dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18

Temat: Pomoc

  1. #1

    Domyślnie Pomoc

    Witam

    Mam prośbę o pomoc w weryfikacji czy z moją instalacją jest wszystko ok. i tylko ja sobie coś ubzdurałem że powinno być inaczej czy rzeczywiście coś nie hula jak powinno.

    Mam piec Sekom Pleszew 17 KW na ekogroszek

    Ciśnienie 1,5 Bar

    Układ otarto zamknięty zamknięty po stronie odbiorników a otwarty po stronie pieca.

    Podłogówka 80 procent domu

    Grzejniki na piętrze w sypialni, łazience i pokojach dzieciaków.

    Pompa na piecu grundfoss ustawiona na 2 bieg

    Pompa na podłogówkę 9 pętli ustawiona na 3

    Pompa na grzejniki na biegu 3

    Oddzielny sterownik na grzejniki i oddzielny na podłogówkę.

    Instalacja jest nowa oddana w grudniu i od razu mi coś w niej nie pasowało.

    W czym problem – Na piecu temperatura zadana 60 stopni – sterownik odpala pompę na grzejniki – słychać że woda w grzejnikach ruszyła. Czekam dwadzieścia minut nadal zimne czekam 20 minut nadal zimne. Idę do kotłowni – słychać szum płynącej wody jakby było powietrze w rurkach – odpowietrzam pompę na piecu – odkręciłem całkowicie śrubę po środku i ani powietrza ani woda nie leci (nie wiem czy tak powinno być) – słychać jakby tak „falami to powietrze się przelewało. Dotykam rury za pompą na piecu gorąca jak diabli dotykam (minęło już 25 minut na piecu 60 stopni) pompy na grzejniki - zimna dotykam rur do pompy – zimne a woda w nich płynie bo słychać. – ściągam styropian z wymiennika płytowego i jest chłodny. Po stronie pieca jedna rura gorąca druga zimna po stronie instalacji obie chłodne. – sprawdzam czy odpowietrzone są grzejniki i są odpowietrzone więc niby ok. Mija 40 minut wymiennik dopiero zaczyna oddawać ciepło ale rurki można złapać i nawet się nie poparzyć a po stronie pieca rura zasilająca jest taka gorąca że tylko 5 sekund ją utrzymam.

    Po 1,5 godziny woda po stronie grzejników jest lekko ciepła i to ma mi ogrzać pokój… Żeby podgrzać pokój 20 m2 o jeden stopnień grzejniki muszą jechać prawie 3 godziny

    Czy wymienniki płytowe tak długo nagrzewają grzejniki? Dodam że w tym czasie podłogówka stała w miejscu bo sterownik ją odciął. Ja jako laik myślałem że rusza pompa i maks 10 minut i grzejniki są ciepłe.

    Mało tego byłem ostatnio u sąsiadki w starym domu – ma piec tłokowy, na piecu 53 stopnie – instalacja - tylko grzejniki i zaje…e ciepłe. Bez porównania do moich gdzie na piecu mam 60 stopni.

    Czy to moje paranoje czy faktycznie jest coś nie tak??

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar bobasxx
    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Skąd
    Kazimierz Biskupi
    Posty
    1.827

    Domyślnie

    Porób kilka fotek tego co masz w kotłowni i rozdzielaczy (jeśli są) i wrzuć tutaj. Na pewno ktoś pomoże.

  3. #3

    Domyślnie

    Ok dzis zrobie zdjecia i wrzuce pozniej

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Kocioł widać grzeje.
    Albo jest powietrze, albo ktoś coś spartolił w instalacji.

  5. #5

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	_DSC5983.jpg
Wyświetleń:	90
Rozmiar:	90,8 KB
ID:	216055Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	_DSC5985.jpg
Wyświetleń:	58
Rozmiar:	79,5 KB
ID:	216061Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	_DSC5984.jpg
Wyświetleń:	54
Rozmiar:	91,0 KB
ID:	216062Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	_DSC8204.jpg
Wyświetleń:	48
Rozmiar:	97,6 KB
ID:	216063

    zamieszczam zdjęcia proszę powiedzcie czy wszystko ok?. woda już nie szumi odpowietrzyłem jeszcze jeden grzejnik który zapomniałem i nie szumi ale grzejniki idą słabo

  6. #6

    Domyślnie

    Wygląda na to że masz zapowietrzony układ po stronie pieca lub za mało wody w układzie. Odpowietrznik automatyczny nie odpowietrza się w taki sposób że odkręcasz korek na środku bo to nic nie da. Można go odpowietrzyć najprościej zamykając lub otwierając zawór przy pracującej pompie (robi się ciśnienie, kulka z zaworu różnicowego się podnosi i powinna wypchnąć powietrze ale jest nie za dobry sposób i nie zawsze działa zwłaszcza jak odpowietrznik jest zabrudzony).
    Najlepszym sposobem jest przy wygaszonym piecu podłączyć pod powrót z pieca węża od kranu (nie widać na zdjęciu abyś miał dodatkowy zawór napełniający) i dobić wody tak abyś słyszał aż się przelewa przez naczynie wyrównawcze te nad piecem i woda wylewa się białą rurą PCV, następnie włączyć pompę od pieca aby trochę popracowała, po kilku minutach wyłączyć ją i delikatnie odkręcić nie korek tylko górną część autoodpowiecznika aż wypływać będzie woda bez powietrza, później znowu włączyć pompę i tak z kilka razy chyba że wcześniej usłyszysz jak autoodpowiecznik sam zacznie się odpowietrzać (korek w nim powinien być odkręcony lub delikatnie wkręcony aby nie wypadł).

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar timon120777
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rawa Mazowiecka
    Kod pocztowy
    96-200
    Posty
    3.561

    Domyślnie

    a bojler dobrze się nagrzewa czy z jego grzaniem też są problemy?
    nie ogarniam do końca tej plątaniny ale mam wrażenie że bojler grawitacyjnie
    popraw mnie jeśli się mylę
    Ostatnio edytowane przez timon120777 ; 02-10-2013 o 21:14
    TERMO-ECO 19KW BRUCER ST37/ COBRA/SCORPION
    Dokonaj czegoś niemożliwego, a szef zaliczy to do twoich obowiązków.
    Jedynym sposobem by zmądrzeć jest gra z mądrzejszym przeciwnikiem
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...nik-dwustanowy
    LINK DO PORADNIKA ZABLOKOWAŁ ADMINISTRATOR JAKO NIEZGODNY Z REGULAMINEM

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał timon120777 Zobacz post
    a bojler dobrze się nagrzewa czy z jego grzaniem też są problemy?
    nie ogarniam do końca tej plątaniny ale mam wrażenie że bojler grawitacyjnie
    popraw mnie jeśli się mylę
    Wygląda że bojler idzie na tej samej pompce co CO w części w układzie otwartym i wygląda że jest chyba zamknięty na zaworze (zdjęcia są za bardzo ogólne).

  9. #9

    Domyślnie

    Maher

    z tego co wiem to instalacja ma się automatycznie dobijać. Tym niebieskim naczyniem jest zawór który napełnia wodę w instalacji i po lewej stronie na ścianie jest grupa bezpieczeńśtwa i tam na manometrze ma być1,5 Bar i tyle jest. Jeśli chodzi o szum wody po stronie pieca to niby przestał jak odpowietrzyłem ten jeden grzejnik. i nie mówiem o odpowietrzniku tylko odpowietrzaniu pompy tej na piecu

    Timon

    zasobnik nie jest zasilany grawitacyjnie. przed samym wymiennikiem górna rura- przed zaworem - idzie rozdzielenie na bojler, a pompa którą widzisz pomiędzy zasobnikiem a podajnikiem pieca jest do wężownicy. Tak mi tłumaczono. Bojler raczej nagrzewa się dobrze

  10. #10

    Domyślnie

    ten zawór jest już otwarty to zdjęcie z czasów zanim zawaliłem kotłownie opałem ale rozkład rurek jest bez zmian tylko ten zawór jest \\\\\\\\\\\\\ON

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał MagdaiKamil Zobacz post
    Maher

    z tego co wiem to instalacja ma się automatycznie dobijać. Tym niebieskim naczyniem jest zawór który napełnia wodę w instalacji i po lewej stronie na ścianie jest grupa bezpieczeńśtwa i tam na manometrze ma być1,5 Bar i tyle jest. Jeśli chodzi o szum wody po stronie pieca to niby przestał jak odpowietrzyłem ten jeden grzejnik. i nie mówiem o odpowietrzniku tylko odpowietrzaniu pompy tej na piecu
    Ja raczej nie spotkałem się z automatycznym dobijaniem układu, a ty masz dwa oddzielne układy, układ otwarty po stronie pieca i układ zamknięty po stronie kaloryferów, po stronie kaloryferów masz mieć 1,5atm bo to układ zamknięty (i tu mi brakuje naczynia przeponowego, powinno być zamontowane pod grupą bezpieczeństwa) i on znowu nie ma nic wspólnego z niebieskim naczyniem bo ono jest do CWU (po podgrzaniu wody w bojlerze wzrasta ciśnienie i aby nie otworzył się zawór bezpieczeństwa po stronie CWU on "odbierze te ciśnienie"). Aby dobrze grzały ci kaloryfery oba układy muszą być odpowietrzone i napełnione wodą.

  12. #12

    Domyślnie

    naczynie przepompowe to to czerwone na ziemi. ok czyli mam dobijać wodę ażzacznie się prelewać do białej rurki?

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał MagdaiKamil Zobacz post
    naczynie przepompowe to to czerwone na ziemi. ok czyli mam dobijać wodę ażzacznie się prelewać do białej rurki?
    Nie zauważyłem naczynia przeponowego (teraz też tak leży czy jest wkręcone w grupę bezpieczeństwa?). Zobacz w układzie przy piecu czy nie masz zaworu zamkniętego do dobijania instalacji, jak nie to do kranu dokręcasz węża drugo jego część do zaworku przy piecu i dobijasz aż usłyszysz przelewanie z naczynia wyrównawczego nad piecem (dobijasz przy wygaszonym piecu zimną wodą lub jak masz gorącą w kranie to możesz przy nie wygaszonym ale z wyłączona na chwilę pompą).

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar timon120777
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rawa Mazowiecka
    Kod pocztowy
    96-200
    Posty
    3.561

    Domyślnie

    moim zdaniem problemem nie jest brak wody po stronie kotła skoro autor podaje w pierwszym poście iż rura zasilająca dochodząca do wymiennika od kotła jest gorąca. znaczy to że jest tam wystarczająca ilość czynnika aby ciepło przekazać dalej
    myślę iż problem jest w układzie zamkniętym

    .nie pracuje chyba poprawnie część układu za wymiennikiem skoro rura robi się jedynie odrobinę cieplejsza to nie ma przepływu w stronę domu
    TERMO-ECO 19KW BRUCER ST37/ COBRA/SCORPION
    Dokonaj czegoś niemożliwego, a szef zaliczy to do twoich obowiązków.
    Jedynym sposobem by zmądrzeć jest gra z mądrzejszym przeciwnikiem
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...nik-dwustanowy
    LINK DO PORADNIKA ZABLOKOWAŁ ADMINISTRATOR JAKO NIEZGODNY Z REGULAMINEM

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał timon120777 Zobacz post
    moim zdaniem problemem nie jest brak wody po stronie kotła skoro autor podaje w pierwszym poście iż rura zasilająca dochodząca do wymiennika od kotła jest gorąca. znaczy to że jest tam wystarczająca ilość czynnika aby ciepło przekazać dalej
    myślę iż problem jest w układzie zamkniętym

    .nie pracuje chyba poprawnie część układu za wymiennikiem skoro rura robi się jedynie odrobinę cieplejsza to nie ma przepływu w stronę domu
    Zapchany rozdzielacz? Zapchany wymiennik?

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar timon120777
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rawa Mazowiecka
    Kod pocztowy
    96-200
    Posty
    3.561

    Domyślnie

    a skąd mam wiedzieć jak ja tu a instalacja tam?
    wołaj magika co to składał niech sprawdza
    musiały być jakieś próby szczelności próby ciśnieniowe
    wtedy jesli nic nie wyszło to możliwe że coś się przytkało
    ja stąd nie widzę - magik dotknie pomaca posłucha znajdzie przyczynę.
    gwarancja jakaś tez na robotę zapewne jest i obowiazki z niej jakies wynikają
    TERMO-ECO 19KW BRUCER ST37/ COBRA/SCORPION
    Dokonaj czegoś niemożliwego, a szef zaliczy to do twoich obowiązków.
    Jedynym sposobem by zmądrzeć jest gra z mądrzejszym przeciwnikiem
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...nik-dwustanowy
    LINK DO PORADNIKA ZABLOKOWAŁ ADMINISTRATOR JAKO NIEZGODNY Z REGULAMINEM

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    A ta pompa na powrocie z bojlera czym jest sterowana i na jakim biegu chodzi? Sprawdź, jak grzeje wymiennik kiedy ona się wyłączy. W ogóle to wyłączyłbym ją na jakąś chwilę, zamknął ten zawór przed nią i wtedy sprawdził jak wymiennik daje na instalację
    Ostatnio edytowane przez kobra64 ; 03-10-2013 o 12:06 Powód: dopisek

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Moim zdaniem zły układ pomp. Pompa na powrocie z bojlera jest nie potrzebna. Pompa w układzie zamkniętym na zasilaniu powinna być przed odpowietrznikiem bo na pewno zasysa powietrze z niego. Naczynie otwarte źle podpięte. Czy to ogrzewanie podłogowe jest wyżej rozdzielacza? Jeśli tak to pod żadnym pozorem nie spuszczaj wody z układu zamkniętego no chyba że pętle u góry są jeszcze raz odpowietrzane ( mają założony odpowietrzniki).

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony