dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 3679

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar trabi-wrc
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    992
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    52

    Domyślnie

    A ja drugi sezon walczę - nie mieszkam jeszcze (na szczęście chyba) ale przeprowadzka tuż, tuż.
    Palę peletem Stelmet LAVA. Też mam trochę spieków, ale bez przesady.
    Mam kilka problemów (od największego):
    - zadymia mi kotłownię (przez zbiornik i przez regulator ciągu) - w ostatnią sobotę nie widziałem kotła stojąc w drzwiach.
    - z tego nieszczęsnego regulatora czasem skapuje kondensat i zbiera się wewnątrz pod krawędzią powodując przyklejenie klapki i praktycznie zanik funkcji
    - przy rozpalaniu wywala mi bezpiecznik (do wiosny zanim zakończyłem grzanie nic takiego się nie działo)
    - po tygodniu palenia płomieniówki są prawie kompletnie przytkane pyłem (na szczęście sypkim a nie klejącym)
    Dolot do kotłowni zrobiony, komin drożny, kocioł wyczyszczony gruntownie przed sezonem, pelet dobry.

    Co jeszcze trzeba zrobić, żeby ten cholerny kocioł zaczął być przyjacielem, a nie potencjalnym kilerem.

    Pozdrav
    Ten, co mu dom w głowie kiełkuje.

    Dzienniki trabantowe
    Komentatornia

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał trabi-wrc Zobacz post
    A ja drugi sezon walczę - nie mieszkam jeszcze (na szczęście chyba) ale przeprowadzka tuż, tuż.
    Palę peletem Stelmet LAVA. Też mam trochę spieków, ale bez przesady.
    Mam kilka problemów (od największego):
    - zadymia mi kotłownię (przez zbiornik i przez regulator ciągu) - w ostatnią sobotę nie widziałem kotła stojąc w drzwiach.
    - z tego nieszczęsnego regulatora czasem skapuje kondensat i zbiera się wewnątrz pod krawędzią powodując przyklejenie klapki i praktycznie zanik funkcji
    - przy rozpalaniu wywala mi bezpiecznik (do wiosny zanim zakończyłem grzanie nic takiego się nie działo)
    - po tygodniu palenia płomieniówki są prawie kompletnie przytkane pyłem (na szczęście sypkim a nie klejącym)
    Dolot do kotłowni zrobiony, komin drożny, kocioł wyczyszczony gruntownie przed sezonem, pelet dobry.

    Co jeszcze trzeba zrobić, żeby ten cholerny kocioł zaczął być przyjacielem, a nie potencjalnym kilerem.

    Pozdrav
    Jeśli dym uchodzi moderatorem to ciągu praktycznie nie ma.
    Proszę zlecić serwis roczny bo prawdopodobnie zapalarki są oklejone popiołem.

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar trabi-wrc
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    992
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    52

    Domyślnie

    Cytat Napisał A.K Zobacz post
    Jeśli dym uchodzi moderatorem to ciągu praktycznie nie ma.
    Proszę zlecić serwis roczny bo prawdopodobnie zapalarki są oklejone popiołem.
    Panie Andrzeju, przez moderator uchodzi niewielka strużka dymu, to nie od niej w kotłowni było sino. Rad byłbym słysząc radę co zmienić, poprawić, żeby nie zagrażało naszemu zdrowiu. Sprawa zapalarki jest tu wtórna i załatwię ją w drugiej kolejności.
    Kominiarze byli u mnie przed rozpoczęciem sezonu, sprawdzili komin, wentylację i dolot.
    Skoro nie ma ciągu to dlaczego wcześniejsze porady mówiły: Kup regulator ciągu bo jest za duży ciąg i dlatego przegrzewa przenośnik.
    Na szczęście pomiędzy kotłownią a domem mam drzwi ppoż z uszczelkami, ale znam domy, w których ludzie mieszkają jeszcze bez drzwi do kotłowni z kotłem na ekogroszek i nie powoduje to żadnych uciążliwości. U mnie na szczęście czujka CO jeszcze nie jest podłączona bo inaczej non stop by ryczał alarm.
    Proszę o porady.

