Napiszę parę słów, żeby podnieść temat, bo to rewelacyjny projekt budy - pomyślany przede wszystkim pod kątem zwierzaka, który będzie w niej mieszkał, a nie tradycji ( --> te trójkąty a la Reksio - tak powszechne w narodzie, a tak bardzo nie funkcjonalne ) czy wymyślnego piękna.

Psia buda powinna:
- mieć przedsionek/wiatrołap lub przynajmniej otwór wejściowy na dłuższej stronie (te tradycyjne mają na krótszym boku, przez co wiatr wwiewa do budy bezpośrednio na leżącego tam psa), jeśli nie ma przedsionka - koniecznie trzeba pamiętać o tym, żeby w zimie powiesić psu w otworze wejściowym kawałek wykładziny, osłaniający wejście i odcinający napływ zimnego powietrza do budy;
- powinna też mieć wysoki próg (żeby pies wychodząc nie wyrzucał sobie słomy na zewnątrz)
- spad dachu (jeśli jedno-spadowa) skierowany do tyłu (czyli nie na tą ścianę, na której jest wejście - a jest firma, która sprzedaje swoje budy właśnie z tak ułożonym dachem, że cały deszcz spływa przed wejście do budy )

Ideałem jest buda podobnej konstrukcji jak buda JoShi, tyle, że zbudowana na podstawie kwadratu, przedzielonego na dwa - wtedy i przedsionek i komora główna są podłużne, ale na tyle duże, że przy mrozie pies może wejść do komory i tam sobie nagrzać, a w cieplejsze, ale np. deszczowe dni - może sobie leżeć w przedsionku, swobodnie obserwując podwórko, ale na łepek mu nie pada
(wtedy buda ma dach dwu-spadowy - bo to jakby dwie budy złączone ze sobą największą ścianą, tyle, że ta, która ma "robić" za przedsionek nie ma też jednego krótszego boku - mam nadzieję, że rozjaśniłam, a nie pogmatwałam )

PS. A dla lubiących estetykę tak bardzo jak ja podpowiem:
- ładnie wygląda buda pomalowana na dwa kolory - np. obramowanie wejścia, narożne neski malujemy na ciemniejszy (najlepiej skomponowany z kolorem dachu), a resztę na jaśniejszy
- na pokrycie dachu bardzo się sprawdza i ładnie wygląda gont bitumiczny
- na budę można nabić gotowe do kupienia w sklepach budowlanych drewniane szprosy do okienek łazienkowych (pomalowane oczywiście na ten drugi, ciemniejszy kolor) - imitują jakby okienko i dodają sporo dekoracyjności
- do ścianek budy można też poprzybijać wycięte z płaskiej sklejki drewnianej kwiaty (takie kwiatki można kupić w działach dekoracyjnych marketów lub w różnych sklepach pamiątkarskich) - wyglądają naprawdę pięknie i dodają uroku psiej budzie
(pies tego nie doceni, ale my będziemy codziennie patrzeć na budę, która jest ładną budowlą na naszej posesji - a to przecież bardzo ważne )

Zobaczcie, jak można przyozdobić prostą budkę zrobioną z płyty wiórowej klejonej: