Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
Czyli całe to wielkie testowanie polega na obejrzeniu sobie jak wyglądają...?
Wielkie testowanie bez instalacji grzewczej...
Śmiech na sali...
A jakbyś chciał to inaczej testować w warunkach domowych? To nie testy specjalistyczne, bo nie mam pięciu identycznych pomieszczeń, żebym mógł w identycznych warunkach sprawdzić np. zużycie prądu w okresie dajmy na to miesiąca czy rozkładu temperatur względem takiego samego założonego programu. Nie mogę się przyjrzeć tym sterownikom w sklepie, więc kombinuję tak. Są rzeczy, których nie wyłapiesz studiując instrukcję czy kartę katalogową. Na razie odpaliłem DEVI, EUROSTERa i THERMOVALa.

Wstępnie mogę napisać, że stycznik w EQ7E klika wyraźnie głośniej (taki dźwięk "strzelającej blaszki") niż w pozostałych dwóch (gdzie jest bardziej "miękki"). Może w późniejszym użytkowaniu się na to nie zwraca uwagi, ale zdziwiłem się, iż jest to tak słyszalne. Podpinałem pod czujnik NTC 15k (DEVI) i w EQ7E są wyraźne różnice w temperaturach. Przy temperaturze w pomieszczeniu ok. 22 st.C termostat pokazywał ok. 25 st. C, a na czujniku podłogowym ok 12-13 st.C. Można wyregulować czujniki, ale tylko w zakresie +/- 5 st.C - co jak widać w tym wypadku będzie nie do zrobienia (testowałem na dwóch czujnikach NTC 15k). Czyli EQ7E będzie wymagał raczej innego czujnika podłogowego.

W DEVI Touch wskazania temp dość zbieżne - ok. 0,5 st.C różnicy między wbudowanym a podłogowym. Wizualnie prezentuje się "poprawnie" ale ubogość funkcji w tej cenie trochę razi (dwa okna grzania w ciągu dnia bez możliwości przekroczenia północy, dwie temperatury: komfortu i ekonomiczna itd.).

W TVT 16 z kolei też można (jak w DEVI) wybrać rodzaj czujnika podłogowego, można go wyskalować (bodajże +/- 10 st. C), ale nigdzie nie znalazłem możliwości podejrzenia jego odczytu, czyli nie wiadomo co korygować (?). Wizualnie prezentuje się też średnio (dość wystaje z ramki), menu wydaje się rozbudowane, ale to tylko pierwsze wrażenia. Można ustawić bodajże 6 stref czasowych z różnymi temperaturami, ale histereza jest +/- 0,5 st.C (EQ7E ma bodajże od +/- 0,1 st.C, DEVI chyba podobnie).

Ogólnie koncepcja termostatów zamontowanych we wspólnych ramkach (DEVI i TVT 16) w praktyce już nie wygląda tak super. Sterownik dość wyraźnie wystaje (szczególnie TVT 16), choć to też pewnie będzie jeszcze zależeć od typu ramek. Dochodzą też minimalnie różnice w odcieniach kolorów. Aktualnie skłaniam się chyba bardziej w stronę EQ7E, chyba że TECH albo AURATON mnie zauroczy ...