Cytat Napisał m.k.k Zobacz post
Otokowy.
Sprawdź projekt i umowę z kierbudem. Może uda Ci się to z jego OC zrobić, jeśli był w projekcie, a odebrał, to jego błąd.
Witaj,

w projekcie hasło uziom (uziom fundamentowy) pojawia się RAZ. W części dot. instalacji elektrycznej jest napisane:
"Instalacja wyrównująca potencjały: w pobliżu tablicy "TE" należy zainstalować rozetę rozgałęźną z potencjałem "PE", stanowiącą szynę główną uziemień wyrównujących potencjały. Szynę uziemić przewodem LgYżo 16 mm2, przyłączając go do UZIOMU FUNDAMENTOWEGO [...]"

I to tyle, więcej wzmianek o uziomie fundamentowym w projekcie nie ma...

Wiem, że powinienem był "zawołać" elektryka zaraz przy rozpoczynaniu budowy, który zwróciłby uwagę na uziom. Piszesz o umowie z kierownikiem budowy? Ha, żadnej umowy z nim nie mamy - ten kierbud to człowiek polecony... Sytuacja jest dość delikatna...

Wracając do uziomu otokowego, skoro tylko taki teraz pozostaje: wczoraj w sklepie elektrycznym kupowałem trochę materiału na docelową instalację i poruszyłem przy okazji temat uziomu. Zarówno sprzedawcy, jak i kręcący się w sklepie elektrycy, zdziwili się, kiedy im powiedziałem o uziomie otokowym - powiedzieli, że wystarczy kawałek bednarki i szpilka... Wiem, że uziom jest bardzo ważną sprawą, ale nie uśmiecha mi się kopanie kilkudziesięciu metrów wokół budynku. Czy naprawdę nie można tego uziomu wykonać bez konieczności robienia uziomu otokowego?

Pozdrawiam,
K.