Witam,
Z góry przepraszam jeśli chaotycznie będę pisać, ale nie posiadam daru pisania.
Aktualnie stoję przed wyborem kupna pieca. Buduje nowy dom według projektu https://www.extradom.pl/projekt-domu-noelia-bis-WOK1053. Część garażowa została poszerzona o 1,2 m. Powierzchnia użytkowa około 140 m2. Liczba mieszkańców: 2 dorosłych i dwoje małych dzieci.
Typy ogrzewania:
- ogrzewanie podłogowe: cały dól (bez garażu i kotłowni), górna łazienka i pokój nad garażem.
- grzejniki (doprowadzone tylko rurki nie zainstalowane jeszcze): jest ich łącznie 9: 3 w pokojach u góry, salon, wiatrołap garaż i kotłownia, 2 drabinki w łazienkach. Niektóre zrobione na zapas i być może nie będą w ogóle instalowane.
Komin systemowy przystosowany na paliwo stałe.
Od samego początku budowy byłem nastawiony na piec pelletowy. Jednak popatrzyłem na ceny tych kotłów i zacząłem się zastanawiać czy to dobry wybór. W związku z tym zacząłem brać pod uwagę także eko-groszek. Całe życie paliłem węglem więc nie miałem styczności ani z jednym ani z drugim opałem. Dlatego też szukam tutaj na forum dobrym porad który pomoże mi podjąć dobrą decyzję. Chciałbym aby piec był jak najmniej obsługowy, jak najmniej się kurzył i cena opału była rozsądna. Mam bardzo złe doświadczenia z piecem na węgiel.

Brałem pod uwagę także gaz ale na podłączenie muszę czekać około 2 lat, przez ten czas musiałbym jakoś grzać.