dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 37 z 41
Pokaż wyniki od 721 do 740 z 814
  1. #721
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    jbloch

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    983

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dorecki Zobacz post
    Witam.
    Kol. MAREKJANK .
    Pięknie proszę o interpretację mojego postu 520. Czy będą jakieś rady,porady co zrobić aby w używanej pompie meeting uzyskac COP 4 ?
    może chociaż ze 3,5. Na razie jest to nieosiągalne... pompa pracuje z COP 2,3 do 2,5. Nie są to rewelacyjne wyniki, nawet powiedziałbym bardzo kiepskie; ale moze będzie jakieś światełko w tunelu? co zmienić, co poprawić??
    Pozdrawiam
    O ! zginęły posty Kol marekjank.
    czyżby prawda w oczy kole?
    Może kolega DORECKI zrobi tak jak ja w post 584.
    I to raczej nie koniec z tego co da meeting ( przynajmniej mój - gaz 410 a ) , za jakiś miesiąc będę miał inny ciepłomierz , większy, trochę zmodernizowaną kotłownię , wtedy kol DORECKI , jak taki niedowiarek , może sobie przyjechać i zobaczyć na własne oczy.
    142 m2 po podłodze,użytkowa 119, 45 cm styro w podłodze,20 styro ściana + beton komórkowy odm 350, strop JS, okna MS szyba 0,6 ,dach -skosy 40 cm wełny,sufit 60 cm wełny docelowo, WM, GWC rurowy, POŚ,
    PC gruntowy Meeting - obecnie zastąpiony inwerter gruntowy 5 kW ,,tymi recami"zrobiony SCOP 5,5-6, wszystko na prąd, brak kominów, projekt Mały D06 wariant 2.

  2. #722
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    jbloch

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    983

    Domyślnie

    Dzisiaj uruchomiłem pc na ogrzewanie podłogowe (już dawno w moim domu nie ma potrzeby ogrzewać , izolacja to jednak najważniejsza jest) dla pomiaru parametrów .Zdjęć nie robiłem bo i po co .Więc tak :
    1 DZ zasilanie /powrót 9/7*C
    2 GZ zasilanie powrót 32/27*C
    3 Moc cieplna z ciepłomierza 6,37 kw
    4 Moc pobierana przez pc bez pompek obiegowych 1,48 kw
    5 6,37/1,48=4,30
    Na dzień dzisiejszy takie są fakty .
    142 m2 po podłodze,użytkowa 119, 45 cm styro w podłodze,20 styro ściana + beton komórkowy odm 350, strop JS, okna MS szyba 0,6 ,dach -skosy 40 cm wełny,sufit 60 cm wełny docelowo, WM, GWC rurowy, POŚ,
    PC gruntowy Meeting - obecnie zastąpiony inwerter gruntowy 5 kW ,,tymi recami"zrobiony SCOP 5,5-6, wszystko na prąd, brak kominów, projekt Mały D06 wariant 2.

  3. #723
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar clarnet
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    635
    Karbon sp. z o.o. Ogrzewanie Wentylacja Klimatyzacja Altherma Partner Wykonujemy kompletne systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji oparte na pompach ciepła blog.karbon.com.pl Rybnik

    Domyślnie

    Cytat Napisał jbloch Zobacz post
    ..........
    5 6,37/1,48=4,30
    Na dzień dzisiejszy takie są fakty .
    Tak z ciekawości. Czy ten wynik odbierasz jako dobry czy zły?

  4. #724
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał jbloch Zobacz post
    Dzisiaj uruchomiłem pc na ogrzewanie podłogowe (już dawno w moim domu nie ma potrzeby ogrzewać , izolacja to jednak najważniejsza jest) dla pomiaru parametrów .Zdjęć nie robiłem bo i po co .Więc tak :
    1 DZ zasilanie /powrót 9/7*C
    2 GZ zasilanie powrót 32/27*C
    3 Moc cieplna z ciepłomierza 6,37 kw
    4 Moc pobierana przez pc bez pompek obiegowych 1,48 kw
    5 6,37/1,48=4,30
    Na dzień dzisiejszy takie są fakty
    .
    To chyba za bardzo nie ma się czym chwalić
    COP 4,3 dla 9/32 i to bez pompek obiegowej w pompie gruntowej
    Porządna PW ma 4,7 dla 7/35 i to z pompką obiegową....
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  5. #725
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar clarnet
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    635
    Karbon sp. z o.o. Ogrzewanie Wentylacja Klimatyzacja Altherma Partner Wykonujemy kompletne systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji oparte na pompach ciepła blog.karbon.com.pl Rybnik

    Domyślnie

    jbloch
    OK doczytałem posty doreckiego. W porównaniu z nim świetny wynik.

  6. #726
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    jbloch

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    983

    Domyślnie

    Cytat Napisał Värmepumpsägare Zobacz post
    No i ok... Temp dolnego zrodla 9*, zasilanie 32*.... COP 4.3....
    Chwilowy czy np po godzinie....?

    Jaka deklarowana moc ma PC?
    ( i dla jakich parametrow )
    Po ponad 30 min od osiągnięcia tem zasilania GZ 32*C . Cop 4,3 ( choć po modernizacji kotłowni spodziewam się większego).
    7 kw , dla parametrów jak kupowałem pc z kapilarą , to moc była liczona przez chińczyków 15*C DZ a GZ liczą Chińczycy dla tej pc że, z 150 l wody z temperatury 15*C podgrzeje do tem 55*C w godzinę, I COP dla takich parametrów jest 4,19
    Teraz po małym liftingu moja pc ma lepsze parametry. Post 584 masz podane dla parametrów DZ 13*C.

    Zauważ Varmepumpsagare zwróć też na inne dość istotne fakty.Moja pc jest pewnie z 10000 pln tańsza od twojej ( ja wiem że nie masz warunków na gruntową , nie o to tu chodzi) tylko w powietrznej nie masz żadnego wpływu na tem DZ , a ja w mojej pośrednio mam .Mam pewne że nigdy nie będę miał niższego DZ jak +3*C , przetestowane przez 3 sezony , ty nie masz wpływu na tem powietrza .Twoja dla przykładu przy -2*C to ile ma tego COP-u ? 2,8 ? zdaje mi się że gdzieś tam narzekałeś że parametry trochę nie takie jak w instrukcji..Nie licząc tej ostatniej zimy ( najcieplejsza zdaje się szósta w kolejności zima od czasów jak ludzie dokonują pomiarów) to -2*C możemy przyjąć jako średnio zimową tem , a u mnie w listopadzie jest +8 , w grudniu +6 , w styczniu +5/4 w lutym 4/3 , jednak średnia trochę wyższa.I te 32*C zasilanie GZ to w domu takim jak mój ( znowu mamy istotną różnicę porównując do twojego domu -też wiem że nie masz na to wpływu) to raczej max tem zasilania jest..Dlatego cop średni wychodzi całkiem przyzwoity , raczej lepszy i to wcale nie tak mało od twojego , a te 10000pln drogą nie chodzi
    .
    Niestety , prawda jest taka , że im dom lepiej zaizolowany , tym mniejsze pieniądze w system grzewczy , dla mnie ten meeting jest w pełni akceptowalny w kosztach inwestycyjnych+eksploatacyjnych .

    Dużo tutaj rozpisujecie się o jednym modelu pc , który ponoć nie ma takich parametrów , ( wkrótce będę miał taki model pc jak Dorecki czy Aleksus , choć już z fabrycznie zmontowanym TZR, podepnę do mojej instalacji i sobie pomierzę , a jak coś się da , a da się na pewno, to podkręcę parametry) zapominacie że są też inne modele pc meeting , nie można wrzucać wszystko do jednego worka.
    142 m2 po podłodze,użytkowa 119, 45 cm styro w podłodze,20 styro ściana + beton komórkowy odm 350, strop JS, okna MS szyba 0,6 ,dach -skosy 40 cm wełny,sufit 60 cm wełny docelowo, WM, GWC rurowy, POŚ,
    PC gruntowy Meeting - obecnie zastąpiony inwerter gruntowy 5 kW ,,tymi recami"zrobiony SCOP 5,5-6, wszystko na prąd, brak kominów, projekt Mały D06 wariant 2.

  7. #727
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    jbloch

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    983

    Domyślnie

    Cytat Napisał clarnet Zobacz post
    Tak z ciekawości. Czy ten wynik odbierasz jako dobry czy zły?
    To nie jest powiedzmy żadna rewelacja , ale też nie dramat .Taka pc kosztuje dzisiaj ok 4500 pln.
    Zadowolony to ja jestem z 1600kw zużyte przez pc tej zimy.Często tutaj pada ten koronny argument COP , chętnie używany prze instalatorów pc. Jak ten cop wpłynie na koszta eksploatacyjne w przypadku takiego domu jak mój? Jak kupiłbym pc z cop lepszy od mojej o powiedzmy 1, to zużycie miałbym większe o jakieś 500 kw , czyli w pln to jakieś 200 pln za sezon ,nie będę płacił 10000 pln więcej za pc po to aby oszczędzić 200 pln , to bezsens ekonomiczny.
    clarnet ,zdaje się że dwa lata temu mi pisałeś , że szybko się nacieszę tym meetingiem , na razie jakoś się nie sprawdziło.
    142 m2 po podłodze,użytkowa 119, 45 cm styro w podłodze,20 styro ściana + beton komórkowy odm 350, strop JS, okna MS szyba 0,6 ,dach -skosy 40 cm wełny,sufit 60 cm wełny docelowo, WM, GWC rurowy, POŚ,
    PC gruntowy Meeting - obecnie zastąpiony inwerter gruntowy 5 kW ,,tymi recami"zrobiony SCOP 5,5-6, wszystko na prąd, brak kominów, projekt Mały D06 wariant 2.

  8. #728
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    jbloch

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    983

    Domyślnie

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    To chyba za bardzo nie ma się czym chwalić
    COP 4,3 dla 9/32 i to bez pompek obiegowej w pompie gruntowej
    Porządna PW ma 4,7 dla 7/35 i to z pompką obiegową....
    4,3 9/32 bo takie teraz są , bez pompek obiegowych bo w tej chwili mam nie czynne trzy pętle , bo mam ciepłomierz który mi za bardzo dławi układ , muszę na czas pomiaru montować większą pompkę obiegową , z jakiś miesiąc będę miał wszystko ukończone większy ciepłomierz , spodziweam się większego cop-u.
    Porządna pc p-w porządnie kosztuje , mnij więcej tyle co moja pc z całą instalacją GZ i DZ..
    Porządna pw ma 4,7 dla 7/35 i to z pompką obiegową , pochwal się ile ma cop jak na zewnątrz jest -10*C , bo maja ma wtedy DZ min +3*C .Bo wiesz jak jest na zewnątrz +8-10*C to mój dom nie potrzebuje ogrzewania w ogóle , a jak jest -10*C to wtedy trochę muszę grzać
    142 m2 po podłodze,użytkowa 119, 45 cm styro w podłodze,20 styro ściana + beton komórkowy odm 350, strop JS, okna MS szyba 0,6 ,dach -skosy 40 cm wełny,sufit 60 cm wełny docelowo, WM, GWC rurowy, POŚ,
    PC gruntowy Meeting - obecnie zastąpiony inwerter gruntowy 5 kW ,,tymi recami"zrobiony SCOP 5,5-6, wszystko na prąd, brak kominów, projekt Mały D06 wariant 2.

  9. #729
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    jbloch

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    983

    Domyślnie

    --------Porządna PW ma 4,7 dla 7/35 i to z pompką obiegową....-----------

    7/35 to moja na chwilę obecną będzie miała gdzieś 4 cop , tak na oko , 0,7 różnicy , jak to przełoży się na koszta eksploatacji?
    142 m2 po podłodze,użytkowa 119, 45 cm styro w podłodze,20 styro ściana + beton komórkowy odm 350, strop JS, okna MS szyba 0,6 ,dach -skosy 40 cm wełny,sufit 60 cm wełny docelowo, WM, GWC rurowy, POŚ,
    PC gruntowy Meeting - obecnie zastąpiony inwerter gruntowy 5 kW ,,tymi recami"zrobiony SCOP 5,5-6, wszystko na prąd, brak kominów, projekt Mały D06 wariant 2.

  10. #730
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał jbloch Zobacz post
    --------Porządna PW ma 4,7 dla 7/35 i to z pompką obiegową....-----------

    7/35 to moja na chwilę obecną będzie miała gdzieś 4 cop , tak na oko , 0,7 różnicy , jak to przełoży się na koszta eksploatacji?
    Na koszty eksploatacji przełoży się nie wiele - nie oto chodzi Stwierdziłem jedynie fakt, że Twój COP nie powala na kolana (co przy chińczyku wcale mnie nie zdziwiło) i tyle

    Co jeszcze jest nurtującego w Twoich wypowiedziach, to to, że kupiłeś system bezobsługowy, a co chwile coś tam grzebiesz, ulepszasz, wymieniasz - ja włączyłem i się nie dotykam - działa
    Twoje dolne źródło też jakieś zadziwiająco niesamowite - min. +3*C - podpatrując innych użytkowników gruntówek, widzę że różnie z tym bywa i nie raz maja i -3*C
    Ale najważniejsze, że Ty jesteś zadowolony i nikomu nic do tego. Pozdrawiam
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  11. #731
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    jbloch