    Pozdrav
    Ten, co mu dom w głowie kiełkuje.

    Dzienniki trabantowe
    Komentatornia

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał trabi-wrc Zobacz post
    Panie Andrzeju, przez moderator uchodzi niewielka strużka dymu, to nie od niej w kotłowni było sino. Rad byłbym słysząc radę co zmienić, poprawić, żeby nie zagrażało naszemu zdrowiu. Sprawa zapalarki jest tu wtórna i załatwię ją w drugiej kolejności.
    Kominiarze byli u mnie przed rozpoczęciem sezonu, sprawdzili komin, wentylację i dolot.
    Skoro nie ma ciągu to dlaczego wcześniejsze porady mówiły: Kup regulator ciągu bo jest za duży ciąg i dlatego przegrzewa przenośnik.
    Na szczęście pomiędzy kotłownią a domem mam drzwi ppoż z uszczelkami, ale znam domy, w których ludzie mieszkają jeszcze bez drzwi do kotłowni z kotłem na ekogroszek i nie powoduje to żadnych uciążliwości. U mnie na szczęście czujka CO jeszcze nie jest podłączona bo inaczej non stop by ryczał alarm.
    Proszę o porady.

    Pozdrav
    Nie ma znaczenia czy strużka dymu z moderatora jest duża czy mała , jakakolwiek by nie była oznacza że dym się cofa z braku ciągu a gdy ciągu brak będzie wydostawał się dym z zasobnika.
    Proszę sprawdzić przewód spalin z kotła do komina oraz sam komin.Na kominie nie ma żadnych "wynalazków" typu strażak czy daszek przeciwdeszczowy?

  5. #5

    Domyślnie UPS do Granpala

    Witam.

    Właśnie dziś odpaliłem mojego Granpala 20kw.
    Zastanawiam się nad zamontowaniem UPSa.
    Czy jest sens? Jeśli tak to czy coś takiego wystarczy?:
    http://allegro.pl/awaryjne-zasilanie...301924289.html

    Jeśli tak to jaki akumulator do tego dokupić? Samochodowy, żelowy?

    Artur

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Artur222 Zobacz post
    Witam.

    Właśnie dziś odpaliłem mojego Granpala 20kw.
    Zastanawiam się nad zamontowaniem UPSa.
    Czy jest sens? Jeśli tak to czy coś takiego wystarczy?:
    http://allegro.pl/awaryjne-zasilanie...301924289.html

    Jeśli tak to jaki akumulator do tego dokupić? Samochodowy, żelowy?

