dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Ven-ka czy Nicol?

    Poszukuję centrali do wentylacji mieszkania (74m2 - 220 m3), znalazłem bardzo podobne reku i nie bardzo wiem, które rozwiązanie wybrać:

    http://www.instalacjebudowlane.pl/60...y-bartosz.html
    http://www.elmech-nikol.pl/nasza_ofe...tory/nikol_320

    Czy ktoś mógłby doradzić?

    Z góry dziękuję.
    Andrjej

  2. #2

    Domyślnie

    Czy NIKOL wart jest swojej ceny?

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał bresland Zobacz post
    Poszukuję centrali do wentylacji mieszkania (74m2 - 220 m3), znalazłem bardzo podobne reku i nie bardzo wiem, które rozwiązanie wybrać:

    http://www.instalacjebudowlane.pl/60...y-bartosz.html
    http://www.elmech-nikol.pl/nasza_ofe...tory/nikol_320
    Cytat Napisał tank102 Zobacz post
    Czy NIKOL wart jest swojej ceny?
    Witam.

    Ja mam NIKOL 320 i jestem bardzo zadowolony. Na pytanie czy jest wart swojej ceny, odpowiem twierdząco. Jeśli chodzi o mnie to miałem dokładnie taki sam dylemat na początku: wybrać Bartosza czy NIKOL'a? Nie brałem żadnego innego reku pod uwagę ze względu na odzysk i zainstalowane wentylatory. Montaż grzałek w reku również uważam za nieporozumienie.
    Dlaczego według mnie NIKOL jest lepszy?:
    - jest mniejszy a odzysk ma na tym samym poziomie
    - wentylatory zamontowane są w obudowie przez co są cichsze
    - filtry również są zamontowane w obudowie i są po prostu większe przez co wolniej się zapychają
    - nie będę wspominał o wyglądzie bo to kwestia gustu
    - nie musiałem zastanawiać się jak i w co rozbudować sterownik żeby miał funkcje których potrzebuje, bo NIKOL w standardzie ma po prostu wszystko
    - NIKOL w standardzie ma też wentylatory EC a w Bartoszu musisz o to poprosić no i 'zapłacić'

    Życzę dobrego wyboru
    Pozdrawiam
    Heross

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.268
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    do mieszkania o powierzchni 74m2b ani Bartosz ani Nikol nie są dobrym wyborem.
    1. zbyt duża wydajnośc (minimum 350m3/h)
    2. Zbyt duże gabaryty jednostek. Ja nie znalazłem na bartosza miejsca w domu o powierzchni 140m2.
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  5. #5

    Domyślnie

    Ze względu na gabaryty, właśnie zdecydowałem się, nie stosować, żadnego z ww - zupełnie nie nadają się do umieszczenia w przestrzeni sufitu podwieszanego. Teraz zastanawiam się nad brinkiem ale jego też ciężko będzie upchnąć, chyba, że obniżę sufit nad wanną do 190-200 cm. Może, ktoś mi doradzi jakieś dobre rozwiązanie. Zależy mi na sprawności, ciszy i możliwości ustawienia, nierównomiernego nawiewu w stosunku do wywiewu (będę zbierał zużyte powietrze z trzech mieszkań, a nawiew prowadził tylko do jednego)
    Andrjej

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał coulignon Zobacz post
    do mieszkania o powierzchni 74m2b ani Bartosz ani Nikol nie są dobrym wyborem.
    1. zbyt duża wydajnośc (minimum 350m3/h)
    2. Zbyt duże gabaryty jednostek. Ja nie znalazłem na bartosza miejsca w domu o powierzchni 140m2.
    Ad1) Wyjątkowo dziwne podejście. Przecież wentylatory EC mają tą zaletę że są płynnie regulowane. NIKOL ma regulację od 20 do 99%=100% mocy oddzielnie na nawiewie i wywiewie. Nikt nie karze Ci używać urządzenia na 100% wydajności. Dzięki temu nie dość że wentylatory mają dłuższą żywotność, mniej zużywają energii to jeszcze zawsze masz 'zapas mocy' na wypadek większej ilości gości czy wyjątkowo uciążliwego 'bąka' puszczonego przez psa czy kota
    Ad2) Nie dziwię się że nie znalazłeś miejsca na Bartosza ale też mnie dziwi że w domu 140m2 nie ma nigdzie miejsca na centralę, a co z kotłownią? strychem? garażem? piwnicą? garderobą? NIKOL 320 = wys/szer/gł 1170/600/560mm ( http://www.elmech-nikol.pl/images/ga..._NIKOL_320.pdf )