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    983

    Domyślnie

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    Na koszty eksploatacji przełoży się nie wiele - nie oto chodzi Stwierdziłem jedynie fakt, że Twój COP nie powala na kolana (co przy chińczyku wcale mnie nie zdziwiło) i tyle

    Co jeszcze jest nurtującego w Twoich wypowiedziach, to to, że kupiłeś system bezobsługowy, a co chwile coś tam grzebiesz, ulepszasz, wymieniasz - ja włączyłem i się nie dotykam - działa
    Twoje dolne źródło też jakieś zadziwiająco niesamowite - min. +3*C - podpatrując innych użytkowników gruntówek, widzę że różnie z tym bywa i nie raz maja i -3*C
    Ale najważniejsze, że Ty jesteś zadowolony i nikomu nic do tego. Pozdrawiam
    Tak słusznie stwierdziłeś że mój cop nie powala , dokładnie tak jest , rachunek za ogrzewanie mnie nie powala..Choć to zasługa nie tylko pc ale głównie ocieplenia domu.Zapewniam ciebie że chińczyki z bardzo dobrym copem też są.
    Bez przesady z tym ciągłym grzebaniem , w samej pc tylko raz ,,grzebałem " głównie chodziło o wymianę kapilary na tzr , Kotłownia to inna sprawa , robiłem ją w trakcie jeszcze budowy ( mimo że mieszkam to i tak jeszcze trochę chałupa niedokończona) , tak na bieżąco , w międzyczasie zmieniła się koncepcją , a i jak pierwszy raz uruchomiałem pc to tzw kotłownia zrobiona była tak ,,na kolanie" taka prowizorka , a jak wiadomo prowizorka najtrwalsza jest.Nadszedł już jej czas, a te ,,grzebania " są też robione nie z racji potrzeby , chodzi o jeszcze inne względy , o czym w stosownym czasie napiszę.Druga sprawa że nie miałem trochę możliwości , jakoś pechowo , zdążyłem połamać żebra kilka miesięcy straconego czasu , później wypadek komunikacyjny prawie osiem miesięcy w plecy , plus jeszcze jeden dramat , mam nadzieję że to już koniec tych nieszczęść , teraz nadrabiam co mogę.
    Co do DZ i tych +3*C , otóż w tych warunkach gruntowych jakie mam ( a u mnie w gminie są jeszcze lepsze), to raczej przy jeszcze jednej pętli uzyskałbym więcej o jakieś 1-2*C postaram się przed sezonem grzewczym zakopać na tej głębokości co kolektor termometry , i nawet wyskaluję w wodzie lodowej , to nie jest prawda że w lutym na głębokości 2m jest tem +4*C , to są różne tem dla różnych regionów Polski , niby po co istniją różne strefy przemarzania? .A te -3*C to mają inwestorzy w kolektorach robionych przez tych instalatorów co tak pieprzą o tym rewelacyjnym COP, tych drogich pc z ładną nalepką , a jak potrafią być drogie , to wystarczy poczytać ile kosztują naprawy pogwarancyjne .
    Jak instaluje się pc gruntową , to najlepiej , jak są możliwości , postarać się o jak najwyższą tem DZ , a jak buduje się dom postarać się o jak najniższą tem GZ to jest podstawa sukcesu.
    A co do powietrznych pc to fakt że domy budowane po roku 2020 głównie będą ,,chodzić" na powietrznych , z tym że te markowe muszą jednak stanieć , bo inaczej nie będą miały prawa egzystować na rynku.
    142 m2 po podłodze,użytkowa 119, 45 cm styro w podłodze,20 styro ściana + beton komórkowy odm 350, strop JS, okna MS szyba 0,6 ,dach -skosy 40 cm wełny,sufit 60 cm wełny docelowo, WM, GWC rurowy, POŚ,
    PC gruntowy Meeting - obecnie zastąpiony inwerter gruntowy 5 kW ,,tymi recami"zrobiony SCOP 5,5-6, wszystko na prąd, brak kominów, projekt Mały D06 wariant 2.

  12. #732

    Domyślnie

    zrobią pompę ciepła z inverterem , juz teraz wsadzają stare panasonicy do pomp

  13. #733
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.686

    Domyślnie

    Chyba "panasoniki" - pisz po polsku, "panasonicy" do piaskownicy, łącznie z pralkami amicy

    (ew. nie odmieniaj )
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  14. #734
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    jbloch

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    983

    Domyślnie

    Cytat Napisał Värmepumpsägare Zobacz post
    "A co do powietrznych pc to fakt że domy budowane po roku 2020 głównie będą ,,chodzić" na powietrznych , z tym że te markowe muszą jednak stanieć , bo inaczej nie będą miały prawa egzystować na rynku."

    No nie wiem....
    Nijaki TB twierdzi ze za rok wszelkie PC zniknom z rynku... Bo to stara technologia....

    zostana tylko nowinki jak klimatyzatory z Inverterem...
    Dom budowany po 2020 r będzie potrzebował tylko niewielką ilość energii do ogrzania ( raczej dogrzania )domu + CWU .Skoro do takiego domu jak mój terzą wystarcza z palcem w dee, pc taka jaką mam , do do takiego domu powiedzmy 150 m2 wystarczy wtedy pc jakieś 3 kw mocy grzewczej . Z racji jednak mniejszych np, wymienników , sprężarki cena pc będzie dużo mniejsza ( nie należy też zapominać że im coś na większą skalę robione ,powszechniejsze, tym raczej tańsze). Skoro dzisiaj np taki klimatyzator http://www.klimatyzacja.mazowsze.pl/...rodukt=0000-32 kosztuje 5000 pln , to już takiej wielkiej różnicy technicznej nie ma między tym klimatyzatorem a pc p-w..Myślę że po 2020 r taka mała pc p-w będzie się wahać między 5000-10000 pln ( meetingi to będą w tedy chyba po 1000 pln ).W takim przypadku to nawet inwestycja w grzanie czystym prądem ( nie wspominając o CWU) będzie nie taka atrakcyjna cenowo.

    Niejaki TB jeszcze ze cztery lata temu twierdził że pc to utopia , ewentualnie do grzania obiektów zabytkowych .Teraz sam grzeje dupę klimą ( było nie było pc typu p-p), ja bym się nie śmiał z tego że mu ta klima chodzi z wydajnością /COP-em 4 czy tam 5 jak na zewnątrz są tem -30*C.Jak to możliwe ? , to proste pewnie zrobił tak jak z WM u siebie w domu , czerpnie ma na klatce schodowej .Teraz obok czerpni , powiesił jednostkę zewnętrzną klimy , a że zużywa do tego 20l ciepłej wody dziennie , stołuje się na mieście , to COP ma wysoki , Widzisz Varmepumpsagare , wystarczy pomyśleć
    142 m2 po podłodze,użytkowa 119, 45 cm styro w podłodze,20 styro ściana + beton komórkowy odm 350, strop JS, okna MS szyba 0,6 ,dach -skosy 40 cm wełny,sufit 60 cm wełny docelowo, WM, GWC rurowy, POŚ,
    PC gruntowy Meeting - obecnie zastąpiony inwerter gruntowy 5 kW ,,tymi recami"zrobiony SCOP 5,5-6, wszystko na prąd, brak kominów, projekt Mały D06 wariant 2.

