dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 10 z 119
Pokaż wyniki od 181 do 200 z 2365
  1. #181

    Domyślnie

    7tonik wynik wręcz fenomenalny. Ja w chwili obecnej mam włączone ogrzewanie bez pogodówki o stałej nastawie 32 stopnie, która pracuje 24h na dobę z załączonymi grzałkami. Taryfa G11. Wskazania pod licznika za ostatnie dwie doby w godz. 7.00-7.00. 43,9kwh, 48,1 kwh przy temperaturach -12 do -13,4 stopnia. Temperatura w domu 20,8 - 21,9.
    Ogólne zużycie od 04.10 do 04.11 - 544 kwh, 04.11-03.12 677,5 kwh. Zaznaczam pierwszy sezon grzewczy i pobór razem z CWU. Mam nadzieje, że zużycie spadnie po zmianie taryfy i zaprogramowaniu Althermy czasowo. Pozdrowienia dla p. Dawida.

    "Teraz zaczynam przez pierwsze 30 min z nastawioną temp. 30C, następnie przełączam na 34."

    7tonik rozumiem , że robisz to manualnie?
    http://www.mgprojekt.com.pl/domki/czterykaty/index.php

    Zapytał chłop Boga: Panie kiedy będzie dobrze w moim kraju. A gdzie żyjesz synu? - spytał Bóg. W Polsce. Bóg chwilę się zamyślił po czym rzekł: Synu będzie dobrze ale nie za moich czasów.

  2. #182

    Domyślnie

    meukov dzięki za twoj post. bo juz powoli myślałem że mnie podlicznik kłąmie. U 7tonika wynik ogrzewania jak nie na pompie PW . jak o mnie chodzi to moge powiedziec " tylko pozazdrościc" ogolnie mieszcze sie w podobnych okresach jak ty w okolic 800 kWh
    popieram ZBYCHA!!

  3. #183

    Domyślnie

    Właśnie sczytałem licznik. Za ostatnie 3 dni wyszło 60,5 kWh.

    Meukov nie do końca manualnie. Na każdy dzień można ustawić 5 zdarzeń dla CO. Mam następujące ustawienia 13: 34C, 15: Off, 22: 30C, 20:30 :34C, 04 :Off .
    Ręczne sterowanie jest tylko wtedy, gdy nastąpi znacząca zmiana pogody. Wtedy zmieniam odpowiednio w ustawieniach albo temp. albo długość grzania. Odpowiednie ustawienia dla danych warunków ustaliłem w poprzednim sezonie doświadczalnie.

    Porównałem dotychczasowe zużycie z ubiegłym rokiem. Wychodzi, że w tym roku mam ok. 10% mniejsze zużycie na CO niż rok temu.
    Ostatnio edytowane przez 7tonik ; 03-12-2010 o 13:39

  4. #184

    Domyślnie

    7tonik nie ukrywam , że Twoje rozwiązanie - system grzania jest dość ciekawy. Będę musiał to przeanalizować i skonsultować z moim wykonawcą, który ma nie małą wiedzę w tym zakresie. Nie wiem jeszcze jak zachowa się dom po takich ustawieniach. Na ten sezon chcę go jeszcze dobrze wygrzać i wysuszyć aczkolwiek wilgotność względną w pomieszczeniach mam w granicach 55 % bez rekuperatora. 7tonik , a jak u Ciebie z bezwładnością ciepła, jaki jest spadek temperatur w pomieszczeniach między kolejnymi cyklami ogrzewania?
    http://www.mgprojekt.com.pl/domki/czterykaty/index.php

    Zapytał chłop Boga: Panie kiedy będzie dobrze w moim kraju. A gdzie żyjesz synu? - spytał Bóg. W Polsce. Bóg chwilę się zamyślił po czym rzekł: Synu będzie dobrze ale nie za moich czasów.

  5. #185

    Domyślnie

    7tonik 20 kWh doba... wynik rewelacyjny...
    u mnie pompa wieksza 11.2kW ( fujitsu) spora powierzchnia bo grzeje wszystko.... łącznie z garażem ( 36 m2 grzejnik) i piwnicą ( około 80 m2 z grzejnikami)
    wsumie wszystkiego blisko 280 m2 . Pewnie by mniej energi szło gdybym podłogówke zrobił wszędzie . Ale teraz małą zmiane wprowadziłem. Podnisłem temperature na zasilaniu i wsumie pompa grzeje krócej do wyższej temperatury.
    no i babole wykonawców oj pełno

    nastęny sezon będzie mnie j energożerny
    popieram ZBYCHA!!

  6. #186

    Domyślnie

    Cytat Napisał 7tonik Zobacz post
    Pompa mocy 8,4kW, grzeję do temp. 22-23C. ostatni odczyt mam z 30.11 i wyniósł 16kWh za dobę na CO, za cały listopad: 169kWh, za październik: 71kWh, za wrzesień 11kWh. Do tego dochodzi CWU średnio 123kWh/mies. Należy jeszcze uwzględnić, że wieczorem odpalam lokalny kominek w salonie (ok 4kg drewna/dobę).
    Niezły wynik,choć trzeba wspomnieć tutaj,że te 4kg drewna to około 16kWh dodatkowo, a w skali miesiąca to około 480 kWh.Pompą te 480 kWh dostarczyłbyś może przy zużyciu 150kWh. Masz ciepły dom

  7. #187

    Domyślnie

    Cytat Napisał meukov Zobacz post
    a jak u Ciebie z bezwładnością ciepła, jaki jest spadek temperatur w pomieszczeniach między kolejnymi cyklami ogrzewania?
    Mam sporą akumulacyjność. Przy zasilaniu podłogówki 34C powrót jest ok. 20-23C. Stabilność temp. w pomieszczeniach jest ok. Utrzymuje się w granicach 22-23C. Dom mam bardzo dobrze ocieplony. Myślę, że grzanie prądem by mnie również nie zrujnowało.

  8. #188

    Domyślnie

    Hm, to u mnie relatywnie powinno wyjść jeszcze korzystniej ponieważ , różnica między wyjściem , a powrotem nie przekracza 4C. Przy wyjściu 30C na powrocie było 27,5C przy temp. zewnętrznej -1C, 4C jest przy temp. zewnętrznej -10C.
    http://www.mgprojekt.com.pl/domki/czterykaty/index.php

    Zapytał chłop Boga: Panie kiedy będzie dobrze w moim kraju. A gdzie żyjesz synu? - spytał Bóg. W Polsce. Bóg chwilę się zamyślił po czym rzekł: Synu będzie dobrze ale nie za moich czasów.

  9. #189

    Domyślnie

    Cytat Napisał 7tonik Zobacz post
    Mam sporą akumulacyjność. Przy zasilaniu podłogówki 34C powrót jest ok. 20-23C.
    A nie za wolny przepływ wody gz spowodowany za małą obiegówką lub za dużymi oporami przepływu? Gdyby woda płynęła szybciej, to może byś grzał ją nie do 34, a do 30 stopni, a więc miał lepsze cop ? Teraz grzeje Ci fragment podłogi, a reszta jest zimna, gdy popędzisz szybciej wodę, to będzie grzać cała podłoga i dzięki temu wystarczy Ci niższa temperatura na pc i parę zł zostanie w kieszeni.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  10. #190

    Domyślnie

    Cytat Napisał 7tonik Zobacz post
    Mam sporą akumulacyjność. Przy zasilaniu podłogówki 34C powrót jest ok. 20-23C. Stabilność temp. w pomieszczeniach jest ok. Utrzymuje się w granicach 22-23C. Dom mam bardzo dobrze ocieplony. Myślę, że grzanie prądem by mnie również nie zrujnowało.
    czytając posty 7tonik coś nie za bardzo wszystko trzyma się kupy, zbyt pieknie to opisujesz.
    jakim sposobem utrzymujesz temp pomieszczenia 22°C jeżeli temp podłogi jest 20°C?
    tak duża delta może świadczyć o tym, że agregat chodzi na maksymalnej częstotliwości czyli pobiera dużo energii?
    wszystko wskazuje na to, że pompa ciepła służy cie do utrzymania temperatury w pomieszczeniach podczas nieobecności, a normalnie ogrzewasz innym źródłem ciepła.
    plusy z pracy inverterów są wtedy gdy delta jest jak najniższa ok. 4-5°C, praca na max częstotkiwości nie jest dobra dla sprężarka, wydajność twoje maszyny przy -2°C szacuję na 5,8 kW, czyli nie za dużo, czyli grzałki muszą ci dużo pomagać?

  11. #191

    Domyślnie

    Cytat Napisał pomarszczonyfred Zobacz post
    czytając posty 7tonik coś nie za bardzo wszystko trzyma się kupy, zbyt pieknie to opisujesz.
    jakim sposobem utrzymujesz temp pomieszczenia 22°C jeżeli temp podłogi jest 20°C?
    tak duża delta może świadczyć o tym, że agregat chodzi na maksymalnej częstotliwości czyli pobiera dużo energii?
    wszystko wskazuje na to, że pompa ciepła służy cie do utrzymania temperatury w pomieszczeniach podczas nieobecności, a normalnie ogrzewasz innym źródłem ciepła.
    plusy z pracy inverterów są wtedy gdy delta jest jak najniższa ok. 4-5°C, praca na max częstotkiwości nie jest dobra dla sprężarka, wydajność twoje maszyny przy -2°C szacuję na 5,8 kW, czyli nie za dużo, czyli grzałki muszą ci dużo pomagać?
    mam prośbę przybliż wypowiedź w zakresie "....gdy delta jest jak najniższa ok. 4-5C..."
    http://www.mgprojekt.com.pl/domki/czterykaty/index.php

    Zapytał chłop Boga: Panie kiedy będzie dobrze w moim kraju. A gdzie żyjesz synu? - spytał Bóg. W Polsce. Bóg chwilę się zamyślił po czym rzekł: Synu będzie dobrze ale nie za moich czasów.

  12. #192
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar clarnet
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    635
    Karbon sp. z o.o. Ogrzewanie Wentylacja Klimatyzacja Altherma Partner Wykonujemy kompletne systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji oparte na pompach ciepła blog.karbon.com.pl Rybnik

    Domyślnie

    Co do delty - Altherma to nie piec 20 kW. Mała ma np. nominalnie 8,4 przy +7
    Delta jest niejako wynikowa. Zakładając, że przeciętna pętla podłogówki ma do 20-25kPa, to możliwy uzyskany przepływ na pompie na 2 i 3 biegu jest w granicach 24-34 l/min.
    Przy tym przepływie i mocy odpowiadającej z tabel producenta, ta delta będzie na poziomie właśnie 4-5 stopni.
    I większa się nie zrobi. Przy dużym wychłodzeniu/stratach po prostu zacznie spadać temp. zasilania.
    Jeśli grzałka backup ma pozwolenie to się włączy i podbije tą deltę proporcjonalnie do stopnia mocy (3-6-9 kW).
    Oczywiście instalacja może być mieszana, a pętle krótkie i mieć mniejszy opór, ale tak czy siak, do dyspozycji mamy moc PC + grzałki back-up i 3 biegi pompy.
    Podłogówki z Althermą lepiej pracują na delcie 4-5 stopni i wyższym biegu pompy.
    Wytłumaczenie praktycznie jest takie, że musimy uzyskać jakąś średnią temperaturę wody w pętli i temp. posadzki.
    To samo ciepło dostarczymy przy mniejszym przepływie z parametrem 35/25 lub z większym 32/28.
    Z punktu widzenia COP pompy, to drugie rozwiązanie jest korzystniejsze .
    No i pętla pętli nie równa, jak i pomieszczenia.

  13. #193

    Domyślnie

    Cytat Napisał pomarszczonyfred Zobacz post
    jakim sposobem utrzymujesz temp pomieszczenia 22°C jeżeli temp podłogi jest 20°C?
    No tak, należałoby bardziej szczegółowo opisać mój przypadek. Po pierwsze 20-23 nie jest temp. podłogi, a temperaturą mierzoną termometrem analogowym na wlocie do wejścia PC. Na ile jest ten pomiar dokładny - nie wiem. Po drugie pomieszczenie z PC ma temp 13-14C, więc następuje tutaj pewne wychłodzenie rurek (miedziane), które nie są zbyt starannie ocieplone (pełnią rolę częściowego ogrzewania kotłowni). Podłogówka jest włączona (przy mniejszym przepływie) w 3 pomieszczeniach niezamieszkałych, gdzie jest niższa temp (w tym w garażu, gdzie temp jest utrzymywana powyżej 10C ze względu na stację uzdatniania wody), to dodatkowo wpływa na temp. powrotu. Pompa obiegowa wbudowana w PC ustawiona jest na maksymalne obroty
    Co do dogrzewania, to wyłącznie kominek bez jakiegokolwiek rozprowadzenia rozpalany prawie codziennie wieczorem (jakieś 4kg drewna). W domu wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła i GWC.
    Co do równomierności nagrzewania podłogi, to mam rurki ułożone w ślimak z rozstawem co 10cm. Opory chyba standardowe. Rury fi16 ok. 80 m pętle.
    Zaniepokoiła mnie diagnoza o żyłowaniu PC, więc przeliczyłem dzienne zużycia prądu dla PC. Po podzieleniu przez nastawiony okres grzania wychodzi: w dniach 25-29.11: 1,1-1,2 kW/h, 30.11: 2kW/h, 01-03.12: 2,5kW/h. Z tego co pamiętam to moja Altherma ma maksymalne zużycie 2,6-2,8 kw/h(wersja 8,4kW) , tak więc inwerter jest wykorzystywany, a grzałki zbytnio nie wpływają na zużycie.

  14. #194

    Domyślnie

    Dalsze refleksje. Odnośnie oporów przepływu, to przypomniało mi się, że gdy startowałem z ogrzewaniem i załączyłem początkowo jedna pętlę, to Altherma zgłosiła błąd przepływu. Z tego co pamiętam, to przy 2 pętlach również był błąd. Czy może to świadczyć o zbyt dużych oporach?

    Kilka dni temu, gdy było w miarę ciepło (powyżej zera) dla odmiany nie skróciłem czasu grzania, lecz zmniejszyłem temp. na wyjściu do 22C. Gdy wstałem w nocy zaobserwowałem, że PC bardzo szybko przewyższała ta temperaturę i się wyłączała i tak w kółko co kilka minut. Inwerter w tym przypadku nie za bardzo sobie radził. Na domiar złego akurat przy mnie przy kolejnym wyłączeniu Altherma "zgłupiała". Wyłączyły się wskaźniki PC i przepływu, ale było słychać, że pompa obiegowa pracuje. Ręczne naciskanie klawisza wyłączenia powodowało, że kontrolka zapalała się i gasła, ale obieg wody był cały czas włączony. Dopiero wyłączenie i włączenie bezpiecznika zresetowało urządzenie. Przy tej okazji mogłem porównać wskazanie temp. wody przez Althermę i termometrem zamontowanym na rurze. Okazało się, że ten na rurze wskazywał 22C, a Altherma 26. Czyli moje podejrzenia o przekłamaniach się potwierdziły. Czyli nie ma aż tak dużego spadku temperatury w obiegu jak opisywałem (chociaż i tak jest spory).

    Jestem ciekawy czy macie również takie zjawisko, że faktyczna temp. na wyjściu wskazywana przez Altherme jest mniej więcej o 1K niższa, niż zadana w ustawieniach? Czyli jak nastawie 34C, to Altherma nagrzewa np. do 33,1C.

    Opisywane poprzednio wahania temp. w ciągu dnia dotyczyły salonu. Ostatnio przeniosłem termometr na poddasze użytkowe. Okazało się, że tam wahania są trochę większe i wynoszą 21,1 - 22,9. Wynika to chyba z mniejszej akumulacyjności pomieszczeń na górze. Skosy i sufit z k-g.

    Jestem ciekawy czy u was występuje następujący problem : gdy podniosę ciśnienie w podłogówce do 3 bar, do zaczyna już kapać z althermy (chyba zawór bezpieczeństwa). W ciągu kilku godzin spada do ok. 2,4 bara i przestaje kapać. Następnie powolnie ciśnienie spada systematycznie do lekko poniżej 1 bara (kwestia tygodni) i to już jest stała wartość, która już nie maleje.

    Niestety systematycznie wzrasta mi zużycie prądu. W grudniu poszło już 247kWh, czyli prawie o 100kWh więcej niż w całym poprzednim miesiącu.
    Ostatnio edytowane przez 7tonik ; 15-12-2010 o 07:58

  15. #195

    Domyślnie

    To teraz moje spostrzeżenia z ostatnich dni łącznie z dzisiejszym kiedy temp. zewnętrzna osiągnęła -19,7C.
    Niestety nie posiadam dodatkowego termometru na wyjściu z PC tak więc muszę wierzyć w to co widzę na manipulatorze.
    Ogrzewanie od około 2 tygodni chodzi na funkcji pogodowej zgodnie z krzywą , którą sobie zrobiłem dzięki Castaway. Odnośnie poboru to dobowe kształtuje się przy temp do -3C w granicach 27-30 kwh. Od trzech dni kiedy temperatura wahała się między -15 do -19,7 (odczyt z pamięci termometru maksymalnego spadku temperatury zewn. ) wyszło 46-48 kwh. Jakiś czas temu też były u mnie dość siarczyste mrozy i zużycie nigdy nie było wyższe niż 48 kwh. Różnica między wyj. , a wej. temperatury na PC też waha się w granicach 2,5-4,2 C.
    Odnośnie ciśnienia na PC od samego początku kiedy jest załączona wynosi 2,2 bar i może raz tylko dopuszczałem wody i była to na prawdę niewielka ilość może ze 150 ml. Na pewno nigdy ciśnienie nie spadło do poziomu 1 bar.
    Dzisiaj od rana względne -15C , co dalej zobaczymy.
    Ostatnio edytowane przez meukov ; 15-12-2010 o 08:49
    http://www.mgprojekt.com.pl/domki/czterykaty/index.php

    Zapytał chłop Boga: Panie kiedy będzie dobrze w moim kraju. A gdzie żyjesz synu? - spytał Bóg. W Polsce. Bóg chwilę się zamyślił po czym rzekł: Synu będzie dobrze ale nie za moich czasów.

  16. #196

    Domyślnie

    Odpukać, ale po zejściu ciśnienia do 2,4bar jakieś tydzień temu, na razie trzyma równo to ciśnienie. Może już nie zejdzie niżej.

  17. #197
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar clarnet
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    635
    Karbon sp. z o.o. Ogrzewanie Wentylacja Klimatyzacja Altherma Partner Wykonujemy kompletne systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji oparte na pompach ciepła blog.karbon.com.pl Rybnik

    Domyślnie

    @meukov
    Nie potrzebujesz termometru. Z poziomu sterownika możesz zobaczyć faktyczną temperaturę mierzoną na wyjściu z pc, w zasobniku i na zewnątrz.
    W nowych modelach ERLQ można też odczytać temperaturę na powrocie.

    Kilka tygodni temu pisałem trochę wyżej o nowym typoszeregu C agregatów dużej Althermy, gdzie odszranianie płyty dolnej jest realizowane za pomocą rurek gorącego gazu.
    Wprowadzono zupełnie nowe rozwiązanie i zrezygnowano z maty grzewczej płyty dolnej. Odszranianiem steruje już nie hydroboks tylko agregat.
    Jak kogoś interesują bliższe szczegóły, to tutaj artykuł na ten temat oraz zdjęcia nowego agregatu.

    @7tonik
    Są 2 powody spadku ciśnienia.
    odpowietrzanie się instalacji, co może trwać do miesiąca (po napełnieniu i wstępnym odpowietrzeniu) oraz wyciek.
    Wyciek nie koniecznie na instalacji, ale też na brudnym, zablokowanym odpowietrzniku czy zakamieniałym zaworze bezpieczeństwa.
    Przy instalacji ciepłej/zimnej ciśnienie spokojnie może się wahać do pół bara.

  18. #198

    Domyślnie

    O zakamieniałym zaworze nie ma mowy, gdyż mam napełnioną instalację wodą demineralizowaną, a dolewam wodę ze stacji uzdatniania z ujęcia przed mineralizacją, czyli z zerową twardością. Ale jest faktem, że zawór przepuszcza wyraźnie (kapie woda) już powyżej 2,5bara i nie wiem, czy jest to normalne.

  19. #199
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar wjaz
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Posty
    134
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    20

    Domyślnie

    Witam,
    Mam pytanie do użytkowników:
    Czy w waszym mniemaniu dźwięki wydawane przez jednostkę zewnętrzną (prawidłowo pracującą) mogą przeszkadzać użytkownikowi lub jego sąsiadom (zwłaszcza w nocy)?
    A do instalatorów mam pytanie czy Altherma jest lepsza pod tym względem od innych pomp P-W?
    Pozdrawiam

  20. #200

    Domyślnie

    Z moich doświadczeń wynika, że bardziej dokuczliwa pod względem hałasu jest jednostka wewnętrzna. Jednostka zewnętrzna poza szumem powietrza gnanego przez spory wentylator nie emituje specjalnie żadnych hałasów. Wprawdzie nie montowałem uchwytów na ścianie, lecz na niezależnych fundamentach.

Strona 10 z 119

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony