Cytat Napisał Grem Zobacz post
Przyglądam się rynkowi pomp ciepła od kilku lat i nasuwają mi się takie oto spostrzeżenia:
- wygląd i staranność wykonania rodzimych producentów pomp ciepła bardzo się poprawiły i choć ich ceny zaczynają się od kilkunastu tysięcy złotych ich urzytkownicy nie mają powodów by narzekać. Ale tak jak we wszystkich pompach ciepła podstawa to prawidłowo dobrane dolne i górne źródło. Nawet najbardziej wypasiona pompa ciepła działa tylko tak jak jej pozwoli najsłabszy element całej instalacji.
- w ostatnich latach nastąpiła jednak rewolucja w pompach ciepła. Myślę o sprężarkach inwerterowych. Są wprawdzie droższe ale mają wiele zalet, za które jeśli kogoś stać, warto zapłacić. Poza tym jestem mile zaskoczony sprawowaniem sie powietrznych pomp ciepła, które już niedługo opanują 50% rynku.
- w nowych szczelnych domach wentylacja mechaniczna z jest obowiązkowa. Pomijając dyskretną wymianę powietrza w całym domu i brak wilgoci zyskujemy jeszcze duży komfort. Wiąże się to z tym, że każdy z nas potrzebuje w ciągu godziny tyle tlenu ile zawiera 6 m3 powietrza. Jeśli w sypialni o pow. 15 m2 śpią dwie osoby to po 4 godz. snu zaczyna nam brakować tlenu. Oczywiście nie umieramy z jego braku ale budzimy się mniej wypoczęci. Chyba że uchylimy okno. Wtedy zaczyna działać wentylacja grzwitacyja
- zarówno wełna i styropian są bardzo dobrym izolatorem i każdy ma wady i zalety. Też uważam, że w dachu jeśli się tyko da warto dołożyć 10 cm. Widziałem kiedyś OZC domu przy 20 cm wełny w dachu i po dołożeniu 10 cm spadło o 17%. Sam tego nie przeliczałem ale jest to bardzo prawdopodobne. Ze względu na powierzchnię najwięcej ciepła " ucieka " przez dach
a tak nawiasem mówiąc nie rozumię ludzi, którzy instalując pompę ciepła oczekują odpowiedzi kiedy się ona im zwróci. Po zakończeniu budowy swojego domu wziąłem zmiotkę i szufelke i dokładnie pozamiatałem wszystkie pomieszczenia. Było naprawdę czysto. I mogłem to robić do końca życia ale kupiłem odkurzacz. Nie dość, że wydałem kilkaset złotych to jeszcze sprzątając zużywam prąd. Kiedy ta inwestycja mi się zwróci? Pewnie nigdy. Gdy jest gaz ziemny ze względu na cenę obu rozwiązań należy to przemyślec. Ale gdy go nie ma to albo ekogroszek albo tańsza lub droższa pompa ciepła.
Pewnie wielu się ze mną nie zgodzi ale to tylko moje moje spostrzeżenia oparte na kilkuletniej obserwacji okolicznych budów i budowie własnego domu o pow. 110 m2, kominek, pompa ciepła, wentylacja z reku. Domek wyszedł przypadkiem trzylitrowy. I wprawdzie zarżnąłem się kredytami pewnie do końca życia, to nie żałuję żadnej decyzji i pewnia gdybym drugi raz budował to niewiele bym zmienił.
Pozdr

Pozdrawiam

-
Mam i montuje pompy ciepła Powietrze -Woda.Ja i moi klienci są zadowoleni.Dla domu 160 m2 -dwa dni roboty za 25000 zł typ 16(wystarczyłaby 10).I po robocie.