  15. #735
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Darecki_75

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-037
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam, W sumie przeczytałem cały wątek gdyż też zastanawiam się nad Meetingiem (przekonująca cena). U mnie wygląda to tak. Mam domek ok.165m2 z pierwotnie zainstalowanym kotłem na olej z wbudowanym zasobnikiem CWU 120l, późnej dołożyłem w celu obniżenia rachunków kocioł na ekogroszek. Kocioł na Ekogroszek jest wpięty równolegle czyli ogrzewa kocioł olejowy, a tamten, a właściwie jego automatyka (czujnik wewnętrzny i zewnętrzny) zarządza kiedy włączyć obwód grzania CWU, CO czy też nie grzać nic. Ogrzewanie czyli przyszłe GZ jest złożone z grzejników niskotemperaturowych oraz podłogówek: w kuchni, łazienkach i wiatrołapie zasilanych z powrotów z grzejników. Temperatura zasilania grzejników waha się od 35* przy temp dodatnich na dworze do 50* przy mrozach -20* i więcej. Chcę się pozbyć kotła na ekogroch bo: nie mieści się w kotłowni i zajmuje kawałek garażu, a po za tym bród z popiołu itd. Jeśli chodzi o DZ to jestem w stanie przeboleć pionowe odwierty (oszczędność powierzchni na i tak małej działce). A teraz do sedna. Wg. świadectwa energetycznego i wg. kalkulatorów ogólnodostępnych wyliczona moc PC na 9kw. Miałem już parę wycen z zastosowaniem "markowych PC" i koszta duże ok. 17k PLN za samą PC. Te meetingi tanie, ale widzę, że nie do końca z nimi ok. Z tego co się zdążyłem zorientować to aby PC chodziła ekonomicznie (z dobrym COP) przy większej różnicy temperatur między DZ, a GZ Copeland wymyślił sprężarkę z wtryskiem par (EVI). Niestety ani przedstawiciele handlowi dobrych marek mi takiej pompy nie zaproponowali, a jeżeli już to PC powietrze-woda, podobnie jest z Meetingiem. A Meeting w gruntowych PC ma jeszcze jakieś przestarzałe sprężarki, które w katalogach przedstawicielstwa Copeland w Polsce nie występują. Zaczynam się zastanawiać nad w samodzielnym wykonaniem takiej PC oczywiście bez DZ to zostawiam profesjonalistom. Czy ktoś z Szanownych forumowiczów ma już doświadczenie w budowie PC? Patrząc po schematach czy ilości elementów z których składa się PC to nie wygląda zbyt skomplikowanie choć dobranie właściwych komponentów, aby zapewnić optymalną pracę w moich warunkach już takie oczywiste nie jest.

  16. #736

    Domyślnie

    Cytat Napisał Darecki_75 Zobacz post
    aczynam się zastanawiać nad w samodzielnym wykonaniem takiej PC oczywiście bez DZ to zostawiam profesjonalistom. Czy ktoś z Szanownych forumowiczów ma już doświadczenie w budowie PC?
    Zerknij tu: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic110203.html tam parę osób popełniło własną konstrukcję i znajdziesz tam też sporo cennych informacji. Odnośnie wykonania, to wydaje mi się że DZ jest zdecydowanie łatwiejsze do zrobienia niż PC, w dodatku pc wymaga dosyć specjalistycznych narzędzi, chyba że je już masz lub masz do nich dostęp.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  17. #737
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    terraterra90

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Tczew
    Kod pocztowy
    83-110
    Posty
    1

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Przechwytywanie.jpg
Wyświetleń:	28
Rozmiar:	16,7 KB
ID:	261205

    Witam,

    Jestem nowym użytkownikiem forum. Z zasady nie rejestruję się na forach ale tutaj nie mogłem się powstrzymać i postanowiłem odpowiedzieć użytkownikowi MAREKJANK. Dodam na wstępie, że fachowcem w dziedzinie PC nie jestem ale jakąś tam wiedzę posiadam ponieważ jestem od 5 lat użytkownikiem markowej (jak to nazywa MAREKJANK) PC powietrze/woda.
    Z pompy jestem zadowolony (od momentu uruchomienia nic się nie dzieje, można powiedzieć, że zapomniałem że mam PC), koszty eksploatacyjne nie wiele odbiegają o tych przedstawionych przez firmę instalującą.
    Tak jestem użytkownikiem PC firmy Stiebel Eltron i wcale nie zamierzam sobie strzelać w głowę podobnie jak zapewne prezes Stiebel Eltron.

    Czytając niniejszy wątek, powiem szczerze, jestem w szoku! Jakie produkty porównuje się między sobą?!
    To tak jakby porównywać przysłowiowego malucha z mercedesem.

    Wrócę do porównanie pomp Meeting i Stiebel przedstawionego przez MAREKJANK.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.PNG
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	1,3 KB
ID:	261206

    Użytkownik MAREKJANK porównuje koszty podając, że Meeting ma COP=4 a Stiebel 4,6, ale nie podał, że Meeting podaje parametry DZ na wejściu +20* a Stiebel podaje dla 0/35*C wg normy EN 14511 (dane z www). COP Meetinga dla podobnych parametrów jest poniżej 2 (z tego co wyczytałem z postów).


    Dane wyjściowe:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.PNG
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	5,1 KB
ID:	261207

    Porównywane pompy ciepła:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.PNG
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	4,3 KB
ID:	261208

    Tutaj małe sprostowanie:
    Pompa ciepła Stiebel WPF 7kw basic to cena ok. 20200 zł i COP=4,4 (takie dane przyjmuję do porównania ponieważ są on wg mnie wiarygodne co potwierdza zgodność z normą EN 14511. Cena którą podałem to cena katalogowa z oficjalnego cennika a jak ktoś się zakręci to można uzyskać spory upust – przynajmniej tak było w moim przypadku.
    Pompa ciepła Meeting MDS20D 7kW to cena 4500 zł i COP=4 C wg bliżej nieokreślonych danych testowych dla parametrów DZ na wejściu 20*C (info z www). Do porównania przyjmuję COP=2 – rzeczywiste (podane przez użytkowników) dla parametrów zbliżonych do 0/35*C.

    A więc,
    Koszt ogrzewania Meetingiem MDS20D: (16932 kWh / COP=2)*0,65 zł/kWh = 5503 zł
    Koszt ogrzewania Stieblem WPF 7 basic: (16932 kWh / COP=4,4)*0,65 zł/kWh = 2501 zł
    Czyli różnica wynosi: 5503 – 2501 = 3002 zł
    Różnica w cenie urządzeń: 20200 – 4500 = 15700 zł
    Czyli różnica zwróci się po: 15700 / 3002 = 5,2 lat a nie jak pisze MAREKJANK 71 lat!!!

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4.PNG
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	2,4 KB
ID:	261209

    Należałoby jeszcze wspomnieć o jakości wykonania, rozbudowanej automatyce pogodowej z funkcjami zabezpieczającymi, pełnej 3 letniej gwarancji i serwisie. Te wątki wg mnie, a zwłaszcza serwis trzeba dotknąć. Nie wyobrażam sobie żeby jakiś szanujący się fachowiec zajął się tym urządzeniem. W cenie Stiebel Eltron jest również nadzór uruchomienia, wykonywany bardzo skrupulatnie czego doświadczyłem przy uruchamianiu własnej pompy.

  18. #738

    Domyślnie

    Witam.
    Kol terraterra. Tak na gorąco: zapewniam ,że można porównywać przysłowiowego malucha z mercedesem>
    u mnie wypada to jak 0 : 17 = zero razy zepsuł się mój mały fiat/bo o nim chyba mowa/ a 17 razy zepsuł się mój mercedes /w okresie gwarancji/.
    A tak w temacie.
    Jak widać jestem chyba nawiększym przeciwnikiem meetinga, ale są też tacy którym się powodzi b.dobrze z nimi.
    odnośnie COP: czy kolega widział ten COP w swojej pompie /instalacji/ ??? czy też dywaguje na podstawie danych z katalogu?
    Być może pompa kolegi wykazałaby się zupełnie zbliżonymi parametrami jak mój nieszczęsny meeting?
    Chętnie wypróbowałbym takiego stiebla u mnie w domu...
    Chyba nie "strzeli sam sobie w kolano". Chciałbym kiedyś w moim życiu zobaczyć taki COP w mojej instalacji.
    Jakoś nie mogę się doczekać, bo sponsorowany przez "nie meetingowców" murator pięknie wykreślił z forum posty markajanka i skreślił nawet możliwość obrony , czy też rzetelnej informacji, jak miałbym to zrobić , aby uwierzyć.
    tak a propos ! mam nadzieję, że admin również zlikwiduje post kolegi terraterra. jest znacząco niewiarygodny i reklamowy - typowy marketing dla firmy stiebel?
    nie wspomnę o maluchu i mercedesie...
    Pozdrawiam.

    Kol. jbloch. zuzycie przez sezon 1600 kWh pradu na ogrzanie Twojego domy to jest wynik rewelacyjny .Też chciałbym to kiedyś zobaczyć...
    tu powstydzić może się nawet viessman ze swoją wizualizacją... wprawdzie teraz u kol. to już nie jest meeting /została obudowa i wiązka elektryczna?/
    ad viessman: byłem niedawno w salonie i zapytałem o konkretny model pompy oraz czy jestem w stanie zobaczyć dane katalogowe / choćby nawet zbliżone/ w instalacji mojego domu; niestety brak było twierdzącej odpowiedzi

    Tak a propos : noszę sie z zamiarem kupienia kolejnej pompy meeting ! /z powodów jak wypisał marekjank...

  19. #739
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dorecki Zobacz post
    Jakoś nie mogę się doczekać, bo sponsorowany przez "nie meetingowców" murator pięknie wykreślił z forum posty markajanka i skreślił nawet możliwość obrony , czy też rzetelnej informacji, jak miałbym to zrobić , aby uwierzyć.
    tak a propos ! mam nadzieję, że admin również zlikwiduje post kolegi terraterra. jest znacząco niewiarygodny i reklamowy - typowy marketing dla firmy stiebel?
    Dla mnie post terraterra również "pachnie" reklamą, choć nieco nieudolnie zakamuflowaną, ale mimo to uważam, że powinien zostać usunięty. Natomiast co do kolegi marekjank nie mogę się z Tobą zgodzić Ten to dopiero uprawiał reklamę Nie dość, że wychwalając meetinga dyskredytował inne firmy to jeszcze otwarcie proponował swoje usługi na forum. Gdyby wykupił płatny profil to jak najbardziej miałby do tego prawo, ale jako zwykły użytkownik miał prawo jedynie wyrazić swoją opinie a nie reklamować, promować i oferować produkt którym handluje.
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  20. #740
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    jbloch

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    983

    Domyślnie

    Szczerze mówiąc nie mam ostatnio czasu na pisanie . .
    Kol teratera90 to co napisałeś to zwykły reklamowy marketing i to dość kiepski .Nie będę się z tobą kopał bo nie mam teraz czasu.

    Kol Dorecki
    Posty marekjanka zostały wykasowane zapewne przez muratora , bo dyskusję o meetingu trochę kierował na swoją stronę internetową ..Nie jest przecież jakąś tajemnicą , nigdy przecież tego nie ukrywał że zawodowo związany jest z meetingiem.Czemu tak pisał , pewnie zauważył że sprzedraż się zwiększyła od czasu obecności na forum , a nie był tutaj znowu tak długo.

    Takiego COP-u nigdy nie zobaczysz w swoim domu ,bo jedziesz na grzejnikach i wyższych tem GZ druga sprawa pamiętaj że to nie tylko COP decyduję o kosztach ogrzewania .Następna sprawa to po co kupiłeś meetinga 7 kw jeśli do twojego domu potrzebna jest znacznie większa moc cieplna pc .Jak już chcesz kupić pc meetinga kup ze sprężarką 3 fazy .
    Uwierz , nie jestem jedynym zadowolonym z meetinga.
    Te 1600 kw na ogrzanie to żadna niespodzianka , to głównie dzięki izolacji , regionu Polski gdzie mieszkam , dobrego DZ - podstawa , przyzwoite GZ ( tu jeszcze do poprawki) ale ta poprawka to głównie z tego wynika że w trakcie budowy zmieniłem koncepcję ogrzewania poddasza. I zapewne będziesz to mógł zobaczyć.
    Nie jest prawdą że u mnie z meetinga została tylko obudowa i wiązka elektryczna , powiedziałbym nawet że celowo oczerniasz.Napisałem co wymieniłem w pc i dlaczego .Wymieniłem kapilarę na tzr ( choć dzisiaj kupić można od razu meetinga z TZR-em , wymieniłem wymiennik DZ na większy ale ( tu nie posłuchałem chłodnika ), błąd) okazało się że zupełnie nie potrzebnie , o czym też napiszę w stosownym czasie.Jak widzisz trochę części do wymiany ( o ile zajdzie taka potrzeba , a nie sądzę) jest
    A mnie się wydaje że kupisz tego meetinga trochę z powodów takich z jakich kol.teratera90 napisał ten swój post.
    Pytanie jeszcze takie co zrobisz z tym swoim meetingiem którego masz teraz , chętnie odkupię , oczywiście za atrakcyjną cenę , w końcu po co ci on , na złomie mniej dostaniesz.A ja mu się bliżej przyjrzę i zobaczymy co da się z niego wycisnąć

    Ja myślę że kupisz tego meetinga tylko po to aby udowodnić że nie ma takiego COP-u jak w instrukcji .Poczytaj wątek polskie pompy ciepła tam się okazuje że te pc nie mają takich COP-ów jak fabryka podaje.Mój meeting ma mniejszy cop ( jak widać nie przeszkadza to w niskich rachunkach za ogrzewanie) ale większy( zimowy ) niż np. markowe pc powietrzne , a cena jednak czyni cuda.
    142 m2 po podłodze,użytkowa 119, 45 cm styro w podłodze,20 styro ściana + beton komórkowy odm 350, strop JS, okna MS szyba 0,6 ,dach -skosy 40 cm wełny,sufit 60 cm wełny docelowo, WM, GWC rurowy, POŚ,
    PC gruntowy Meeting - obecnie zastąpiony inwerter gruntowy 5 kW ,,tymi recami"zrobiony SCOP 5,5-6, wszystko na prąd, brak kominów, projekt Mały D06 wariant 2.

Strona 37 z 41

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony