dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 6
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 120
  1. #1

    Domyślnie jak grzać, forumowicze, jak grzać ;) ?

    Witam serdecznie. Jako laik i blondynka proszę o "łopatologiczne" podpowiedzi w kwestii wyboru ogrzewania domu. Dom parterowy, poddasze nieużytkowe, planowane ocieplenie stropu wełna mineralna 2x15 cm ( lambda 0.44), okna dwuszybowe AGC, u=1, 3 fixy 3x2 4 sztuki i pozostałe tradycyjne otwierane. obecnie stan surowy zamknięty + rozprowadzone instalacje- podłogowe ok 100m2 oraz grzejniki w sypialniach -48m2 i garażu 26m2, dodatkowo w lazienkach oprocz podlogówki przewidziane grzejniki rurkowe. Dom rzekomo budowany pod pompę , jednakże spec ktory kładł tę instalację twierdzi, że nie ma problemu aby współpracowała z gazem( niestety tylko zbiornik- sieci brak) lub np z ekogroszkiem. No i mam pytanie -jak kształtowałyby się koszty zamontowania pompy a jak kotłowni na ekogroszek z całym kompletem " ustrojstwa" do sterowania grzejnikami i podgrzewania cwu? Widziałam w necie pompy już od kilku tys, według specyfikacji miały ogrzewać wodę dla 4-5 osób ( u nas 3, w przyszłosci może 4) grzac domy do 200m( u nas 180). Ile może rzeczywiście kosztować tańsza pompa, którą mogłabym brać pod uwagę przy naszym domu( kalina studio atrium) dziękuję z góry za wszelkie sugestie
    Ostatnio edytowane przez fafulja ; 17-09-2014 o 12:41

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Dom "pod pompę" nie powinien mieć kaloryferów - to tak na początek.
    Budujesz dom o podobnym metrażu do mojego i o podobnym standardzie ocieplenia (dość niskim)
    Dobra markowa pompa do takiego domu będzie kosztowała od 25tys w górę, licząc już z montażem i zasobnikiem CWU - chiński badziew raczej odradzam.
    Rachunki na poziomie 2tys rocznie za wszystko, pod warunkiem, że pozbędziesz się kaloryferów. Z kaloryferami 1,5 do 2x drożej.
    pozdrawiam
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.536
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał fafulja Zobacz post
    Witam serdecznie. Jako laik i blondynka proszę o "łopatologiczne" podpowiedzi w kwestii wyboru ogrzewania domu. Dom parterowy, poddasze nieużytkowe, planowane ocieplenie stropu wełna mineralna 2x15 cm ( lambda 0.44), okna dwuszybowe AGC, k= 1, 3 fixy 3x2 4 sztuki i pozostałe tradycyjne otwierane.
    Nie wiem co to jest k=1,3 dla okien dwuszybowych, jezeli jest to Uw okna na pewno nie 1,3 a nanizej to moze byc 1,5, srednio moze to byc ok 1,6.
    Z drugiej strony wspólczynnik przepuszczalnosci promieniowania słoneczengo gG moze byc wyzszy czyli zrekompensuje nam na zwiekszonych zyskach slonecznych.
    Słaby Uw okna odbije sie jednak na zwiekszonym projektowym obciązeniu cieplnym w wyniku czego będzie potrzebna pompa o wiekszej mocy

  4. #4

    Domyślnie

    Problem w tym że ja "nie buduję" a kupuję taki stan jak opisany w korzystnej cenie. Instalacja była wykonana przez poprzedniego inwestora- sama tez robiłabym wszędzie podłogówkę.niestety budowa samemu od podstaw zupełnie odpada z różnych względow.
    A takie ustrojstwa : http://www.kupklimatyzator.pl/?p=produkt&produkt=1420_
    http://www.sklep.silesiaekosystem.pl...565ba4d994d2ac
    http://www.technika-grzewcza-sklep.p...e081563683cd2b
    http://www.technika-grzewcza-sklep.p...e081563683cd2b

    http://technika-grzewcza.eu/vaillant...3c34f076e67ba0

    laik ze mnie

    Co do okien dopytalam producenta szyb- współczynnik u dla fixów 1,3, dla reszty 1,1 szyby tzw ciepłym zespoleniu, powlekane warstwą zatrzymującą ciepło we wnętrzu, Argon pomiędzy.
    Ostatnio edytowane przez fafulja ; 17-09-2014 o 12:43

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał fafulja Zobacz post
    Problem w tym że ja "nie buduję" a kupuję taki stan jak opisany w korzystnej cenie. Instalacja była wykonana przez poprzedniego inwestora- sama tez robiłabym wszędzie podłogówkę.niestety budowa samemu od podstaw zupełnie odpada z różnych względow.
    A takie ustrojstwa : http://www.kupklimatyzator.pl/?p=produkt&produkt=1420_
    http://www.sklep.silesiaekosystem.pl...565ba4d994d2ac
    http://www.technika-grzewcza-sklep.p...e081563683cd2b
    http://www.technika-grzewcza-sklep.p...e081563683cd2b

    http://technika-grzewcza.eu/vaillant...3c34f076e67ba0

    laik ze mnie
    Żonglujesz sobie producentami pomp od niemieckich po chińskie, a mocami od 6 do 18kW. Tego się tak nie robi
    Kupiłaś dom - OK i chciałabyś go ogrzewać pompą ciepła - mądra decyzja, ale do tego trzeba zabrać się dość metodycznie a nie na hura.
    Najpierw przemyśl, czy jest możliwość poprawienia izolacji i instalacji grzewczej. Np może nie masz jeszcze tynków i możesz dołożyć styropian na ściany, pomyśl też o dołożeniu wełny na strop lub przynajmniej zmniejszeniu lambdy. Grzejniki można wymienić na klimakonwektory, a jeżeli grzejników jeszcze nie zakupiłaś to nie będzie to bardzo droga operacja.
    Jak już będziesz wiedziała jaka będzie izolacja Twojego domu zleć wykonanie audytu energetycznego pod kątem OZC. Tam dowiesz się jakiej mocy źródła ciepła (pompy) potrzebujesz i ile kWh ciepła będziesz musiała rocznie do swojego domku dostarczyć.
    Na tej podstawie dobiera się pompę ciepła i określa przybliżone koszty eksploatacji.
    Jak kupisz sobie taka pierwszą lepszą na podstawie ulotki reklamowej to w 99% przypadków czeka cię niemiłe rozczarowanie.
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wivaldi

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Wypuczajewo
    Kod pocztowy
    66-666
    Posty
    1.380

    Domyślnie

    Cytat Napisał fafulja Zobacz post
    Dom rzekomo budowany pod pompę , jednakże spec ktory kładł tę instalację twierdzi, że nie ma problemu aby współpracowała z gazem( niestety tylko zbiornik- sieci brak) lub np z ekogroszkiem.
    Zapytaj map78 dlaczego ma pompę ?

  7. #7

    Domyślnie

    Uprzedzałam, że nie wiem "jak to się robi", stąd ten temat. Cały czas w planie był ekogroszek( proszę nie krzyczeć )gdy okazało się że "twórca " instalacji robił ją pod pompę zaczęło się myślenie. Ocieplenie jest. Gazobeton 30, styropian15, tynk. Struktura na wiosnę dopiero. A gdyby zwykłe grzejniki zastąpić niskotemperaturowymi?

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał fafulja Zobacz post
    Uprzedzałam, że nie wiem "jak to się robi", stąd ten temat. Cały czas w planie był ekogroszek( proszę nie krzyczeć )gdy okazało się że "twórca " instalacji robił ją pod pompę zaczęło się myślenie. Ocieplenie jest. Gazobeton 30, styropian15, tynk. Struktura na wiosnę dopiero. A gdyby zwykłe grzejniki zastąpić niskotemperaturowymi?
    Można, ale moim zdaniem mija się to z celem. Grzejniki niskotemperaturowe i tak będą w mrozy potrzebować zasilanie powyżej 40st, a do tego trzeba by je sporo przewymiarować żeby dawały radę.
    Twoim rozwiązaniem są klimakonwektory - tak samo jak u mnie - ja również kupiłem dom z gównianą instalacją mieszaną i musiałem kombinować jak ją zoptymalizować pod pompę ciepła. Chodzi o to, aby system pracował na parametrze nie większym niż 35st.
    1 klimakonwektor to koszt ok 1600żł i montuje się je w miejsce kaloryferów. Dodatkową zaletą jest fakt, że te urządzenia w połączeniu z pompą ciepła pozwalają również na klimatyzowanie pomieszczeń latem.
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  9. #9

    Domyślnie

    Map78 - dziękuję wychodzi, ze pompa plus klimakonwektory najtaniej okolo 35 plus sterowanie do podłogówki. Może ktoś poda info odnośnie ekogroszku- wyjdzie taniej na pewno, nawet ja to wiem, ale ile taniej? Komin jakby co jest przystosowany.

  10. #10

    Domyślnie

    Kocioł na groszek z takim palnikiem "dla blondynki", co by za dużo pracy nie było i dobrym sterownikiem, oczywiście na przyzwoitym poziomie to widełki 6,8 pod 7,3 w zależności od wyboru sterownika. Jak komin jest, to ta inwestycja już odpada, a kwestia instalacji podobna jak w przypadku innych źródeł ciepła, grzejników też do tego zmieniać nie musisz, kwestia Twojej decyzji. Do niczego nie musisz się przywiązywać do końca życia, jak dzisiaj stać Cie na jedno, to nie oznacza, że za 10 czy 14lat nie będziesz mogła tego zmienić na inne.
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał fafulja Zobacz post
    Map78 - dziękuję wychodzi, ze pompa plus klimakonwektory najtaniej okolo 35 plus sterowanie do podłogówki. Może ktoś poda info odnośnie ekogroszku- wyjdzie taniej na pewno, nawet ja to wiem, ale ile taniej? Komin jakby co jest przystosowany.
    Być może PC będzie taniej, ale już niewiele. Kluczowe jest ile masz tych grzejników na 48m2. To są 2 sypialnie czy 3? A co za tym idzie ile klimakonwektorów.

    Garaż może i nawet lepiej pominąć w grzaniu. Jest spora szansa, że możesz dać styropian na ścianie w garażu aby odciąć się od domu. Garaż ogrzeje się i tak od domu, że mrozu w nim nie będziesz miał/a a Ty będziesz grzać 26m2 mniej.

    Możesz pomyśleć też o dociepleniu dachu dodatkową wełną z 10cm. To warte swojej ceny - robocizna czyli rozwinięcie 0 zł.

    Wtedy możesz się ze zmianą grzejników na klimakonwektory i PC zalecić koło 32-33 tys. Możesz zapytać BOŚ z twojej okolicy czy są u Was wojewódzkie dotacje na PC. Wtedy po dotacji koszt może zejść do 27 tys.

    Ekogroszek z wkładem do komina, zasobnik, dobry piec, fajne sterowanie, pompki na gotowo mi wychodziło 14 tys. Sam piec wyceniony na 7200 plus pogodynka i 400 zł.

    Jeśli Cię stać i realnie w przeszłości myślisz o założeniu klimatyzacji z prawdziwego zdarzenia to ona kosztuje ładne parę tysięcy złotych. Gdybyś miała to zrobić to PC z klimakonwektorami może to zastąpić i obniżyć Ci docelowo koszty inwestycji.

    P.S. Nawet jakby miał kupić ekogroszek to bym pomyślał o dodatkowych 10cm wełny na strop czy nie grzaniu garażu i odcięciu się o niego (jeśli jest nie zrobione) lub pogrubieniu tej warstwy (jeśli jest mało cm styro dom-garaż)
    Ostatnio edytowane przez lukasza ; 17-09-2014 o 13:20
    165m2 podłoga, 150m2 użytkowych, 425m3; piętrowa stodoła w lesie. Styro: 18cm posadzka 0,039, 18cm fundament 0,037, 22cm ściana 0,031 (80%) 17cm ściana 0,031 i deski (20%), dach 30 cm wełny 0,035 + 15cm wełny stryszek . Szyby 0,7. 30m2 okien + 5 dachowych. 46kWh/m2/rok dla +20*C. Reku Dospel Optimal 400. CO TCap 9kW 1f.

  12. #12

    Domyślnie

    komin jest, jak czytamy dostosowany do kotła na groszek, tutaj zatem kosztów nie doliczamy
    kwestia odpowiedniego palnika, sterownika i tyle

    ten ps. warty przemyślenia, garaż warto w taki sposób odciąć, to trochę więcej wełny też ok.
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  13. #13

    Domyślnie

    Jeśli jest w garażu grzejnik to po coś on jest. Nie musimy grzac garażu do 20 stopni , ale sam garaż jest w bryle domu i sąsiaduje z innymi pomieszczeniami. Ocieplanie od wewnątrz kawałka ściany w garażu w którym jest dużo pary i wilgoci to szukanie sobie problemów ...
    W garażu musi być jakies ogrzewanie , aby nie doszło do zawilgocenia ścian od środka a później nie rozprzestrzenił się grzybek i pleśń ..
    Są też instalacje i warto aby nie zamarzły.

    Nie wpadajmy w paranoję. W garażu starczy aby było 6-10 stopni i zbytnio nas to nie zrujnuje ...
    Jak garaż jest w bryle domu to powinie być ogrzewany. Można iśc na kompromis i nie dawać w podłodze styropianu i wtedy będzie dogrzewany garaż termalnie z ziemii (tak ja mam i nawet przy -30 stopni w garażu było na plusie ..) , ale jak jest styropian w podłodze to musi być grzejnik ...

    Nie polecam zakręcania ani likwidacji grzejnika. W garażu musi być bardzo sprawna wentylacja bo jest bardzo duża wilgotność i nie powinno się dodatkowo stwarzać lepszych warunków do "produkcji" grzyba czy pleśni (styropian od wewnątrz) ...

    A co do kotła. Komin masz. Kocioł + bojler + różne pierdoły + robocizna i spokojnie zmieścisz się w 10tys ....
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  14. #14

    Domyślnie

    z odcięciem garażu problemu by nie było,choc miło wsiadać zimą do ciepłego autka -poza tym argumenty Kaszpira do mnie trafiają,wolę trochę więcej wydać na grzanie, ale nie mieć grzyba itp..Dodatkowa wełna na strop- dobry pomysł. Klimatyzacji miec nie chcę- miałam i dziękuję,poza tym działka częściowo zadrzewiona starym drzewostanem, więc nadmiar słońca raczej nie grozi . Skorzystałam z kalkulatora z podpisu Jareckiego 79 i wyszło mi tak:
    zapotrzebowanie roczne 72kWh/m2*rok
    36W/m2 wskaźnik mocy kotła względem ogrzewanego metrażu
    72kWh/m2*rok zużycie roczne energii w przeliczeniu na 1m2
    7,2kW potrzebna moc grzewcza w najzimniejszy dzień zimy ( no tu bym dyskutowała,bo wg kalkulatora to-16, a bywało w realu i -35 (ale to sporadyczne przypadki) -czy przy takim minusie pompa dałaby radę? bo ekogroch na pewno.
    koszt grzania ekogroszkiem 2200-realne?

    Wyniki przybliżone bo kształt obrysu nieprzewidywalny przez kalulator

    Przy takich parametrach jaka moc pompy a jaka pieca na eko?
    Ostatnio edytowane przez fafulja ; 17-09-2014 o 16:43

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał fafulja Zobacz post
    koszt grzania ekogroszkiem 2200-realne?
    Realne, trzeba jeszcze pamiętać o CWU, na te potrzeby doliczyć ok.2kW, z kotła na eko 10-12kW.
    Pewne sprawy - kwestia wyboru paliwa, sa takie 21-22MJ a sa takie pod 29MJ, ceny za tonę różne.. i osiągane moce także.

    Bez wchodzenia w szczegóły paliłbym max. retopalem a już ostatecznie-ostatecznie w mrozy jaret-plusem.

    Map Ci pisał,że ma podobny dom a w podpisie widac pompę 9kW, więc zapewne taka by wystarczyła.
    Chcesz bardziej szczegółowo- zlec czy zrób OZC, szczególnie przy wyborze pompy, albo ściągnij jakis program demo do obliczeń OZC, może dasz sobie radę sama policzyć nieco dokładniej jak z takiego kalkulatora.
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał fafulja Zobacz post
    przypadki) -czy przy takim minusie pompa dałaby radę? bo ekogroch na pewno.
    koszt grzania ekogroszkiem 2200-realne?

    Wyniki przybliżone bo kształt obrysu nieprzewidywalny przez kalulator

    Przy takich parametrach jaka moc pompy a jaka pieca na eko?
    Ostatni sezon u mnie (ponad 7 miesięcy) za ogrzewanie , łacznie z CWU wyszło mi około 1500zł.
    Dom jak w podpisie ...
    Poprzedni sezon był dość "łaskawy" (choć tam gdzie mieszkam mam zimno bo mam obok 2 jeziora i rzekę a dodatkowo jestem w "dolinie") . 2 lata temu miałem mrozy dochodzące do -30 stopni i było naprawdę mrożno (tak samo jak 3 lata temu) i wtedy sezon kosztował mnie około 1900zł.
    Obecnie zmieniał ekogroszek na miał i na każdej spalonej tonie opału będę miał ponad 200zł oszczędności

    Co do pompy , to szczerze mówiąc o tym należało by pomyśleć przed zakupem. Wtedy na pewno nie dawać żadnych grzejników , bo wysoka temepratura zasilania grzejników "zabija" sprawnośc pompy i po prostu rachunki są wysokie a dodatkowo wtedy trzeba by kupić pompę duuuużo droższą która potrafi pracować w wyższych temperaturach zasilania.
    Jak dla mnie Twój dom był przygotowany pod ekogroszek lub gaz a na pewno nie pod pompę

    Zobacz jakie domy mają "pompiarze" ...
    Np. Arturo ...

    Dom na płycie fundamentowej , najlepszej jakości materiały ociepleniowe , bardzo grube ocieplenie , okna bardzo ciepłe , drzwi tak samo , odpowiednio usytuowane w stronę słońca , z wentylacją mechaniczną i rekuepratorem , z 100% podłógówki i to jeszcze ułożonej dośc gęsto aby ograniczyć temepraturę zasilania

    Nie jestem przeciwnikiem pompy , ale nie wiem czy w Twoim przypadku koszty inwestycji , zmian i późniejszych kosztach eksploatacji by Ci odpowiadały ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał fafulja Zobacz post
    Map78 - dziękuję wychodzi, ze pompa plus klimakonwektory najtaniej okolo 35 plus sterowanie do podłogówki. Może ktoś poda info odnośnie ekogroszku- wyjdzie taniej na pewno, nawet ja to wiem, ale ile taniej? Komin jakby co jest przystosowany.
    Tą kotłownię masz na poziomie 0 czy zagłębioną? Strop nad kotłownią jest na jednym poziomie z resztą stropu nad parterem? Na poddaszu nie będzie żadnego grzejnika? Rurociągi idą w posadzkach? Nic nie jest wyniesione jakoś wysoko w ścianach? Na jakiej wysokości rurociągi są wprowadzone do kotłowni?
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

  18. #18

    Domyślnie

    Cobra:
    kotłownia na tym samym poziomie co reszta domu -parter w parterówce strop po całości 2,90m. poddasze całkowicie nieużytkowe,więc bez grzejnika, rury w posadzkach,do kotłowni wychodzą z podłogi ( tego akurat na 100% nie jestem pewna, odtwarzam z pamięci, bo do domu 20km, a nigdy akurat na tym nie skupiałam uwagi-jak widać błąd. Najwyżej wyjścia do pryszniców - wystają obecnie ze ścian tak ok.1 od posadzki( też nie wiem,czy pamięc wzrokowa mnie nie zawiodła)

  19. #19
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Jak dla mnie Twój dom był przygotowany pod ekogroszek lub gaz a na pewno nie pod pompę

    Zobacz jakie domy mają "pompiarze" ...
    Np. Arturo ...

    Dom na płycie fundamentowej , najlepszej jakości materiały ociepleniowe , bardzo grube ocieplenie , okna bardzo ciepłe , drzwi tak samo , odpowiednio usytuowane w stronę słońca , z wentylacją mechaniczną i rekuepratorem , z 100% podłógówki i to jeszcze ułożonej dośc gęsto aby ograniczyć temepraturę zasilania
    BZDURA i cały czas tą bzdurę powtarzasz.
    To że dom jest dobrze izolowany to nie znaczy że jest pod pompę co więcej pompa jest bardziej zasadna ekonomicznie w domach słabo lub wogole nie izolowanych niż w dobrze docieplonych ! Wbij sobie to raz na zawsze do głowy.
    Oczywiście w/w dom nie był budowany pod pompę ciepła tylko z jednego względu a mianowicie,że posiada grzejniki i tylko dlatego nie nadaje się pod pompę ciepła,podobnie jak Twój dom nie nadaje się bez remontu pod pompę.
    Ale o tym trzeba było myśleć przed budowa...
    Pompa ciepła żeby miała odpowiednią sprawność musi mieć niską temp. zasilania czyli 30-35st.C a tego praktycznie przy grzejnikach nie da się wykonać.

    Izolacja domu ma na celu zmniejszenie strat ciepła(strat energii) przez dom czyli niższym rachunkom za ogrzewanie przy kazdym źródle ciepła a nie dlatego,że wymaga tego pompa ciepła.
    Tony twojego syfiastego miału to energia i im dom straci mniej tej energii tym mniej syfu wrzucisz do podajnika.
    Jak można takich rzeczy nie pojąć do tej pory...
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 17-09-2014 o 18:57

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    2,90 wysokości pomieszczeń to jest teraz czy zostanie po posadzkach? Wyjścia do odbiorników ciepłej wody są bez znaczenia - chodzi tylko o instalację grzewczą i wyjścia do bojlera.
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

Strona 1 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony