie będzie specjalnie odstawało od reszty.
    Otóż pomysł jest już jak dla mnie czysto teoretyczny bo dom prawie zbudowany, ale to tym bardziej uprawnia mnie do niczym nie skrępowanego fantazjowania.
    Pomyślałem kiedyś by wykorzystać popularne betonowe zbiorniki do szamba jako gigantyczny bufor 8-10m3. Z doświadczenia wiem już, że dobrze uszczelniony jest bardzo szczelny bo u mnie szambo stoi praktycznie w wodzie (wysoki poziom wód gruntowych) i okazało się szczelne.
    Za stosunkowo nieduże pieniądze mamy duży i trwały zbiornik na wodę który możemy zakopać pod domem na etapie budowy fundamentów. Oczywiście trzeba by go zaizolować, od spodu postawić na twardym styropianie, lub innym materiale (trzeba by przeliczyć naciski), z bokami i górą nie będzie problemu.
    Kominek trzeba by ustawić np w garażu lub innym pom. technicznym i zamontować przez niego wężownice i inną aparaturę. Potrzebny by był też jakiś kominek wyprowadzony ponad dach do odparowywania, najlepiej też wyposażony w jakiś wymiennik, dla zmniejszenia strat.
    Myślę, że przy uzyskanej objętości cena z metra3 nie byłaby wygórowana, a przy dobrej izolacji ciepło można by nawet na długo zatrzymać.

  16. #116
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ja14
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Posty
    2.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    143

    Domyślnie

    Ten pomysl bardzo mi sie podoba choc mam obawy o szczelnosc w dlugim okresie czasu.
    No i w 300 zl to bedzie raczej trudno sie zmiescic.

  17. #117

    Domyślnie

    ... ale te 300PLN jakie narzucił autor było za 1m3.
    W tym pomyśle trzeba działać z większym rozmachem i zrobić np. 10m3 wtedy po podzieleniu ten przelicznik z pierwszego tematu będzie się zgadzał.
    O szczelność bym się nie martwił biorąc pod uwagę moje szambo które stało praktycznie kilka miesięcy w wodzie (mokry rok był) i jest suche.
    Kurcze taki duży buforek to by dopiero było.

  18. #118
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar PeZet
    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    803

    Domyślnie

    Warto hodować rybki.
    Akwarium o pojemności 1,5m3 postawione przy masywnej ścianie ceglanej w ciemnym kolorze, oddalonej o ok 4m od okien zwróconych na południe jest naturalnym akumulatorem ciepła słonecznego.
    Wszystko wymaga swego. Buduję dom... 4-5-6 litrowy... a może 6-5-4 litrowy...

    Dziennik PeZeta: http://forum.budujemydom.pl/Dziennik-PeZeta-t11215.html

  19. #119

  20. #120
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar PeZet
    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    803

    Domyślnie

    Pokojowo - temperatura pokojowa.
    Wszystko wymaga swego. Buduję dom... 4-5-6 litrowy... a może 6-5-4 litrowy...

    Dziennik PeZeta: http://forum.budujemydom.pl/Dziennik-PeZeta-t11215.html

Strona 6 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony