dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 68 z 98
Pokaż wyniki od 1.341 do 1.360 z 1942
  1. #1341
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Nie chodzi o to ze rurowy jest mniej sprawny tylko o to że rodzi problemy, połączenia są upierdliwe i bardzo trudne do wykonania.
    Musisz robić je ze spadem bo w razie przecieku lub wykroplenia się wody na ściankach woda musi trafić do studzienki a stamtąd musisz ją wypompować !!!
    Dlatego robi się go w suchym gruncie bo w mokrym to przechlapane zarówno podczas wykonania jak użytkowania.
    Glikolowy to całkowite odseparowanie powietrza, zamiast przechodzić przez grunt ochładza się w nagrzewnicy .
    To też może być dla Ciebie dodatkowy argument, niektórzy mają fobię na punkcie grzyba i smrodu.
    Chłodzenie powietrza latem u mnie wygląda tak że przy +30 C na zewnątrz nawiew mam w okolicy 23 C co daje mi do 3 tygodni komfortową temp. wewnątrz przy jednoczesnym wentylowaniu 0,8 kubatury domu , jest świeżo i dość sucho.
    Sprawdza się bardzo dobrze .
    Koszty wykonania dla Twojego domu to 2,5-3 tyś gdzie zlecasz praktycznie wszystko, pilnujesz i kierujesz pracami.
    2 dni roboty ze wszystkim .

  2. #1342

    Domyślnie

    mechaniczna higrosterowalna prosta bez kominów jeden wentylatorek
    http://muratordom.pl/gotowe-rozwiaza...,147_7244.html
    Reku były bardzo opłacalne i pozwalające zaoszczędzić masę kasy na ogrzewaniu oraz zapewniające duży komfort.Dziś (po ok 2-3latach)poglądy nieco ewoluowały i raczej mówi się o komforcie a o oszczędności i zwrocie nakładów już tak jakoś nie bardzo.
    To może taka jak wyżej wystarczy?Też nima komina a jeno wyrzutnia.

  3. #1343
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie

    Temat na tyle spowszechniał, że WM stała się (staje) standardem.
    Ewoluowała za to na pewno świadomość inwestorska, więc coraz rzadziej trzeba wszystko wyliczać, co jak i kiedy się zwróci.
    Jani_63

    --------------------------------
    Nie sztuką robić. Sztuką zrobić DOBRZE !!!

  4. #1344
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał rosomakx4 Zobacz post
    Z tego co udało mi się znaleść a wskazówek za wiele nie znalazłem wynika że rury (jakie polecacie) powinno się zakopać na głębokości ok 1,5 m ,nie wiem czy głębiej ma sens czy sobie darować
    Powinno się unikać tworzenia kątów prostych, odległość pomiędzy rurami nie mniej niz metr ,kąt ułożenia rur min 2st (w strone domu ?)
    Być może istnieje sprawdzony i sugerowany krztałt układania rur w ziemi
    Dom to ok 160 m2 + garaż 36 m2
    Jeśli ktoś może mi podpowiedzieć jakie rury zastosować i ew źródło w rozsądnej cenie ,ile metrów bieżących będzie optymalnie
    Póki co czytałem o rurach Awadukt (bardzo drogie) i Rehau (ceny nie znam ) Jeśli możecie zasugerować inne sprawdzone materiały,rozwiązania i ew popełniane błędy których powinienem się wysrzegać - z góry dzięki za wskazówki

    I jeśli chodzi o same rekuperatory o co chodzi z tymi spiralno-prądowymi (Bartosz i Nikol jak dobrze kojarze) mają dobrą opinie ale nie wiem z czym się to je
    1,5 m wystarczy, spadek od domu do czerpni, rury prosto, równolegle, resztę masz na priv.

    Bartosz i Nikol mają najwyższe sprawności/największe powierzchnie wymiany i nie zamarzają w zimie.
    Lepsze są tylko obrotowe, ale raczej do hal fabrycznych itp. a nie do domów.

  5. #1345
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jani_63 Zobacz post
    To wszystko zależy od warunków gruntowych.
    Jeśli masz niski poziom wód gruntowych to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie GWC bez przeponowe, np żwirowe.
    Trochę lepsze, ale dużo droższe.

  6. #1346
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piczman Zobacz post
    Rodzaj GWC dopasowuje się głównie do warunków gruntowych, rurowy jest tani ( ale niekoniecznie ) i nadaje się na suche teren i ma jedną sporą wadę czyli połączenia odcinków rur.
    Na ten typ gruntu najlepszy jest żwirowy, niestety koszt wykonania jest wyższy z powodu drogiego u nas kamienia .
    Trzeba go też dobrze wypłukać .

    Grunt mokry a zarazem najbardziej wydajny jest z kolei idealny dla GWC glikolowego jakiego ja zbudowałem .
    W moim rurowym nie ma łączeń i świetnie działa przy mokrym gruncie.

    Jaka masz powierzchnię wymiany rurek w swoim glikolowym ?
    W moim rurowcu za 3 tys zł [wykonany przez firmę] jest to w m2: 6x25x2x3.14x0.0625x1.13=66 m2

    Z jakiej powierzchni gruntu odbierasz/oddajesz ciepło ?
    U mnie to 2x25=500 m2

    Do tego rurowiec nie pobiera prądu.

    Podaj dane i przekonaj mnie do glikolowca.

  7. #1347
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piczman Zobacz post
    Nie chodzi o to ze rurowy jest mniej sprawny tylko o to że rodzi problemy, połączenia są upierdliwe i bardzo trudne do wykonania.
    Musisz robić je ze spadem bo w razie przecieku lub wykroplenia się wody na ściankach woda musi trafić do studzienki a stamtąd musisz ją wypompować !!!
    Dlatego robi się go w suchym gruncie bo w mokrym to przechlapane zarówno podczas wykonania jak użytkowania.
    Glikolowy to całkowite odseparowanie powietrza, zamiast przechodzić przez grunt ochładza się w nagrzewnicy .
    To też może być dla Ciebie dodatkowy argument, niektórzy mają fobię na punkcie grzyba i smrodu.
    Chłodzenie powietrza latem u mnie wygląda tak że przy +30 C na zewnątrz nawiew mam w okolicy 23 C co daje mi do 3 tygodni komfortową temp. wewnątrz przy jednoczesnym wentylowaniu 0,8 kubatury domu , jest świeżo i dość sucho.
    Sprawdza się bardzo dobrze .
    Koszty wykonania dla Twojego domu to 2,5-3 tyś gdzie zlecasz praktycznie wszystko, pilnujesz i kierujesz pracami.
    2 dni roboty ze wszystkim .
    W moim nie ma połączeń, a woda pojawiła się w 3 sezonie gdy bardzo intensywnie chłodziłem nim dom [wykropliła się z powietrza przy jego ochładzaniu - przekroczony punkt rosy, bo było gorąco i parno] - pół godziny pompowania pompą ogrodową i po kłopocie.
    Nie miałem problemu z wykonaniem w mokrym gruncie, z używaniem także nie widzę.

    U mnie przy +30 na zewn. jest +22 w środku przy wentylowaniu maks. tzn. 0,5 wymiany na godz., do centrali wlatuje wtedy maks +16, a z nawiewów 18-19 [niestety mam stratę w instalacji trudną do poprawienia - brak dostępu].
    Latem zmniejszam wydajność/wyłączam ją na noc [o ile wtedy spada temperatura] bo szkoda prądu, ale jeśli w nocy jest ciepło to chodzi ciągle na maksa.

    Koszt wykonania to ok. 1 tys zł samemu [niestety firma się rozpadła gdy jej właściciel zmarł, a jego syn jej nie przejął, wzięli za całość 3 tys 3 lata temu, całość montażu trwała ok 5 godzin].

    Glikolowy faktycznie odseparowuje powietrze, ale jeszcze nikt nie zgłaszał problemu ze smrodem czy grzybem w rurowym [choć instalacje z takimi pracują od lat].
    Wg mnie glikolowy o porównywalnej wydajności jest dużo droższy w budowie i użytkowaniu [prąd].

  8. #1348

    Domyślnie

    z czego i jak jest ten rurowiec wykonany, ze nie ma w nim połączeń?
    Ostatnio edytowane przez edde ; 01-05-2011 o 14:43

  9. #1349
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Jeżeli ktoś nie ma jeszcze wykonanej posadzki (chudego betonu) lub jest przed wykonaniem płyty fundamentowej, to proponuję zastanowić się na GWC glikolowym umieszczonym pod budynkiem.
    W porównaniu z GWC umieszczonym poza budynkiem jest to rozwiązanie dużo tańsze i prostsze w wykonaniu (brak głębokich wykopów - rury można umieścić w warstwie podsypki piaskowej).
    Obserwowałem jak zmienia się temperatura pod gruntu pod budynkiem w ciągu roku. Najniższa jest pod koniec sezonu grzewczego (u mnie jest to ~13,5 st. C), najwyższa jest pod koniec lata (u mnie ~15 st. C). Ja co prawda mam tylko 10cm izolacji cieplnej pod budynkiem, stąd spory wpływ budynku na tak wysoką temperaturę, jednak nawet przy 30cm izolacji temperatura gruntu pod domem jest dosyć wysoka i stabilna.
    Z doświadczenia z eksploatacji dolnego źródła pompy ciepła mogę oszacować wydajność takiej instalacji GWC na ~20W/m2 gruntu (przy ciągłej pracy może być ona mniejsza). Pojemność cieplna gruntu pod budynkiem powinna w zupełności wystarczyć do zabezpieczenia centrali wentylacyjnej przed zamarzaniem (oczywiście potrzebna jest nagrzewnica glikolowa). Przy powierzchni posadzek na gruncie 100m2 i założeniu dT=5K i głębokości oddziaływania GWC 1m możemy się spodziewać pojemności cieplnej 350kWh. Przy wydatku wentylacji 100m3/h podgrzanie powietrza od -10st. C do 0 st. C wymaga mocy ~350W. Pojemność grunt wystarczyłaby na ponad miesiąc pracy GWC w sposób ciągły.
    Regeneracja GWC następowałaby latem - wykorzystywałoby się ochłodzony w zimie grunt do chłodzenia.

  10. #1350
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK Zobacz post
    Jeżeli ktoś nie ma jeszcze wykonanej posadzki (chudego betonu) lub jest przed wykonaniem płyty fundamentowej, to proponuję zastanowić się na GWC glikolowym umieszczonym pod budynkiem.
    Czemu akurat glikolowy jest lepszy od rurowego ? Koszty i łatwość wykonania przemawiają za rurowym.Jedynym minusem mogą być łączenia ale są także rurki bezszwowe np.drenażowe,dwuścienne giętkie z gładkim środkiem fi 160,fi 200,gdzie nie trzeba łączyć i wada eliminuje się sama.
    Bodajże SUSPENSER ma drenażowe i się sprawdzają.
    Fi 160 25m lub 2x25 metrów pod budynkiem bez łączeń,skrzynka rozprężna w środku to dla mnie idealne rozwiązanie na GWC.Koszt rury ok.500zł a kopać i tak trzeba
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 24-03-2011 o 08:37

  11. #1351
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Ja u siebie miałem bardzo duży problem żeby w wykopie o szerokości 60 cm wcisnąć rurkę wodociągową, wykonanie rurowca z połączeniami i to do tego dokładnie bez pośpiechu było by niemożliwe.
    Też na początku chciałem rurowca ,,,
    Mój glikolowy obiega dom dookoła więc mam bardzo dużo gruntu do wykorzystania, poza tym jestem na 100 % pewny że ZAWSZE rurka leży w wodzie !!!
    Temperaturę mam bardzo stabilną bo kopałem na 1,5 m i teraz poziom działki jest prawie 1 m wyżej .

    Glikolowy kosztował mnie 1800 zł gdzie nic nie robiłem sam tylko zlecałem.
    Fakt, do napędzenia nośnika energii potrzebuję prądu, całe 45 W, ale za to łatwiej się to steruje, nie potrzebuję przepustnicy z siłownikiem do kierowania powietrza.
    Wystarczy wyłączyć pompę, tym zajmuje się sterownik .

    A więc i glikolowy ma sporo zalet, dla mnie więcej, poza tym ewentualna zmiana lub drobna naprawa jest prosta z racji tego ze wszystko jest w zasięgu ręki .
    Jak pokazują wyniki rurowiec i glikolowiec dają podobne korzyści .

    PS. Za nagrzewnicą też mam w okolicy 16 C .

  12. #1352
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Czemu akurat glikolowy jest lepszy od rurowego ? Koszty i łatwość wykonania przemawiają za rurowym.Jedynym minusem mogą być łączenia ale są także rurki bezszwowe np.drenażowe,dwuścienne giętkie z gładkim środkiem fi 160,fi 200,gdzie nie trzeba łączyć i wada eliminuje się sama.
    Bodajże SUSPENSER ma drenażowe i się sprawdzają.
    Spróbuj rozłożyć rury fi 160-200mm tak, aby równomiernie odebrać ciepło spod budynku (tylko taki sposób gwarantuje skuteczność tego rozwiązania).
    Przy domu 100m2 IMHO potrzeba ~100m takich rur połączonych w układzie Tichelmana (trójniki, kolana). Policz sobie koszt takiego rozwiązania (co innego rozłożyć 100m rur PE 32-40mm, a co innego łączyć 100m rur PCV). Rury dwuścienne nie bardzo się nadają, bo mają spory opór termiczny.

    Ale jak chcesz to zrób GWC rurowy i pochwal się później ile za to zapłaciłeś .

  13. #1353
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK Zobacz post

    Ale jak chcesz to zrób GWC rurowy i pochwal się później ile za to zapłaciłeś .
    Już za parę miesięcy będzie rurowy z rur drenażowych pod płytą w podsypce,ale tylko 25-50m,żeby reku nie zamarzł

  14. #1354

    Domyślnie

    rurka rurką a nagrzewnica to tysiączek
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  15. #1355
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piczman Zobacz post
    Ja u siebie miałem bardzo duży problem żeby w wykopie o szerokości 60 cm wcisnąć rurkę wodociągową, wykonanie rurowca z połączeniami i to do tego dokładnie bez pośpiechu było by niemożliwe.
    Też na początku chciałem rurowca ,,,
    Mój glikolowy obiega dom dookoła więc mam bardzo dużo gruntu do wykorzystania, poza tym jestem na 100 % pewny że ZAWSZE rurka leży w wodzie !!!
    Temperaturę mam bardzo stabilną bo kopałem na 1,5 m i teraz poziom działki jest prawie 1 m wyżej .

    Glikolowy kosztował mnie 1800 zł gdzie nic nie robiłem sam tylko zlecałem.
    Fakt, do napędzenia nośnika energii potrzebuję prądu, całe 45 W, ale za to łatwiej się to steruje, nie potrzebuję przepustnicy z siłownikiem do kierowania powietrza.
    Wystarczy wyłączyć pompę, tym zajmuje się sterownik .

    A więc i glikolowy ma sporo zalet, dla mnie więcej, poza tym ewentualna zmiana lub drobna naprawa jest prosta z racji tego ze wszystko jest w zasięgu ręki .
    Jak pokazują wyniki rurowiec i glikolowiec dają podobne korzyści .

    PS. Za nagrzewnicą też mam w okolicy 16 C .
    Do wykonania rurowca konieczne jest wypożyczenie na 3 godz. porządnej koparki [u mnie był Mecalac] co wliczyłem w koszty.

    Dzięki za podanie kosztów budowy glikolowego - faktycznie tanio wychodzi [kopałeś pod niego sam czy zlecałeś ?], nie spodziewałem się, że aż tak, no ale skoro masz stale rurki w wodzie to może być dużo mniejszy niż przy suchym gruncie.

    Nie odpowiedziałeś z jakiej powierzchni gruntu odbierają/oddają ciepło rurki z Twojego glikolowego oraz jaką mają powierzchnię one same - czy możesz to podać ?

    Piszesz, że za nagrzewnicą masz ok 16 st, a wcześniej pisałeś, że latem z nawiewów masz +23 - czy masz aż tak duże straty w instalacji ?

    Gdy pompka pracuje przez całe lato i zimę to tego prądu się trochę uzbiera - łatwo policzyć.

    Faktycznie by-pass sterowany w centrali wentylacyjnej kosztuje podobnie jak pompka, więc koszt jej zakupu można pominąć w wyliczeniach.

  16. #1356
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał edde Zobacz post
    z czego i jak jest ten rurowiec wykonany, ze nie ma w nim połączeń?
    Z rur drenażowych bez dziurek [zamówione u producenta].

  17. #1357

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUSPENSER Zobacz post
    Z rur drenażowych bez dziurek [zamówione u producenta].

    powierzchnia wymiany 6x25x2x3.14x0.0625x1.13=66 m2
    Jaka średnica rur?
    Nie rozumiem jak wyliczyłeś powierzchnię wymiany.
    Ostatnio edytowane przez k62 ; 25-03-2011 o 07:34

  18. #1358

    Domyślnie

    Podaje, dla wiadomosci zainteresowanych, dokladne koszty wykonania GWC glikolowego u mnie:

    - rura PE 32mm 85mb 270zl
    - koparka 300zl
    - robocizna 900zl (przy ukladaniu GWC i hydraulik za podlaczenia)
    - glikol 330zl
    - nagrzewnica 880zl
    - sterownik 193zl
    - izolacja zimnochronna 113zl
    - pompa GWC 25-40 Leszno 334zl
    - podlaczenia hydrauliczne materialy 400zl
    - przejscia kwadrat-kolo (nagrzewnica-kanaly) 100zl
    ----------------------
    Razem: 3.820 zl
    Budujesz? Pomyśl o ogrzewaniu, które będzie tanie i bezobsługowe i nie będzie zatruwać Ciebie i innych.
    Mamy XXI wiek - by ogrzać się, ogień palili ludzie pierwotni.

    3300 kWh - średnia roczna na CO, co daje 30 kWh/m2*rok.

    110 m2 + garaż 35 m2. Grzewcza płyta fundamentowa + kocioł elektryczny 6 kW. Izolacja: 30/30/51 cm. Rekuperator Brink Renovent + GWC glikolowe. Okna: 3 szyby + rolety zewn.

  19. #1359
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUSPENSER Zobacz post
    Do wykonania rurowca konieczne jest wypożyczenie na 3 godz. porządnej koparki [u mnie był Mecalac] co wliczyłem w koszty.
    Nie odpowiedziałeś z jakiej powierzchni gruntu odbierają/oddają ciepło rurki z Twojego glikolowego oraz jaką mają powierzchnię one same - czy możesz to podać ?

    Piszesz, że za nagrzewnicą masz ok 16 st, a wcześniej pisałeś, że latem z nawiewów masz +23 - czy masz aż tak duże straty w instalacji ?

    Gdy pompka pracuje przez całe lato i zimę to tego prądu się trochę uzbiera - łatwo policzyć.
    Ja też zamawiałem koparkę, koszt jest oczywiście wliczony .
    Co do powierzchni gruntu to napisałem że rurka biegnie dookoła domu, pisząc w skrócie w linii prostej więc nie jest to określony obszar.
    Nic nie ogranicza pojemności gruntu mojego kolektora jak to bywa w przypadku układania spiralnego, meandryny i innych .
    Powierzchnia rurki nie ma tu wiele do znaczenia.
    Mam 90 mb fi 25 .
    16 C za nagrzewnicą, potem za centralą ok 18-19 C a na ostatnim anemostacie 23 C .
    Mam duże straty, czarna blacha robi swoje na strychu nieużytkowym w słoneczne dni .
    Pompa pracuje łącznie jakieś 3 miesiące w roku.
    To daje ok. 50 zł . Dla mnie akceptowalne

  20. #1360
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post
    - izolacja zimnochronna 113zl
    Czym izolowałeś rurki ?

Strona 68 z 98

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony