Witam, jestem jeszcze kompletnym laikiem jeśli chodzi o kwestie budowlane, więc mój problem dla niektórych może wydać się błahy. Przede mną i mężem budowa domu, plan jest na konstrukcję szkieletowa w metrażu około 140m2 wraz z garażem, dom z poddaszem użytkowym. Zastanawiamy się nad kwestią ogrzewania, dużo osób nam poleca pompę ciepła i fotowoltaikę, ale z tego co dowiedziałam się do tej pory to nie wszystko, co będzie potrzebne. Ciężko jest mi wyliczyć mniej więcej koszty pełnej instalacji od a do z i porównanie tego z instalacją na gaz z gazociągu. Czy mógłby ktoś określić ile mniej więcej wyniosłoby: pompa ciepła wraz z instalacją (bez podłogowego), fotowoltaika, rekuperacja oraz dodatkowy piec elektryczny, na dni kiedy pompa nie wystarczy. A ile w porównaniu wyjdzie za instalacje gazową wraz z piecem? Wiem, że piec piecu nie równy, chcielibyśmy tak zwaną średnia klasę, nie najdroższy ale i nie najtańszy. Z tego co wiem to koszt instalacji fotowoltaiki można zmniejszyć przez dotacje, ale to chyba jest już zależne od miejsca i urzędów.

Z góry dziękuję za pomoc