    Cytat Napisał bresland Zobacz post
    Ze względu na gabaryty, właśnie zdecydowałem się, nie stosować, żadnego z ww - zupełnie nie nadają się do umieszczenia w przestrzeni sufitu podwieszanego. Teraz zastanawiam się nad brinkiem ale jego też ciężko będzie upchnąć, chyba, że obniżę sufit nad wanną do 190-200 cm. Może, ktoś mi doradzi jakieś dobre rozwiązanie. Zależy mi na sprawności, ciszy i możliwości ustawienia, nierównomiernego nawiewu w stosunku do wywiewu (będę zbierał zużyte powietrze z trzech mieszkań, a nawiew prowadził tylko do jednego)
    Nie wiem czy jest sens wybierać urządzenie do odzysku ciepła ze względu na to że da się schować to do szafy czy podwiesić nad głową. Przecież gabaryty ( w NIKOL'u) to przede wszystkim wymiennik TO CO ODZYSKUJE CIEPŁO. Im mniejszy wymiennik tym gorszy odzysk. W brinku z tego co wiem jest zamontowana grzałka wstępna elektryczna i jak tylko przyjdzie mróz będzie bieda bo rachunki za prąd będą kolosalne. W NIKOL'u nie ma żadnych grzałek i to jest bardzo ważne, a miejsce zawsze się znajdzie na centralę
    Nie radzę umieszczać centrali w łazience bo przecież każda w jakiś sposób generuje hałas a po co tego słuchać podczas romantycznych kąpieli z ukochaną kobietą?
    Pozdrawiam
    Heross

  7. #7

    Domyślnie

    Przecież ta Ven-Ka jest równie kompaktowa, to nowy produkt Bartosza przypominający standardowe rekuperatory, tyle że w środku ma swój charakterystyczny wymiennik..
    pozdrawiam
    Kuba
    www.jakubszyma.pl

    Dziennik
    Komentarze

    Tu jest mój Total Cost kalkulator dla gazu i kabli

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.268
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Cytat Napisał Heross Zobacz post
    Ad1) Wyjątkowo dziwne podejście. Przecież wentylatory EC mają tą zaletę że są płynnie regulowane. NIKOL ma regulację od 20 do 99%=100% mocy oddzielnie na nawiewie i wywiewie. Nikt nie karze Ci używać urządzenia na 100% wydajności. Dzięki temu nie dość że wentylatory mają dłuższą żywotność, mniej zużywają energii to jeszcze zawsze masz 'zapas mocy' na wypadek większej ilości gości czy wyjątkowo uciążliwego 'bąka' puszczonego przez psa czy kota
    Oczywiście ze nikt mi nie każe używac urządzenia na 100% wydajności. Ale na pewno każe mi zapłacic ża przewymiarowane urządzenie parę tysiecy złotych oraz płacic ża jego ekspoloatację. Bo 20% wydajności wentylatora nie oznacza że pobiera on 20% mocy. Druga sprawa - wymiennik obliczony na 350 -400m3 znacznie traci sprawnośc poniżej 100m3/h Powietrze zaczyna w nim płynąc laminarnie a nie burzliwie. I po odzysku.

    Nie wiem czy jest sens wybierać urządzenie do odzysku ciepła ze względu na to że da się schować to do szafy czy podwiesić nad głową. Przecież gabaryty ( w NIKOL'u) to przede wszystkim wymiennik TO CO ODZYSKUJE CIEPŁO. Im mniejszy wymiennik tym gorszy odzysk.
    Duży wymiennik oznacza tez duze opory co za tym idzie większe wentylatory. Odyzsk jest wiekszy o kilkanascie procent. Wentylatarą żrą o 30% więcej prądu. Nie jestem przekonany czy warto.

    Nie dziwię się że nie znalazłeś miejsca na Bartosza ale też mnie dziwi że w domu 140m2 nie ma nigdzie miejsca na centralę, a co z kotłownią? strychem? garażem? piwnicą? garderobą
    Kotłowni nie mam, na strychu się nie zmieścił, garażu i piwnicy nie mam również. W garderobie która mam w sypialni postanowiłem troche poszalec i trzymać tam ubrania.

    Tak na koniec - 12 tyś za centralę to lekkie przegięcie.
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał coulignon Zobacz post
    Oczywiście ze nikt mi nie każe używac urządzenia na 100% wydajności. Ale na pewno każe mi zapłacic ża przewymiarowane urządzenie parę tysiecy złotych oraz płacic ża jego ekspoloatację. Bo 20% wydajności wentylatora nie oznacza że pobiera on 20% mocy. Druga sprawa - wymiennik obliczony na 350 -400m3 znacznie traci sprawnośc poniżej 100m3/h Powietrze zaczyna w nim płynąc laminarnie a nie burzliwie. I po odzysku.
    Nie wiem skąd masz takie informacje. Zakładam że dane katalogowe są poprawne i w przedziale 20-30% wydajności mój reku ma 50-100m3/. Zużywa mi 20-30W (mierzyłem) a przez całą zimę niezależnie czy ustawiałem 20 czy 80% wydajności (zimą nie sprawdzałem na 100%) odzysk nigdy nie spadł mi poniżej 78% a średnio miałem 82-85% (dane z panela). Wniosek = odzysk nie spada wraz ze zmniejszeniem przepływu, jak już ma spadać to z powodu zbyt szybkiego przepływu z powodu krótkiego czasu kontaktu z wymiennikiem.

    Cytat Napisał coulignon Zobacz post
    Duży wymiennik oznacza tez duze opory co za tym idzie większe wentylatory. Odyzsk jest wiekszy o kilkanascie procent. Wentylatarą żrą o 30% więcej prądu. Nie jestem przekonany czy warto.
    I właśnie tu kłania się technologia EC w wentylatorach. Małe zużycie energii a bardzo wysoki spręż dyspozycyjny. Dla porównania http://www.pro-vent.pl/mistral-300,0.html przy 150Pa ma wydatek trochę ponad 300m3/h - odpowiednik NIKOL 320 a zużywa 210W. NIKOL 320 przy tym wydatku zużywa 130W prawie 50% mniejsze zużycie energii!!!!! Zużycie energii NIKOL'a sam sprawdziłem i się zgadza.

    Cytat Napisał coulignon Zobacz post
    Kotłowni nie mam, na strychu się nie zmieścił, garażu i piwnicy nie mam również. W garderobie która mam w sypialni postanowiłem troche poszalec i trzymać tam ubrania.
    szaleństwo, szaleństwo

    Cytat Napisał coulignon Zobacz post
    Tak na koniec - 12 tyś za centralę to lekkie przegięcie.
    No cóż, chce się mieć coś lepszego to trzeba za to zapłacić. Wierze i wiem że mi się to opłaci.
    Pozdrawiam
    Heross

  10. #10

    Domyślnie

    szaleństwem jest wołać za centralkę na krzyżówce 11 tysięcy
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał kangaxx Zobacz post
    szaleństwem jest wołać za centralkę na krzyżówce 11 tysięcy
    A kto mówi o krzyżówce? NIKOL ma wymiennik spiralny-przeciwprądowy.

    Za krzyżowca nie zapłaciłbym nawet 5k
    Pozdrawiam
    Heross

  12. #12

    Domyślnie

    odniosłem sie do coulignona, wiem z czego składa sie bartosz i nikol, wiem jak są zbudowane i ile warte , dlatego mówie o szaleństwie np VX 400 EV-L, odnosnie 20% wydajnosci i spadku sprawnosci odzysku to mój bartosz na 20% ciągle trzyma parametry chociaz bałem sie trochę tego o czym też coulignon pisał
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony