Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
"Ktoś próbował (nie wiem w jaki sposób) policzyć zysk - finansowy? Bo robić dla idei mi się nie chce. Dla złotówek - owszem, ale: ILE możemy w ten sposób zaoszczędzić?"

Możesz mi podać cenę kilowatogodziny czerpanej z różnych nośników w końcu roku 2018?
Taką po wprowadzeniu opłat za CO2 i akcyzy na węgiel i drewno opałowe?
Policzę Ci zyski/straty i podam wynik.

Poczytaj o osiągnięciach kolegi j-j.
Zbudował pasywniaka i w nim mieszka.
Podaje ile co mu kosztuje. Z detalami.

Wlazłeś na temat ocieplenia podłogi, co jest tylko jednym z bardzo wielu elementów domu energooszczędnego!
Zrób komplet i dobrze - to zaoszczędzisz w porównaniu do "typowego" od połowy do 3/4 wydatków na jego stałe utrzymanie.

Adam M.
właśnie odnośnie tego liczenia trafiłem na ten temat, może coś wspólnie ustalimy
zrobiłem prosty arkusz do obliczenia zapotrzebowania domu na ciepło, ale mam wątpliwości co do strat przez płytę na gruncie, chodzi o ustalenie współczynnika przenikania ciepła do gruntu, wiadomo że jest on wypadkową różnicy temperatur pomieszczenia i gruntu - problem w tym, że w arkuszu przyjmuję stałą temperaturę gruntu na 8stC - chociaż wiadomo że bezpośrednio pod płytą jest wyższa. Również współczynnik przewodzenia ciepła samego gruntu jest zależny od jego składu, wilgotności - szybciej odbierze ciepło glina czy ił, niż piasek czy żwir, czy też lita skała. Zatem straty mogą być obarczone sporym błędem. Jak go pomniejszyć - czy różnicując współczynnik przenikania płyty, czy podnieść temperaturę gruntu pod płytą? Arkusz jest na str.
https://docs.google.com/spreadsheet/...Pfu-_8B#gid=33
ark 34 i 35 - w/w arkusz szybko policzy efekt finansowy - zapraszam do testowania.