    Artur
    Jeśli wierzyć danym podawanym przez autora ogłoszenia, to taki UPS w zupełności wystarczy - pod warunkiem, że nie masz więcej niż 2 pompy i zawór. Ale coś jak do tej mocy - to cena wydaje mi się zbyt niska w porównaniu z innymi UPS podobnej mocy i z sinusoidą na wyjściu. Chociaż z drugiej strony - biorąc pod uwagę cenę elementów składowych - to bez akumulatora taki UPS nie powinien więcej kosztować. Mam jedynie nieco wątpliwości co do jakości sinusoidy na wyjściu. Reasumując - biorąc pod uwagę relatywnie niską cenę zakupu można zaryzykować kupno. Następnie - nie kupując jeszcze akumulatora, tylko wykorzystując ten z samochodu - sprawdzić, jak pracuje pompa obiegowa zasilana tym UPS. Jeśli na wyjściu nie będzie sinusoidy tylko np. piła /najczęściej/ - to pompa będzie "buczeć" podczas pracy. Wtedy urządzenie można odesłać odzyskując włożoną kasę. Jeśli wszystko będzie OK - można kupić akumulator. Oczywiście dużo lepszy /ale i dużo droższy, tak mniej więcej 2x/ będzie żelowy., ale jeśli rozładowania /czyli praca UPS/ nie będą zbyt częste i zbyt głębokie, to i kwasowy da radę pociągnąć kilka latek. Ja mam dwa kwasowe o poj. 100 Ah każdy - bo mam UPS wymagający 24V zasilania + UPS 700W kupiony na Allegro za około bodajże 200 PLN. przy solarach zabezpieczył pracę pompy + sterownik w ciągu całego bardzo słonecznego dnia /praca pompy prawie non stop/. Przy kotle mam tak ustawione, że obsługuje tylko sterownik, dmuchawę i podajnik nie dopuszczając do wygaśnięcia pieca i przegrzania podajnika. Chodzi mi głównie o to, żeby nie wstawać w nocy jeśli nastąpi brak zasilania oraz mieć spokojną głowę kiedy mnie nie ma w domu - bo nawet w największe mrozy bez grzania przez 12 h spadek temperatury wewnątrz nie przekroczy 3-4 stopni. Potem w razie potrzeby odpalam agregat lub palę w kominku /ze wskazaniem na agregat/
    Pzdr

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar ewajacek
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    337
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Wiem, że temat UPSów był już poruszany na forum, ale czy posiadanie takowego jest niezbędne i czy kocioł nie powinien się poprostu wygasić? Jak kolega trabi-wrc poradził / radzi sobie z kotłem. Udało się koledze jakoś zaradzić problemowi?
    Pozdrawiam Jacek

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał electrician Zobacz post
    Jeśli wierzyć danym podawanym przez autora ogłoszenia, to taki UPS w zupełności wystarczy - pod warunkiem, że nie masz więcej niż 2 pompy i zawór. Ale coś jak do tej mocy - to cena wydaje mi się zbyt niska w porównaniu z innymi UPS podobnej mocy i z sinusoidą na wyjściu. Chociaż z drugiej strony - biorąc pod uwagę cenę elementów składowych - to bez akumulatora taki UPS nie powinien więcej kosztować. Mam jedynie nieco wątpliwości co do jakości sinusoidy na wyjściu. Reasumując - biorąc pod uwagę relatywnie niską cenę zakupu można zaryzykować kupno. Następnie - nie kupując jeszcze akumulatora, tylko wykorzystując ten z samochodu - sprawdzić, jak pracuje pompa obiegowa zasilana tym UPS. Jeśli na wyjściu nie będzie sinusoidy tylko np. piła /najczęściej/ - to pompa będzie "buczeć" podczas pracy. Wtedy urządzenie można odesłać odzyskując włożoną kasę. Jeśli wszystko będzie OK - można kupić akumulator. Oczywiście dużo lepszy /ale i dużo droższy, tak mniej więcej 2x/ będzie żelowy., ale jeśli rozładowania /czyli praca UPS/ nie będą zbyt częste i zbyt głębokie, to i kwasowy da radę pociągnąć kilka latek. Ja mam dwa kwasowe o poj. 100 Ah każdy - bo mam UPS wymagający 24V zasilania + UPS 700W kupiony na Allegro za około bodajże 200 PLN. przy solarach zabezpieczył pracę pompy + sterownik w ciągu całego bardzo słonecznego dnia /praca pompy prawie non stop/. Przy kotle mam tak ustawione, że obsługuje tylko sterownik, dmuchawę i podajnik nie dopuszczając do wygaśnięcia pieca i przegrzania podajnika. Chodzi mi głównie o to, żeby nie wstawać w nocy jeśli nastąpi brak zasilania oraz mieć spokojną głowę kiedy mnie nie ma w domu - bo nawet w największe mrozy bez grzania przez 12 h spadek temperatury wewnątrz nie przekroczy 3-4 stopni. Potem w razie potrzeby odpalam agregat lub palę w kominku /ze wskazaniem na agregat/
    Pzdr

    Witam.

    Muszę wreszcie się na coś zdecydować.
    Znalazłem coś takiego:
    http://allegro.pl/przetw-prostownik-...350228498.html
    lub:
    http://allegro.pl/przetw-prostownik-...360688962.html
    + do tego akumulator 100ah

    U mnie pracują 3 pompy i Granpal 20kW

    Pomóżcie, bo ja się na tym w ogóle nie znam!!!

    Chyba, że jest jakieś lepsze rozwiązanie?
    Agregat z automatycznym startem?

    Chciałbym, żeby chodziło min 8 godzin, a podejrzewam, że takie UPSy to pochodzą max 4-5 godzin.......
    Ostatnio edytowane przez Artur222 ; 10-12-2010 o 18:01

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar ewajacek
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    337
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał trabi-wrc Zobacz post
    A ja drugi sezon walczę - nie mieszkam jeszcze (na szczęście chyba) ale przeprowadzka tuż, tuż.
    Palę peletem Stelmet LAVA. Też mam trochę spieków, ale bez przesady.
    Mam kilka problemów (od największego):
    - zadymia mi kotłownię (przez zbiornik i przez regulator ciągu) - w ostatnią sobotę nie widziałem kotła stojąc w drzwiach.
    - z tego nieszczęsnego regulatora czasem skapuje kondensat i zbiera się wewnątrz pod krawędzią powodując przyklejenie klapki i praktycznie zanik funkcji
    - przy rozpalaniu wywala mi bezpiecznik (do wiosny zanim zakończyłem grzanie nic takiego się nie działo)
    - po tygodniu palenia płomieniówki są prawie kompletnie przytkane pyłem (na szczęście sypkim a nie klejącym)
    Dolot do kotłowni zrobiony, komin drożny, kocioł wyczyszczony gruntownie przed sezonem, pelet dobry.

    Co jeszcze trzeba zrobić, żeby ten cholerny kocioł zaczął być przyjacielem, a nie potencjalnym kilerem.

    Pozdrav
    Śledząc Twoje posty widzę, że ten regulator niewiele wniósł pozytywnego do kotłowni. Z drugiej strony nasuwa się pytanie, czy w kotłowni oprócz zetki są kratki wentylacyjne? Raz jeden jedyny miałem dym w kotłowni, ale na dworze było ze 40 stopni i dym cofał się szczelinami w drzwiczkach od płomieniówek i wyczystki. Co do jakości pelletu - no cóż, pewnie każdy orze jak może, nie patrząc na parametry i zadowolenie klienta. Byle by się palił. Kiedyś ktoś na tym forum pisał, że użytkuje kocioł w Szwecji tamtejszym pelletem i pół roku nawet nie zaglądał do kotła żeby go wyczyścić. Ja po dwóch musiałem, bo w zawirowaczach nie było prześwitu a dym zaczął uciekać zasobnikiem. Generalnie to był test na jakość pelletu oraz chęć sprawdzenia ile czasu można wytrzymać bez czyszczenia kotła . Jak na razie Barlinek wygrywa, ale cena powala. Co do wywalania korków, właśnie wczoraj po wyczyszczeniu kotła i odpaleniu zapalarki wywaliło różnicówkę, ale nie skojarzyłem faktów, ale to było tylko raz. Natomiast zmniejszyła mi się głośność podajnika po dokręceniu śrub, z czego się cieszę, coś tam jeszcze rezonuje, ale jak postawie kocioł na podkładkach z grubej gumy powinno być jeszcze lepiej. Jak pisał kiedyś ELECTRICIAN "Zauważcie Koledzy, proszę, że "starzy" użytkownicy granpala piszą na forum coraz rzadziej. Nie wynika to bynajmniej z lenistwa czy załamania nerwowego z powodu przegranych potyczek z piecem Jest to wynik raczej braku problemów z eksploatacją piecyka . Po prostu na sprawdzonym już paliwie /pellet, ziarna, pestki itp - o ekogroszku nie wspominam, bo uważam, że jest to profanacja palić ekogroszkiem w tym piecu/ każdy ma już dobrane sprawdzone nastawienia i jedyne czynności przy piecyku to zasypanie paliwa, usunięcie popiołu i /brrrr / od czasu do czasu wyczyszczenie pieca. I o czym tu pisać?" - może i nas to czeka?
    Pozdrawiam i życzę wytrwałości.
    Ostatnio edytowane przez ewajacek ; 04-11-2010 o 07:14
    Pozdrawiam Jacek

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar zaniew
    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Brzoza k. Bydgoszczy
    Posty
    78

    Domyślnie

    Cytat Napisał trabi-wrc Zobacz post
    A ja drugi sezon walczę - nie mieszkam jeszcze (na szczęście chyba) ale przeprowadzka tuż, tuż.
    Palę peletem Stelmet LAVA. Też mam trochę spieków, ale bez przesady.
    Mam kilka problemów (od największego):
    - zadymia mi kotłownię (przez zbiornik i przez regulator ciągu) - w ostatnią sobotę nie widziałem kotła stojąc w drzwiach.
    - z tego nieszczęsnego regulatora czasem skapuje kondensat i zbiera się wewnątrz pod krawędzią powodując przyklejenie klapki i praktycznie zanik funkcji
    - przy rozpalaniu wywala mi bezpiecznik (do wiosny zanim zakończyłem grzanie nic takiego się nie działo)
    - po tygodniu palenia płomieniówki są prawie kompletnie przytkane pyłem (na szczęście sypkim a nie klejącym)
    Dolot do kotłowni zrobiony, komin drożny, kocioł wyczyszczony gruntownie przed sezonem, pelet dobry.

    Co jeszcze trzeba zrobić, żeby ten cholerny kocioł zaczął być przyjacielem, a nie potencjalnym kilerem.

    Pozdrav
    Hey przyjaciele, użytkownicy Granpala,

    Dla tych co walczą z zadymianiem kotłowni, spływającym kondensatem - czarną mazią łatwo rozpuszczalną w wodzie, oraz zarośniętymi płomieniówkami i spiekami wszelakiej maści spieszę donieść i zasugerować: zmieńcie pellet!!!!! Jakakolwiek by była nazwa zmieńcie pellet iglasty, jakim jest np. w 100% LAVA z Zielonej Góry, na ten z największym udziałem trocin drewna liściastego, a najlepiej z jego 100% udziałem. Różnica jest taka, że drewno drzew iglastych posiada w swoim składzie żywicę - kwasy żywiczne, kwasy tłuszczowe i ich estry. Procentowa zawartość to 4,5 % w sośnie, natomiast drewno drzew liściastych ma jedynie tłuszcze i to w ilości do 2-3% w zależności od gatunku. W momentach kiedy drewno nie podlega całkowitemu spalaniu, a jedynie tleniu się pelletu przy podtrzymaniu wydzielają się produkty zbliżone do tych, które powstają przy suchej destylacji drewna. Wilgotność pelletu również ma tu znaczenie, im bardziej mokry tym więcej powstaje czarnej smoły. Ja zmieniłem pellet z Lavy na dębowo-bukowy i jestem zadowolony, bo nie mam więcej czernej mazi spływającej z komina a popiół jest bardziej "popiołowaty".
    Moja obsługa kotła na chwilę obecną wygląda tak, że w niedzielę uzupełniam zasobnik pelletu do maxa, bo w poniedziałek wyruszam w delegację. Wracam w piatek i uzupełniam ponownie. Kotła nie czyściłem już od 2 miesięcy i nadal nie wymaga czyszczenia.
    pozdrawiam
    zaniew

    p.s. http://paleko.com.pl/oferta_pellet.html

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony